نظرات زوجین نابینا در خصوص انجام یا عدم انجام آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج

50 درصد از نابیناییها به دلایل ژنتیکی بروز می یابند از اینرو زوجین باید قبل از تصمیم برای ازدواج تکلیف خود را در مورد فرزندآوری مشخص کرده باشند. اما زوجین نابینا در برابر این تصمیم راه حلهای متفاوتی را می یابند.
برای اینکه با دلایل کسانی که به مشاور ژنتیک مراجعه می کنند آشنا شویم، ابتدا دلایل امیر سرمدی، خبرنگار ایران سپید را می خوانید.
بیماری چشمی من R O P است و از 13 سالگی به بعد بینایی ام را به طور کامل از دست داده ام.
من برای ازدواج قصد داشتم با یکی از همنوعان خود ازدواج کنم. برای همین فردی نیمه بینا را برای ازدواج انتخاب کردم اما پیش شرط ما برای ازدواج، انجام مشاوره ژنتیک بود. زمانی که ما ازدواج کردیم هنوز به این شکل نبود که سازمان بهزیستی بیشتر هزینه های مشاوره و آزمایش ژنتیک را پرداخت کند. ما به یک آزمایشگاه خصوصی مراجعه کردیم. در آنجا از ما پرسیدند فامیل هستید یا نه؟ که ما فامیل نبودیم مورد دیگر که اهمیت دارد مشکل بیماری چشمی یکسان است و اینکه آیا مثلا هر دو rp هستند یا هر دو گلوکوم هستند که این باعث می شود درصد ریسک ابتلای کودک بالا برود. مورد دیگر این است که مشکل نابینایی مادرزادی است یا نه؟ مشکل نابینایی من مادرزادی نبود و بر اثر زایمان زودرس و تشکیل ناقص شبکیه چشم به وجود آمده بود اما همسرم گلوکوم مادرزادی داشت. مشاور به ما گفت افراد عادی که بخواهند ازدواج کنند بین 3 تا 6 درصد ریسک معلولیت نوزاد وجود دارد ولی با توجه به شرایطی که شما دارید این ریسک را تا 9 درصد تخمین می زنیم که چون ریسک معلولیت کمتر از 10 درصد تخمین زده شد ما در نهایت تصمیم به ازدواج گرفتیم.
در حال حاضر نیز دو فرزند پسر و دختر دارم که هر دو خدا رو شکر سالم هستند.
اما امیر سرمدی یک توصیه نیز به دوستان نابینا دارد تا گول تبلیغات مراکز مشاوره را نخورند و بیش از حد وسواس به خرج ندهند.سرمدی ادامه می دهد: به ما گفتند که آزمایشی هست که اگر بدهید مشخص می شود ناقل ژن نابینایی هستید یا نه؟ و آن زمان هزینه زیادی را برای این کار از ما گرفتند. در حالیکه ژنی که آنها تشخیص می دادند یکی از هزاران ژنی است که منجر به نابینایی می شود. نه اینکه صرفا همین یک ژن ناقل نابینایی باشد. برای همین به کسانی که می خواهند به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند می گویم که فریب این وعده ها را نخورند تشخیص این یک ژن به خودی خود مفید است اما اینکه اگر آن ژن نباشد و به فرد بگویند دیگر ناقل نابینایی نیستید دروغی بزرگ گفته اند چون هر چند اخیرا 45 ژن دیگر نابینایی هم کشف شده است اما باید بدانیم هنوز هزاران ژن دیگر ناشناخته مانده است.
در مقابل یکی از دوستان نابینا از این می گوید که چرا به مشاور ژنتیک مراجعه نکرده است. خانم “م.ر”می گوید: من و همسرم هر دو نابینا هستیم ولی برای مشاوره ژنتیک مراجعه نکردیم چون از اول تصمیم گرفتیم بچه نداشته باشیم اما وقتی وارد زندگی شدیم برای این کار باید از روشهای پیشگیری از بارداری استفاده می کردیم در صحبتی که با هم داشتیم قرار شد من برای این کار اقدام کنم پیش دکتر رفتم و خوردن قرص ضد بارداری را شروع کردم به این ترتیب باید سالهای زیادی از این قرص استفاده می کردم اما بدنم به قرص حساسیت داد به ناچار مجبور شدم از iud استفاده کنم اما دکتر زنان این کار را برایم نکرد و اجازه این کار را هم نداشت چون این کار برای زوجهایی که بچه ندارند انجام نمی شود. منظورم این است که اگر بخواهید هم بچه ای نداشته باشید این کار عملی نیست. به این ترتیب من باردار شدم و وقتی فرزندم به دنیا آمد متوجه شدیم نابیناست. خب این فشار خیلی زیادی برای من بود و از نظر روحی بسیار به هم ریختم این بار بیشتر مصمم شدیم دیگر بچه ای نداشته باشیم و این بچه را هم به خوبی تربیت کنم
مجددا پیش دکتر رفتم و او برایم قرص ضد بارداری دوران شیردهی را تجویز کرد اما با وجود استفاده از قرص باز هم باردار شدم پیش او رفتم که گفت: حتی با خوردن قرص ضد بارداری نیز چند درصدی احتمال بارداری وجود دارد. این بار از ترس اینکه دوباره فرزندی نابینا داشته باشم مجبور شدم جنین را سقط کنم. من می خواهم به دوستان نابینا بگویم نگویید ما بچه نمی خواهیم در زندگی این امر شدنی نیست و مانند ما در کار انجام شده می مانید
س: اگر مشاوره می رفتید و مشاور می گفت با هم ازدواج نکنید چه؟
ج: نمی دانم چه می کردیم
س: الان باز هم به مشاوره فکر می کنید؟
ج: بله به نظرم باید در هر صورت نزد مشاور برویم و این کار را انجام دهیم و راهنمایی بگیریم. من هم این کار را خواهم کرد.
خانم فایقی و آقای ابوالقاسمی از دوستان نابینا نیز قبل از اقدام برای ازدواج به مشاور ژنتیک مراجعه کرده اند. خانم فایقی در این باره می گوید: من در کودکی به علت ضربه به سر دچار مشکل بینایی شده بودم که به مرور نابینا شدم. در آن زمان دکتر برای اینکه بفهمد من در اثر این ضربه نابینا شده ام یا این بهانه ای بوده است و مشکل دیگری دلیل نابینایی من بوده، بچه هایی که قبل از من به دنیا آمده بودند را نیز معاینه کرد و در نهایت گفت آن ضربه دلیل نابینایی من بوده است اما من برای ازدواج خیلی به مشاوره اعتقاد داشتم برای همین آقای ابوالقاسمی نزد مشاور رفت و آنها تشخیص دادند که ازدواج ما بلا مانع است چون فرزندان پسر ما سالم به دنیا می آمدند و فقط اگر فرزند دختری می داشتیم ناقل نابینایی می شد و ممکن بود در نسلهای بعد نابینایی بروز یابد.مشاور هم به ما گفت تا آن زمان این مشکل راه درمانی خواهد داشت و در ثانی معلوم نیست فرزند شما دختر باشد.
خانم فایقی و آقای ابوالقاسمی حالا دو فرزند پسر سالم دارند.
یک زوج کم بینا نیز در پاسخ به این سوال که به مشاور مراجعه کرده اند یا نه؟ می گویند نزد مشاور نرفته ایم و البته صاحب فرزندی شده اند و فرزند 5 ماهه آنها در سلامت کامل به سر می برد. آقای “ک.م” نیز از دوستانی است که به مشاور مراجعه کرده است او در پاسخ به سوال ما می گوید:ما بیشتر از ده سال پیش ازدواج کردیم آن روزها حمایتی از مشاوره ژنتیک انجام نمی گرفت و ما برای انجام آزمایش ژنتیک هزینه زیادی متقبل شدیم. مشکل من rp است که انتقال آن از راه ژن صورت می گیرد ولی همسرم سالم است. دکتر به من گفته بود حتی از شهر خودتان هم کسی را برای ازدواج انتخاب نکن. من هم به این توصیه عمل کردم همسر من اهل شهر دیگری است. با این وجود نزد مشاور رفتیم و او گفت به احتمال 95 درصد بچه شما مشکلی نخواهد داشت، درست مانند کسانی که سالم هستند و ازدواج می کنند درصد ریسک معلولیت بچه شما هم همانقدر است البته ما الان یک فرزند داریم و خدا را شکر تا حالا مشکلی نداشته است اما ما هنوز نگرانیم و بیش از این هم ریسک نمی کنیم و فرزند دیگری نمی خواهیم. اما با رفتن پیش مشاور چون از ابتدا فکر همه چیز را کرده ایم اگر هم اتفاقی بیفتد عذاب وجدان نخواهیم داشت.
س: اما بسیاری می گویند از همان ابتدا فرزندی نمی خواهیم و فرقی ندارد که مشکل ما ژنتیکی باشد یا نه؟
ج: به نظرم بسیاری از بچه های نابینا موقع ازدواج هیجانی می شوند همانطور که می گویند عشق عقل آدم را از کار می اندازد اینکه می گویند بچه دار نمی شویم به نظرم تا 99 درصد حرف بیهوده ای است چون فطرتا انسان دوست دارد بچه داشته باشد و اگر چنین حرفی مطرح شود هر دو نفر یا یکی از طرفین به دیگری دروغ می گوید یا هر دو دروغ می گویند چون به مرور زمان که سن بالا می رود نیاز به بچه لازم و ضروری می شود البته نمی دانم این حرفها مفید باشد یا نه چون بچه ها بالاخره کار خود را می کنند.
با تفاسیری که گفته شد مشخص می شود که در موارد مختلف ازدواج نابینایی،امکان بروز نابینایی متفاوت است. و تنها مشاور ژنتیک است که می تواند قبل از ازدواج توصیه مناسبی برای انجام آن و بعد از ازدواج نظری در باره امکان فرزندآوری به زوجین ارائه دهد. رفتن به سازمان پزشکی قانونی شاید آخرین مرحله از راهی باشد که به پیشگیری از تولد نوزادی نابینا می انجامد. چندی قبل با دکتر آسیه جعفری، مدیر کل گروه کنترل کیفی دفتر امور معاینات بالینی این سازمان گفتگویی داشتیم. او به ما گفته بود که مجوز سقط درمانی برای وقتی صادر می شود که حرج مادر اثبات شود. و در مورد نابینایی در مواردی که پزشک متخصص و معتمد این سازمان به این نتیجه برسد که نوزاد به احتمال بسیار قوی نابیناست یا در دهه اول زندگی گرفتار نابینایی می شود. مواردی چون رتینوبلاستوما که به تخلیه کامل چشم منجر می شود؛ گلوکوم حاد مادرزادی، نروبلاستی عصب بینایی یا لبر و انواعی از rp که تا قبل از ده سالگی کودک را به نابینایی مطلق می رساند. حتی در این موارد نیز باید در اوایل بارداری اقدام کرد تا جنین قبل از نوزده هفتگی سقط شود. دکتر مینو رفیعی مدیر کل دفتر پیشگیری از معلولیتهای سازمان بهزیستی در پاسخ به این سوال که اگر بعد از بارداری مادر تصمیم به انجام مشاوره ژنتیک بگیرد چه باید کند می گوید: پزشکان در مراکز مشاوره بهزیستی وقتی به این نتیجه برسند که جنین مبتلا به فهرستی از بیماریها است که پزشکی قانونی قانونا و شرعا به دلیل حرج مادر، به آن مجوز سقط می دهد فرد به پزشکی قانونی ارجاع می شود که در آنجا فرایند مربوطه طی می شود و آن بحث در تخصص پزشکی قانونی است و ما وظیفه ای در قبال آن نداریم و به علاوه تخصص آن را هم نداریم.
س: اما برخی از زوجهای نابینا با همه مسائلی که گفته شد تصمیم می گیرند فرزند خود را بزرگ کنند به این افراد چگونه می توان کمک کرد؟ آیا روشهای اهدای تخمک، اسپرم و جنین به این افراد کمکی می کند؟
ج: بله در مراکز مشاوره ژنتیک همه راهکارهای مختلف بررسی می شود و در نهایت زوج هستند که تصمیم می گیرند. آنجا پزشک به زوجین می گوید می توانید اصلا بچه دار نشوید یا اگر قصد فرزندآوری دارید این فرایند سخت برای تشخیص وجود دارد که باز هم ممکن است ژن مولد معلولیت تشخیص داده نشود. در آنجا در صورت تشخیص ، درصد خطر ابتلای بچه مشخص می شود. یا به زوجین گفته می شود که می توانند دنبال آوردن و سرپرستی بچه بروندیا گفته می شود که می توانند از تخمک و جنین اهدایی استفاده کنند. همه راهها گفته می شود ولی وقتی کار به این مرحله می رسد دفتر پیشگیری از معلولیتهای سازمان بهزیستی دیگر هزینه های تخمک و اسپرم اهدایی را پرداخت نمی کند چون جزو شرح وظایف ما نیست. و ما فقط کمک هزینه آزمایشات ژنتیک را پرداخت می کنیم. بعد از آن فرد برای زندگی خودش تصمیم می گیرد و باید هزینه هایش را هم متقبل شود. البته شاید در حوزه توانبخشی خدماتی به این افراد داده شود.
س: پدر، مادر یا والدین نابینایی که در بارداری اول برای انجام مشاوره ژنتیک مراجعه نکرده اند برای داشتن فرزند دوم یا سوم چه کار باید بکنند؟
ج: شاید در خانواده فرزند اول سالم باشد این دلیل بر این نمی شود که فرزند دوم نیز سالم باشد به هر حال وقتی یکی یا هر دو والد مشکل ژنتیکی دارد یا حتی یکی از بچه ها یشان مشکلی داشته باشد که احتمال داشته باشد که مشکل ژنتیکی باشد باید به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند.حتی اگر والد نابینا دو سه بچه اش سالم به دنیا آمده باشند نباید فکر کند فرزند بعدی هم سالم خواهد بود.چون ممکن است این موارد به دلیل تصادف و شانس اتفاق افتاده باشد و باز هم باید مراجعه کند و مشاوره را انجام دهد.
راههای گوناگونی برای پدر شدن و مادر بودن، وجود دارد مهم این است که سرنوشت را با آینده کودکی پیوند زنیم که قرار است زیر چتر خانواده حس شیرین زندگی را برایمان دوچندان کند.
منبع: ایران سپید

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., گزارش, گفت و گو ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *