با برترین تکنولوژی های پزشکی در سال ۲۰۲۰ آشنا شوید/ ساخت سنسور بی سیم مغز تا عینک هوشمند برای نابینایان

در سال 2020، شرکت های حوزه فناوری، جدیدترین تولیدات خود را معرفی کرده اند که این تکنولوژی ها در تمام زمینه ها وجود داشته است. در این گزارش به معرفی برترین فناوری  های پزشکی در سال ۲۰۲۰ خواهیم پرداخت.

فناوری و پزشکی نیز سالهاست که همگام با هم پیش می روند و پیشرفت در این دو عرصه، سالانه جان میلیون  ها نفر از انسان  ها را نجات می دهد. در ادامه این گزارش به معرفی برترین فناوری  های پزشکی در سال 2020 خواهیم پرداخت.

1- ساخت قرص هوشمندی که می تواند بیماری شما را تشخیص دهد

گروهی از محققین دانشگاه RMIT در ملبورن استرالیا در سال 2020 ، موفق به توسعه کپسول هوشمندی شدند که به موبایل متصل شده و داده های مختلفی را از دستگاه گوارش جمع آوری می کند. این کپسول پس از بلعیده شدن توسط بیمار (یا کاربر!) وارد روده شده و با تجزیه و تحلیل گازها اطلاعاتی را درباره غذا، محیط و غیره به اپلیکیشن ویژه ای در گوشی ارسال می کند.

از این کپسول می توان برای تشخیص بیماری هایی نظیر سندرم روده تحریک  پذیر یا آی بی اِس (IBS)، بیماری های التهابی روده و حتی موارد کشنده از قبیل سرطان روده استفاده کرد. محققان با آزمایش کپسول روی ۲۶ داوطلب کارایی و ایمنی آن را ثابت کرده اند.

استارتاپ «لیندرا» نیز قرصی را تهیه کرده که با بهره گیری از ۶ بازوی تجزیه  پذیر کاربران را از مصرف دارو در ساعت های مشخص بی نیاز می کند. این قرص راس ساعت های از پیش تعیین شده دوز مشخصی از دارو را در بدن بیمار آزاد می کند.

2- سنسورهای بی سیم مغز

محققان دانشگاه «واشنگتن» موفق شدند سنسوری بسازند که می تواند فشار و دمای داخل جمجمه و مغز را کنترل کند و بدون جراحی از بین برود. تکنولوژی های نوین پزشکی این اجازه را به دانشمندان و پزشکان داده تا با تشکیل تیم هایی، تجهیزات الکترونیکی که توسط موجودات زنده جذب می شوند را بسازند و آن را در مغز جایگذاری کرده و هنگامی که دیگر احتیاجی به آن نیست، حل شوند.

از چنین کاشت هایی برای کنترل بیماران دارای آسیب دیدگی مغزی استفاده می شود. علاوه بر این دانشمندان بر این باورند که می توانند حسگرهای قابل جذب مشابه برای نظارت بر فعالیت سیستم اندام های سایر نقاط بدن ایجاد کنند. از آنجایی  که این سنسورها قادر به حل شدن هستند، دیگر نیازی به خارج کردن آن ها نیست و نیاز به جراحی های اضافی را کاهش می دهند. با توجه به موارد گفته شده، این سنسورها را می توان یکی از بهترین تکنولوژی های پزشکی در سال 2020 نام برد.

3- اسپری های تنفسی هوشمند

یکی دیگر از بهترین تکنولوژی های پزشکی در سال 2020 ، اسپری های استنشاقی هستند که گزینه اصلی درمان آسم بوده و اگر به درستی مصرف شوند، برای 90٪ بیماران موثر خواهند بود. با این حال در واقعیت، تحقیقات نشان می دهد که تنها حدود 50٪ از بیماران وضعیت خود را تحت کنترل دارند و بیشتر از 94٪ از آن ها از اسپری های استنشاقی، به درستی استفاده نمی کنند.

اسپری های استنشاقی هوشمند مجهز به بلوتوث، برای کمک به بیماران مبتلا به آسم به منظور مدیریت بهتر وضعیتشان، طراحی و توسعه پیدا کرده است. به این صورت که یک دستگاه کوچک به اسپری استنشاقی متصل شده که تاریخ و زمان هر دوز و اینکه آیا این کار را به درستی انجام داده اید، ثبت می کند. این اطلاعات پس از آن به تلفن های هوشمند بیماران ارسال می شود تا آن ها بتوانند وضعیت خود را پیگیری و کنترل کنند. آزمایشات بالینی نشان دادند که با استفاده از دستگاه اسپری های استنشاقی هوشمند، مصرف داروهای کمکی و همین طور روزهای استفاده از آن کمتر شده است.

4- ساخت ماسک هوشمند با قابلیت مترجمی

بعد از شیوع بیماری کرونا در جهان، استفاده از ماسک در بین مردم رواج یافت به همین دلیل تعدادی از شرکت به دنبال ساخت ماسکی هستند که علاوه بر داشتن قابلیت مبارزه با بیماری کرونا، ویژگی های منحصر به فرد دیگری نیز داشته باشد. در این زمینه به تازگی شرکت ژاپنی “Donut Robotics” نیز توانسته نوعی ماسک هوشمند بسازد که علاوه بر محافظت از افراد در مقابل بیماری کرونا می تواند قابلیت های فراوانی را در اختیار کاربران خود قرار دهد . این ماسک هوشمند که “C-Mask” نام دارد از پلاستیک سفید و سیلیکون ساخته شده است و با استفاده از میکروفونی که در آن نصب شده است می تواند صدای کاربر خود را چندین برابر تقویت نماید و مشکل ضعیف بودن صدای افراد به دلیل استفاده از ماسک ها را حل نماید.

این ماسک هوشمند همچنین می تواند با استفاده از بلوتوث، به تبلت و تلفن های هوشمند متصل شود و با استفاده از اپلیکیشن مخصوص خود، صدای شما را به متن تبدیل نماید که این ویژگی بدان معناست که می توانید پیام های خود را بدون احتیاج به تایپ کردن برای دوستان و آشنایان خود ارسال نمایید.

ماسک هوشمند “C-Mask” همچنین قابلیت اتصال به اینترنت را دارد و می تواند با توجه به قابلیت خاصی که برای آن تعبیه شده است نقش یک مترجم حرفه ای را برای شما بازی کند. برای استفاده از این قابلیت تنها کافی است که در مرحله اول زبان مورد نظر خود را برای ترجمه انتخاب نمایید و در مرحله بعد با بیان داشتن جملاتتان ترجمه متن و کلمات خود را به دست آوردید. هشت زبانی که این ماسک هوشمند می تواند ترجمه کند شامل انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، چینی، کره ای، ویتنامی و زبان کشور اندونزی می شود.

5- ساخت عینکی هوشمند برای نابینایان و کم بینایان

یکی دیگر از فناوری هایی که در سال 2020 در حوزه پزشکی ساخته شده است عینک هوشمند “Esight” می باشد که امکان دوباره دیدن را برای نابینایان و کم بینایان فراهم می آورد. عینک هوشمند “Esight” از یک نمایشگر، یک دوربین و یک کامپیوتر ساخته شده است و  نوع فناوری استفاده شده در آن، تقریباً شبیه عینک های واقعیت افزوده می باشد. تعجب نکنید. هیچ کدام از این وسیله ها در ابعادی که شما تصور می کنید نیستند. بنابراین، “Esight” کاملاً قابل حمل است و به هیچ وجه دست و پا گیر نیست.

با توجه به اعلام کمپانی سازنده این عینک، “Esight”  برای کاربرانی قابلیت استفاده دارد که بینایی خود را به طور کامل از دست نداده باشند و هنوز مقداری از بینایی برایشان باقی مانده باشد. بر اساس آمار جهانی، در حال حاضر ۱۴ درصد از آسیب دیدگان بینایی به شکل کامل نابینا هستند؛ بنابراین، به طور خودکار این ۱۴ درصد از دایره کاربران “Esight” خارج می شوند. تولید کنندگان این عینک ادعا می کنند که از میان افراد باقی مانده می توانند بینایی را به کسانی برگردانند که مقدار بیناییشان چیزی بین ۲۰/۲۰۰ و ۲۰/۱۲۰۰ باشد. آنها ادعا کرده اند که می توانند بینایی ۲۰/۲۰ را به این افراد برگردانند.

6- دست مصنوعی پیشرفته ای که تنها از طریق فکر کنترل می شود

تیمی بین المللی از دانشمندان موفق به توسعه یکی از پیشرفته ترین بازوهای بیونیک دنیا شده اند که با عصب باقیمانده بیمار یکپارچه شده و امکان کنترل پروتز تنها از طریق فکر کردن را ممکن می سازد. این پروتز حتی حس لمس را نیز به افراد منتقل خواهد کرد و چندین کاربر از تجربه موفق بکارگیری آن خبر داده اند.

این پروژه پیشگام توسط محققانی از دانشگاه های «Chalmers»، «Sahlgrenska»، «فناوری ماساچوست»، «Integrum» و دانشکده پزشکی وین صورت گرفته است. این پروتز برخلاف مدل های معمولی بر پایه عصب اسکلتی عضلانی طراحی شده و مستقیما به ریشه عصب و عضله متصل می شود؛ در نتیجه کاربر امکان کنترل آن با مغز را دارد. به گفته توسعه دهندگان این ابزار آنچنان حس واقعی را ایجاد می کند که کاربران برای استفاده از آن نیازی به آموزش ندارند.

7- ساخت گجتی برای تشخیص از راه دور بیماری کرونا

به دلیل قدرت بالای شیوع بیماری کرونا، امکان انتقال این بیماری به پزشکان و کادر درمان هنگام معاینه و آزمایش  بیماران وجود دارد برای جلوگیری از آلوده شدن کادر درمان بیمارستانها،  محققان دانشگاه نورث وسترن آمریکا موفق به ساخت ابزار هوشمند برای تشخیص کرونا شده اند که برای پزشکان این امکان را فراهم می آورد که بدون مراجعه فرد به بیمارستان ، از ابتلای بیمار به کرونا آگاه گردند.

این دستگاه بی سیم هوشمند دارای اندازه ای 4 سانتی متری می باشد و با توجه به قابلیت انعطاف پذیری که دارد در شکاف فوق جناغی واقع در میان گردن و استخوان ترقوه نصب می شود. این دستگاه حرکت دیواره قفسه سینه، شدت و الگوی سرفه  ها،  صداهای حاصل از تنفس، دمای بدن ، ضربان قلب و سایر علایم حیاتی بدن انسان مانند تب را اندازه  گیری می کند. سپس این اطلاعات را به  صورت بی  سیم برای پردازش ابری با استفاده از الگوریتم  های خودکار ارسال می کند تا در قالب تصاویر گرافیکی مناسب برای نظارت سریع از راه دور، مورد استفاده پزشکان قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری علم و فناوری.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, دسترس پذیری, سخت افزار ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *