معرفی نخستین پردازنده های ۱۰ نانومتری آیس لیک اینتل و انتشار به روزرسانی جدید برنامه های رابط‌‌ خوانش مغز و کامپیوتر فیسبوک در بیست و یکمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر صفحه ی اخبار کامپیوتر

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت دانش بنیان پکتوس. در بیست و یکمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر و در صفحه ی اخبار کامپیوتر، پنج خبر از دنیای سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر یا رایانه تقدیم شما گرامیان میگردد.

نخستین پردازنده های ۱۰ نانومتری آیس لیک اینتل معرفی شدند

اینتل نخستین پردازنده های ۱۰ نانومتری خود موسوم به آیس لیک را با ویژگی هایی همچون یکپارچگی با تاندربولت ۳ و وای فای ۶ معرفی کرد.

به گزارش زومیت، پس از سال ها تأخیر و آغاز به کارهای نمادین، اینتل اعلام کرد که سرانجام در حال فرستادن نخستین مجموعه از پردازنده های ۱۰ نانومتری خود به بازارهای جهانی است. پردازنده های جدید سری Ice Lake برای استفاده در لپ تاپ های نازک و سبکی طراحی شده که قدرت بیشتری از مک بوک پروی ۱۳ اینچی نخواهند داشت؛ اما اکنون اطلاعات بیشتری از این پردازنده ها در اختیار داریم.

اینتل ۱۱ مدل از نخستین پردازنده های مبتنی بر معماری Ice Lake را رونمایی کرد. البته تفاوت هایی بین این پردازنده ها وجود دارد که شاید، در زمان خریدن لپ تاپ قابل درک نباشند؛ بنابراین در گزارش پیش رو سعی در تفهیم و آشکارسازی مفهوم عبارتی مانند «اینتل Core i5 1035G4» خواهیم داشت. به خصوص که برای مثال هیچ کدام از پردازنده های Core i7  ۱۰۶۰G7 ،Core i7 1065G7 و Core i7 1068G7 با اینکه از نظر اسمی بسیار شبیه به هم هستند، مشخصات واقعا یکسانی ندارند.

در ادامه مشخصات فنی پردازنده های جدید اینتل، شامل سری کم مصرف U و Y برای استفاده در لپ تاپ ها و سایر دستگاه های قابل حمل آمده است:

نام پردازنده ی سطح متوسط، Core i5 1035G7 خواهد بود. عبارت Core i3 نشان دهنده ی تراشه ای کم مصرف، تنها با دو هسته ی پردازشی و توانایی انجام هم زمان چهار عملیات پردازشی و نیز دارای سطح فرکانس پردازشی نسبتا بالایی است. در حالی که پردازنده های Core i5 و Core i7 هر کدام چهار هسته و ۸ ترد دارند و ۲ مگابایت حافظه ی کش اضافی ارائه می دهند.

در پردازنده های ۱۰ نانومتری اینتل، دو رقم اول عبارت همیشه عدد ۱۰ را نشان می دهند که به معنی نسل دهم پردازنده های اینتل با نام Ice Lake و با مزیت هایی از قبیل عملکرد گرافیکی سریع تر و عمر باتری بیشتر در هنگام پخش ویدئوهای کدگذاری شده ی پر بازده (HEVC) است. این سری از پردازنده ها اغلب فرکانس پردازشی پایه ای پایین تری را نسبت به قبل ارائه می دهند. اگر اولین رقم از این نوع عبارات رقم ۸ یا ۹ بود، نشان دهنده ی نسل قبلی پردازنده های اینتل است.

رقم سوم ظاهرا این رانشان می دهد، که یک تراشه از نظر سرعت، در چه رده ای قرار می گیرد. برای مثال، پردازنده ی Core i7-1065G7، دارای ۱۰۰ مگاهرتز فرکانس پردازشی بیشتری نسبت به Core i5-1035G7 بوده و می تواند به طور موقت سرعت پردازشی در بازه های زمانی کوتاه را، ۲۰۰ مگاهرتز بالاتر از فرکانس پایه ی پردازنده ببرد.

اما رقم چهارم به طرز عجیبی از رقم سوم مهم  تر است زیرا کل کلاس پردازنده را مشخص می کند. عدد صفر تراشه ای ۹ واتی از سری Y را نشان می دهد که برای لپ تاپ ها و تبلت های بدون سیستم حنک کننده طراحی شده   است که عموما مناسب بار محاسباتی مداوم نیستند. رقم ۵ نشان دهنده ی تراشه ای ۱۵ واتی و نسبتا قدرتمند از سری U است. عدد ۸ نیز تراشه ای توانمند و ۲۸ واتی را نشان می دهد که به گونه ای می توان آن را تنها تراشه ی دارای فرکانس پردازش پایه ای بیشتر از ۲ گیگاهرتز نامید که دارای فرکانس توربو (افزایش موقتی سرعت پردازشی در بازه های زمانی کوتاه) تا ۴ گیگاهرتز است.

با اینکه اینتل ادعا دارد، این سری از پردازنده ها دارای سرعت پردازش گرافیکی سریعتری هستند، اما شماره ی بعد از حرف G، میزان واقعی سرعت گرافیکی پردازنده را مشخص می کند. در صدر این گروه، G7 از سری گرافیکی Iris Plus اینتل با ۶۴ واحد اجرایی (EU) در مقابل G1 با ۳۲ و G4 با ۴۸ واحد اجرایی، قرار دارد. وقتی اینتل از اجرای بازی هایی همچون فورتنایت با وضوح ۱۰۸۰P یاد می کند، سری G7 را می توان مبنای ادعاهای این تراشه ساز دانست.

تمامی موارد ذکر شده تنها اصول اولیه بودند. اما در ادامه زمان بیشتری را برای تجزیه و تحلیل عدد چهارم و مفهوم میزان قدرت پردازنده با مقیاس وات، صرف خواهیم کرد. عبارت گفته شده به معنی توان طراحی حرارتی (TDP) یا میزان گرمای متوسطی است که انتظار داریم، در هنگام استفاده از یک پردازنده  ایجاد شود و شامل میزان نیاز به سیستم خنک کننده، برای کارکرد در بیشترین سرعت نیز می شود. این روزها میزان سرعت به اندازه ی پردازنده، به طراحی بدنه و سیستم حنک کننده ی لپ تاپ بستگی دارد.

سؤال این است که چرا از توان طراحی حرارتی ۹ یا ۱۲ واتی برای پردازنده های سری Y استفاده شده یا چرا این میزان برای تراشه های سری U اینتل، ۱۵ یا ۲۵ وات است؟ مقادیر گفته شده توان بالایی را برای هر پردازنده نشان می دهد. بدین معنی که اگر تولید کننده ها با استفاده از تراشه های یادشده، لپ تاپ های بزرگ با خنک کننده های بزرگ تر بسازند، این پردازنده ها خواهند توانست با فرکانس پردازشی بالاتری عمل کنند.

اما این حقیقت که توان طراحی حرارتی تراشه های سری Y، از ۵ تا ۷ وات در نسل پیشین به ۹ و ۱۲ وات ارتقا یافته است و نیز این مورد که فرکانسی پردازشی سری U از ۱.۶ گیگا هرتز به حدود ۱ گیگاهرتز کاهش پیدا کرده و نزدیک تر به فرکانس پردازشی سری Y شده، نشان دهنده ی شباهت زیاد این دو، بیشتر از آن چیزی است که در گذشته شاهد بودیم. بدین مفهوم که شما تنها در صورتی می توانید روی عملکرد سریع و پایدار سری U اتکا کنید که سیستم خنک کننده ی بزرگ و کارامدی داشته باشید.

اینتل در مورد اختلاف سرعتی که بین سری U و سری Y وجود دارد، چنین می گوید:

تفاوت اصلی عملکرد بین تراشه های ۱۲ و ۱۵ واتی، در برنامه های چند  تردی که قابلیت ایجاد محدودیت در میزان قدرت پردازشی دارند، قابل مشاهده است. این توان اضافی ۳ واتی، برای ایجاد بیشترین عملکرد، در نتیجه ی افزایش فرکانس پردازشی، استفاده خواهد  شد. ما پیش تر نیز شاهد افزایش ۵ تا ۱۵ درصدی سطح عملکرد، در بعضی بنچمارک ها مانند Spec06، SYSmark و ۳DMARK بودیم.

به همین دلیل است که رقم ۸ در پردازنده ی Core i7-1068G7، مهم ترین رقمی خواهد  بود که در اواخر امسال به دنبال آن می گردیم. مدل یادشده، تنها پردازنده از سری آیس لیک U است که حداقل فرکانس پردازشی ۲.۳ گیگاهرتز را در تمامی برنامه ها، در اختیار شما قرار خواهد داد. البته نباید انتظار ارتقاء شگفت انگیزی در عملکرد داشته باشید؛ زیرا اینتل از بهبود ۵ تا ۱۵ درصدی عملکرد در پردازنده  ی ۲۸ واتی خود نسبت به مدل های ۱۵ واتی خبر می دهد.

براساس اعلام اینتل ۳۵ نوع لپ تاپ مبتنی بر سری Ice Lake، برای عرضه در فصل تعطیلات آماده شده اند، برخی از این محصولات برای ارائه ی ۹ ساعت شارژدهی در دنیای واقعی، از طراحی های سازگار با پروژه ی Athena بهره می برند.ما مشتاقانه منتظر خواهیم بود تا ببینیم عملکرد آن ها چگونه است.

انویدیا ۱۰ لپ‌ تاپ و ورک‌ استیشن جدید RTX Studio را معرفی کرد

انویدیا چندین لپ تاپ و ورک استیشن قابل حمل حرفه ای را تحت برند آر تی ایکس استودیو (RTX Studio) معرفی کرد.

به گزارش زومیت، انویدیا ۱۰ لپ تاپ  و ورک استیشن رده ی حرفه ای جدید را تحت برند RTX Studio معرفی کرد؛ رده ای از رایانه هایی که برای پشتیبانی از فناوری رهگیری پرتو سازندگان پردازنده های گرافیکی طراحی شده اند. اکنون ۲۷ دستگاه آر تی ایکس استودیو از هر برند بزرگ ازجمله دل (Dell)، اچ پی (HP)، لنوو  (Lenovo) و BOXX وجود دارد.

رهگیری پرتو نوعی تکنیک رندرینگ است که جلوه های نوردهی واقع گرایانه ای را خلق می کند. رایج ترین کاربرد این فناوری در صنعت بازی های ویدیویی است؛ اما در برخی حوزه های سازمانی همچون طراحی محصول، معماری  و مجسم سازی علمی  نیز مورد استفاده قرار می گیرد. طبق گفته ی انویدیا، کسب وکارهای گوناگون ازجمله پیکسار  (Pixar)، رنو (Renault)، نیوبالانس (New Balance)، وودز باگوت (Woods Bagot) و زیمنس هلثینییرز (Siemens Healthineers) اکنون در روند کار خود از رهگیری پرتو استفاده می کنند.

رایانه های تحت برند آر تی ایکس استودیو، پردازنده های گرافیکی آر تی ایکس را با SDKهای تخصصی و استودیو درایورهای (Studio Driver) اختصاصی موجود در مجموعه نرم افزاری Nvidia Studio Stack ترکیب می کنند.

پیکره بندی رایانه های تازه معرفی شده از لپ تاپ های مصرفی با پردازنده گرافیکی  جی فورس RTX  ۲۰۶۰ تا ورک استیشن های رده ی حرفه ای با پردازنده گرافیکی کوادرو RTX 5000 متفاوت هستند. مدل های برپایه پردازنده گرافیکی کوادرو RTX 5000، دارای ۱۶ گیگابایت حافظه  گرافیکی هستند که کاربر را قادر می سازد هم زمان با چندین نرم افزار کار کند.

جیسون پال، مدیر بخش نرم افزار و فناوری جی فورس انویدیا می گوید: لپ تاپ ها و ورک استیشن های رده ی حرفه ای تحت برند آرتی ایکس استودیو، به سرعت درحال حرکت به مرکز صنایع خلاق هستند. آن ها رهگیری پرتو آنی، هوش مصنوعی  پیشرفته و ویرایش ویدئو در رزولوشن فوق العاده بالا را به سهولت در اختیار کاربران می گذارند و قابلیت هایی را که روزی به یک استودیو کامل نیاز داشتند، اکنون به صورت قابل حمل ارائه می دهند.

علاوه بر این، انویدیا قصد دارد استودیو درایور جدیدی را عرضه کند که بهینه سازی و پشتیبانی از نرم افزارهای محبوب کریتیو همچون اوتوی اکتان رندر (Otoy Octane Rende)، بلندر (Blender)، اتودسک آرنولد (Autodesk Arnold)، ماکسون سینما ۴D و مجیکس وگاس پرو (Magix VEGAS Pro) را ارائه می دهد.

استودیو درایور جدید، پشتیبانی از رنگ ۳۰ بیتی در نرم افزارهای اوپن جی ال (OpenGL) را به پردازنده های گرافیکی جی فورس و تایتان اضافه می کند.

به علاوه، انویدیا اعلام کرد که شرکت های بزرگ سازنده نرم افزار درحال معرفی هفت نرم افزار جدید هستند که از فناوری آرتی ایکس پشتیبانی می کنند. این نرم افزارها ادوبی  سابستنس پینتر (Adobe Substance Painter)، اتودسک فلیم (Autodesk Flame)، بلندر سایکلز، Dimension 5 D5 Fusion ،Daz 3D studio، فاندری مودو (Foundry Modo) و لاکشن کی شات (Luxion Keyshot) را شامل می شوند.

اکنون ۴۰ نرم افزار وجود دارند که از آر تی ایکس پشتیبانی می کنند.

رایانه های آرتی ایکس استودیو جدید شامل موارد زیر هستند:

  • لپ تاپ های لنوو لژیون Y740 استودیو ادیشن (Lenovo Legion Y740 Studio Edition) با پردازنده گرافیکی جی فورس RTX 2080 و نمایشگرهای ۱۵ یا ۱۷ اینچی.
  • ورک استیشن های قابل حمل لنوو تینک پد P53 و P73 با پردازنده گرافیکی کوادرو RTX 5000 و نمایشگرهای ۱۵ یا ۱۷ اینچی
  • ورک استیشن های قابل حمل دل پرسیشن ۷۵۴۰ و ۷۷۴۰ با قابلیت ارتقاء تا پردازنده های گرافیکی کوادرو RTX 5000 و ۱۲۸ گیگابایت رم، ترکیبی از درایورهای NvME و SDD تا ۸ ترابایت ظرفیت و نمایشگرهای ۴K اولتراشارپ UHD IGZO با سازگاری صد در صدی با Adobe RGB
  • اچ پی زدبوک ۱۵ و ۱۷ اینچی مجهز به پردازنده های گرافیکی کوادرو آرتی ایکس. پردازنده گرافیکی مدل ۱۷ اینچی این محصول تا کوادرو RTX 5000 ارتقاء می یابد
  • ورک استیشن قابل حمل BOXX GoBOXX SLM همراه با پردازنده گرافیکی کوادرو RTX 3000 برای مدل ۱۵ اینچی و کوادرو RTX 3000 یا RTX 4000 برای مدل ۱۷ اینچی

لپ تاپ های آرتی ایکس استودیو دیگر در ماه های آتی از برندهای ایسوس، دل، اچ پی، لنوو و ریز عرضه خواهند شد .

اختراع جدید مایکروسافت برای افزایش عمر باتری Surface Book

مایکروسافت مداری الکترونیکی برای شارژ باتری معرفی کرده است که عمر باتری نسل بعدی سرفیس بوک را بهبود می دهد.

به گزارش زومیت، سرفیس بوک مایکروسافت ویژگی های زیادی دارد که باعث می شود بسیار خاص به نظر برسد. این دستگاه دوکاره را می توان به عنوان لپ تاپی با امکانات عالی و تبلتی بزرگ استفاده کرد. پس تا زمانی که این دستگاه علاقه مندان بسیاری دارد و از آن استقبال می شود، جا دارد نقایص آن را برطرف کنند.

مایکروسافت اخیرا در مقاله ای درباره ی بهبودهای این لپ تاپ صحبت کرده  است:

استفاده از چند باتری در دستگاه های الکترونیک یکی از راه هایی است که می توان با کمک آن زمان کارکرد باتری پس از شارژ کامل را افزایش داد. وقتی باتری ها به صورت موازی به هم متصل شده باشند، ویژگی های خاصی در شارژشدن از خود نشان می دهند (هم در زمینه ی ظرفیت شارژگیری و هم در زمینه ی میزان شارژ شدگی در زمانی خاص). با این حال، ممکن است بتوان باتری ها را به صورت سری به هم متصل کرد تا ولتاژ آن را افزایش داد یا اینکه آن ها را موازی کرد تا ولتاژ ثابت بماند؛ اما ظرفیت باتری افزایش یابد. بدین ترتیب، زمان شارژ و دشارژ مشخصی را می توان برای باتری در دو حالت تعریف کرد. هرچند باید توجه کرد اگر باتری هایی که برای این کار انتخاب می شوند ویژگی های شارژ متفاوتی داشته باشند، حفظ عمر باتری به وضعیت عملکرد نرمال باتری ها بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر باتری کم ظرفیت را با سرعت شارژ بیش از مقدار مشخص شده شارژ کنیم، باتری دچار مشکلات جدی خواهد شد. همچنین، اگر باتری پرظرفیت را با سرعتی کمتر از مقدار مشخص شده شارژ کنیم، زمان شارژ طولانی خواهد شد و ممکن است بر عملکرد باتری در زمان دشارژشدن اثر بگذارد.

برای رفع این مشکلات در برخی از سیستم ها، باتری های شارژی مختلف در سیستم را از هم جدا می کنند تا در زمان شارژ به هم متصل نباشند. به عنوان مثال، ممکن است هنگام شارژ باتری پرظرفیت و باتری کم ظرفیت دو حالت شارژ وجود داشته باشد: حالت متوالی یا موازی. حالت شارژ متوالی این مشکل را دارد که زمان بَر است و اگر در حین شارژ اتصال به برق از بین برود، ممکن است دو باتری در حالت شارژ متفاوتی قرار داشته باشند و درنتیجه، یکی از آن ها از دیگری شارژ بگیرد و این شارژ با سرعت نامناسب باشد. حالت شارژ موازی نیز این ایراد را دارد که بسیار گران تر است و وقتی بعد از اتمام شارژ باتری ها را دوباره به هم متصل می کنیم، ممکن است تعادل شارژ نداشته باشند.

البته، باید به این نکته هم توجه کرد که در استفاده از باتری هایی با ویژگی های شارژ مختلف مشکل دیگری هم وجود دارد و آن، سرعت دشارژشدن آن ها است که باعث می شود در وضعیت شارژ متفاوتی قرار بگیرند (در مدت زمان خاصی پس از شارژ کامل، باتری ها میزان شارژ یکسانی نخواهند داشت). این مسئله مشکل دیگری ایجاد می کند. اگر دو باتری که در مدار به یکدیگر متصل هستند، شارژ یکسانی نداشته باشند؛ مثلا اگر یکی از آن ها ۷۰ درصد و دیگری ۲۰ درصد شارژ داشته باشد، باتری ای که شارژ بیشتری دارد، خود به خود دشارژ می شود تا دیگری را شارژ کند. حال اگر سرعت این دشارژ به دلیل اختلاف ظرفیت بسیار بین دو باتری و مقاومت داخلی هریک از باتری ها و مقاومت بین باتری ها زیاد باشد، ممکن است جریانی که بین دو باتری برقرار می شود، از میزان تعیین شده بیشتر شود و درنتیجه، عمر مفید باتری دوم بسیار کم شود.

مایکروسافت برای حل این مشکل راه حلی ارائه کرده  است که می تواند جریان بین دو باتری با ویژگی های مختلف را کنترل کند؛ درنتیجه، روند شارژ و دشارژ سریع تر و بسیار مؤثرتر خواهد بود.

سیستمی که در اینجا داریم، حداقل دو باتری با ویژگی های شارژ متفاوت را شامل می شود که به صورت موازی به هم متصل شده اند و قرار است با شارژر واحدی شارژ شوند. علاوه بر این، در دستگاه مدار کنترل شارژ وجود دارد که مقاومت متغیری را در مسیر بین شارژر و اولین باتری قرار می دهد. این مدار کنترل جریان براساس پارامترهای دریافتی از باتری اول، سرعت شارژ را تنظیم می کند؛ درنتیجه، مقاومت متغیری که در مدار قرار دارد، طوری تنظیم خواهد شد که باتری اول با سرعت مناسب شارژ شود.

حالا که این تکنولوژی معرفی شده است، به نظر می رسد مایکروسافت قرار است این ابزار را در مدل بعدی سرفیس بوک استفاده کند.

آمازون AWS مرکز داده جدیدی در خاورمیانه راه‌اندازی کرد

شعبه ی جدید آمازون AWS در خاورمیانه افتتاح شد. این مرکز داده ی جدید در کشور بحرین احداث شده است.

به گزارش زومیت، بخش خدمات رایانش ابری آمازون موسوم به AWS اعلام کرد که شعبه ی جدیدی در خاورمیانه افتتاح کرده است که در کشور بحرین قرار دارد. خاورمیانه یک بازار نوظهور برای ارائه دهندگان خدمات رایانش ابری محسوب می شود و افتتاح این شعبه ی جدید باعث شده تا گسترش خدمات سرویس AWS آمازون همچنان ادامه داشته باشد. این خبر درحالی منتشر شده که مایکروسافت هم اواخر ماه گذشته اعلام کرد که مرکز داده ی جدیدی را در ابوظبی دُبی راه اندازی کرده است.

اندی جسی، مدیرعامل AWS سال قبل در رویداد AWS re:Invent اشاره کرده بود که خدمات این شرکت در نواحی مختلف جهان ارائه می شود و مسلما آمازون به دنبال این است که در بازارهای درحال توسعه نیز حضور داشته باشد و خدمات رایانش ابری خود را گسترش دهد.

جسی سال گذشته در رویداد مذکور گفت: فکر می کنم در آمریکا، ما فعلا در مراحل اولیه ی گسترش ارائه ی خدمات تجاری و عادی هستیم. باید اشاره کنیم که خدمات ما در خارج از کشور آمریکا بین ۱۲ تا ۳۶ ماه از رقبا عقب است. مشتریان تجاری مهم زیادی وجود دارند که به تازگی به استفاده از خدمات رایانش ابری روی آورده اند.

روش ارائه  و گسترش خدمات به شرکت های واقع در ناحیه ی خاورمیانه درست همانند روشی است که در آمریکا، اروپا و نواحی دیگر انجام می شود تا شرکت های مختلف بتوانند به استفاده از خدمات ابری سوق پیدا کنند.

شعبه ی جدید AWS در خاورمیانه در سه بخش در دسترس قرار گرفته است. AWS روش آمازون در یک منطقه ی جغرافیایی مجزا است که حداقل یک مرکز داده در آن نگه داری می شود. هر بخش از سه بخش فوق، سیستم برق، خنک کننده و امنیت فیزیکی مجزایی دارد که با استفاده از شبکه های با نرخ تأخیر بسیار کم به یکدیگر متصل شده اند.

آمازون گزارش داده که این اقدام یکی از مراحل ادامه ی گسترش خدمات AWS است. همچنین اعلام کرده که طی چند سال آینده قصد دارد ۹ بخش جدید نیز در کشور های اندونزی، ایتالیا و آفریقای جنوبی راه اندازی کند.

فیسبوک به روزرسانی جدید برنامه های رابط‌‌ خوانش مغز و کامپیوتر خود را منتشر کرد

فیسبوک به تازگی بخشی از برنامه  های بلندپروازانه   اش درباره ی ساخت رابط   خوانش مغز و کامپیوتر را منتشر کرده است.

به گزارش زومیت، فیسبوک به لطف تیمی از دانشمندان تحت حمایت لابراتور واقعیت مجازی (Facebook Reality Labs-backed) در دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو (University of California, San Francisco) به روزرسانی برنامه های بلندپروازانه ی رابط خوانش مغز و کامپیوتر خود را منتشر کرده است. پژوهشگران UCSF به تازگی نتایج جدیدترین آزمایش خود را در رمزگشایی گفتار افراد با استفاده از الکترودهای ایمپلنت شده منتشر کردند. این پژوهش روشی برای «خواندن» سریع کلمات و عبارات از مغز است و به نظر می رسد فیسبوک درحال نزدیک تر شدن به رویای دستیابی به سیستم تایپ افکار غیرتهاجمی (noninvasive thought-typing system) خود است.

هم اکنون امکان تایپ افکار با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر وجود دارد، اما این سیستم ها اغلب نیازمند هجی تک تک کلمات با استفاده از یک صفحه کلید مجازی است. در آزمایش جدید فیسبوک که در Nature Communications منتشر شده است، آزمودنی ها به سوالات چند گزینه ای گوش می کردند و پاسخ ها را با صدای بلند بیان می کردند. سپس، یک آرایه الکترود فعالیت های مرتبط با بخش های تولید و درک گفتار در مغز را ثبت می کرد و به طور هم زمان به دنبال الگویی برای مطابقت کلمات و عبارات خاص بود.

برای نمونه، اگر آزمودنی ها می شنیدند که کسی از آن ها می پرسد: «چه ساز موسیقیایی را برای شنیدن دوست دارید؟» و شرکت کنندگان به یکی از چندین گزینه موجود مانند «ویولن» یا «طبل» پاسخ می دادند درحالی که فعالیت مغزی آن ها در طول پرسش و پاسخ این آزمایش درحال ثبت شدن بود. این سیستم می توانست حدس بزند چه زمانی سوالی از آزمودنی ها پرسیده می شود و چه زمانی آن ها به این سوالات پاسخ می دهند؛ یعنی سیستم جدید قادر به پیش بینی محتوای هر دو وقایع گفتاری بود. پیش بینی های انجام شده براساس محتوای گفتار قبلی شکل می گرفت؛ زمانی که سیستم تعیین می کرد چه سوالی برای آزمودنی هنگام شنیدن پخش شود، سپس براساس سؤال طرح شده، مجموعه پاسخ های احتمالی را محدود می کرد. این سیستم موفق شد تا نتایجی با دقت ۶۱ تا ۷۶ درصد را به دست آورد در حالیکه به طور تصادفی انتظار می رفت، به میزان دقت ۷ تا ۲۰ درصدی دست یابد.

ادوارد چانگ، نویسنده اصلی و استاد جراحی مغز و اعصاب UCSF، گفت: با استفاده از سیستم جدید، توانستیم ارزش رمزگشایی هر دو طرف مکالمه را نشان دهیم، هم زمانی که فردی سوالی را می شنود و هم هنگامی که پاسخ سؤال مطرح شده را می گوید.

این درحالی است که چانگ بیان كرد، اين سيستم تاكنون فقط مجموعه بسيار محدودی از کلمات را تشخيص می دهد و از شرکت کنندگان فقط ۹ سؤال با ۲۴ گزینه پاسخ احتمالی کلی پرسیده شده است. افراد مورد مطالعه این پژوهش از ایمپلنت های بسیار تهاجمی استفاده کردند؛ این آزمودنی ها کسانی بودند که برای جراحی صرع آماده شده بودند. افراد مذکور در طول انجام آزمایش، نه تنها به پاسخ سوالات فکر می کردند بلکه با صدای بلند جواب می دادند.

عملکرد این سیستم با سیستمی که فیسبوک در سال ۲۰۱۷ معرفی کرده بود، تفاوت های بسیاری دارد. در سال ۲۰۱۷ فیسبوک سیستم غیرتهاجمی، به شکل کلاهی هوشمند را معرفی کرده بود که این امکان را به افراد می داد تا بیش از ۱۰۰ کلمه در دقیقه را بدون ورود متن به صورت دستی یا رونویسی گفتار به متن تایپ کنند. همچنین فیسبوک از هدست واقعیت مجازی که با حمایت لابراتور ساخته شده بود، یاد کرد که می تواند فعالیت مغزی را با استفاده از نور مادون قرمز نزدیک  بخواند و ثبت کند.

فیسبوک افزود، عینک واقعیت مجازی و افزوده می تواند از خوانش مغز حتی در ظرفیت های بسیار محدود استفاده کند.

فیسبوک تنها شرکت بزرگی نیست که در زمینه رابط مغز و کامپیوتر فعالیت می کند. نئورالینک (Neoralink) شرکت مرموز ایلان ماسک به تازگی کارهای جدیدی را روی ایمپلنت رشته ای برای خوانش مغز انجام داده است. حتی اگر فیسبوک هرگز نتواند تکنولوژی خوانش مغز را به محصولات خود اضافه کند (چیزی که در صورت به واقعیت پیوستن با نگرانی هایی نیز همراه خواهد بود)، پژوهشگران می توانند از این تکنولوژی برای بهبود زندگی افرادی که به دلیل فلج حرکتی یا مواردی از این دست نمی توانند صحبت کنند، استفاده کنند.

چانگ افزود: درحال حاضر، بیماران مبتلا به افت گفتاری به دلیل فلج حرکتی، محدود به هجی کردن کلمات به آهستگی هستند. درحالی که در بسیاری از موارد، اطلاعات بیشتری در مغز این بیماران وجود دارد که برای تولید گفتار روان و بدون نقص مورد نیاز است. امیدواریم که با دستیابی به این تکنولوژی، امکان صحبت کردن برای این بیماران فراهم شود.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *