آشنایی با قابلیت Nearby Share اندروید و چگونگی استفاده از آن

آیا قصد دارید از قابلیت اشتراک گذاری Nearby Share در اندروید استفاده کنید؟ در این مقاله، روش استفاده از قابلیت جدید اندروید را آموزش خواهیم داد.

یکی از قابلیت های مهم سیستم عامل انحصاری اپل را می توان AirDrop عنوان کرد. پس از گذشت سال ها، درنهایت گوگل هم سرویس مشابه اپل را برای سیستم عامل اندروید در نظر گرفت. قابلیت Nearby Share را می توان جایگزین AirDrop در اندروید دانست و خوشبختانه به نظر می رسد که تغییرات به خوبی انجام شده اند. در این مقاله، قصد داریم قابلیت Nearby Share در اندروید را معرفی کنیم و روش استفاده از آن را آموزش دهیم. شما پاسخ  پرسش های خود درباره ی Nearby Share را در این مقاله خواهید یافت.

درحقیقت، قابلیت Nearby share سبب شده است که دیگر برای ارسال فایل از گوشی اندرویدی به گوشی دیگر، به استفاده از سرویس های ایمیل یا سایر پیام رسان ها نیازی نباشد. تفاوتی ندارد که قصد داشته باشید فایل ها را به گوشی خود یا شخص دیگری ارسال کنید، مهم این است که هر دو دستگاه باید در نزدیکی هم قرار داشته باشند.

قابلیت Nearby Share در اندروید چیست؟

اگر از سرویس Airdrop در اپل استفاده کردید، باید اطلاعات مختصری در این زمینه داشته باشید؛ اما اگر با آن آشنایی ندارید، بهتر است بدانید که Nearby share قابلیتی برای ارسال و دریافت فایل ها میان دستگاه های اندروید است. در حقیقت، فرستنده و گیرنده باید در یک اتاق و در کنار هم قرار داشته باشند. در صورتی که می خواهید به بهترین نتیجه از این قابلیت دست پیدا کنید، باید فاصله ی میان دو دستگاه را کمتر و کمتر کنید. توجه کنید که این اشتراک گذاری برای مسافت های دور، عملا کارایی ندارد و بی معنا است.

قابلیت Nearby Share رابط کاربری ساده و کاربرپسندی ارائه می دهد که حتی فرد تازه کار هم می تواند از آن استفاده کند. شما فقط به دو یا سه حرکت ساده نیاز خواهید داشت تا بتوانید کار اشتراک گذاری را به سر انجام برسانید.

کدام یک از فایل ها و دستگاه ها پشتیبانی می شوند؟

این قابلیت جدید اندروید در تمام دستگاه های اندرویدی مجهز به سیستم عامل Android 6.0 Marshmallow و جدیدتر عمل خواهد کرد. برای بررسی نسخه ی اندروید دستگاهتان، وارد تنظیمات (Settings) شوید و از بخش درباره ی دستگاه (About)، ورژن اندروید (Android Version) را انتخاب کنید. اگر عدد مدنظر، ۶ و بیشتر باشد، گوشی اندروید شما از قابلیت Nearby Share پشتیبانی می کند.

هنگامی که نوبت به نوع فایل ها می رسد، باید بدانید که امکان اشتراک گذاری انواع داده ها همانند تصاویر، فایل های ویدئویی، اسنادی همانند PDF، پیوندها، مخاطبان و اپلیکیشن امکان پذیر خواهد بود. فایل ها در پوشه های مربوط به دانلود ذخیره سازی می شوند و پیوندها هم به صورت پیش فرض با مرورگرها باز خواهند شد.

چگونگی کارکردن قابلیت Nearby Share

برای کار با قابلیت Nearby Sharing، یکی از صفحه نمایش تلفن ها باید روشن و دیگری قفل باشد. افزون بر این، Nearby Share به دسترسی موقعیت مکانی و خدمات مرتبط با بلوتوث هم نیازمند است. سیستم عامل اندروید درصورت خاموشی قابلیت های ذکرشده، آن ها را روشن خواهد کرد.

سرویس های اشتراک گذاری پروتکل های مختلفی برای انتقال فایل ها از طریق بلوتوث و… در اختیار کاربران قرار می دهند. بسته به شرایط، سیستم عامل بهترین پروتکل را به صورت خودکار انتخاب خواهد کرد. توجه کنید که قابلیت Nearby Sharing از اتصال وای فای نظیر به نظیر استفاده می کند تا در صورت در دسترس نبودن اینترنت با ایجاد نقطه ی اتصال، حتی در حالت آفلاین هم امکان اشتراک گذاری فایل ها وجود داشته باشد. شما می توانید سرویس داده را برای استفاده در تنظیمات Nearby Sharing انتخاب و تنظیم کنید.

روش فعال کردن Nearby Share در اندروید

قابلیت Nearby Sharing به صورت خودکار در گوشی اندروید شما قرار خواهد گرفت؛ اما شرط این مسئله را باید به روز بودن گوگل پلی عنوان کرد. وقتی این قابلیت را دریافت کردید، می توانید آن را در پایین منو اشتراک گذاری بیابید. در حقیقت، اگر گزینه اشتراک گذاری را روی تمام فایل ها انتخاب کنید، گزینه ی Nearby Share را در منو مشاهده خواهید کرد.

همچنین، می توانید پنل دسترسی سریع (Quick Access) را در گوشی خود باز کنید و در ادامه، روی گزینه ی Nearby Share ضربه بزنید تا سایر مراحل را دنبال کنید.

اگر نماد را مشاهده نمی کنید، کافی است روی نماد ویرایش برای صفحه ی دسترسی سریع ضربه بزنید و به دنبال گزینه ی Nearby Share بگردید. در ادامه، نماد را به منطقه ای متشکل از نمادهای مشاهده کردنی بکشید و قرار دهید.

روش استفاده از Nearby Share برای ارسال فایل میان دستگاه های اندرویدی

گام اول: در دستگاه ارسال کننده باید فایل مدنظرتان را باز کنید. در ادامه، روی نماد اشتراک گذاری ضربه بزنید و گزینه ی Nearby Share را از فهرست مرتبط انتخاب کنید.

گام دوم: در این مرحله، نام دستگاه و قابلیت آشکارشدن آن را مشاهده خواهید کرد. روی آن ها ضربه بزنید و فایل های دلخواه را مطابق با نظر خودتان تغییر دهید. این احتمال وجود دارد که به روشن کردن قابلیت اشتراک گذاری نیاز داشته باشید. برای انجام این کار، روی گزینه ی روشن (Turn-On) ضربه بزنید. در ادامه، خواهید دید که دستگاه شما گوشی های اندروید اطراف را جستجو خواهد کرد.

گام سوم: قفل گوشی هوشمندی را باز کنید که می خواهید فایل را دریافت کنید. در ادامه، اعلانی با عنوان Nearby Device is Sharing دریافت خواهید کرد. گزینه ی مشاهده کردنی بودن (Visible) را انتخاب کنید و سپس، روی اعلان ضربه بزنید.

گام چهارم: درحالی که اولین دستگاه قفل است، روی نام گیرنده ضربه بزنید و با این کار پنل، Nearby Sharing را نمایان کنید.

نکته: در یک زمان فقط با یک دستگاه می توانید ارتباط برقرار کنید.

گام پنجم: در ادامه، گیرنده پیامی درباره ی صدور مجوز دریافت خواهد کرد. شما باید گزینه ی پذیرش (Accept) را انتخاب کنید.

روش دسترسی به تنظیمات Nearby Share

برای روشن یا خاموش کردن قابلیت Nearby Sharing یا تغییر تنظیمات آن، مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول: وارد تنظیمات گوشی اندروید شوید. در ادامه، روی بخش گوگل (Google) و سپس، روی اتصالات دستگاه ضربه بزنید.

گام دوم: روی گزینه ی Nearby Share ضربه بزنید و ضامن مدنظر را انتخاب کنید. در این مرحله، نام، نمایان بودن دستگاه و جزئیات حساب خود را می توانید تغییر دهید.

چه کسانی می توانند محتوا را اشتراک گذاری کنند؟

اگر نگران مسائل مربوط به حریم خصوصی درباره ی Nearby Sharing هستید، باید بدانید موضوعی برای نگرانی وجود ندارد. در حقیقت قابلیت Nearby Sharing برای مبتدیان، به شما امکان می دهد بدون اشتراک گذاری اطلاعات تماس، فایل ها را ارسال و دریافت کنید. فقط نام شما مشاهده شدنی است که می تواند تغییر کند.

با استفاده از تنظیم قابلیت مشاهده ی دستگاه، می توانید هنگام بازشدن قفل صفحه، بدانید چه کسی می تواند دستگاه شما را ببیند. در Nearby Sharing، سه گزینه ی حفظ حریم خصوصی را دریافت خواهید کرد که تمام مخاطبان (All Contacts)، برخی از مخاطبان (Some Contacts) و مخفی (Hidden) را شامل می شود.

تمام مخاطبان (All Contacts): هنگامی که قابلیت اشتراک گذاری را فعال کنید، دستگاه شما به صورت خودکار برای تمام مخاطبانتان نمایش داده می شود.

برخی از مخاطبان (Some Contacts): فقط مخاطبان انتخاب شده می توانند دستگاه شما را مشاهده کنند.

مخفی (Hidden): هیچ کدام از مخاطبان نمی توانند دستگاه شما را مشاهده کنند؛ با این حال، اعلانی مبنی بر نزدیک بودن دستگاه دریافت خواهید کرد. در صورتی که بخواهید قابل مشاهده شوید، شروع به اشتراک گذاری خواهید کرد.

نکته: وقتی دستگاه گیرنده قفل شود، برای دیگران مشاهده شدنی نخواهد بود.

البته فراموش نکنید که حتی اگر تنظیمات قابل مشاهده دستگاه نشان دهنده ی اشتراک گذاری فایل ها با مخاطبان باشد، باز هم این امکان وجود دارد که اشتراک گذاری با سایر دستگاه ها انجام شود. قابلیت Hidden در چنین مواقعی می تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

آیا Nearby Share با ویندوز 10 و سایر دستگاه ها کار می کند؟

خیر، درحال حاضر قابلیت Nearby Sharing به گوشی های اندروید محدود است و شما نمی توانید از آن در تمام سیستم عامل ها استفاده کنید. حتی اگر ویندوز 10 این قابلیت را داشته باشد، باز هم با اندروید تفاوت دارد. اگر قصد دارید فایل ها را میان اندروید و ویندوز به اشتراک  بگذارید، از ابزارهای اشتراک فایل یا سایر روش ها می توانید استفاده کنید.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, نرم افزار ارسال و , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *