آموزش تعویض dvd رایتر لپ تاپ با هارد دیسک یا حافظه ی SSD

حافظه های SSD در سال های اخیر محبوبیت زیادی میان کاربران پیدا کرده اند که البته یکی از دلایل آن، کاهش قیمت در مقایسه با گذشته است. برخی از کاربران نمی خواهند هارد دیسک خود را با حافظه SSD تعویض کنند و بجای اینکار به سراغ تعویض دی وی دی رایتر لپ تاپ خود می روند. تعویض دی وی دی رایتر لپ تاپ با هارد دیسک یا حافظه SSD راهکاری مناسب برای افزایش سرعت سیستم یا دسترسی به فضای ذخیره سازی بیشتر است.

اکثر ما دیگر از دی وی دی رایتر لپ تاپ خود استفاده نمی کنیم و بجای آن برای انتقال دیتا به سراغ فلش یا هارد اکسترنال می رویم، البته برخی تولیدکنندگان آن را از برخی محصولات خود حذف کرده اند. با این وجود اکثر آن ها همچنان میزبان دی وی دی رایتر هستند.

این احتمال وجود دارد که بجای دی وی دی رایتر بخواهید به حافظه SSD برای افزایش سرعت سیستم خود یا یک هارد دیسک جدید برای فضای ذخیره سازی بیشتر دسترسی داشته باشید.

تعویض دی وی دی رایتر لپ تاپ با هارد یا حافظه SSD کار چندان دشواری نیست و می توانید با چندین قدم ساده، به هارد دوم یا حافظه SSD از نوع ۲.۵ اینچی دسترسی پیدا کنید. برای یادگیری اینکار تا پایان این مطلب همراهما باشید.

تعویض دی وی دی رایتر لپ تاپ با هارد یا حافظه SSD

تعویض دی وی دی رایتر لپ تاپ با هارد یا حافظه SSD یک فرایند ساده است، با این حال به چندین وسیله به شرح زیر نیاز دارید:

 • یک براکت هارد یا کدی (Caddy)
 • یک پیچ گوشتی
 • یک اهرم پلاستیکی
 • دستگاه چسب حرارتی (البته اجباری برای آن وجود ندارد)

پس از تهیه تجهیزات بالا باید چندین قدم زیر را انجام دهید:

 • فضای ذخیره سازی جدیدتان را خریداری کنید که می تواند هارد HDD یا حافظه SSD باشد.
 • دی وی دی رایتر را جدا کنید.
 • هارد جدید را درون براکت قرار دهید.
 • براکت یا کدی هارد را وارد سیستم کنید.

اگر دست به چنین کاری زدید، می توانید با خرید یک محفظه مناسب از دی وی دی رایتر خود به عنوان یک ابزار خارجی هم استفاده کنید و با اتصال به لپ تاپ خود، همچنان بتوانید محتوای درون دی وی دی ها را ببینید. در ادامه مراحل تعویض دی وی دی رایتر لپ تاپ با هارد یا حافظه SSD را مرور می کنیم.

قدم اول: براکت هارد یا کدی بخرید

براکت هارد یا کدی جایگزین دی وی دی رایتر در لپ تاپ می شود و با استفاده از آن می توانید به هارد دوم یا حافظه SSD دسترسی پیدا کنید. در حالی که لپ تاپ ها طراحی متفاوتی دارند، برای تعویض آن ها با یک استاندارد رو به رو هستیم، برای مثال کانکتورهای رم یا هارد دیسک مشابه هستند. علاوه بر این، تقریبا تمام دی وی دی درایوها ابعاد و شکل یکسانی دارند و می توانید به راحتی کدی را جایگزین آن کنید.

انواع مختلف کدی در بازار وجود دارد که با قیمت های متفاوتی به فروش می رسند. با توجه به نیاز خود یکی از آن ها را تهیه کنید.

قدم دوم: هارد دیسک یا حافظه SSD بخرید

در این بخش به یک سوال مهم می رسیم: به هارد دیسک نیاز دارید یا حافظه SSD؟ اگر سرعت بالا مدنظرتان است، باید به سراغ حافظه SSD بروید، اما اگر تنها می خواهید به فضای ذخیره سازی بیشتری دسترسی داشته باشید، با هزینه کمتر یک هارد دیسک بخرید. با توجه به نیاز و البته بودجه خود یکی از آن ها را خریداری کنید. برندهای مختلفی در بازار وجود دارند که اکثر آن ها سرعت مشابهی را در اختیارتان قرار می دهند و دوام تقریبا یکسانی دارند. اگر به دنبال حافظه SSD بسیار پرسرعت و با ظرفیت بالا باشید، باید هزینه زیادی پرداخت کنید. در حالت کلی حافظه SSD سرعت سیستم شما را بطور چشمگیری افزایش می دهد.

قدم سوم: جداسازی دی وی دی رایتر از لپ تاپ

مسلما قدم بعدی باید جداسازی دی وی دی رایتر از لپ تاپ باشد. جداسازی دی وی دی رایتر کار چندان دشواری نیست، هرچند اینکار به مدل لپ تاپ و سازنده آن هم بستگی دارد. با این حال روش استاندارد به شرح زیر است:

 1. یک حوله روی میز قرار دهید.
 2. لپ تاپ خاموش خود را بطور برعکس روی حوله قرار دهید.
 3. پیچ قفل دی وی دی درایو را پیدا کنید. این پیچ معمولا در مرکز لپ تاپ به چشم می خورد و یک آیکون DVD کوچک هم در کنارش وجود دارد.
 4. این پیچ را باز کنید.
 5. درایو اپتیکال را خارج کنید.

برخی لپ تاپ ها از سیستم دکمه فشاری برای دی وی دی رایتر بهره می برند که جداسازی آن ها مشابه جدا کردن باتری است. در برخی مواقع برای جداسازی دی وی دی رایتر به وسیله دیگری مانند یک کارت اعتباری یا چاقوی پلاستیکی نیاز خواهید داشت، البته نباید در اینکار با مقاومت مواجه شوید و به زور بخواهید آن را خارج کنید.

با احتیاط بخش جلویی دی وی دی رایتر را جدا کنید چرا که برای براکت هارد به آن نیاز خواهید داشت. علاوه بر این با دو پیچ برای نگهداری دی وی دی رایتر رو به رو می شویم که می توانید از آن ها برای قرارگیری براکت هارد استفاده کنید.

قدم چهارم: نصب هارد دیسک یا SSD درون کدی

این قدم بسیار ساده است و تنها کافیست هارد دیسک یا SSD جدید را از جعبه خارج کنید و درون کدی قرار دهید.

با توجه به نوع کدی، شاید چندین پیچ در اختیارتان قرار بگیرد که با استفاده از آن ها می توانید هارد را درون براکت محکم کنید. از تراز بودن پیچ ها با کدی مطمئن شوید، چرا که در غیر این صورت کدی وارد لپ تاپ نمی شود.

قدم پنجم: نصب کدی درون لپ تاپ

قدم آخر برای تعویض دی وی دی رایتر لپ تاپ با هارد دیسک یا حافظه SSD، قرارگیری کدی درون آن است. ابتدا بخش جلویی دی وی دی رایتر را به کدی وصل کنید. از آنجایی که دکمه خروج یا Eject باید در موقعیت مشخصی قرار بگیرد، بخش جلویی دی وی دی رایتر را به سادگی به جلوی کدی متصل کنید. اگر در این فرایند با شکستگی مواجه شدید، مجبورید به سراغ چسب حرارتی بروید.

پس از اینکار، کدی را درون لپ تاپ خود قرار دهید و از پیچ امنیتی برای تثبیت موقعیت آن استفاده کنید، همان پیچی که برای جداسازی دی وی دی رایتر باز کردید. با انجام تمام این اقدامات یک فضای ذخیره سازی در اختیارتان قرار می گیرد که البته قبل از استفاده، آن را فرمت کنید.

استفاده مجدد از دی وی دی رایتر

جداسازی دی وی دی رایتر از لپ تاپ به معنای عدم استفاده از آن نیست و شما می توانید با خرید یک محفظه، آن را به وسیله کابل به کامپیوتر خود وصل کرده و مورد استفاده قرار دهید.

با چندین قدم ساده بالا تعویض دی وی دی رایتر لپ تاپ با هارد دیسک یا حافظه SSD ممکن می شود و البته می توانید از دی وی دی رایتر به عنوان یک وسیله خارجی هم استفاده کنید.

منبع: دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + پانزده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *