از تکنولوژی اپل برای کمک به رعایت صف توسط نابینایان تا شکستن رکورد سرعت رانندگی نابینایان

نویسنده: امید هاشمی: فعال رسانه ای

«نُه، هشت، هفت، شش…»،—صدای شمارش معکوس از گوشی آیفون خانم «جودی دیکسون» شنیده می شود. البته جای نگرانی نیست؛ قرار نیست جایی منفجر شود. جودی، ستون نویسِ نشریه فناورانه «اکسِس وُرلْد» است که آیفون به دست راهی مرکز تزریق واکسن کووید شده تا یکی از فناوری های تازه آیفون برای کاربران نابینا را آزمایش و گزارشش را برای انتشار در این ماهنامه مکتوب کند. جودی در آخرین شماره از ماهنامه اکسس ورلد که ما دیر زمانی بود سراغی از آن نگرفته بودیم در این گزارش به معرفی یک فناوری بسیار جالب توجه رفته که زندگی نابینایان را به مدل های علمی تخیلی نزدیک می کند.

فناوری «لایدار» به تازگی و از ویرایشِ ۱۴.۲ سیستم عامل آی او اس مورد توجه اپل قرار گرفته و چند نرم افزار مبتنی بر این فناوری در این گوشی ها در نظر گرفته شده است. جودی در نوشته خودش اینطور توضیح می دهد که به کمک این فناوری و یکی از نرم افزار هایی که از آن استفاده می کرده توانسته راهی مرکز تزریق واکسن شود و با رعایتِ کاملِ صف، به محل تزریق برسد. حتماً شما هم با نگارنده هم نظرید که رعایتِ صف برای نابینایان کاری دشوار است؛ چه، ما نمی توانیم نفر جلو تر از خودمان را به سادگی تشخیص دهیم و هم فاصله مان را با او حفظ کنیم و هم از حرکت کردنش خبردار شویم و همراهِ بقیه با صف پیش برویم. ابزاری که جودی استفاده کرده دقیقاً همین کار را برایش آسان کرده است. لایدار قادر است حضور یک فرد در دو متری را تشخیص دهد و در صورت نیاز، می تواند به شما اطلاع دهد که در حین حرکت، چند قدم دیگر مانده تا به او برسید. به این ترتیب دیگر برخوردی میان شما و فرد جلویی به وجود نخواهد آمد. ما که آیفون برایمان حکم خرمای سرِ نخیل را دارد اما اگر یکی از این گوشی ها در دسترسمان بود، در روزگاری که انگار کرونا را باید عضوی از جامعه مان به حساب بیاوریم، می توانستیم به چنین ابزاری اتکا کنیم تا فاصله گذاری اجتماعی را به درستی رعایت کنیم. از تکنولوژی لایدار در دو سه تا از اپلیکیشن های آیفون استفاده شده است. در باره تاریخچه و نحوه عملکرد این فناوری و چگونگی استفاده اپل از لایدار در آیفون و خدماتی که به کمکش توانسته به نابینایان ارائه دهد، در نسخه صوتی پیشخوان به تفصیل خواهید شنید.

در خانه نمانید

از این شعار نه تعجب کنید و نه به خودتان بگیریدش. ما همچنان تا می توانیم باید در خانه بمانیم وگرنه اسیر چنگال ویروس تاجدار خواهیم شد. این شعارِ یک نابینای کانادا نشین است که احتمالاً خود و بسیاری از اطرافیانش هر دو دُزِ واکسنشان را زده اند. «لورانس گانثر»، مهمانِ آخرین شماره از پادکست «آیْز آن ساکْسِس» است. او یک نابینای ماهیگیر، فیلمساز و ماجراجو است. پنجاه و چند سال دارد و از میان ورزش ها و تفریحاتِ خارج از خانه، همه جوره اش را تجربه کرده است. از ماهیگیری بگیر تا کوه نوردی و شکار و امثالهم. اما بهانه حضورش در این شماره از این پادکست، نه مرور ماجراجویی هایش، که معرفی پادکستی است که اخیراً دست به کارِ ساختش شده است. او تا به حال دوازده شماره از پادکست «تفریحاتِ بیرون از خانه با لورنس گانثر» را منتشر کرده است. او این پادکست را برای مخاطبان نابینا می سازد و در آن برای این گروه توضیح می دهد که چطور می توانند انجام چنین تفریحاتی را شروع کنند و چه مهارت هایی را باید تقویت کنند که بتوانند در چنین فعالیت هایی حضور مؤثر و مثبت داشته باشند. این، دومین پادکستی است که لورنس تولیدش را به عهده می گیرد. پیش از این، او پادکست دیگری را به مدت نُه سال تولید می کرده که البته مخاطبان آن لزوماً نابینایان نبودند و او آن را برای مخاطبان علاقمند به مسائل گوناگون دنیای وحش و طبیعتِ بکر تولید می کرده است. ویژگی پادکست تازه لورنس که مجری آیز آن ساکسس هم به آن اشاره می کند این است که بر خلاف گفتگو های معمولِ پادکستی که میزبان گفتگو یک نابینا را دعوت می کند که فعالیت خاصی انجام داده و از او می خواهد در باره تجربیاتش صحبت کند، لورنس خودش همه این فعالیت ها را انجام داده و قادر است تجربیات و احساساتش را به دقیق ترین شکل ممکن در اختیار شنونده نابینایش بگذارد. در کمال تعجب از لورنس می شنویم که او همه فرآیند ماهیگیری را خودش به تنهایی انجام می دهد. از راندن قایق تا مدیریت کردن قلاب. او از انواع مسیریاب ها و قطبنما ها و دیگر ابزار های گویا برای مسیریابی استفاده می کند. قایقش را به وسط دریاچه هدایت می کند و ساعت های درازی را دور از سر و صدای زندگیِ انسانی، به آوای وحش گوش می سپارد و این میان ماهی هم صید می کند. لورنس مدعی است در طول سال هایی که به ماجراجویی مشغول است، بیش از دویست بار در مسابقاتی که با حضور ماهیگیران بینا برگزار شده شرکت کرده و بار ها برنده شده است. او از تلفیق سگِ راهنما، عصا و در برخی مواقع همراهان بینا کمک می گیرد تا پروژه های ماجرا جویانه اش را به سر انجام برساند. لورنس در پادکستی که برای نابینایان تولید می کند، در باره این تکنیک ها هم توضیح می دهد. در نسخه صوتی پیشخوان به جنبه های مختلف زندگی لورنس بیشتر پرداخته ایم. همچنین گفتنی است لورنس وبلاگی را هم به منظور آشنا کردن نابینایان با ماهیگیری راه اندازی کرده و در آن در باره تجهیزات لازم برای انجام این کار و حواشی دیگر این رشته برای نابینایان توضیح می دهد.

پیگیری پروژه اتومبیل های خود ران در فدراسیون ملی نابینایان آمریکا

در دومین شماره ای که از پیشخوان منتشر شده بود در باره چالشی به ابتکار فدراسیون ملی نابینایان آمریکا نکاتی را با شما در میان گذاشتیم؛ چالشی به نام رانندگی نابینایان که قرار است توجه تولید کنندگان اتومبیل های خود ران را به این نکته جلب کند که اگر قرار است چنین وسایط نقلیه ای به تولید انبوه برسند، حتماً باید تمهیداتی در طراحی شان لحاظ شود که برای نابینایان هم قابل استفاده باشد. حالا در شماره ماه ژوئن «بریل مانیتور»، متولیان این طرح توضیح می دهند که قرار است در پاییز امسال، رکورد سرعت رانندگی نابینایان شکسته شود. ظاهراً هماهنگی های لازم با گینس هم صورت گرفته است. فدراسیون برای این کار، «دَن پارْکِر» را در نظر گرفته است؛ او که هم اکنون ۵۱ سال دارد، در سال ۲۰۱۲ در یک مسابقه اتومبیل رانی در اثر یک تصادف سنگین بینایی اش را از دست داده است و حالا می خواهد با شکستن رکورد گینس، آن فاجعه را به یک موفقیت بزرگ برای خودش تبدیل کند. دن برای تأمین مخارج این کار، وبسایتی را به راه انداخته که در آن گزارش پیشرفتش را منتشر می کند و در کنارش خودکار هایی را هم که صفر تا صد تولیدش را خودش به عهده دارد، به فروش می رساند. او در این وبسایت از مردم می خواهد با خرید خودکار، از پروژه اش حمایت کنند.

بریل مانیتور در شماره ماه ژوئن در مقاله ای به طور مفصل به یک موضوع جالب در خصوص آموزش های جهتیابی و حرکت پرداخته است؛ «لورا میلِر» در این نوشته طولانی ضمن مرور یک خاطره از فرآیندی که خودش برای یادگیری تکنیک های جهتیابی و حرکت طی کرده، به این مسأله اشاره می کند که داشتن آگاهی و رضایتِ کامل نسبت به جزئیات فرآیند آموزش از سوی فرد یاد گیرنده، نقشی حیاتی در پروسه آموزش ایفا می کند و حتماً لازم است پیش از شروع آموزش، نکاتی درباره مسیری که قرار است پیموده شود و خطرات احتمالی آن مسیر و دشواری هایی که فرد نابینا قرار است با آنها مواجه شود، به اطلاع فرد برسد. قصه تجربه لورا میلر و تأثیرش بر دیدگاه او در خصوص آموزش جهتیابی و حرکت را در نسخه صوتی پیشخوان خواهید شنید.

«پاشو تکون بخور»، کارزاری به منظور برگشتن نابینایان به میان جامعه

قبلاً در پیشخوان خوانده و شنیده بودید که «بریل فُروم»، ماهنامه ای که «شورای نابینایان آمریکا» آن را منتشر می کند، برای هر شماره اش یک موضوعِ محوری در نظر می گیرد و آن را از دیدگاه های گوناگون واکاوی می کند. در شماره ماه ژوئن این ماهنامه، سلامت جسمی افراد آسیب دیده بینایی به عنوان موضوع محوری در نظر گرفته شده و مباحث جالبی به قلم نویسندگان متعدد در این باره مطرح شده است. اما شاید جالب توجه ترین موضوع، خبر راه اندازی یک کارزار ملی در این شورا است که قرار است در نتیجه این کارزار، نابینایان بتوانند با عبور از دوران خانه نشینیِ ناشی از پانْدِمی، دوباره به میان جامعه باز گردند. شورا نام این کارزار را «پاشو تکون بخور» گذاشته است. کارزاری که به مدت سه سال به طول خواهد انجامید و شروعش هم در روز ۱۷ ژوئیه همزمان با کنوانسیون سالانه شورا خواهد بود. در این کارزار که با یک پیاده روی دسته جمعی آغاز می شود، افراد قرار است با کمک های مالی یا انواع کمک های دیگر شرایطی را فراهم کنند تا نابینایانی که به خاطر خانه نشینیِ طولانی سلامتیشان به خطر افتاده یا انواع و اقسام اختلالات را در حوزه سلامتی تجربه کرده اند بتوانند اختلالات را اصلاح کنند و به آغوش جامعه برگردند. شورا در این پروژه تلاش خواهد کرد دسترسی نابینایان به تجهیزات کمکی در حوزه سلامت را تسهیل کند. اگر می خواهید از جزئیات این کارزار و ایده ای که آن را شکل داده بیشتر بدانید، با من در نسخه صوتی پیشخوان همراه شوید.

دانلود پادکست پیشخوان

منبع: ماهنامه ی مانا.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *