کدک aptX چیست و چه تأثیری بر بهبود صدای دستگاه های بلوتوثی می گذارد

کدک aptX با هدف بهبود صدای هدفون ها و اسپیکرهای بلوتوثی معرفی شده است. در ادامه ی این مطلب، تأثیر کدک را بر صدای بلوتوثی بررسی می کنیم.

اگر تاکنون با دقت به فهرست مشخصات هدست ها و اسپیکرهای بلوتوثی نگاه کرده باشید، قطعا نام کدک aptX را به عنوان قابلیتی برتر در بهبود صدای دستگاه ها مشاهده کرده اید. این کدک به عنوان مزیت در فهرست مشخصات برخی دستگاه ها دیده می شود که انتقال صدای بی سیم را بین منبعی همچون گوشی هوشمند یا تبلت و هدفون یا اسپیکر بهبود می بخشد. در روزهای ابتدایی که ارتباط بلوتوثی بین دستگاه های صوتی مطرح شده بود، aptX به دلیل ظرفیت های فراوان در بهبود کیفیت، توجه بسیاری از کاربران و کارشناسان را به خود جلب کرد.

در یک دهه ی گذشته، فناوری بلوتوث پیشرفت چشمگیری تجربه کرده است. امروزه، این فناوری در نسخه ی پنج به کاربران ارائه می شود و aptX دیگر مانند گذشته به عنوان فناوری یا قابلیتی خاص برای بهبود کیفیت صدا شناخته نمی شود. البته این بدان معنا نیست که کدک aptX دیگر کارایی ندارد؛ اما دیگر از بهینه سازی های آن چنان بزرگ و ملموس با کدک aptX خبری نیست. درنهایت، کدک مذکور هنوز مزایایی به همراه دارد و آشنایی با جزئیاتش جذاب خواهد بود. پیش از معرفی و بررسی مزیت های کدک aptX، بهتر است ابتدا ساختار ارتباط های بلوتوثی، به ویژه در حوزه ی انتقال صدا را مرور کنیم.

آشنایی با مفاهیم انتقال صدا با بلوتوث

صدای دیجیتال را می توان مجموعه ای از قطعه  ها و بخش های موج صوتی (سمپل) در لحظه ای خاص از زمان دانست. در مجموع، صدای دیجیتال برخلاف یک موج ثابت از صدا، مجموعه ای از تصاویر لحظه ای از موج محسوب می شود.

وقتی تعداد زیادی قطعه های موج صوتی (samples) دردسترس باشد، دستگاه پخش کننده ی صدا (مثلا گوشی هوشمند) می تواند آن ها را به یک موج صوتی نرم و یکپارچه تبدیل کند. به عنوان مثال، دیسک های صوتی قدیمی را مدنظر قرار دهید. هر CD صوتی در هر ثانیه ۴۴،۱۰۰ سمپل دارد که هریک از آن ها مقداری بین ۰ تا ۶۵،۵۳۵ (یا همان ۱۶ بیت) خواهد داشت. به بیان دیگر، در هر ثانیه ۴۴،۱۰۰ تصویر لحظه ای از موج داریم که در هریک از آن ها، احتمال وجود ۶۵،۵۳۶ مقدار وجود دارد.

نرخ 16bit/44kHz در CDهای صوتی به معنای ۱۰ مگابایت فضا به ازای هر دقیقه صدای استریو است. به عبارت دیگر، می توان این ترکیب را با بیش از یک مگابیت در هر ثانیه برابر دانست. چنین حجمی از داده قطعا در دوران کنونی آن چنان زیاد نیست؛ اما در انتقال بی سیم صدا از دستگاه پخش کننده تا هدفون یا اسپیکر بلوتوثی مهم خواهد بود. به علاوه، اگر قصد داشته باشید چنین حجمی از داده را استریم کنید، ترافیک مصرف داده در گوشی هوشمند شما تحت تأثیر قرار می گیرد.

برای مدیریت مشکل حجم داده های صوتی، صدای فشرده شده یا همان فرمت های MP3 یا AAC مطرح شدند. این کدک  ها به صورت مجموعه ای از فرایندهای فشرده سازی و عادی سازی فایل صداهای ناشنیدنی را با روشی موسوم به Psychoacoustic Modeling حذف می کنند. روش مذکور به کدک ها امکان می دهد حجم داده های صوتی را به میزان چشمگیری کاهش دهند. به عنوان مثال، هر دقیقه فایل MP3 حجمی حدود یک مگابایت دارد؛ درنتیجه، حجم آن از فایل اولیه  ۱۰ برابر کمتر است.

کم کردن حجم داده های صوتی با کاهش کیفیت همراه خواهد بود؛ از این رو، کدک هایی همچون MP3 را به نام lossy هم می شناسند. به بیان دیگر، صدایی که در فرایند کاهش حجم حذف می شود، بازیافت شدنی نخواهد بود. صداهای فشرده شده ازلحاظ تئوری کیفیت کمتری از نسخه ی عادی صدا دارند. البته امروزه احساس این کاهش کیفیت آن چنان آسان نیست و در روزهای ابتدایی توسعه ی کدک های فشرده سازی، کاهش کیفیت محسوس تر بود. بهبود انکودرها، افزایش بیت ریت و… باعث بهبود کیفیت فایل های صوتی فشرده شدند؛ البته هنوز هم می توان حتی در هدفون های بسیار ارزان قیمت تا حدودی تفاوت کیفیت را بین صدای فشرده و عادی حدس زد.

اکنون نوبت به بررسی نقش بلوتوث در انتقال داده های صوتی می رسد. بلوتوث فرایند انتقالی با مصرف توان اندک محسوب می شود که برای انتقال داده بین دستگاه هایی با فاصله ی نزدیک طراحی شد. این فرایند درمقایسه با Wi-Fi توان کمتری مصرف می کنند و فاصله ی مجاز و نرخ انتقال داده  اش نیز کمتر است. با پیشرفت فناوری بلوتوث در سال های گذشته، ابعاد حداکثر جریان ممکن در آن نیز افزایش پیدا کرده است؛ درنتیجه، امروزه در مقایسه با سال های ابتدایی معرفی بلوتوث، امکان انتقال داده های بیشتری ازطریق این فناوری وجود دارد.

کدک SBC از سال ها پیش به عنوان راهکار مناسب انتقال صدای بلوتوثی استفاده می شود

در روزهای ابتدایی معرفی بلوتوث، برای انتقال داده از این روش باید داده های صوتی بسیار کوچک می شدند. فرایند کاهش حجم با استفاده از کدکی موسوم به SBC (مخفف low complexity subband codec) انجام می شد. کدک مذکور با هدف حفظ حداکثری کیفیت صدا توسعه نیافته بود و تنها تلاش می کرد حداقل توان پردازشی ممکن را مصرف کند؛ چون دستگاه های هدف آن بسیار ضعیف بودند. در سال های گذشته، SBC هم پیشرفت کرده است و در اکثر دستگاه ها با بیت ریت حداکثر ۳۴۵ کیلوبیت برثانیه اجرا می شود. در مقام مقایسه، حساب کاربری اسپاتیفای پریمیوم امکان استریم صدای ۳۲۰ کیلوبیت برثانیه را به کاربر می دهد. البته فراموش نکنید کدک هایی با بیت ریت مشابه لزوما کیفیت صدای برابر ندارند؛ اما می توان با تقریب مناسبی آن ها را باهم مقایسه کرد.

هیچ تضمینی وجود ندارد که کدک SBC حتما بیت ریت ۳۴۵ کیلوبیت برثانیه را به کاربر ارائه کند. درواقع، این احتمال وجود دارد که یک دستگاه بیت ریت کمتر را به کار گیرد. درمجموع، کدک SBC در بهترین حالت هم کیفیتی آن چنان بهتر از MP3 یا AAC ندارد و همیشه هم در بهترین حالت و کیفیت نیست. همین فرایندها و اشکال های کاهش کیفیت صدا بودند که درنهایت به تولد aptX انجامیدند.

aptX وارد می شود

کدک aptX نیز مانند برادران بزرگترش، با هدف فشرده سازی داده های صوتی معرفی شده است؛ اما روشی تقریبا متفاوت را برای فشرده کردن داده به کار می گیرد. همان طور که گفتیم، MP3 با روش Psychoacoustic Modeling، حجم داده را کاهش می دهد. درمقابل، aptX برای کاهش حجم روشی موسوم به Time Domain ADPCM دارد. به طور خلاصه و ساده، این روش در هر سمپل صدا از بیت های کمتری استفاده می کند که در مجموع، به کاهش حجم فایل منجر می شود.

پتنت های مرتبط با کدک aptX اکنون در مالکیت کوالکام هستند. شرکت آمریکایی ادعاهایی بزرگ درباره ی این فناوری می کند. به عنوان مثال، در بخشی از توضیحات کدک می خوانیم:

صدا با کدک aptX فناوری ای با بازدهی چشمگیر است که مطمئن می شود صدایی بسیار باکیفیت را از دستگاه های بلوتوثی تان دریافت کنید؛ درنتیجه، بهترین کیفیت گوش دادن به محتوای صوتی را تجربه خواهید کرد.

نکته ی مهم در بهره برداری از فناوری aptX این است که هر دو دستگاه (گوشی هوشمند و هدفون یا اسپیکر) باید از کدک aptX پشتیبانی کنند. اگر کدک فقط در یک دستگاه پشتیبانی شود، نمی توانید از کیفیت آن بهره مند شوید.

نسخه های اولیه از aptX هنوزهم در دستگاه ها استفاده می شوند و بسیار هم مرسوم هستند. تنها بهینه سازی مهم بین این کدک و SBC را می توان الزام بیت ریت ۳۸۴ کیلوبیت برثانیه دانست؛ با این حال، aptX با بیت ریت ۳۸۴ و SBC با بیت ریت ۳۴۵، تفاوت چندانی باهم ندارند. اگر یکی از دستگاه های شما SBC را در بیشترین بیت ریت پشتیبانی نمی کند؛ اما مجهز به aptX است، شاید کمی بهبود را در کیفیت صدا تجربه کنید.

کدک aptX HD درمقایسه با نسخه های اولیه کمی بهبود یافته است. این کدک صدای ۲۴ بیتی را در بیت ریت ۵۷۶ کیلوبیت برثانیه ارائه می کند. نسخه ی دیگری هم به نام aptX Adaptive وجود دارد که به صورت تئوری کیفیت صدای aptX HD را در بیت ریت کمتر و امکان بهره مندی از نرخ سمپل ۹۶ کیلوهرتز به همراه دارد.

هیچ یک از دستگاه های اپلی در فهرست دستگاههای پشتیبانی کننده دیده نمی شود؛ اما محصولات شرکت های دیگر همچون سامسونگ، ال جی، گوگل و… از aptX پشتیبانی می کنند. البته فراموش نکنید که فهرست وب سایت رسمی aptX به صورت منظم به روز نمی شود و اگر دستگاه مدنظرتان را در فهرست ندیدید، بهتر است فهرست مشخصات خود دستگاه را بررسی کنید.

آیا aptX هنوز کارایی دارد؟

در پاسخ کوتاه به این پرسش باید بگوییم: «شاید». امروزه SBC برخلاف روزهای ابتدایی توسعه ی بلوتوث، مشکلات آن چنانی کاهش کیفیت ندارد. درواقع، اگر SBC به خوبی پیاده سازی شود، با دیگر کدک های lossy برابری نسبی خواهد داشت. درمقابل، aptX احتمالا این امکان را فراهم می کند که انتقال صدا ازطریق بلوتوث برایتان با کاهش آن چنانی کیفیت همراه نباشد. البته برای رسیدن به کیفیت بهتر، تنها پشتیبانی دستگاه شما از aptX کافی نخواهد بود. به عنوان مثال، برخی از دستگاه ها کدک را مستقیما از منبع صدا اجرا می کنند؛ درنتیجه، اگر فایل های موجود روی گوشی شما AAC باشد و هدفون هم از آن ها پشتیبانی کند (اغلب دستگاه های اپل پشتیبانی می کنند)، صدا را بدون کاهش کیفیت SBC می شنوید و به aptX نیازی هم نخواهد بود.

نکته ی مهم تر در بررسی کیفیت و کارایی aptX این است که باید منبع و فایل ورودی صدا را هم مدنظر قرار دهید. کدک aptX HD روی کاغذ عالی به نظر می رسد که با بیت ریت و سمپل فراوان مناسب خواهد بود. گفتنی است تازمانی که صدای ورودی و منبع شما باکیفیت نباشد، این قابلیت ها آن چنان مهم نیستند. در مجموع، کدک بهتر در انتقال صدا زمانی فایده خواهد داشت که صدای اصلی با کیفیت بیشتری پخش شود. وقتی فایل ورودی صدا و موسیقی شما بی کیفیت باشید یا از هدفون ارزان و بی کیفیت استفاده کنید، کدک های SBC و aptX تفاوت چندانی نخواهند داشت.

برای بهره مندی کامل از ظرفیت های aptX به صدای ورودی باکیفیت نیاز دارید

برخی از کاربران کیفیت بیشتر صدا را در فایل های صوتی و موسیقی طلب می کنند. آن ها به دنبال فایل های صوتی با رزولوشن چشمگیر و فشرده سازی حداقلی هستند که کل تجربه ی کاربری را تغییر می دهد. با این حال، همه ی مردم به دنبال چنین تجربه ای نیستند و فایل های بدون کاهش کیفیت هم به آسانی دردسترس همه قرار ندارند. از نمونه های موجود می توان به سرویس Tidal اشاره کرد که گزینه ی HiFi را هم در اختیار کاربران قرار می دهد. کیفیت استریم این سرویس درمقایسه با استریم های مرسوم ۳۲۰ کیلوبیت برثانیه، چند سطح برتر است و استریم ۱،۴۱۱ کیلوبیت برثانیه را به کاربر ارائه می کند. از سرویس های دیگر می توان به Amazon Music HD اشاره کرد که هزینه ی بیشتری به کاربر تحمیل می کند. درنهایت در وضعیت عادی که کاربر به دنبال صدا با رزولوشنی خیره کننده نیست، به ارتباط آن  چنان پیشرفته تر از ارتباط بلوتوثی مرسوم نیاز ندارد.

علاوه بر کدک aptX، نمونه های دیگری هم در بازار وجود دارند که با تمرکز بر افزایش کیفیت ارتباط صوتی ازطریق بلوتوث توسعه یافته اند. به عنوان مثال، سونی راهکاری به نام LDAC برای ارتباط بلوتوثی ارائه می کند که البته در دستگاه های محدودی پشتیبانی می شود. فراموش نکنید که کدک انتقال صدا، تنها بخشی از مؤلفه های تأثیرگذار بر کیفیت را تشکیل می دهد که بخش آن چنان بزرگی هم نیست. کیفیت اسپیکر و حتی جانمایی آن در اتاق کاربر، کیفیت هدفون و چگونگی قرارگیری روی گوش، کیفیت صدای منبع و… تأثیر بسیار بیشتری روی تجربه ی شما از کیفیت صدا می گذارند. درنهایت، کدک ارتباطی چیز بیش از راهکار اتصال بین دستگاه ها نیست و در همان حد اهمیت پیدا می کند. شاید چنین اظهارنظری بحث برانگیز به نظر برسد؛ اما می توانید با آزمایش کدک ها و فایل های موسیقی متنوع با کیفیت های گوناگون، خودتان تفاوت کدک ها را بررسی کنید. به هرحال aptX آن قدر مهم به نظر نمی رسد که در کانون توجه قرار گرفته است.

آینده ی aptX و بلوتوث

درحال حاضر) نسخه های جدیدی از aptX در محصولاتی صوتی در حال تولد هستند که ظرفیت بهبود وضعیت و جذاب ترکردن کدک را دارند. به عنوان مثال، پیش تر در همین مقاله به نمونه ی Adaptive اشاره کردیم که کیفیت صدا را تا حد مناسبی بهبود می دهد. امروزه، از نام های جدیدی همچون aptX Low Latency صحبت می شود که قابلیت پیشرفت مناسبی دارند.

شاید در برخی مواقع در استفاده از هدفون های بلوتوث، متوجه ناهماهنگی بین منبع صدا و صدایی شده باشید که به گوش می رسد. این تأخی، به دلیل پردازشی ایجاد می شود که برای رساندن صدا به گوش های شما ازطریق بلوتوث نیاز خواهد بود. کدک جدید موسوم به Low Latency تأخیر مرسوم ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی ثانیه ی SBC را به ۴۰ میلی ثانیه می رساند؛ چنین کاهشی قطعا روی بهبود تجربه ی تأخیر صدا تأثیر دارد. حتی کدک aptX Adaptive هم تأخیر اندکی دارد و ازلحاظ تئوری، تأخیر ۸۰ میل ثانیه ای برای آن مطرح می شود.

در آینده ی ارتباط های صوتی با بلوتوث، به روزرسانی های مهمی دیده می شود که یکی از آن ها در فرم LC3 یا Low Complexity Communication Codec وجود دارد. این کدک ازلحاظ تئوری امکان ارائه ی بیت ریت های کمتر با حفظ کیفیت صدا را فراهم می کند؛ البته LC3 در نمایشگاه CES 2020 معرفی شد و تا عرضه ی نهایی آن هنوز زمان زیادی باقی است.

درنهایت، پاسخ به این سؤال که «آیا aptX صدایی باکیفیت تر به همراه دارد؟» تا حدودی مثبت خواهد بود. اگرچه فشرده سازی بهتر اغلب قابلیتی مناسب محسوب می شود، لزوما به کیفیت صدای بهتر نمی انجامد. aptX را می توان حلقه ای در زنجیری بزرگ دانست و در اغلب دستگاه های کنونی، کدک کنونی SBC کافی خواهد بود. به  عنوان مثال، کاربران عادی که اغلب محتوای موسیقی را از یوتیوب یا حساب کاربری رایگان اسپاتیفای می شنوند، با استفاده از aptX بهبود آن چنانی در کیفیت تجربه نمی کنند. برای تجربه ی عالی، باید علاوه بر دستگاه های حرفه ای بلوتوثی مجهز به aptX، فایل های صوتی و موسیقی باکیفیت پیدا کنید. در چنین وضعیتی، قطعا aptX HD و aptX Adaptive کیفیتی بهتر از SBC به همراه خواهند داشت؛ البته اگر کاربری باشید که به چنین سطحی از کیفیت نیاز دارد، به احتمال بسیار زیاد ارتباط سیمی را به بلوتوث ترجیح می دهید.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 13 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *