گزارشی از بی احترامی رئیس سازمان بهزیستی به خبرنگاران در نشست خبری

نویسنده: رؤیا بابایی

منبع: نوزدهمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری مربوط به هفته بهزیستی  و سالروز تاسیس سازمان بهزیستی، خبرنگاران منتقد را مورد پرخاش قرار داد  و گفت: باید در برزخ جوابگو باشید .

علی محمد قادری در این نشست که با حضور جمعی از خبرنگاران رسانه های مختلف برگزار شده بود در  واکنش به سوالات انتقادی برخی  از آنها برآشفت و با گرفتن گارد دفاعی در مقابل آنها موضع گرفت .

حواله به برزخ

قادری سه سوال خبرنگار خبرآنلاین را مبنی بر اینکه “دبیرخانه نظارت بر قانون زیر نظر حوزه توانبخشی است درحالیکه مجری بخش اعظم قانون هم همین حوزه است اما آیا این تداخل اشکال حقوقی و ماهوی ندارد؟ چرا در حدود دو سال حضور شما در بهزیستی گزارشی از اجرای قانون حمایت از معلولان منتشر نشده و موضع شما در خصوص رد عامدانه داوطلبان نابینای  پذیرفته شده در آزمون استخدامی آموزش و پرورش چیست” بی پاسخ گذاشت .

رئیس بهزیستی کشور بدون اینکه به سوالات خبرنگار خبرآنلاین پاسخ دهد ، وی را متهم به درج اخبار نادرست کرد و گفت: بابت درج اخبار اشتباه باید در برزخ پاسخگو باشی .

علی محمد  قادری با بیان اینکه ایجاد حال خوب یک فریضه است، تأکید کرد: من از نوع سوالات و اخبار شما مطلع شدم مسیر شما  یک مسیر شخصی است  و اگر شما در رسانه حال بیش از یک میلیون نفر  را تحت خطر قرار دهی  باید در برزخ جواب بدهی .

به قانون معلولان تسلط دارم

وی با بیان این مطلب که قانون حمایت از معلولان ۳۴ ماده و ۲۹ تبصره دارد، افزود: این نکته نشان می دهد من در این حد به قانون  تسلط دارم اما بعید می دانم شما چنین تسلطی  به آن داشته باشید.

 ‏مفتشی یا وکیل ؟

قادری در پاسخ به خبرنگار روزنامه اعتماد که بیان کرد” دلیل حضور خانواده های پذیرش کننده کودکان نیازمند درمان در این جلسه را نمی دانم چون  عمر فرزند خواندگی در ایران طولانی است و تازگی ندارد  و سالهاست خانواده ها حتی فرزندان مبتلا به اچ آی وی  را پذیرش می کنند”، گفت: شما اجازه ندارید در مورد قانع شدن یا نشدن همکارانتان  مطلبی بگویید . مگر شما مفتش  هستید یا از دیگران وکالت گرفته اید؟ شما فقط اجازه دارید سوال رسانه خود را بپرسید .

وی  خطاب به خبرنگار، گفت: سابقه فرزندخواندگی به پذیرش کودکان سالم برمی گردد. سالها کسی بچه های بیمار، دارای نقص و معلولیت را نپذیرفته چرا که مگر کسی می تواند کودک بیماری را در کنار خود نگهداری کند. آیا شما نگهداری می کنید؟ وقتی اطلاع ندارید چرا این نکات را مطرح می کنید؟

عددسازی های بهزیستی

خبرنگار اعتماد خطاب به قادری گفت: در تیر سال گذشته اعلام کردید “پشت نوبتی های مستمری بهزیستی به صفر رسیده اما در ارديبهشت امسال به فارس گفته اید تا آبان ۱۴۰۱، یکصد و ۲۸هزار و هفتصد نفر پشت نوبت مستمری بوده اند که تا پایان پارسال این تعداد به ۱۶۰ هزار نفر رسیده و این نشان می دهد که پشت نوبتی های مستمری در سال قبل نیز به صفر نرسیده بود.”

این خبرنگار با بیان اینکه این در حالیست که اردیبهشت امسال سخنگوی دولت اعلام کرد “برای اولین بار در طول تاریخ تعداد پشت نوبتی های بهزیستی به صفر رسیده”، از قادری پرسید: بالاخره کدام یک از خبرها را باور کنیم ؟

او در ادامه تأکید کرد: آقای قادری شما در پاسخ به آمار تعداد کودکان معلول و بیمارِ آماده واگذاری به متقاضیان، گفتید ” بر اساس ملاحظات سازمان آمار نمی دهم” درحالیکه  علت این است که با اعلام آمار  مشخص می شود در دو سال گذشته با محدودیت غربالگری دوران بارداری چه تعداد به کودکان  معلول و بیمار اضافه شده است .

توجیه مستمری را از مجموعه اقتصادی کشور بپرسید

قادری در پاسخ به سوال خبرنگار همشهریکه پرسید: مستمری ۶۵۵ هزار تومانی مددجویان در مقایسه با خط فقر ۱۵ میلیون تومانی چطور توجیه  می شود، پاسخ داد: سوال شما  مرتبط با حوزه اقتصاد است و روی میز اقتصاد باید پرسش شود، بنابراین آن را باید مجموعه اقتصادی کشور و معاون اقتصادی رفاهی وزارت رفاه جواب دهند.

از مجلس بپرسید

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: نام مستمری “کمک هزینه” است  و قرار نیست این عدد در نگاه قانونگذار تأمین کننده کل هزینه معیشتی باشد. قادری به این خبرنگار که پرسید “نظر تخصصی شما در این خصوص چیست، پاسخ داد: آنچه قانونگذار از طبقه بندی  یارانه ها در اختیار سازمان های حمایتی قرار می دهد منطبق با مصوبه مجلس است. بنابراین از مجلس بپرسید آیا این عدد جوابگوی اداره یک زندگی است یا نه.

چیزی بپرسید که با افتخار اعلام کنم

قادری در ادامه عنوان کرد: به نظر من خبرنگار باید این سوال را بپرسد که آیا مستمری ها به موقع پرداخت می شود تا من با افتخار  اعلام کنم ما چند روز قبل از اتمام  هر ماه مستمری را پرداخت می کنیم.

قادری در ابتدای نشست شعار هفته بهزیستی را 《برای مردم برای به زیستن》اعلام کرده بود  اما در خلال جلسه  از عهده پاسخگویی به سوالات خبرنگاران به عنوان نمایندگان مردم برنیامد و با رفتن در موضع پرخاش، با خبرنگاران به تندی و بی احترامی برخورد کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *