نوروز 99 را با خواندن این کتاب ها سپری کنید

این روزها که ویروس جدید بدجوری همه را خانه نشین کرده و رنگ و بوی عید را از شهرها و خانه هایمان برده است، خیلیها توی خانه کلافه شده اند و مدام از طریق شبکه های مجازی اخبار بد و ترسناکی را مرور میکنند که آمیزه ای است از واقعیت و شایعه که حتی اگر قرین واقع هم باشد مرور و انتشار بیوقفه شان جز دامن زدن به اضطراب و افسردگی حاصلی دیگر نخواهد داشت.
البته توصیه های پزشکان و اهل تخصص را باید به گوش جان شنید و تا حد مقدور به آن عمل کرد اما نه بیشتر. بدتر از همه اینکه این روزها کتابخانه های عمومی هم تعطیل شده اند و خانه نشینان را ناخواسته و به اجبار از یک امکان مفید و لذتبخش محروم کرده اند. در این شرایط به نظر میرسد معرفی چند کتاب گویای تازه و به درد بخور که از طریق وبسایتها و اپلیکیشنها میتوان خرید و شنید و به این وسیله رنگ و بوی تازه تر و خوشایندتری به اوقات در خانه ماندن بخشید، خالی از لطف نباشد.
کلیله و دمنه: «کلیله و دمنه» کتابی نیست که فقط دانشجویان یا استادان زبان و ادبیات فارسی از عهده خواندنش بربیایند. درست است که اصل این کتاب پیچیدگیهایی دارد اما هیچگاه اقتباسها و بازآفرینیها نیز بیانگر اصل مطلب و لطافت و زیباییهای درخشان زبانی این اثر نبودهاند.در «روایتی اصیل و تازه از کلیله و دمنه» راهکاری در نظر گرفته شده تا شما هم اصل کتابی را که ابوالمعالی نصرالله منشی نوشته است، بشنوید، و هم از لغات سخت، عبارات عربی، داستانهای تودرتویی که رشته اصلی کلام را گاهی از بین میبرد، دور بمانید. راهکار، انتخاب و روایتی مناسب از این اثر بود و البته، انتخاب دو گوینده که  یکی، دقیقا متن اصلی را میخواند و دیگری، واسطه متن کهن دیروز و ادبیات امروز ما میشود و تمام پیچیدگیها را بدون آسیب زدن به متن آسان میکند. این اثر زیبا و ارزشمند بر اساس نسخه تصحیح مجتبی مینوی تهیه شده است. این اثر ارزشمند را مؤسسه نوین کتاب گویا به بازار نشر کتابهای صوتی عرضه کرده است.
ضیافت: کتاب ضیافت از جذابترین رساله های افلاطون است که خواندن و فهمیدنش نیازی به تخصص در فلسفه ندارد. کتابی کمحجم است که خواننده را به یک میهمانی دعوت میکند. میهمانی جالبی که همه در آن از عشق سخن میگویند. در این اثر است که ما با مفهوم عشق افلاطونی «که البته همچون همیشه از زبان سقراط بزرگ مطرح میشود» آشنا میشویم و تفاوت آن را با دیگر اندیشه ها در باب عشق درمییابیم. مؤسسه نوین کتاب گویا ترجمه محمدعلی فروغی از این اثر را در قالب کتاب صوتی تهیه کرده است.
توران میرهادی استاد برجسته آموزش و پرورش: کتاب توران میرهادی گفتگوییست با توران میرهادی و شرحِ پایداریها و مقاومتهای او در گذشتن از گردنههای زندگی. او پیوسته در حال ساختن بود و هیچ گاه در غبار شکوهها نماند؛ از مدرسه فرهاد تا شورای کتاب کودک و فرهنگنامه کودکان و نوجوانان. هرچند، تمام اینها فقط گوشهای از تلاشهای پیدا و ناپیدای اوست برای ساختن و زندگی را به غم نسپاردن، آن هم به خاطر از دستدادنهای بزرگ.نویسنده کتاب شهرداد میرزایی است و نوین کتاب گویا این کتاب را با گویندگی رخشان بنی اعتماد تولید کرده است.
پاریس از دور نمایان شد: «پاریس به روایت مسافران دوره قاجار». نویسنده علی اکبر شیروانی. موضوع این کتاب گزارش اولین مواجهه با شهر است؛ پاریسِ مسافران قاجاری. و در آن نگاه ایرانی به هویت یکی از شهرهای دور را ترسیم میکند. کتاب صوتی «پاریس از دور نمایان شد» وصف شهر پاریس است در یادداشتهای مسافران دوره قاجار.
تأملات: اثر دیرین اما هنوز تازه مارکوس اورلیوس رواقی. ترجمه عرفان ثابتی. کتاب «تأملات» نوشته مارکوس اورلیوس حاصل تأملات یکی از نامدارترین فیلسوفان رواقی در باب مسائل بنیادین حیات آدمی است. او میکوشد از منظری خودکاوانه، خواننده را در بصیرتهایی که از تأمل در مضامینی چون محدودیتهای حیات آدمی، ناپایداریهای امر، قانون عقلانی حاکم بر چیزها، کردار درست در راه زندگی و معرفت به نفس حاصل کرده شریک سازد و او را به پیمودن طریق خودشناسی ترغیب نماید.
گتسبی بزرگ: «گتسبی بزرگ» نوشته اسکات فیتس جرالد، نویسنده آمریکایی است که  یکی از بهترین رمانهای جهان محسوب میشود. ماجراهای این کتاب در نیویورک و لانگ آیلند و در تابستان سال ۱۹۲۲ اتفاق میافتند. داستان، دورانی را توصیف میکند که فیتز جرالد خود آن را دوران موسیقی جاز یا عصر جاز مینامید. نسخه صوتی این کتاب با ترجمه کریم امامی به همت نوین کتاب گویا تهیه شده است.
خدا و استیون هاوکینگ: نوشته جان سی لن نوکس، مترجم اسفندیار زندپور. جان.سی.لن نوکس، یکی از بزرگترین و بانفوذترین ریاضیدانان دانشگاه آکسفورد در این کتاب با نگاه دقیق و موشکافانهتری به منطق استیون هاوکنیگ میپردازد. استوین هاوکینگ، دانشمند برجسته، در کتاب طرح بزرگ خود ادعا میکند که به جای خدا قوانین فیزیک به تنهایی جهان را به وجود آوردهاند. لن نوکس با زبانی ساده و جذاب ما را در دریافت نکات اصلی استدلالهای هاوکینگ راهنمایی میکند. او با روشنترین توضیحات و جدیدترین روشها و تئوریهای علمی و فلسفی اثبات میکند که آنها نه تنها خدای خالق را رد نمیکنند، بلکه وجود او را نیز به اثبات میرسانند.
منبع: ایران سپید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − شش =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *