داستان یک حساب کاربری عجیب در توییتر/مردی که 8 سال پیش مرگ کوبی را پیشبینی کرد

پس از سانحه‌ی سقوط هلیکوپتر کوبی برایانت و مرگ این ستاره‌ی بسکتبال، مشخص شد که سال‌ها پیش یک نفر دقیقا این اتفاق را پیشبینی کرده است.
پس از مرگ دردناک کوبی برایانت شاهد ظهورنوستراداموس در توییتر بودیم! ماجرا از این قرار است که شخصی در سال 2012 در توییتر خود پیشبینی کرده که کوبی برایانت در سقوط هلیکوپتر جان خود را از دست خواهد داد.
این توییت به شدت در حال دست به دست شدن است. صاحب این اکانت اکنون با سیلی از درخواست‌ها مواجه است که از او می‌خواهند راجع به موضوعات مختلف و مرگ دیگر افراد پیشبینی کند.
مرگ کوبی البته به حدی شوک‌آور و ناگهانی بود که گروهی از هواداران کوبی به این پیشگوی توییتری حمله کرده و در حال بازخواست او برای نوشتن این کلمات شوم هستند و جبهه‌ی سومی هم شکل گرفته که شبهاتی را به صحت تاریخ این توییت و ادعای صاحب اکانت وارد کرده‌اند.
توییتر برنامه یا دستگاهی را که با آن توییت شده، در زیر توییت درج می‌کند. در زیر این توییت نوشته شده که با ‏برنامه‌ی Carbon این توییت ارسال شده. در سال ۲۰۱۲ نسخه‌ی ۲.۵ برنامه Carbon هنوز در دسترس نبوده.
ظن این می‌رفت که تاریخ این توییت دستکاری شده باشد و یا صاحب اکانت باگی را در توییتر یافته باشد. با بررسی بیشتر مشخص شد که زیر توییت‌های دیگر این کاربر در همان زمان نیز نام همین ورژن از برنامه‌ی Carbon درج می‌شود.
در پایان گفته شد که از آنجایی که توییتر تنها یک‌ سال است که دستگاه مورد استفاده‌ی کاربران را زیر توییت درج می‌کند، احتمالا سیستم تلفن همراه، کامپیوتر و یا برنامه‌ای که کاربر در حال حاضر از آن استفاده می‌کند را زیر توییت‌های قدیمی نیز درج می‌کند.
نکته دیگری که از سوی برنامه‌نویسان مختلف در زیر این توییت به آن اشاره و درباره‌اش بحث شده این است که توییتر API که اجازه دهد نرم‌افزاری تاریخ توییت را تغییر دهد و یا محتوای توییت را ادیت کند ندارد. به محض اینکه توییت کردید دیگر محتوا را فقط می‌شود حذف کرد و تغییر ناپذیر است. نه نرم‌افزار Carbon و نه هیچ نرم‌افزار دیگری توانایی ادیت و تغییر تاریخ در توییتر را ندارد. اگر کسانی در آینده بتوانند یک دسترسی خصوصی و ثبت‌نشده به API توییتر بیابند که اجازه دهد این تغییرات را انجام دهند، توییتر به آسانی دسترسی آنها را قطع خواهد کرد. توییتر کنترل می‌کند که چه اپ‌هایی به API دسترسی دارند و در صورت استفاده‌ی نا به جا به سرعت دسترسی آنها را قطع می‌کند. توییتر تمام هم و غمش را روی محافظت از تمامیت و دست نخورده ماندن متادیتای خود گذاشته، چرا که پایه و اساس تمام پلت‌فرم توییتر بر این استوار است.
برنامه‌ی دیگر Carbon که بعضی گمان می‌کنند در نوشتن این توییت به کار گرفته شده یک PHP extension است که Carbon نامیده می‌شود، نه Carbon 2.5. از این برنامه زمانی استفاده می‌شود که شما بخواهید وب اپی بسازید که نیازمند محاسبات و تاریخ است، مثلا یک تقویم یا سیستم رزرویشن.
به هر حال Carbon و یا هیچ برنامه و اپ دیگری توانایی تغییر دادن تاریخ یا محتوا در توییتر را ندارد.
البته هستند افرادی که با اکانت‌های خصوصی چندین پیشبینی‌ مختلفی راجع به سلبریتی‌ها یا اتفاقات مهم توییت می‌کنند و سپس منتظر می‌مانند تا شاید روزی یکی از این پیشبینی‌ها اتفاق افتاد. آن روز همه‌ی ورژن‌های دیگر را پاک کرده و فقط با همان یک حدس از میان ده‌ها حدسی که پاک شده، و حالا به نظر پیشگویی می‌آید اکانت خود را پابلیک می‌کنند.
پس از تحقیقی گسترده و بحث جدل‌های بسیار، که البته هنوز خیلی‌ها به شکل کامل نپذیرفته‌اند که این کاربر را از اتهام دستکاری تاریخ مبرا کرده، گروهی همچنان بر قابل ادیت بودن تاریخ توییت اصرار می‌ورزند بی آنکه یکی از آنها بتواند واقعا چنین کاری را انجام دهد و عده‌ای بیش از پیش از درست از آب درآمدن این پیشبینی و واقعی بودن نوستراداموس توییتریشان هیجان‌زده شده‌اند.
و البته اکثریت کاربران توییتر مشغول شوخی و مزاح راجع به این پیشگوی یک روزه‌ی پاکدامن یا شیاد و توانایی‌هایش هستند.
اما حقیقت این است که نه گوی کریستالی در کار است و نه پیشبینی و نه نوستراداموسی.
کوبی برایانت سال‌ها بود که در تمام سفرهای بین شهری و حتی درون شهری خود از هلی‌کوپتر شخصی‌اش استفاده می‌کرد. موضوعی که حتی مورد انتقاد هواداران این اسطوره‌ی NBA قرار گرفته بود.
حتی کارتونی هم در فضای مجازی منتشر شده که در سال 2017 سقوط هلیکوپتر کوبی و مرگ او در آن به طنز به نمایش درآمده است. سازندگان این کارتون نیز پیشگو نیستند، همچنان که انگ دغلبازی و تقلب هم به آنها نمی‌چسبد. آنها فقط یکی از سرنوشت‌های ممکن را با توجه به مدل زندگی کوبی برای آینده‌ی او حدس زدند.
اما کاربر توییتر که طریقه‌ی مرگ کوبی را 8 سال پیش پیشبینی کرده بود خودش از هواداران این ستاره‌ی فقید بود و از زمان انتشار خبر اوقات سختی را می‌گذراند. او بارها توییت کرده که امکان ندارد چنین اتفاقی افتاده باشد.
و در نهایت نوشته: بخشی از روح من امروز مرد. کوبی بخش عظیمی از زندگی من بوده و هست. او حجم عظیمی از خوشی، عشق، لبخند و حالا اشک و درد را به این دنیا آورد. الگو، مرشد، قهرمان و تا ابد اسطوره. روحتان قرین رحمت کوبی و جی‌جی.
پیشبینی سقوط هلیکوپتر کوبی که سفرهای زیادی را در هر سال تجربه می‌کرد، تنها تیری بود در تاریکی. تیری که از بخت بد این ستاره‌ی فقید، دیشب به نشان نشست.
منبع: ورزش 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 11 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *