انتشار نسخه‌ کم حجم‌ اسپاتیفای برای اندروید و رفع مشکل منو همبرگری در نوار ناوبری اندروید Q توسط گوگل در هجدهمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر صفحه ی اخبار موبایل

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت دانش بنیان پکتوس. در هجدهمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر و در صفحه ی اخبار موبایل، پنج خبر از دنیای سخت افزار و نرم افزار در زمینه ی موبایل یا گوشیهای تلفن همراه تقدیم شما گرامیان میگردد.

اسپید؛ راهکاری برای توزیع سریع کالاها

پیک های موتوری که با یونیفرم و کلاه ایمنی بنفش این روزها در تهران به وفور مشاهده می شوند، سفیران اسپید هستند. آن ها موظف اند طبق نقشه ای که روی گوشی تلفن همراهشان می بینند، بسته ها را به مقصد برسانند.

به گزارش زومیت، موتورسوارهای اسپید برخلاف سایر پیک    های موتوری  که می شناسید، منتظر نمی شوند کسی درخواست پیک بدهد. آن ها رأس ساعت خاصی در دفتر اسپید جمع می شوند، بسته های هم مسیر را می گیرند و راهی می شوند. انتخاب مسیر سفیران اسپید برعهده ی فرد نیست؛ بلکه این کار به رایانه سپرده شده است.

شاید با کمی نگاه فانتزی بتوان گفت رایانه رئیس پیک های اسپید است و به آن ها می گوید از کجا بروند و چه چیزی را ببرند. هر روز آدرس ها در رایانه ثبت می شود و این رایانه است که بررسی می کند کدام بسته ها هم مسیر هستند و بر این اساس مرسوله ها را دسته بندی می کند. در واقع، این رایانه است که تشخیص می دهد چند بسته برای یک سفیر کافی است تا بتواند در زمان مقرر و بدون تأخیر آن را به مقصد برساند.

معمولا یکی دیگر از مشکلات پیک ها این است که وقتی به مسیری آشنا نیستند، برای رساندن پنج بسته مختلف در منطقه ای از شهر دچار مشکل می شوند و تشخیص این موضوع مشکل است که اول کدام را برسانند تا مسیرشان کوتاه تر شود.

کار دیگری که رایانه ی هوشمند اسپید انجام می دهد، این است که هر روز و در ساعت های مختلف مدت زمان در مسیر بودن پیک را در حافظه ی خود ثبت می کند. بدین ترتیب بعد از چند روز، مشخص می شود کدام خیابان در ساعت های خاصی پرترافیک هستند. پس دفعه بعد موتورسوار را در آن ساعت از آن خیابان به سمت مقصد راهنمایی نمی کند و مسیر جایگزین را که ترافیک کمتری دارد، به روی گوشی همراهش می فرستد.

این ثبت ترافیک مسیرها در دراز مدت باعث شده است رایانه به فرمول دقیقی برای پیداکردن خلوت ترین مسیرها برسد؛ تا جایی که مسیری که پیک موتوری در طول یک ماه کار در اسپید طی می کند، چند کیلومتر کمتر از ماه های قبل است. برای اینکه دقت رایانه محاسبه گر اسپید را درک کنید، همین را بگوییم که سفیران اسپید در مقایسه با ۶ ماه پیش، ۳۰ درصد کمتر در مسیر رفت وآمد هستند. این کوتاه شدن مسیر دو مزیت بزرگ دارد: ۱. به موقع  رسیدن بسته ها به مقصد؛ ۲. کاهش هزینه های ارسال محصولات که در نهایت هزینه ی حمل و نقل را برای مشتریان اسپید کاهش داده است.

اسپید شرکت ارائه دهنده ی خدمات حمل و نقل به تجارت هاست. یعنی چه؟ یعنی اسپید با پیک   های موتوری  دیگر فرق دارد. معمولا اگر بخواهید بسته ای را برای دوستی یا همکاری در نقطه ی دیگری از تهران بفرستید، با الو پیک یا اسنپ باکس تماس می گیرید. پیک موتوری می آید و بسته را از شما تحویل می گیرد و در مقصد مشخص شده  به فرد مد نظر می رساند؛ اما اسپید این کار را انجام نمی دهد.

در واقع، اسپید با شرکت ها کار می کند؛ یعنی اگر شرکتی مثلا مؤسسه انتشاراتی یا فروشگاه اینترنتی بخواهد هر روز ۱۰ و حتی ۱۰۰ نمونه از کالای عرضه شده ی خود را به دست مشتری برساند، اسپید این کار را برایش انجام  می دهد. حتی این امکان برای اسپید وجود دارد که محصول را به مقصد تحویل دهد و پولش را همان جا از مشتری دریافت و به حساب شرکت واریز کند.

اسپید بابت گرفتن پول از مشتری و واریز آن به حساب شرکت هزینه ای دریافت نمی کند؛ در حالی که اگر قرار باشد پیک همین کار را انجام دهد، از شرکت بابت گرفتن پول مشتری و آوردن آن هم هزینه خواهد گرفت.

همین مزایای اسپید، یعنی استفاده از رایانه های هوشمند در توزیع و مسیریابی و انجام امور مالی، باعث شده بسیاری از صاحبان مجلات و انتشاراتی ها و فروشگاه های آنلاین اینترنتی و برگزارکنندگان همایش ها و مراسم های مختلف برای انجام کارهایشان با اسپید قرارداد همکاری طولانی مدت ببندند.

اگر مجموعه کتاب های کنکور گاج مارکت یا از فروشگاه های گوشی شاپ یا عطر سفیر اینترنتی خرید کرده باشید، حتما با سفیران اسپید برخورد کرده اید. بسیاری از شرکت های مشتری اسپید به دلیل کاهش هزینه ی حمل و نقل و درنتیجه کاهش قیمت تمام شده ی محصولشان، حتی هزینه ی ارسال را از مشتری نمی گیرند و آن را از حساب خود و به رایگان برای مشتری ارسال می کنند.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر از فعالیت اسپید و خدمات آن می توانند به وب سایت این شرکت به آدرس speeddeliv.com/business مراجعه کنند.

کیف پول فون پی و ریالو برای پرداخت کرایه تاکسی، هم پذیرنده شدند

سازمان تاکسی رانی تهران با برگزاری مراسمی، از هم پذیرنده  شدن کیف پول دو اپلیکیشن فون پی و ریالو برای پرداخت الکترونیکی کرایه ی تاکسی ها خبر داد.

به گزارش زومیت، سازمان تاکسی رانی تهران با برگزاری مراسمی در روز دوشنبه، ۱۷ خرداد، از برنامه ها و اهداف خود برای استفاده ی هرچه بیشتر از ظرفیت  استارتاپ ها و فناوری های نوین به منظور تسهیل در پرداخت کرایه ی تاکسی  در شهر تهران خبر داد. علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان تاکسی رانی شهر تهران، به وجود بیش از ۸۰ هزار تاکسی در پایتخت اشاره کرد و گفت: تهران بزرگ ترین ناوگان تاکسی را در خاورمیانه و شمال آفریقا دارد. وی به کارگیری جدیدترین فناوری ها به منظور مدیریت بهتر این ناوگان با هدف ارتقای سطح کیفی خدمت رسانی به مردم را از اولویت های تاکسی رانی خواند.

علیرضا قنادان در سخنانش با اشاره به تکنولوژی نسبتا قدیمی کارت های هوشمند استفاده شده در اتوبوس و مترو، بهره گرفتن از این کارت ها برای پرداخت الکترونیکی کرایه ی تاکسی را ناکارآمد خواند. وی حتی به تلاش های تاکسی رانی برای تعبیه دستگاه های POS در تاکسی ها برای سهولت پرداخت کرایه اشاره کرد. البته به گفته ی قنادان، محدودیت های سخت افزاری از قبیل اعمال تحریم ها و کمبود سخت افزار مورد نیاز درکنار محدودیت های سیستم بانکی در زمینه ی دریافت مبالغ پایین، باعث شده این طرح به موفقیت پیش بینی شده ی گسترده برای تمام ناوگان دست نیابد. قنادان در بخش دیگری از سخنانش گفت تاکسی های فعال در پایانه های مسافری نظیر پایانه ها و فرودگاه ها و ایستگاه راه آهن به دستگاه POS برای تسهیل پرداخت مجهز خواهند شد.

مدیرعامل سازمان تاکسی رانی با اشاره به فعالیت استارتاپ ها در حوزه ی پرداخت کرایه ی تاکسی در دو سال اخیر، این موضوع را بسیار فرخنده خواند. وی با اشاره به استقبال درخور توجه مردم از این روش پرداخت، راهکار استارتاپ ها برای به کارگیری گوشی های هوشمند به منظور پرداخت را موفق خواند. البته، قنادان ازدیاد استارتاپ های فعال در این حوزه را نوعی مشکل بزرگ برای کاربران دانست؛ چراکه وجود چندین استارتاپ  باعث شده است کاربران مجبور شوند چندین اپلیکیشن مختلف را نصب کنند و در برخی تاکسی ها نیز بی نظمی و برهم خوردن زیبایی ظاهری را شاهد باشیم. در این جلسه که با حضور مدیران عامل فون پی و ریالو برگزار شد، سازمان تاکسی رانی از ترکیب کیف پول این دو اپلیکیشن پرداخت خبر داد و اعلام کرد سایر اپلیکیشن های پرداخت نیز می توانند به منظور تسهیل پرداخت کاربران، به این طرح بپیوندند. بدین ترتیب کاربران ریالو و فون پی از این پس می توانند با اسکن QRCode هر یک از سرویس های مذکور در اپلیکیشن سرویس دیگر، کرایه ی خود را پرداخت کنند و ملزوم به نصب هر دو اپلیکیشن برای رفع نیاز های خود در این زمینه نخواهند بود. سایر پلتفرم ها نیز در صورت اضافه شدن، امکان پرداخت ازطریق کد سایر سامانه ها را در اختیار کاربران خود قرار خواهند داد.

علیرضا قنادان در پاسخ به پرسش زومیت مبنی بر اینکه «آیا این همکاری به انحصارگرایی به نفع شرکت های مذکور و کاهش رقابت منجر می شود یا خیر؟»، اعلام کرد استارتاپ ها با این روش می توانند همچنان برای جذب کاربران به  اپلیکیشن خود رقابت کنند؛ اما این روش حاشیه های ایجادشده برای مجاب کردن رانندگان را کاهش خواهد داد. ضمنا با این روش، کاربران به شارژ و استفاده از چندین اپلیکیشن پرداخت به صورت هم زمان نیاز نخواهند داشت.

نسخه‌ کم حجم‌ اسپاتیفای برای اندروید منتشر شد

اسپاتیفای محبوب ترین اپلیکیشن بین دوست داران موسیقی است. حال نسخه ی سبک ۱۰ مگابایتی و مناسب اینترنت همراه این اپلیکیشن برای اندروید منتشر شده  است.

به گزارش زومیت، اسپاتیفای  نسخه ی کم حجم تری از اپلیکیشن خود با عنوان اسپاتیفای لایت (Spotify Lite) را برای سیستم های اندرویدی منتشر کرد. این نسخه مخصوص کاربرانی طراحی شده  است که اینترنت  محدود یا دستگاه های قدیمی دارند. این اپلیکیشن که تنها ۱۰ مگابایت فضا می گیرد (نسخه ی اصلی اسپاتیفای حدود ۱۰۰ مگابایت فضا لازم دارد) یک قابلیت جدید و مهم دارد: قابلیت تنظیم سقف مصرف برای دیتای اینترنت همراه و نمایش اعلان (Notification) در صورت رسیدن به آن. این قابلیت برای کاربرانی که نیازمند مدیریت  مصرف دیتای خود هستند، بسیار ضروری و کارآمد است

همچنین در اپلیکیشن اسپاتیفای لایت برای کاربرانی که فضای ذخیره سازی کمی در دستگاه خود دارند، این امکان فراهم شده  است تا با یک کلیک، حافظه ی کَش آهنگ های خود را پاک  کنند. این اپلیکیشن در ۳۶ فروشگاه در نقاطی از جمله آسیا، آمریکای لاتین، خاورمیانه و آفریقا از طریق گوگل پلی دردسترس است و روی تمامی دستگاه هایی که اندروید  ۴٫۳ و بالاتر دارند، نصب و اجرا می شود. تجربه ی کار کردن با آن دقیقا مشابه اپلیکیشن اصلی اسپاتیفای است؛ ولی برای کسانی  که اینترنت کندتر و حجم دیتای محدودتری دارند، بهینه سازی شده  است.

به جز قابلیت مربوط به دیتای همراه، تنها تفاوت اصلی دیگر بین نسخه ی اصلی و اسپاتیفای لایت تغییرات در طراحی است. به جای User’s Library، در اسپاتیفای لایت بخش Favorites قرار گرفته  است که تمامی آهنگ های ذخیره شده و پلی لیست های کاربر را شامل می شود. به گفته ی اسپاتیفای، این اپلیکیشن و نسخه ی اصلی اسپاتیفای مکمل یکدیگر هستند و هر کس می تواند نسخه ای که بهتر پاسخگوی نیازش است را انتخاب کند.

اسپاتیفای یکی از چندین شرکت بزرگ حوزه ی تکنولوژی است که نسخه ی لایت اپلیکیشن هایش منتشر می شود. به طور مثال، فیسبوک اپلیکیشن های فیسبوک لایت (Facebook Lite)، مسنجر لایت (Messenger Lite) و اینستاگرام  لایت (Instagram Lite) را منتشر کرد. اوبر  (Uber) نیز نسخه ی لایت اپلیکیشن خود را ارائه کرده  است. تعداد طرفداران و ضرورت وجود این نسخه های لایت روزبه روز بیشتر می شود؛ چراکه شرکت های بزرگ تکنولوژی به دنبال گسترش بازار خود در کشورهای درحال  توسعه هستند؛ کشورهایی که سرعت اتصال پایینی دارند و هزینه ی دیتای همراه در آن ها زیاد است.

گوگل مشکل منو همبرگری در نوار ناوبری اندروید Q را حل کرد

گوگل با معرفی برخی از بهبود های جدید نوار ناوبری در اندروید Q، قصد دارد اشتباهی که در اندروید ۹ مرتکب شد را دیگر تکرار نکند.

به گزارش زومیت، تا قبل از انتشار نهایی اندروید Q در تابستان امسال، گوگل تمام تلاش خود را به  کار بسته تا بهترین تجربه ی ممکن را برای سیستم ناوبری مبتنی  بر ژست  در این نسخه فراهم کند. یکی از موضوعات مهمی که گوگل باید در سیستم ناوبری جدید خود حل می کرد، خلأ دکمه ی بازگشت بود. از  آنجا که تمام سه دکمه ی پیشین اندروید باید در یک دکمه ی مبتنی  بر ژست خلاصه می شدند، اهالی مانتین ویو باید جوانب بسیاری را در نظر می گرفتند.

این غول فناوری برای حل این مشکل، سوایپ از دو گوشه ی نمایشگر را به عنوان جایگزین دکمه ی بازگشت در نظر گرفت؛ با  این  حال، مشکلی بزرگ وجود داشت. همان  طور که می دانید، بسیاری از اپلیکیشن های موبایلی از منو همبرگری استفاده می کنند که دقیقا در گوشه ی سمت چپ و بالای نمایشگر قرار می گیرد. از آنجا که روز به روز به اندازه ی صفحه نمایش گوشی های هوشمند افزوده می شود، قطعا دسترسی به همه ی بخش های نمایشگر نیز سخت تر می شود.

برای حل این معضل، گوگل از مدت ها پیش قابلیتی در اندروید قرار داده بود که به  واسطه ی آن کاربران می توانستند فقط با سوایپ ساده از سمت چپ نمایشگر، به منو همبرگری دسترسی پیدا کنند؛ اما با انتشار نسخه های آزمایشی جدید اندروید Q، بسیاری از کاربران از غیرفعال شدن این قابلیت در تمام اپلیکیشن ها خبر دادند.

با توجه  به اهمیت این موضوع، اهالی مانتین ویو چاره ی جدیدی اندیشیده اند تا این مشکل در نسخه ی جدید اندروید برطرف شود.

از  این  پس به جای سوایپ سریع، باید با مکثی کوتاه از گوشه  ی تصویر سوایپ کنید تا به منو همبرگری مانند سابق دسترسی داشته باشید. پس  از بازشدن منو همبرگری، همچنان می توانید با سوایپ سریع از دو گوشه ی کناری نمایشگر، به عقب بازگردید و منو باز شده را ببندید.

در کنار موضوع گفته شده، وب سایت ۹to5Google خبری مبنی  بر بهبودهای بیشتر ژست  حرکتی بازگشت در اندروید Q را منتشر کرده است. طبق این خبر، در نسخه ی آتی اندروید کاربران می  توانند میزان حساسیت گوشه های نمایشگر برای عملگر بازگشت را بسته  به ترجیحات خود شخصی سازی کنند.

اگر جزو کسانی هستید که به نوار ناوبری جدید اندروید Q هیچ علاقه ای ندارید، در این نسخه امکانی فراهم شده تا در صورت تمایل، به همان سیستم پیمایش سه دکمه ای سنتی اندروید بازگردید. طبق گفته ی آزمایش کنندگان نسخه های پیش نمایش اندروید Q، سیستم ناوبری جدید لزوما سرعت پیمایش بیشتری با  خود به همراه نمی آورد؛ اما به  سبب اتکای آن به ژست های حرکتی، کاربران می توانند به محیط بیشتری از نمایشگرشان دسترسی داشته باشند و محتوای بیشتری مشاهده کنند.

تیم امنیتی گوگل یک باگ عجیب در بخش پیام های آیفون را رفع کرده است

اپل باگ عجیب iMessage را برطرف کرد. این باگ را تیم امنیتی پروژه ی صفر (Project Zero) گوگل کشف کرده بود.

به گزارش زومیت، تیم پروژه ی صفر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد باگی را کشف و برطرف کرده که باعث دریافت پیام های ناقص iMessage روی آیفون  بوده و کاربر را تا مرز بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه می برده است. براساس گزارش فون آرنا، قوانین گوگل به این تیم اجازه می دهد وجود هر باگی که کشف کرده اند، تا ۹۰ روز از افکار عمومی مخفی کنند. در این زمینه هم اپل قبل از ۹۰ روز و با به روزرسانی IOS  ۱۲٫۳ این باگ را برطرف کرده است. این به روزرسانی ۱۳ مه منتشر شده و Apple  News+ و AirPlay2 و اپلیکیشن تلویزیونِ بازطراحی شده اپل را شامل می شود.

مشکلی که پیام های ناقص برای آیفون ایجاد می کند، این است که این پیام ها رشته کدهایی را شامل نمی شوند که دستگاه انتظار دارد همراه Key Value دریافت کند. این مسئله باعث می شود پیام بارگذاری و شکسته شود و دوباره بارگذاری شود. این حلقه آن قدر ادامه پیدا می کند تا نمایش رابط کاربری گوشی متوقف شود و سیستم ورودی ها را شناسایی نمی‎کند. راه اندازی دوباره ی گوشی این مشکل را حل نمی کند و دستگاه بلافاصله بعد از روشن شدن دوباره، از کار می افتد. کاربر در چنین موقعیتی سه راه  دارد:

  • دستگاه را به کمک «آیفون من را پیدا کن» بیابد و تمام اطلاعات آن را حذف کند؛
  • دستگاه را روی حالت بازیابی قرار دهد و با کمک آی تیونز به روزرسانی کند (در این حالت، کاربر مجبور است سیستم عامل گوشی را به آخرین نسخه به روزرسانی کند)؛
  • سیم کارت را از دستگاه خارج کند و از محدوده ی اتصال به وای فای خارج شود و از طریق منو تنظیمات تمام اطلاعات آن را حذف کند.

سال گذشته هم مشکل مشابهی برای کاربران آیفون پیش آمد. بعضی از کاربران اعلام کردند iMessageهایی حاوی نقطه ای سیاه دریافت می کنند که پاک نمی شود. این نقطه های سیاه حاوی صدها رشته «یونی کد» بودند که پردازنده ی آیفون را مشغول می کردند و گوشی را از کار می انداختند. این نقطه های سیاه که روی واتساپ برای کاربران اندروید  ارسال شده بود، همین مشکل را روی این سیستم عامل هم ایجاد کرد.

افزون بر این، اپل سال گذشته مجبور شد برای برطرف کردن باگی که آیفون را به راه اندازی دوباره وادار می کرد، به روزرسانی منتشر کند. این اتفاق زمانی رخ می داد که کاربر کاراکتر خاصی از زبان تلوگوی هندی را در بخش متن وارد می کرد.

در سال ۲۰۱۵ زمانی که پیامی مشخص روی iMessage برای کاربر ارسال می شد، گوشی میزبان به شدت تحت تأثیر قرار می گرفت و از کار می افتاد. در آن زمان، وقتی گوشی دوباره روشن می شد، اپلیکیشن پیام رسان از کار می افتاد. این مشکل به دلیل کاراکتری عربی ایجاد می شد که روی IOS به خوبی تشخیص دادنی نبود. زمانی که اعلان دریافت پیام جدید روی صفحه ظاهر می شد، این کاراکتر عربی در قسمت اعلان جا نمی شد و کار به جایی می رسید که گوشی از کار می افتاد.

همیشه مطمئن شوید از آخرین نسخه ی IOS استفاده می کنید

تیم پروژه ی صفر گوگل در بخشی از بیانیه ی خود می نویسد:

این کد روی آیفون مثل تخته ی شنا عمل می کند. وقتی این پیام را دریافت می کنید، این تخته خم می شود و به صورت مداوم بالا و پایین می رود. همین مسئله باعث می شود رابط کاربری از دسترس خارج شود و گوشی به فرمان های ورودی واکنشی نشان ندهد. این مشکل باعث می شود به محض روشن شدن گوشی، صفحه  نمایش از کار بیفتد و با راه اندازی مجدد دستی هم برطرف نمی شود. تنها راهی که برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد، این است که گوشی را به تنظیمات اولیه برگردانید و این، یعنی از دست رفتن اطلاعات روی گوشی.

هرچند اپل این مشکل را حل کرده است؛ مشکلاتی شبیه به این هر از گاهی پیش می آید؛ بنابراین، مطمئن شوید آیفون شما همیشه از آخرین نسخه ی IOS استفاده می کند. همیشه از اطلاعات روی آیفون نسخه ی پشتیبان تهیه کنید تا اگر مجبور شدید گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید، اپلیکیشن ها و سایر اطلاعاتتان را حفظ کنید.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *