تازه های کتاب صوتی اردیبهشت 1400

نویسنده: رقیه شفیعی: کتاب دار نهاد کتاب خانه های عمومی کشور

در زیر، از میان کتاب هایی که به تازگی در مراکز متعدد ضبط کتاب صوتی در کشور تهیه شده، تعدادی کتاب را انتخاب و معرفی کرده ایم. شما می توانید برای دسترسی به هر یک از کتاب های زیر یا سایر کتاب های صوتی، با مراکز نهاد کتابخانه های عمومی کشور در شهر محل سکونت خود تماس بگیرید.

*توفیق یافتن آن که رسالت تبلیغ را برعهده دارد وابسته به شرایطی است که یکی از مهم ترین آنها عمل کردن به آنچه گفته می شود است؛ یعنی الگوی عملی برای دیگر افراد بودن. گفتن آنچه که به آن عمل نشود گفتار را بی اثر می سازد.

«احکام بانوان» نوشتهٔ محمد وحیدی است که مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی سال 1375 در 159 صفحه به چاپ رسانده. در این کتاب تنها روش دسته بندی احکام ذکر گردیده و قسم سوم از اقسام احکام یعنی احکام بانوان است که مبتنی بر فتاوای امام خمینی (ره) بوده و محتوای آن از چهار کتاب «تحریر الوسیله،» «عروة الوثقی»، «زبدة الاحکام» و «توضیح المسائل» گرد آمده و در هر مسئله برخی شرح ها بر «عروة الوثقی» یا «تحریر الوسیله» نوشته شده به منظور توضیح بیشتر مسائل آورده شده و استفتائاتی که در هر قسمت از امام خمینی شده ذکر گردیده و مسائلی نیز از دفتر استفتا امام (ره) نقل شده است. برای استفادهٔ مؤثرتر از کتاب بهتر است که ابتدا سؤالات پایانی کتاب مورد توجه قرار گرفته و سپس به متن کتاب مراجعه شود.

*داستانی مختصر که در آغاز سال 1305 ه.ش در ایام دوری نویسنده از وطن به واسطهٔ انقلاب جنگ عمومی که آتش بدبختیش شرق و غرب را می سوزاند در زاویهٔ انزوای ناچاری در گوشه ای برای قسطنطنیه مدت هفتاد روز وقت اندوه ناک خود را به نگارش این کتاب گذرانیده است. آری این داستان با حقیقت است که به صورت افسانه در آمده و این سرگذشت، سرگذشت با واقعیت است که در لباس قصه سرایی جلوه گر و نمایندهٔ اخلاق و اعتقادات ما گشته. اگر بگویم بعضی از اشخاص اساسی این داستان هنوز در قید حیات اند قبول بفرمایید. اگر بگویم بسیاری از حکایت های این داستان را به گوش خود از زبان آنان شنیده ام بپذیرید و اگر بگویم شهرناز قهرمان این داستان را در سن 55 سالگی اش به چشم خود دیده و بر بدبختی های او افسوس خورده ام باور کنید.

«شهرناز داستانی ادبی، اخلاقی و تاریخی» اثر یحیی دولت آبادی سال 1305 توسط انتشارات مجلس در 258 صفحه روانه بازار شده است. شهرناز امیرزاده والا تبار، پدرش سپه سالار لشکر و خانواده اش از بزرگ ترین خانواده های کشور است. از همین رو او بسیار مغرور و خودپسند است و همین غرورش فراز و نشیب ها و شکست هایی را در زندگی اش رقم میزند.

*«آموزش کانوا باف ماشینی» تألیف سولماز امینی است که توسط نشر آیلار سال 1394 در 256 صفحه برای علاقه مندان هنر به چاپ رسیده است. در این کتاب که شامل مقدمه، تاریخچه و سه فصل است با زوایای مختلف این هنر آشنا می شویم؛ نویسنده در فصل اول الیاف را می شناساند، در فصل دوم راجع به ماشین های بافندگی خانگی صحبت می کند و در فصل سوم بافت را آموزش می دهد و راجع به شستشو و لکه گیری بحث می کند.

*زلمی خلیل زاد متولد 1951 میلادی در کابل است. ابتدا وارد دانشکدهٔ پزشکی می شود اما علاقه اش به سیاست او را از ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ پزشکی باز می دارد. با ورود به دانشگاه آمریکایی بیروت و اخذ مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از آن دانشگاه فصل جدیدی در زندگی خلیل زاد آغاز می شود و او عملاً به دنیای سیاست پا می گذارد. خلیل زاد سپس برای اخذ مدرک دکترا راهی آمریکا می شود، ورود به دانشگاه شیکاگو شرایط را طوری رقم می زند که او رفته رفته به دیپلماسی ایالات متحده بپیوندد و به یکی از نظریه پردازان دولت آمریکا و یکی از برنامه ریزان پنتاگون بدل شود. فرستادهٔ کابل به کاخ سفید سفر پر ماجرای زندگی خود را از افغانستان تا ایالات متحدهٔ آمریکا با تمرکز بر حوادث و جریانات سیاسی به تصویر می کشد. هر از گاهی هم به زندگی خصوصی خود گریزی می زند. در این کتاب او دیدگاه های خود و ایالات متحده را در خصوص منطقهٔ خاورمیانه به ویژه افغانستان، عراق و حتی ایران بیان می کند.

«فرستاده؛ سفر من در جهانی متلاطم از کابل به کاخ سفید» نوشتهٔ زلمی خلیل زاد را انتشارات کوله پشتی با ترجمهٔ مصطفی احمدی سال 1395 در 478 صفحه روانهٔ بازار کرده است.

*سامانتا سوئیتینگ یک وکیل پر استعداد و جسور است که نمی داند چطور تخم مرغ را آبپز کند یا ماشین لباس شویی را راه بیندازد. تنها چیزی که برای او اهمیت دارد کارش است. به زودی قرار است در شرکتی که سال ها در آن کار کرده سهامدار شود. این همان است که همیشه آرزویش را داشته است. اما در پی یک اشتباه ناگهان همه چیز شکل دیگری به خود می گیرد و اتفاقاتی می افتد که آرامش سامانتا را به هم می ریزد، او در موقعیتی غیر منتظره قرار می گیرد و زندگی جدیدی را در خانه ای آغاز می کند. سامانتا به دلایل خاص عاشق زندگی جدیدش می شود. آیا ممکن است اهالی خانه به راز او پی ببرند؟ اگر بتواند به زندگی سابقش برگردد آیا این کار را خواهد کرد؟ ناکدبانو دربارهٔ زن جوان پر کاریست که متوجه می شود در زندگی چیزهای مهم تر از کار کردن هم وجود دارد و به تدریج یاد می گیرد از چیزهای کوچک زندگی لذت ببرد. این کتاب جذاب برای سرگرم کردن و خنداندن مخاطب نوشته شده است و حاوی پیامی مهم است: لزوم برقراری تعادل بین کار و زندگی.

«ناکدبانو» اثر سوفی کینسلا را با ترجمهٔ روناک احمدی آهنگر نشر نون سال 1399 در 356 صفحه تقدیم دوست داران رمان های کمدی و رمانتیک کرده است.

*هنگامی که می شنوید فردی دربارهٔ یک نفر می گوید او چه آدم کمال خواهیست یا او باید همهٔ کارها را بی نقص انجام دهد؛ این حرف ممکن است با کمی حسادت یا خشم گفته شود. از یک طرف ما افرادی را که برای دست یابی به معیارهای سطح بالا تلاش می کنند تحسین می کنیم و از طرف دیگر از دست کسانی که اصرار دارند کارهایشان را بی نقص انجام دهند و آنقدر به جزئیات می پردازند که باعث می شوند انجام یک کار بسیار طول بکشد بدون اینکه چیز قابل ملاحظه ای به نتیجهٔ کار اضافه کنند، نا امید می شویم. مسلماً افرادی که در گروه دوم قرار می گیرند باعث آشفتگی خودشان هم می شوند زیرا با پرداختن بیش از حد به جزئیات کارها، خود را عذاب می دهند. گاهی اوقات اعتماد خود را به توانایی هایشان برای دستیابی به نتایج ارزشمند در کار، موقعیت های اجتماعی، گذراندن اوقات فراغت، ورزش، مطالعه و ظاهر خود از دست می دهند. این نوع کمال خواهی می تواند منجر به خود سرزنش گری، عزت نفس پایین و عملکردِ مختل شود. اگر کمال خواهی هر یک از این پیامدها را در زندگی تان ایجاد کرده است پس این کتاب برای تان مناسب است. این کتاب توضیح می دهد چرا افراد کمال خواه می شوند و دربارهٔ مشکلاتی که کمال خواهی برای آنها به وجود می آورد بحث می کند. علاوه بر این در این کتاب راهکارهای واضح و قابل دسترسی برای غلبه بر کمال مبتدی بدون پایین آوردن سطح معیارهای فرد معرفی شده است.

«غلبه بر کمال خواهی راهنمای خودیاری با استفاده از روش های شناختی- رفتاری» نوشتهٔ رز شافران، سارا اگان، تریسی وید را کتاب ارجمند با ترجمهٔ سارا کمالی و فروغ ادریسی سال 1390 در 264 صفحه تقدیم کتاب دوستان حیطهٔ روانشناسی کرده است.

*«عشق نهان قتل پنهان» اثر هدر گراهام پوزسر را نشر رامرنگ با ترجمهٔ آنی الهوردیان سال 1382 در 326 صفحه تقدیم دوست داران رمان های پلیسی کرده است.

شخصیت اصلی داستان، دختری است با نام اسپنسرآن مونتگومری” که معماری است حرفه ای و ثروتمند و در شرکت پدربزرگش مشغول به کار است. همسرش دنی” که پلیس کارآزموده ای بود، به طرز مرموزی به قتل می رسد. پدربزرگ اسپنسر از همکار قدیمی دنی که از نیروی پلیس برکنار شده و اکنون یک کارآگاه خصوصی است، خواهش می کند تا پروندهٔ قتل دنی را دنبال کند. اما اسپنسر که راضی به این امر نیست، خود کنجکاوانه به دنبال قاتل می گردد. پس از گذشت یک سال که تحقیقات آن ها بی نتیجه می ماند، اسپنسر مجبور می شود با دیوید کارآگاه خصوصی پدربزرگش که زمانی دوست صمیمی او نیز بود همکاری کند. آن ها با یک دیگر وارد ماجراهای جالبی می شوند تا در نهایت به عشقی که در میانشان خفته و قتلی که در ذهن ها نهفته بود، پی ببرند و…

*«گزارش 1 دوران (30 سال زندگی یهودیان ایرانی)» نوشتهٔ هارون یشایایی است که نشر ماهریز سال 1398 در 356 صفحه منتشر کرده است. هارون یشایایی دربارهٔ کتاب خود می گوید: “از دیدگاه من آنچه در این نوشته ها مورد نظر بوده ثبت دقیق و بی طرفانهٔ وقایعی است که در سال های بعد از انقلاب اسلامی 1357 شمسی تا 30 سال بعد از آن در زندگی یهودیان ایران پیش آمده تا مورد استفادهٔ دیگران قرار گیرد و درسی برای آیندگان باشد. در زمان مورد اشاره در این کتاب سیر حوادث و تحولات جوامع مختلف جهانی و مخصوصاً جامعهٔ یهود چونان سریع و پر حادثه است که کار نویسنده را مشکل تر می کند. با توجه به این مطلب که نگاه تاریخ نگارانه به زندگی یهودیان ایران و بررسی موقعیت و فرود و فرازهای این جامعه بویژه در جمهوری اسلامی ایران هدف نویسنده است که به آن می پردازم و چون خود را تاریخ نویس نمی دانم، آنچه در این کتاب می آید را گزارش یک دوران می دانم.

*ابتدا باید دانست که تفریح یک مفهوم تخصصی در علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی نیست. از این رو تفریحات مردم ایران در ادوار مختلف تاریخی تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است و تجربیات زندگی روزانه در اغلب موارد برای مردم ما آنقدر اهمیت نداشته که به نگارش آن بپردازند لذا در این پژوهش مقصود از تفریح نوعی از گذران اوقات فراغت است که به قصد کسب نشاط انجام می گیرد. در دورهٔ پهلوی تنوع تفریحات قابل دسترسی برای افراد جامعه افزایش یافت. اقشار مختلف اجتماعی رویکردهای گوناگونی در مقابل تغییرات تفریح اتخاذ کردند. در این پژوهش تلاش بر آن است که روند این تغییرات توصیف شده و رویکرد اقشار مختلف در این زمینه بررسی گردد. در این کتاب بر جمع آوری اطلاعات پراکنده در انواع منابع مکتوب در مورد تفریحات رایج در دوران قاجار و پهلوی تمرکز شده است و انجام مصاحبه های گسترده با ساکنین شهر تهران در دورهٔ پهلوی در این راستا یاری رسان بوده است.

«تاریخ تفریح در شهر تهران در دوران قاجار و پهلوی» پژوهشی از حامد سلطان زاده است که نگارستان اندیشه سال 1397 در 236 صفحه روانهٔ بازار کرده است.

*داستانی از ماجرای بامداد اسلام از پیدایش و توسعهٔ شگفت انگیز این دین بزرگ که در روشنی تاریخ به وجود آمد. داستان مردی حماسه آفرین که به هنگام خویش برخواست و یک تنه دنیایی را تکان داد اما به اندک روزی پس از او حماسه اش در یک تراژدی پایان یافت. جاهلیت عرب که مرد حماسه آفرین آن را خرد کرده بود در شکل خلافت اموی باز قوت گرفت و حماسهٔ بزرگ اسلام را به یک فاجعه کشانید. بدین گونه ماجرای بامداد اسلام ترکیبی شد از یک حماسه و تراژدی.

«بامداد اسلام» اثر عبدالحسین زرینکوب است که مؤسسهٔ انتشارات امیرکبیر چاپ دهم آن را سال 1380 در 173 صفحه منتشر ساخته است. در این کتاب سعی نویسنده بر آن است که از هرگونه میل و هوا برکنار بماند، جز بر اسناد کهن تکیه نکند و جز از روایات روشن چیزی نیاورد زیرا تاریخ جای تعصب نیست.

*این کتاب گزیدهٔ مقالات و گفت و شنودهایی دربارهٔ فرهنگ، تاریخ و زبان ایران در اعصار باستانی است که در طی سی سال فراهم آمده و منتشر شده است. اثر حاضر در تمامیت خود دیدی مشخص را دنبال می کند. این دید اجتماعی تاریخی است که در جستجوی حقیقت ملموس و منطقی است و بر اساس بررسی عینی و نه ذهنی به پدیده های اجتماعی تاریخی می نگرد.

«جستاری چند در فرهنگ ایران» تألیف مهرداد بهار را نشر آگاه سال 1397 در 420 صفحه تقدیم فرهنگ دوستان ایرانی کرده است. نویسنده تلاش کرده در مطالبی که در این کتاب آورده، از هرگونه تعصبی به دور بماند ولی این احتمال هم می رود که او قادر نبوده همهٔ حقیقت را ببیند؛ کاملاً محتمل است نکته هایی از دید او به دور مانده باشد. مباحث مطرح کتاب قابل خواندن و اندیشیدن است: علل سقوط اشکانیان، تعارض تجارت و زراعت در ایران عصر اشکانی، بررسی آیین زورخانه و ارتباط آن با عیاری و آنچه دربارهٔ تحول اساطیر به حماسه در ایران مطرح است، نکاتی تازه است که به اندیشیدن می ارزد.

منبع: ماهنامه ی مانا.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 10 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *