میز گرد بررسی مکانیزم های نظارتی بر عملکرد سازمان های مردم نهاد

از زمانی که تشکل ها در ایران متولد شدند تا امروز، نزاع و درگیری دائمی میان اعضای آن ها با مدیران و اعضای هیئت مدیره بر سر نحوه عملکرد و علی الخصوص مسائل مالی بوده و به نظر نمی رسد نقطه ی پایانی داشته باشد. مخصوصاً این دعوا ها از وقتی بیشتر شد که بازار صدور مجوز تشکل های اقشار و اصناف مختلف داغ شد و فعالیت های آن ها رونق گرفت.
همین داستان در میان تشکل های معلولان بسیار دیده می شود؛ حتی مواردی پیش آمده که کار را تا انحلال آن تشکل یا تعلیق فعالیت هایش به مدتی طولانی پیش برده. در این هیاهو، نمونه هایی دیده می شوند که تشکلی به هر دلیلی منحل شده، اما مدیر عامل آن تشکل بعد از انحلال در مجامع کشوری تشکل ها شرکت جسته، بی آن که دیگران از انحلال تشکل متبوع او خبردار باشند.
وجود این موارد و نظایرشان انگیزه ای برای انجام یک گفت و گو با مسئولان نظارت بر عملکرد سازمان های مردم نهاد شد. بررسی مکانیزم های نظارتی بر عملکرد تشکل ها یا همان سازمان های مردم نهاد، محور اصلی این گفت و گو در قالب یک میزگرد شد. در این میزگرد، کمال اکبری معاون مشارکت های سازمان امور اجتماعی وزارت کشور، محمود حاجیان رئیس دبیرخانه شورای اجتماعی کشور و آقای خاکی مسئول نظارت بر سازمان های مردم نهاد شرکت کردند.

اساساً حدود و ثغور مکانیزم های نظارتی بر عملکرد تشکل ها تا کجاست و شامل چه مواردی می شود؟ شامل چه حوزه هایی می شود؟ آیا فقط محدود به نظارتی کلیست یا بر مواردی مثل مسائل مالی و انتخاب اعضای هیئت مدیره هم نظارت دارد؟

اکبری: یک مکانیزم کلی در خصوص عملکرد سازمان های مردم نهاد در حوزه های مختلف وجود دارد. اما قبل از ورود به پاسخ پیرامون پرسش شما، لازم می دانم به این نکته اشاره کنم که یکی از اقشاری که سازمان های مردم نهاد آن در ارائه خدمات بسیار فعال است، تشکل ها و سازمان های مردم نهاد معلولان است. دلایل زیادی برای این نکته دارم. به دفترم هم تأکید کرده ام که اگر نماینده تشکلی وابسته به فلان چهره یا بهمان مسئول تماس گرفت، با یکی دو روز تأخیر هم شد، وقت اختصاص دهند؛ اما درباره نماینده های تشکل های مختلف معلولان این قاعده اجرا نمی شود و هر وقت هر کدام از این نماینده ها تشریف آوردند، حتی اگر در جلسه ای باشم آنجا را ترک می کنم و در اتاق دیگری این دوستان را ملاقات می کنم. چون معتقدم در ارائه خدمات به اعضایشان فعالیت های زیادی می کنند؛ از تشکل های حوزه نابینایان گرفته تا دیگر گروه های معلول مثل جسمی-حرکتی و ناشنوایان و… معتقدم مدیران این تشکل ها به مشکلات جامعه هدف خود نسبت به تک تک افراد جامعه آگاهترند و تلاش می کنند تا آن ها را برطرف کنند. در عین حال ما نیازمند مکانیزم های نظارتی هستیم؛ چون همین تشکل ها ممکن است در ارائه خدماتشان با اشکالاتی مواجه شوند. بر اساس قانون و آیین نامه ای که دولت تصویب و ابلاغ کرده، مدل نظارتی خودمان را انجام می دهیم. یکی از مواردی که حتماً مورد نظارت ما قرار می گیرد، مربوط به ایجاد تشکل است.

ما بر این نکته تأکید داریم که اگر مثلاً تشکلی که درخواست مجوز کرده و به دنبال تشکیل و شروع فعالیت هایش در حوزه معلولان است، باید دو پنجم از اعضایش از جامعه هدف باشد. اگر ۵ نفر به عنوان خیر تقاضای دریافت مجوز کنند، ما تأکید می کنیم که حتماً دو عضو از اعضای هیئت مدیره باید از جامعه ناشنوایان باشد. گام نظارتی بعدی ما، در خصوص نحوه ی فعالیت های تشکل هاست که شامل حضور در مجامع آن ها و نظارت بر انتخاب هیئت مدیره و بازرس است. مرحله بعدی، نظارت بر کیفیت عملکرد است؛ نظارت بر این که آیا در زمینه ی تخصصی که درخواست مجوز کرده، توانسته به خوبی عمل بکند. بعد از این، نظارت بر حسابرسی مالیست؛ این که درآمد کسب شده –از هر طریق- آیا در مسیر خدمات دهی به مددجویان هزینه شده یا هیئت مدیره و هیئت مؤسسین از آن منتفع شده اند؟ آن چه برای ما اهمیت دارد، صرف درآمد های به دست آمده به منظور ارائه خدمات به مددجویان آن تشکل بر پایه ی اساسنامه ایست که نوشته اند. در نهایت، نظارت بر تخلف هاست. در این مرحله ابتدا به صورت شفاهی تذکر داده می شود. در صورت عدم اصلاح، تذکر کتبی و در صورت بی توجهی، پرونده به هیئت نظارت ارجاع داده می شود و ممکن است هیئت نظارت بعد از بررسی پروانه و مجوز فعالیت را برای مدتی یا حتی دائمی تعلیق کند. اساساً مهمترین هدف ما پرهیز از رسیدن به این نتایج است. بنا بر این سعی می کنیم با استفاده از مقررات، تشکل ها را در مسیری که اساسنامه شان معین کرده، هدایت کنیم.

با توجه به مسیری که آقای دکتر اکبری با صحبت هایشان تعیین کردند، فکر می کنم برای ادامه گفت و گو، آقای خاکی از مصادیق این تخلف ها بگویند. اساساً به چه مواردی تخلف گفته می شود و چه مواردی انحراف از مسیر محسوب می شود؟

خاکی: ما قراردادی فی مابین خودمان و تشکل ها داریم که هر دو طرف را ملزم به رعایت قوانین آن قرارداد می کند. علاوه بر این یک پروتکل بین ما و تشکل هاست که به آن اساسنامه می گویند. بر اساس این پروتکل است که تشکل ها مجوز دریافت می کنند. یعنی در پروتکل دو نکته باید دقیقاً مشخص شود: اهداف و روش های رسیدن به آن اهداف. وقتی هر دو نکته از طرف تشکل تبیین شد، هیئت نظارت بررسی کرده و مجوز می دهد. در حقیقت مواردی که تخلف محسوب می شوند، بر اساس همین دو نکته یا دو اصل مهم است. یعنی بر اساس متن اساسنامه ای که خود تشکل ارائه کرده، اگر موردی خلاف آن اتفاق بیفتد، تخلف محسوب می شود. حتی کم کاری هم به نوعی تخلف محسوب می شود.

به این معنا که تشکل بر اساس مفاد اساسنامه حرکت خلافی انجام نداده، اما برای نیل به اهدافی که در متن اساسنامه قید کرده، تلاش لازم را به خرج نمی دهد و کوتاهی می کند. به علاوه دو آیین نامه هم در دولت تصویب شده که یکی به «ماده ۲۹» مشهور است و بر حقوق تشکل ها دلالت دارد و مشخص می کند که تشکل ها در چه مواردی می توانند مداخله کنند. آیین نامه دیگر بر تکالیف تشکل ها تأکید دارد. تمام این موارد، معیار های اصلی ما در نظارت های حقوقیست که بسته به موضوع فعالیت تشکل ها اعم از خیریه ای و غیر خیریه ای، در نظر می گیریم و اگر خلاف این موارد فعالیتی صورت بگیرد، ما وارد مذاکره می شویم.

با توجه به این که یکی از مسئولیت های آقای حاجیان مدیریت مرکز توانمند سازیست، طرح این سؤال از ایشان شاید ما را به پاسخ دقیقی برساند. به طور کلی اولویت بندی شما در بررسی و صدور مجوز به درخواست های پراکنده با موضوعات مختلف و متنوع بر چه معیار هایی استوار است؟

حاجیان: شاید اصلیترین یا یکی از اصلیترین معیار ها در اولویت بندی نیاز های جامعه و لحاظ کردن آن نیاز ها در ارائه مجوز به تشکل ها، بحث فرهنگ سازیست. اما آن چه ما بر اساس آن –حد اقل در دفتر توانمند سازی- عمل می کنیم، نیاز های مربوط به آموزش و توانمندسازیست. در واقع موارد آموزشی مورد نیاز در استان ها را دریافت می کنیم، اما صدور مجوز در این زمینه را به خود استان ها واگذار می کنیم؛ در عین حال خودمان هم نظارت داریم، اما در شیوه کار استان ها دخالت نمی کنیم. قبلاً مواردی داشتیم که مثلاً یک نماینده از اینجا به استانی می رفت تا بر اساس نیاز سنجی که صورت گرفته بود، آموزش های لازم را بدهد. منتها این ماجرا با اعتراض های استان مواجه شد و اظهار کردند که خودشان استاد و صاحبنظر دارند. بنا بر این ما هم تصمیم گرفتیم این بخش را به خود آن ها واگذار کنیم، اما نظارت های از دور را داشته باشیم.

اکبری: نکته دیگر این که ما سعی می کنیم تشکل ها را در زمینه ی ارائه ی خدمات اجتماعی توانمند کنیم. ضمن این که نیاز سنجی صورت می گیرد، کارگاه های دوره ای هم برگزار می کنیم که کارشناسان خود تشکل ها هم در آن شرکت می کنند و به نوعی هم افزایی می شود.

حاجیان: البته مقام معظم رهبری بر موضوعی مثل آسیب های اجتماعی توجه ویژه ای دارند و همیشه تأکید می کنند در کنار دستگاه های اجرایی در سطح ملی و استانی، مردم و سازمان های مردم نهاد هم مشارکت داشته باشند تا بتوان سطح این آسیب ها را کاهش داد.

یکی از اتفاقاتی که در فعالیت های تشکل ها بعضاً دیده می شود، فاصله گرفتن از اصولیست که در متن اساسنامه قید شده یا اضافه کردن مواردیست که با اصول اساسنامه مغایرت دارد. نحوه نظارت بر این موارد به چه شکلیست؟

خاکی: بر اساس آیین نامه باید تشکل ها به ما گزارش سالانه بدهند. در صورت عدم دریافت این گزارش ها، مجوزشان تمدید نخواهد شد؛ در واقع هر دو سال یک بار باید برای تمدید مجوز ها اقدام کنند. وقتی گزارش سالانه را دریافت کردیم، مواردی که در آن قید شده و مشخص می کند که خارج از اصول اساسنامه فعالیتی صورت گرفته، آن را بررسی می کنیم. دومین ساز و کاری که در این زمینه داریم، وصول شکایت هاست. به هر بخشی از تشکل ها دارای اعضا هستند. این شکایت ها معمولاً از سوی اعضا یا حتی بعضی اعضای هیئت مدیره تسلیم می شود. در اینجا همیشه برای طرح شکایت و رسیدگی باز است. بعد از وصول شکایت ها، اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل را فرا می خوانیم و موارد را مطرح می کنیم. در صورت صحت تخلف، سعی می کنیم با مذاکره موضوع را در هیئت نظارت حل و فصل کنیم.

این ماجرا خیلی اتفاق افتاده که فلان تشکل لغو مجوز شده، اما همچنان فعالیت می کند بدون این که کسی از لغو مجوز آن تشکل خبر داشته باشد. مثلاً بنا بر آماری از سال ۹۱ تا امروز حدود ۷۰۰ تشکل لغو مجوز شده اند. سؤال من دو بخش دارد: اساساً آیا سامانه ای برای اطلاع رسانی پیرامون این که کدام تشکل ها همچنان دارای مجوز هستند و چه تشکل هایی لغو مجوز شده اند، وجود دارد؟ چه سامانه ای برای ثبت شکایات از سوی وزارت کشور طراحی شده؟

خاکی: یک سامانه فعلاً هست که چندان کارایی ندارد و ما سامانه ی جدیدی طراحی کردیم که به شکل آزمایشی فعالیت می کند و به زودی رسماً از آن بهره برداری خواهد شد. از زمانی که ما این پست را گرفتیم، اعلام کردیم اسامی تشکل های دارای مجوز در سامانه بارگزاری شود که اصطلاحاً به «تشکل های زنده» موسومند. از این طریق کسانی که به دنبال اطلاع از تشکل های لغو مجوز شده هستند، می توانند آنچه می خواهند دریافت کنند. به هر حال وقتی تشکل مد نظرشان در این سامانه اسم و نشانی ندارد، یعنی مجوزش لغو شده است.

خب این کار ممکن است آفاتی داشته باشد.

خاکی: به هر حال تنها مرجعی که میزان ابطال مجوز ها را می تواند اعلام کند، همین معاونت نظارت است؛ چون ابطال ها را ما انجام می دهیم. لازم به ذکر می دانم که ابطال صرفاً در یک جلسه ی هیئت نظارت صورت نمی گیرد. ما باید دادخواست ابطال مجوز را به دادگستری ارائه دهیم و بعد از طی پروسه دادخواست و اخذ رأی قطعی، می توانیم اعلام کنیم که مجوز آن تشکل ابطال شده است. بعد از آن، رونوشت های ابطال به مراجع نظارتی مثل ناجا، وزارت بهداشت، برخی ادارات مجمع تشخیص مصلحت و حتی اداره اسناد وزارت اطلاعات ارسال می شود که در صورت بازگشایی یا عدم توجه به ابطال مجوز از سوی تشکل مذکور، اقدامات لازم صورت بگیرد. در مورد ثبت شکایات مردم هم که قسمت دیگری از سؤالتان بود، یک سامانه عمومی مربوط به وزارت کشور است که شکایات در زمینه های مختلف مثل عمرانی، سیاسی و همین تشکل ها را در آن ثبت می کنند. نشانی این سایت: moi.ir است که مردم می توانند به آن مراجعه کنند و در حوزه ی مد نظرشان شکایت کنند. راه دوم هم مراجعه به ما و طرح شکایت در دفتر نظارت است.
منبع: ایران سپید

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اخبار, اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., گزارش ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پانزده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *