آموزش تغییر تنظیمات و برنامه های پیش فرض ویندوز ۱۱

اگر از برنامه های پیش فرض ویندوز راضی نیستید، می توانید آن ها را با برنامه های دلخواهتان جایگزین کنید.

مایکروسافت برای نسخه های مختلف ویندوز، نرم افزارهای اختصاصی ارائه می دهد که هریک وظایفی را به عهده دارند. این برنامه ها که به عنوان گزینه های پیش فرض در ویندوز تنظیم شده اند تاحدی کاربرپسند و کارآمد هستند؛ با این حال، اگر نرم افزار جدیدی را پیدا کرده اید که فکر می کنید برایتان مناسب تر است، می توانید آن را به عنوان برنامه ی پیش فرض تنظیم کنید. خوشبختانه راهکارهای مختلفی برای تغییر این برنامه ها وجود دارند که در ادامه ی مطلب به معرفی آن ها می پردازیم. با روش هایی که در ادامه خواهیم گفت، می توانید برنامه های پیش فرض را در ویندوز ۱۱ و در کمترین زمان با نرم افزارهای دلخواهتان جایگزین کنید. گفتنی است که درصورت نصب مجدد یا تنظیم دوباره ی ویندوز، این گزینه ها به تنظیمات پیش فرض باز می گردند.

تغییر برنامه های پیش فرض ویندوز ۱۱

نحوه ی تغییر برنامه های پیش فرض در ویندوز ۱۰ کمی راحت تر بود و می توانستید با مراجعه  به بخش برنامه های پیش فرض در برنامه تنظیمات، برنامه ی فعلی را با نرم افزار دیگری جایگزین کنید. اما به نظر می رسد مایکروسافت این فرایند را در ویندوز ۱۱ کمی پیچیده تر کرده و انجام آن تاحدی متفاوت است؛ در ادامه با راه های مختلف تغییر برنامه های پیش فرض در ویندوز ۱۱ آشنا می شویم.

تغییر برنامه های پیش فرض ویندوز ۱۱ از منوی تنظیمات

یکی از بهترین روش ها برای تغییر برنامه های پیش فرض ویندوز ۱۱ از طریق منوی تنظیمات و دسترسی به بخش Default Apps است. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

در منوی استارت Setting را جستجو کنید تا تنظیمات ویندوز باز شود. همچنین می توانید از کلیدهای ترکیبی Win + I برای دسترسی به این بخش استفاده کنید.

از نوار سمت چپ گزینه ی Apps را انتخاب کنید.

حالا روی Default apps (برنامه های پیش فرض) کلیک کنید تا فهرست تمام برنامه های موجود نمایش داده شود.

اکنون روی نرم افزار مورد نظرتان کلیک کنید. در بخش Set defaults for applications (تنظیمات پیش فرض برای برنامه ها) فهرستی از نرم افزارها را مشاهده خواهید کرد.

به پایین بروید و روی یکی از نرم افزارها کلیک کنید تا فهرستی از فایل های مرتبط با آن را مشاهده کنید. درنهایت برنامه ی مربوطه را انتخاب کنید و روی Set Default ضربه بزنید تا به صورت پیش فرض تنظیم شود.

تغییر برنامه های پیش فرض ویندوز ۱۱ با Open With

ساده ترین روش برای تغییر برنامه های پیش فرض، استفاده از گزینه Open with است که با کلیک راست کردن روی برنامه ی مدنظر می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. برای انجام این کار فرآیند زیر را پیش ببرید:

روی فایل مورد نظر راست کلیک کنید؛ برای مثال روی عکسی که می خواهید با برنامه ای غیر از Photos باز شود این کار را انجام دهید. سپس روی Open with (باز کردن با) کلیک کنید تا گزینه های موجود را مشاهده کنید. برای اینکه بتوانید یکی از آن ها را به عنوان پیش فرض تنظیم کنید، گزینه ی Choose another app را بزنید.

با کلیک روی برنامه های موجود، دو گزینه پیش رویتان قرار می گیرد که با انتخاب Alwayes می توانید برنامه را به صورت پیش فرض تنظیم کنید.

تغییر دادن برنامه های پیش فرض از طریق Properties

افزون بر روش هایی که مرور کردیم، از طریق منوی Properties نیز می توانید تنظیمات پیش فرض برنامه ها را تغییر دهید. در ادامه مراحل انجام این کار را مشاهده می کنید:

روی فایل مربوطه راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.

سپس به پنجره ی General بروید و Change را که روبروی گزینه ی Open With قرار دارد، انتخاب کنید.

در میان برنامه های موجود، یکی را انتخاب کنید و Set Default را بزنید و OK کنید.

تعیین برنامه های پیش فرض براساس نوع فایل

ویندوز ۱۱ این امکان را می دهد که درصورت تمایل برنامه های پیش فرض را براساس نوع فایل تنظیم کنید. مشابه روش اول وقتی وارد Setting شدید از نوار سمت چپ گزینه ی Apps را انتخاب کنید و روی Default apps کلیک کنید.

از نوار جستجوی زیر Set a default for a file type or link type پسوند فایل مورد نظرتان را تایپ کنید؛ برای مثال، اگر می خواهید برنامه ی پیش فرض فایل های MP3 را تغییر دهید، این کلمه را جستجو کنید.

روی برنامه ی پیش فرض فعلی کلیک کنید و در لیست پیش  رو نرم افزار مورد نظرتان را انتخاب کنید و Set Default را انتخاب کرده و OK کنید.

اگر هیچ برنامه ی جدیدی مشاهده نمی کنید، می توانید با کلیک روی گزینه ی Look for an app in the Microsoft Store وارد فروشگاه مایکروسافت شوید. مایکروسافت استور به صورت خودکار برنامه های سازگار را نمایش می دهد که می توانید از میان آن ها یکی را دانلود و نصب کنید. سپس مراحل بالا را مجدداً پیش ببرید.

چگونه برنامه های پیش فرض ویندوز ۱۱ را بازنشانی کنیم؟

اگر از اینکه برنامه ها را از حالت پیش فرض خارج کرده اید، راضی نیستید و به هر دلیلی قصد دارید آن ها را به حالت قبل برگردانید، در بخش Settings گزینه ای برای ریست کردن برنامه های پیش فرض در ویندوز ۱۱ قرار دارد.

برای این کار تنها کافی است وارد این بخش شوید و در پنجره ی Apps، روی Default apps کلیک کنید.

اکنون به انتهای صفحه بروید و در بخش Reset all Default Apps دکمه ی Reset را فشار دهید و سپس OK کنید تا بازنشانی انجام شود.

اکثر اوقات با استفاده  از روش هایی که ذکر کردیم، می توانید برنامه های مدنظرتان را با نرم افزارهای اختصاصی ویندوز جایگزین کنید؛ با این حال گاهی ممکن است حتی پس از انجام راهکارهای فوق، نتوانید تنظیمات پیش فرض برخی از برنامه ها را تغییر دهید. مواجه شدن با چنین مشکلی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ برای مثال، برنامه ای که می خواهید به عنوان گزینه ی پیش فرض تنظیم کنید، خراب است، به درستی نصب نشده است یا با سیستمتان سازگاری ندارد. در ادامه مواردی را خواهیم گفت که در این زمینه می توانند موثر باشند:

ویندوز ۱۱ را آپدیت کنید

اگر از نسخه ی قدیمی ویندوز ۱۱ استفاده می کنید و از آخرین به روزرسانی که انجام داده اید ، زمان زیادی می گذرد، ممکن است حین استفاده از برنامه ها یا در بخش های مختلف سیستم با اختلالاتی مواجه شوید. برای حل این مشکل باید سیستم عامل را به جدیدترین نسخه ی ممکن ارتقا دهید. اگر با نحوه ی انجام این کار آشنا نیستید، مراحل زیر را دنبال کنید:

کلیدهای Win + I را فشار دهید تا پنجره ی تنظیمات باز شود. از نوار کناری گزینه ی Windows Update را انتخاب کنید. حالا روی Check for updates کلیک کنید و پس از اتمام به روزرسانی ها، سیستم را ری استارت کنید تا تنظیمات اعمال شوند.

پس از انجام این کار دوباره مراحل بالا را برای تغییر برنامه های پیش فرض طی کنید.

برنامه مربوطه را حذف و دوباره نصب کنید

همانطور که اشاره کردیم، ممکن است برنامه ی مدنظرتان به درستی نصب نشده باشد. برای اطمینان از این مسئله،  بهترین روش این است که برنامه را دوباره نصب کنید. برای حذف برنامه در ویندوز ۱۱ این مراحل را پیش ببرید:

در منوی استارت گزینه ی Control Panel را جستجو کنید و وارد تنظیمات این بخش شوید. حالا روی Programs ضربه بزنید و در پنجره ی جدید Programs and Feature را انتخاب کنید.

در این صفحه به تمام برنامه های نصب شده دسترسی دارید و تنها کافی است روی یکی از آن ها کلیک کنید تا گزینه ی Uninstall ظاهر شود. روی این گزینه کلیک کرده و در انتها Yes را بزنید.

پس از اتمام کار، ابتدا سیستم را مجدداً راه اندازی کرده و سپس برنامه را دانلود و نصب کنید. احتمالا پس از انجام این مراحل بتوانید برنامه ی مورد نظر را به عنوان پیش فرض تنظیم کنید.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *