آموزش دانلود ISO دلخواه نسخه های مختلف ویندوز

امکان دانلود فایل ISO اکثر نسخه های ویندوز از مایکروسافت وجود ندارد؛ اما می توانید خودتان آن ها را به راحتی بسازید.

برخلاف نسخه های قدیمی تر ویندوز که فرایند نصب نسبتاً سختی داشتند، دانلود نسخه ی دیجیتال فایل نصب ویندوز ۱۱ بسیار آسان است. درحال حاضر، مایکروسافت ابزارهای ایجاد رسانه و فایل های ISO مورد نیاز برای نصب ویندوز را ارائه می دهد و آن ها معمولاً حاوی بیلدهای قدیمی  هستند.

نکته ی مهم اینکه درصورت دانلود فایل ISO ویندوز از مایکروسافت، مجبورید جدیدترین آپدیت ها را هنگام نصب یا پس  از  نصب دانلود کنید.

همچنین، مایکروسافت اجازه نمی دهد فایل های رسمی ISO ویندوز را بدون اشتراک معتبر Volume License Service Center (VLSC) برای دستگاه های مجهز به پردازنده های مبتنی بر ARM دانلود کنید. این شرکت فایل های ISO را برای هر بیلد منتشرشده در برنامه ی اینسایدر ویندوز ارائه نمی دهد؛ به همین دلیل، نصب چنین بیلدهایی بدون اتصال به اینترنت و انجام چندین مرحله ی اضافه امکان پذیر نیست.

خوشبختانه راهکار بسیار مفید و ساده ای به  عنوان پلتفرم به روزرسانی یکپارچه (UUP) وجود دارد که امکان ساخت ISO آماده ی ویندوز را برای هر کامپیوتری با هر معماری پردازشی فراهم می کند.

پلتفرم به روزرسانی یکپارچه (UUP) چیست؟

پلتفرم به روزرسانی یکپارچه (UUP) جدیدترین نسل از روش تحویل به روزرسانی مایکروساف است که روی همه ی دستگاه های ویندوزی پیشرفته از کامپیوترهای رومیزی گرفته تا لپ تاپ، تبلت، سرورها و دستگاه های اینترنت اشیاء اجرا می شود. این راهکار ماهیت کاملاً ماژولاری دارد و همه چیز را از به روزرسانی باکیفیت ماهانه تا به روزرسانی های سالانه ی قابلیت ها و نسخه های پیش نمایش اینسایدر پوشش می دهد.

تاد مارتین، مدیر برنامه ی اصلی مایکروسافت، می گوید UUP به پیش فرض و تنها راه برای دانلود آپدیت های باکیفیت تبدیل خواهد شد. اوج کار UUP در محدودسازی سایر دانلود های فردی است. به جای دانلود بسته ی به روزرسانی یکپارچه برای هر دستگاه، فقط مجموعه  فایل های لازم را برای سیستم هدف دانلود می کند که به روزرسانی ها برای آن موجود است.

برای ساخت ویندوز کامل، به دانلود فایل ISO کامل یا بسته ی ESD رمزنگاری شده نیازی ندارید؛ زیرا UUP آن را با ایجاد فهرستی از بارهای بسیار فشرده پس  از دانلود موفقیت آمیز، براساس اصل ارتقاهای دیفرانسیل و سپس اجرای مرتبط، مدیریت می کند.

UUP Dump چیست و چگونه کار می کند؟

مایکروسافت از زمان انتشار بیلد ۱۴۹۸۶ ویندوز ۱۰ در کانال اینسایدر، یعنی دسامبر ۲۰۱۶، به طور عمومی استفاده از UUP را آغاز کرد. چند ماه بعد، توسعه دهندگان در انجمن My Digital Life، پروژه ی UUP Dump را پس  از مهندسی معکوس موفقیت آمیز پروتکل و مکانیزم دانلود، ابتدا به عنوان راهکار PHP ارائه دادند که البته میزبانی آن باید روی سرور شخصی انجام می شد.

سپس، این پروژه به وب سایتی تبدیل شد که ازطریق آن هرکسی می تواند فایل پیکربندی دانلود را باتوجه به انتخاب خود ایجاد کند. در گام بعد، می توانید فایل های لازم را مستقیماً از سرورهای مایکروسافت دانلود و نصب و نهایتاً فایل ISO را ایجاد کنید.

UUP Dump تا حدودی منبع باز است و ازطریق گیت هاب می توان به کدهای آن دسترسی داشت. برای جلوگیری از افزایش کپی برداری های مخرب، نگه دارندگان پروژه باید قبل  از واگذاری دسترسی به پایگاه کد اصلی، خط مشی دقیق را رعایت کنند. به هرحال، چندین نسخه ی جانبی از این پروژه وجود دارد؛ اما برای جلوگیری از سردرگمی، در مقاله ی پیش رو فقط به نسخه ی اصلی می پردازیم.

چگونه از UUP Dump برای ایجاد ISO بیلد دلخواه ویندوز استفاده کنیم؟

پروژه ی UUP Dump به کاربران اجازه می دهد تا فایل های ISO را برای ویندوز ۱۱ در کانال های Canary، بتا، توسعه دهندگان، پیش نمایش اینسایدر، نسخه های پیش تولید مثل 22H2/22621.x و 21H2/22000.x، نسخه های 22H2/19045.x و 21H2/19044.x و 1809/17763.x ویندوز ۱۰ و ویندوز سرور 22H2/20349.x و 21H2/20348.x ایجاد کنند.

علاوه بر این، امکان ساخت ISO ویندوز Arm64 برای آزمایش وجود دارد و نکته ی مهم اینکه باتوجه به سیستم عامل میزبان، حتی امکان ایجاد ISO به روزشده نیز دردسترس شما قرار دارد. توصیه می شود اسکریپت UUP Dump را روی سیستم عامل ویندوز جدیدتر مثل ویندوز ۱۱ یا ۱۰ اجرا کنید. مراحل زیر به  شما نشان می دهد چگونه از اسکریپت مذکور برای دریافت فایل ISO ویندوز بهره ببرید.

  • در مرورگر دلخواهتان به لینک زیر مراجعه کنید و به پروژه ی UUP Dump یاee بروید.
  • سایت UUP Dump

سایت UUP.ee

۲. در زیر کارت Quick options، کانال مدنظر خود را انتخاب و روی دکمه ی معماری دلخواهتان برای CPU کلیک کنید. اگر به دنبال بیلد خاصی هستید، از بخش جست وجو استفاده کنید.

۳. روی پیوند بیلد انتخابی خود کلیک کنید. در زمان نگارش این مقاله، آیتم برتر Windows 11 Insider Preview 10.0.22624.1537 (ni_release) amd64 است که جدیدترین نسخه ی کانال بتا از ۳۱ مارس ۲۰۲۳ محسوب می شود.

۴. زبان مدنظر خود را از فهرست کشویی انتخاب و روی Next کلیک کنید.

۵. نسخه هایی که قرار است اضافه شوند، انتخاب و روی Next کلیک کنید. وقتی از سرویس صحبت  می شود، Windows Home و Windows Pro نسخه های پایه هستند. همه ی نسخه های دیگر در نام گذاری مایکروسافت به عنوان Virtual شناخته می شوند.

Windows Team نسخه ای تخصصی است که برای سرفیس هاب در نظر گرفته می شود؛ بنابراین، به طور پیش فرض پنهان است. نسخه های N نسخه های معمولی ویندوز هستند که از مؤلفه های رسانه ای مانند اسکایپ و مدیاپلیر یا برخی از برنامه های رسانه ی از پیش نصب شده بهره نمی برند. شما نمی توانید آن ها را با کلیدهای محصول استاندارد ویندوز فعال کنید؛ زیرا چنین واحدهایی به کلید محصول نسخه ی N خاص نیاز دارند.

۶. در این مرحله، باید بتوانید خلاصه ی انتخاب های خود را مشاهده کنید. گزینه ی پیش فرض Download and convert to ISO است. برای ایجاد فایل نصبی، نسخه های Home و Pro کافی به نظر می رسند. مطمئن شوید گزینه ی Include updates تیک خورده باشد؛ درغیر این صورت، فایل ISO کاملاً به روزی دریافت نخواهید کرد. گزینه های تبدیل باقی مانده برای کاربران پیشرفته در نظر گرفته شده اند؛ بنابراین، فقط درصورتی که می دانید در حال انجام چه  کاری هستید، از آن ها استفاده کنید.

اگر می خواهید تعداد انگشت شماری از نسخه های اضافه را در ISO خود وارد کنید، گزینه ی Download و add additional editions و convert to ISO را انتخاب کرده اید.

۷. پس  از بررسی همه چیز، روی دکمه ی Create download package کلیک کنید تا فایل فشرده ی Zip دانلود شود.

۸. از برنامه های مدنظر خود مثل Winrar، برای استخراج محتویات فایل Zip استفاده کنید.

۹. فایل uup_download_windows.cmd را اجرا کنید تا فرایند دانلود شروع شود.

بخش دانلود UUP را Aria2 اداره می کند. گاهی اوقات، اسکریپت نمی تواند باینتری Aria2 را دانلود کند و به طور غیرعادی از آن خارج می شود. در این صورت، مطمئن شوید ISP شما دامنه ی github.com را مسدود نمی کند.

۱۰. به محض پایان دانلود، اسکریپت شروع به  تبدیل بارهای UUP و ساخت ISO می کند. تغییر رنگ پس زمینه از سیاه به آبی اشاره ای خام، اما کاربردی برای تشخیص ورود به مرحله ی بعد است.

برای تشخیص هرگونه خطای مربوط به دانلود، نگاهی به فایل Aria2_download.log بیندازید. شما می توانید اسکریپت را برای چنین مواقعی، بار دیگر اجرا کنید تا ماژول های ناموفق دوباره دانلود شوند.

۱۱. اکنون باید کمی صبر کنید؛ زیرا ایجاد ISO مدتی طول خواهد کشید. پس  از پایان کار، پیام Press 0 to exit را مشاهده خواهید کرد. این  کار را انجام دهید یا پنجره ی ابزار خط فرمان ویندوز را به صورت دستی ببندید.

۱۲. فایل ISO شما آماده است و اکنون در همان پوشه ای قرار دارد که فایل فشرده ی Zip را استخراج کرده اید.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − نوزده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *