معرفی امکانات حمل و نقل عمومی ونکوور کانادا برای نابینایان

مدیران حمل و نقل ونکوور، برنامه ای را راه اندازی کرده اند که بر اساس آن کاربران دچار اختلالات بینایی می توانند از مکان دقیق ایستگاه های اتوبوس اطلاع پیدا کنند.

سازمان حمل و نقل عمومی ونکوور اعلام کرده است که یک ابزار دسترسی جدید را در اختیار کاربران دچار اختلال بینایی گذاشته است تا به طور مستقل بتوانند در سیستم حمل و نقل عمومی شهر تردد داشته باشند.

کاربران نابینا یا دچار اختلالات بینایی حمل و نقل عمومی ونکوور به برنامه ای موسوم به لنزهای هدایت گر دسترسی دارند که توسط آن و با اسکن کدهای QR در ایستگاه های حمل و نقل، دستورالعمل های صوتی را برای جابه جایی صحیح دریافت می کنند و به سمت ایستگاه های اتوبوس و نقاط دقیق مورد نظر برای سوار شدن راهنمایی می شوند. این برنامه همچنین می تواند امکاناتی مانند آسانسور را شناسایی کند و شخص دچار اختلال بینایی را به سمت آن هدایت کند.

سازمان حمل و نقل کانادا با راه اندازی این سیستم قصد توانمندسازی افراد دچار اختلالات بینایی همچنین فراگیر کردن شهر برای قشرهای توان خواه جامعه را دارد. با توجه به شرایط افراد دچار ناتوانی، این کدها در هر شرایط نوری تا فاصله ۱۴ متری قابل اسکن است و حین حرکت افراد نیز قابلیت استفاده دارد.

پس از اسکن، دستورالعمل هایی برای راهنمایی افراد به سمت ایستگاه های اتوبوس و نقاط مورد نظر برای سوار شدن ارائه می شود. سال گذشته نیز حمل و نقل عمومی ونکوور، شروع به نصب علائم بریل در ایستگاه های اتوبوس منطقه مرکزی و اصلی شهر کرد. علاوه بر این، کفپوش های لمسی در همه ایستگاه های اتوبوس تحت مالکیت این سازمان نصب شده است تا همه افراد دچار اختلال بینایی از آن ها بیشترین بهره را ببرند.

منبع: ایمنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *