نکاتی درباره تربیت فرزندان زیر ۳ سال

نویسنده: فاطمه جوادیان : کارشناس نابینایان اداره آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان

زندگی زیباست ای زیبا پسند

زنده اندیشان به زیبایی رسند

آن قدر زیباست این بی بازگشت

کز برایش می‌توان از جان گذشت

مردن عاشق نمی‌میراندش

در چراغ تازه می‌گیراندش

باغ‌ها را گر چه دیوار و در است

از هوا شان راه با یکدیگر است

شاخه‌ها را از جدایی گر غم است

ریشه هاشان دست در دست هم است .

هوشنگ ابتهاج ( ه. ا . سایه )

همراهان عزیز! سلام

فاطمه جوادیان هستم و به واسطه تجربه زیسته، حضور در مجامع مختلف نابینایان، تعلیم کودکان نابینا، تهیه برنامه‌های آموزشی با موضوع مهارت‌های زندگی برای یک فرد نابینا  و همچنین مطالعه زندگی نابینایان موفق تا حد زیادی با اصول زندگی افراد نابینا آشنا شده ام.

بنا داریم در شماره‌های مختلف این ستون، به خانه‌های گرم شما بیاییم تا رسم زندگی بیاموزیم.

با خانواده هایی وارد گفتوگو می‌شویم که موانع ناشی از نابینایی را کنار زده اند و به بالا بردن کیفیت زندگی‌شان پرداخته اند.

فرزندانی خود‌کفا و مسئولیت‌پذیر به جامعه تحویل داده اند و یا خود، علاوه بر زندگی موفق خانوادگی، شخصیتی تأثیر‌گذار در اجتماع دارند.

در نخستین گام به سراغ خانواده‌هایی رفتیم که فرزند دارند و برای تسلط بر امور مربوط به فرزندان خود راه‌های مختلفی را طی کرده اند.

با غنچه، فاطمه، مرضیه و علی که همگی از افراد نابینا هستند، در مورد دوران نوزادی تا سه سالگی کودک شان صحبت کردیم.

از آنها خواستیم تا برای مان بگویند در زمان خوراندن شیر، دارو و غذا چگونه عمل می‌کردند تا هر دو والد و نوزاد، در آرامش باشند.

در نهایت تلاش کردیم تا با سرکار خانم صدیقه رفیعی یکی از معلمان با سابقه دانشآموزان نابینا ارتباط برقرار کنیم تا از رهنمودهای ایشان نیز بهره مند شویم.

غنچه پانزده سال است که ازدواج کرده و همسرش نیز نابینا است.

آنها دو فرزند پسر چهارده و هفت ساله دارند که هر دو از نعمت بینایی برخوردار هستند.

پسرها هر دو از شیر مادر تغذیه شده اند اما به دلیل شاغل بودن مادر، آنها فرزند اول شان را به مهد می‌بردند و شیر کمکی را در اختیار مهد می‌گذاشتند.

فاطمه و مرضیه هم هر دو شاغل بودند و همین کار را انجام می‌دادند. فاطمه هشت سال است که ازدواج کرده و همسرش نابینا است.

او بچه را به نزدیکانش می‌سپرد و شیر خود را در ظرفی در دار می‌ریخت و در یخچال می‌گذاشت تا مراقب بچه، در زمان مقرر آن را به کودک بدهد.

فاطمه می‌گوید: «به خاطر ارتباط مستقیم و بی واسطه میان مادر و کودک تا شش ماهگی شیر دادن به او بسیار آسان بود. بچه ام به شیشه شیر علاقه نداشت و شیر را فقط از لیوان می‌نوشید. دخترشان هم اکنون شش سال دارد.

مرضیه سی و سه سال است که با همسر نابینایش زندگی می‌کند.

او می‌گوید:« آن وقت‌ها برنامه‌های موبایلی نبود که ما به راحتی بتوانیم نوشته‌ها را بخوانیم. به همین منظور برای خواندن تمام دستور العمل‌ها مثل نحوه استفاده از شیر خشک،  از فرد بینا کمک می‌گرفتیم. » در بخش دیگری هم می‌گوید: « نگهداری از کودک برای مادر نابینا سخت است اما غیر ممکن نیست. ».

علی در یکی از ایالات کشور آمریکا زندگی می‌کند. همسرش بینا است و پانزده سال از ازدواج شان می‌گذرد.

دخترشان دو سال دارد که علی در آماده کردن و خوراندن غذا به کودک مشارکتی فعال دارد.

بعضی نیمه شب‌ها از خواب برمی خواست و شیری را که مادر در فریزر گذاشته بود در دستگاه وارمر می‌گذاشت و پس از گرم شدن، آن را به کودک می‌داد. برای استفاده از دست گاه وارمر روی درجه دمای مورد نظر برچسبی چسبانده بودند که اگر تنظیم درجه به هم می‌خورد او به راحتی می‌توانست فلش را روی همان برچسب تنظیم کند. همچنین برای تنظیم زمان هم از تایمر موبایلش کمک می‌گرفت.

او می‌گوید: « دست هایم را تمیز می‌شستم، بچه را در آغوش می‌گرفتم، سرش را روی بازویم می‌گذاشتم، با انگشتانم لب هایش را پیدا می‌کردم و پستانک بطری را در دهانش می‌گذاشتم. از روی حالت مک زدن هایش می‌فهمیدم که باید بطری را کم کم خم کنم. »

از آنها می‌خواهم بیش‌تر برای مان حرف بزنند.

غنچه می‌گوید که بچه دومش به مهد نرفته، در خانه مانده و بیش‌تر شیر مادر خورده.

اوبه مراقبت بیش‌تر احتیاج داشت.

برای استفاده از هر چیزی مثل شیر خشک دستور استفاده را مطالعه می‌کند.

در ابتدا با سوپ فرنی و پوره شروع کرده.

ادامه می‌دهد: «برای غذا دادن، بچه را روی پای چپم می‌نشاندم. دست چپم زیر چانه اش بود تا سرش را، دهانش را و ریختن احتمالی غذا را کنترل کنم. با دست راست و قاشق کوچک غذا را به او می‌دادم.

خودش دوست داشت زود‌تر مستقل شود. اجازه می‌دادم خودش غذا بخورد و من او را روی سفره می‌گذاشتم و خودم هم کنارش می‌نشستم و به تمام صداها با دقت گوش می‌کردم. ظرف را هم کنترل می‌کردم تا ببینم چه حجمی از غذا را خورده است.

برای دادن دارو هم از قطره چکان استفاده کردم.

برای خوراندن غذا و دارو روی افراد بینا حساب نمی‌کردم اما برای خواندن دستور العملها از آن‌ها کمک می‌گرفتم.

برای غذا دادن به فرزند دوم هم مشکل چندانی نداشتم خصوصاً اینکه پسر بزرگم مشتاقانه برای دادن غذا و دارو به من کمک می‌کرد.

پسرهایم، ارتباط‌شان باهم بسیار خوب است. »

از فاطمه در مورد تجربه سایر مادرها می‌پرسم.

می گوید: « تجربه مادران بینا در امر بچه‌داری برای ما مفید است به شرطی که خود، آن را به صورتی که برای‌مان مناسب است کمی تغییر دهیم.

تجربه مادران نابینا هم در انجام امور مختلف برای ما مفید است به شرطی که متناسب با شرایط زندگی و واکنش‌های بچه در موقعیت‌های متفاوت آن را تغییر دهیم.»

او برای خوراندن دارو به کودکش از سرنگ در سایزهای مختلف استفاده کرده است.

در بخشی از صحبت هایش از مادران نابینا می‌خواهد که هراس به خود راه ندهند چرا که معتقد است تمام حالت‌های روحی مادر اعم از شادابی یا ناراحتی به فرزند منتقل می‌شود. حتی اگر مادر سکوت اختیار کرده باشد.

از علی می‌پرسم آیا غیر از شیر غذای کمکی و یا میوه هم به دخترش داده است؟

او برایم تعریف می‌کند: « تا حالا پیش آمده که موز له شده و یا زرده تخم‌مرغ خرد شده را با قاشق کوچک به بچه داده ام.

برای آماده کردن غذای کمکی پختن و خرد کردن کارهایی است که به راحتی بیش‌تر اوقات انجام می‌دهم.

مثلاً پاستا درست می‌کنم. میوه خرد می‌کنم.

همیشه با دست‌های شسته و تمیز به او غذا می‌دهم.

قاشق را از نزدیک دسته می‌گیرم تا ضمن کنترل قاشق بتوانم جهت لبهای کودک را هم به راحتی تشخیص بدهم.

باهم بازی میوه خوری اجرا می‌کنیم. بازی به این شکل است که هر دو به نوبت در دهان یکدیگر میوه می‌گذاریم.

گاهی وقت‌ها هم چنگال‌بازی می‌کنیم. به این صورت که  چنگال را به دستش داده و خودم هم دست دخترم را می‌گیرم و مثلاً انگوری را شکار می‌کنیم. با دست دیگرم انگور را در بشقاب پیدا کرده و دوتاییی چنگال را در آن فرو می‌بریم.

دخترمان در مهد کودک مانند سایر کودکان، مستقل خوردن را تمرین می‌کند. »

سر انجام از سرکار خانم صدیقه رفیعی که بیش از چهل سال از عمر خود را وقف تعلیم، مشاوره و راهنمایی افراد نابینا کرده است، خواستیم تا ضمن مطالعه مطالب بالا نظر خود را نیز در خصوص شیر دادن و خوراندن غذا و دارو توسط والد نابینا برای‌مان بیان فرمایند.

« همه آدمها چه نابینا و چه بینا با هم متفاوت هستند. بعضی از آن‌ها به بچه توجه خاص دارند و بعضی خیر. چه بسیارند والدین بینا که فرزندشان در معرض خطر و آسیب فراوانی قرار می‌گیرند. چرا که خطر را نمی‌شناسند و والدین نیز آموزش لازم را ندیده اند.

نوزاد موجود بکری است که پا به این دنیا می‌گذارد با ویژگی‌های متفاوت ژنتیکی.

در هر شرایطی ممکن است مورد حمایت باشد یا نباشد و توجهی به او وجود نداشته باشد.

بچه‌ها از ابتدا مکیدن را خوب بلد هستند. چنانچه لازم باشد از لیوان استفاده کنند می‌شود نیهای رنگی درون لیوان گذاشت و یا از لیوان‌هایی استفاده کرد که در دار هستند و گوشه ای از آن به صورت نی بالا آمده. در این صورت احتمال ریختن شیر یا هر مایع دیگری کم‌تر خواهد شد.

لیوان امن بسیار کمک کننده است. کودک میتواند در آن لیوان‌های در دار آب، شیر و حتی سوپ رقیق خنک شده را بنوشد.

به‌تر است سینه مادر پیش از شیر دادن با آب و صابون تمیز شسته شود و کمی شیر برای اطمینان دوشیده شود تا با آسودگی کودک در محیطی کاملاً بهداشتی شیر را بنوشد.

یکی از نکات مهم در شیر خوردن این است که مادر زمان شیر دادن حواسش باشد که بینی بچه آزاد باشد تا راه هوا برای او بسته نشود.

گاهی وقت‌ها ممکن است بچه غذا را با دست بخورد و یا به صورتش بمالد. نگران نشوید. این امری طبیعی است به‌تر است سفره ای بزرگ برایش پهن کنید و یک پلوی مخلوط مثل لوبیا پلو به او بدهید تا هر طور که می‌خواهد بخورد.

مادر نابینا می‌تواند یک موسیقی شاد کودکانه پخش کند و نزدیک او بنشیند تا راحت‌‌تر به وضعیت‌های مختلف کودک تسلط داشته باشد. با لحنی شادی آفرین از کودک بخواهد تا او را ببیند که چطور با دست یا قاشق غذا می‌خورد.

اگر کودک نیز ضعف بینایی داشته باشد، با لمس دستهای مادر و یا  توجه به غذا خوردن او می‌تواند بالا رفتن قاشق پر از غذا را ببیند.

به‌تر است بچه‌ها همیشه لباس رنگی و مرتب داشته باشند و در هر زمانی هر خوراکی که می‌خورند از پیش‌بند استفاده کنند.

پیش‌بند از لک شدن لباس جلوگیری می‌کند و پیش‌بندهایی هم هستند که در قسمت پایین گود یا کاسه مانند می‌شوند که محتوای ریخته شده روی پیش‌بند را در خود نگه می‌دارد و می‌شود آن را به سادگی شست و شو داد.

نشاندن بچه روی پای چپ برای تسلط بیش‌تر راه خوبی است و همچنین کمک به مستقل شدن کودک نیز بسیار خوب است.

اگر بچه از میز استفاده می‌کند نزدیک‌ترین موقعیت را به میز داشته باشد و همچنین دورش کاملاً بسته باشد. صندلی‌هایی مخصوص بچه‌ها هست که میز مخصوص هم دارند.

اگر از سفره استفاده می‌کنید سفره ای باشد که کودک آن را بشناسد. اگر بینایی دارد رنگش را و اگر نه، جنس سفره برایش آشنا باشد تا زمان خوردن غذا آن را به راحتی پیدا کند و سفره نشانه ای باشد برای خوردن غذا.

بچه باید بداند چیزی که می‌خورد نباید ریخته شود و او باید این مسأله را تعلیم ببیند. مادر میتواند دست کودک را روی دهان خود بگذارد و غذا را بجود و به او بگوید که محتوای دهان نباید از دهان بیرون بریزد.

بچه‌ها از قاشق‌های کوچک‌تر استفاده می‌کنند و قاشق کوچک باعث می‌شود غذا از دهان‌شان به بیرون نریزد.

یک نکته مهم این است که ممکن است جایی که می‌روید بعضی از ما یحتاج بچه را نداشته باشند. می‌شود آن را تهیه کرد و با خود به مهمانی برد مثل حریره بادام، سوپ یا هر نوع خوراکی دیگر. این‌طوری برای میزبان مزاحمت کمتری ایجاد می‌شود و کودک شما طبق روال همیشگیش تغذیه خواهد شد.

در خوردن غذا از تهدید و نمایش‌های غیر واقعی پرهیز کنید.

به‌تر است با حرکاتی شادی آفرین و پر ذوق به او غذا دهید مثلاً بگویید به به! چه غذای خوش مزه ای و….

در هیچ شرایطی ترس‌ها و تهدیدها و اگرها برای بچه‌ها مفید نیستند.

حرکات تشویقی مؤثر‌تر هستند.

در پایان نیز نکته ای را در مورد نحوه استفاده از دارو بیان کردند.

برای خوراندن دارو به نوزاد، قطره چکان ابزار مناسبی است اما باید در نظر داشته باشیم که هر کس متناسب با مهارتی که دارد از ابزار مناسب استفاده می‌کند.

به عنوان مثال: ممکن است ما تعداد زیادی چاقو در آشپز‌خانه داشته باشیم اما با یکی از آن‌ها ماهرانه‌‌تر کار می‌کنیم.

ما نیز در پایان این شماره، برای تمام خانواده هایی که تلاش می‌کنند تا در هر شرایطی کیفیت زندگی خود را بالا ببرند، موفقیت روز افزون آرزو می‌کنیم.

روزهای‌تان پر از شوق زندگی

منبع: ماهنامه ی مانا.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *