میز گرد بررسی معافیت دانشجویان معلول از پرداخت دیون خود به صندوق رفاه دانشجویی

چندی پیش خبری در سایت ایران سپید منتشر شد با این عنوان « دانشجویان معلول از پرداخت دیون خود به صندوق رفاه دانشجویی معاف شدند» این بخشنامه با امضای معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی در شبکه ها و سایتهای خبری منتشر شد. به رغم انتشار این خبر، چند تن از دانشجویان نابینا طی تماس با تحریریه روزنامه، از عدم اجرای این بخشنامه شکوه کردند؛ شکایتها از بی اطلاعی مسئولان صندوق رفاه دانشجویی از این بخشنامه حکایت میکرد. ما نیز برای پیگیری موضوع نشستی را با حضور سید فردین تقی زاده معاون اداری مالی  و مدیریت منابع صندوق رفاه دانشجویان، علی همتی دبیر ستاد دانشجویان سازمان بهزیستی، معصومه زمانی کارشناس گروه توانبخشی اجتماعی و رفاه اجتماعی و علی مشیری رئیس گروه دسترسی و مناسب سازی دفتر توانمندسازی برگزار کردیم.
در ابتدای این نشست معاون اداری مالی و مدیریت منابع صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به اینکه این صندوق وابسته به دولت است و قوانینش از سوی هیئت امنا تصویب شده و برای اجرا ابلاغ می شود، می گوید:« صندوق رفاه دانشجویان با بیش از چهار دهه خدمت رسانی به جامعه هدف و ارائه وام به دانشجویان فعالیت می کند. فلسفه کاری صندوق رفاه دانشجویان پرداخت وام به دانشجویان است و باید پس از گذشته یک دوره خاص افراد نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.
این صندوق 21 نوع وام برای دانشجویان دانشگاه های دولتی و وام شهریه و عتبات را برای دانشجویان دانشگاه های غیر دولتی دارد. دانشجویان می توانند هر ترم یک بار برای وام درخواست خود را ارائه دهند به این صورت که اگر دانشجوی در مقطع کارشناسی باشد، هشت مرتبه می تواند وام تحصیلی دریافت کند.»
س- قیمت وام های تحصیلی برای دانشجویان در مقاطع مختلف یکسان است؟ آیا برای دانشجویان دارای معلولیت امتیاز خاصی را صندوق در نظر دارد؟
« وام های دانشجویان بستگی به مقطع تحصیلی افراد قیمتی متفاوت دارد. وام دانشجویی برای دانشجویان مجرد در مقطع کاردانی هر ماه 90 هزار تومان، کارشناسی 100 هزار تومان، ارشد 110 هزار تومان، دکتری 125 هزار تومان و وام ویژه دکتری ماهی 700 هزار تومان است. البته صندوق 600 هزار تومان پرداخت می کند و اگر فرد را برای دریافت وام  به بانک معرفی کنیم دانشجو میتواند700 هزار تومان با کارمزد 4 درصد دریافت می کند. البته وام ویژه دکتری برای همه دانشجویان یکسان است.
هیئت امنای صندوق رفاه دانشجویان برای دانشجویان دارای معلولیت دستور العمل های ویژه ای را ارائه کرده است که ما می توانیم تا یک و نیم برابر وامی که به دانشجویان عادی تعلق می گیرد را به نابینایان پرداخت کنیم چه وام های تحصیلی و چه ضروری .
اما میزان قیمت وام ها برای دانشجویان متاهل کمی بیشتراست به این صورت که وام متاهل کاردانی  115 هزارتومان، کارشناسی 125، ارشد 150، دکتری 175 هزار تومان است. باید این نکته را یادآور شوم افرادی که وام ویژه دکتری را دریافت می کنند دیگر نمی توانند از وام 175 هزار تومان بهره مند شوند.»
س- دانشجویان در هر مقطع تحصیلی چند بار می توانند از وام های ضروری بهره مند شوند؟
« دانشجویان در هر مقطع تحصیلی فقط یک بار می توانند از این نوع وام استفاده کنند مبلغ آن هم حداکثر 600 هزار تومان است. صندوق وام ضرروی دیگری هم برای خرید کتب ویژه دانشجویان ارشد و دکتری دارد که مبلغ آن 800  هزارتومان است. وام بعدی ضروری ممتاز و نمونه برای دارنشجویان کارشناسی یک میلیون، ارشد و دکتری یک میلیون و 200 تومان است. وام ضروری هم ویژه  معلولان داریم که در مقطع کاردانی و کارشناسی مبلغ آن دو میلیون تومان است و در مقطع تحصیلات تکمیلی هم دو میلیون تومان به افراد متقاضی پرداخت می شود. »
تقی زاده در پاسخ به سوال دیگر ایران سپید در مورد نحوی بازپرداخت این وام ها می گوید:« شیوه پرداخت دانشجویان نابینا با سایر دانشجویان متفاوت است. دانشجویان عادی 9 ماه بعد از فارغ التحصیلی باید نسبت به پرداخت وام هایشان اقدام کنند. نحوی تقسیم بندی اقساط صندوق رفاه برای دانشجویان عادی 60 ماهه است اما دانشجویان نابینا یک سال فرصت دارند بعد از دانش آموخته شدند به صندوق رفاه مراجعه کرده و دفترچه اقساطشان120 ماهه شان را دریافت کنند.»
س- اگر دانشجویی بعد از فارغ التحصیلی بلافاصله در مقطع دیگری مشغول شد شرایط پرداخت وام هایش به چه صورت خواهد بود؟ « دراین صورت اقساط دوره کارشناسی به ارشد منتقل می شوند تا در این دوره نیز دانش آموخته شود.»
س- چندی پیش بخشنامه ای از سوی سازمان بهزیستی جهت بخشش دیون دانشجویان به صندوق رفاه منتشر شد اما مسئولان صندوق نسبت به ان بی اطلاع بودند. آیا صندوق ماده ای برای بخشش دیون افراد دارای معلولیت ندارد؟
« بله دارد؛ اما نه به ان صورتی که در بخشنامه منتشر شده سازمان بهزیستی عنوان شده بود. در ماده 15 اساسنامه صندوق رفاه آمده است دانشجویان و دانش آموختگانی که به نحوی از مزایای صندوق بهره مند شده اند و حین دریافت وام یا زمان بازپرداخت ان اتفاقی برای وی رخ دهد برای مثال فرد شهید یا جانباز شود، ازکارافتاده کلی شده یا فوت کند و نتواند بدهی خود را به صندوق پرداخت کند، شامل بخشش مابقی بدهی خود در صندوق رفاه خواهد شد اما دانشجویانی که قبل از ورود به دانشگاه جانباز یا معلول بودند باید همانند سایر دانشجویان بدهی خود را به صندوق رفاه پرداخت کنند.
صندوق رفاه سال گذشته 500 میلیارد تومان وام به دانشجویان پرداخت کرده است و آنچه که دولت به این صندوق تخصیص داده است 130 میلیارد تومان بود. رسالت بر این است که از بازپرداخت این وام ها توسط دانشجویان به دانشجویان دیگری وام پرداخت شود. به همین جهت نمی توانیم این پول را ببخشیم مگر اینکه هیئت امنای درقالب قانون این موضوع را تصویب کند.»
س- صندوق به غیر از وام دانشجویی خدمات خاصی را هم برای دانشجویان نابینا دارد؟
« اگر دانشگاهی اعلام کند ما این تعداد دانشجوی نابینا داریم حتماً برای آنها تجهیزات مورد نیازشان را تهیه می کنیم. در همین رابطه سال گذشته 100 میلیون تومان به دانشگاه کردستان برای تجهیز دانشگاه به دستگاه چابگر و… برای دانشجویان نابینا پرداخت کردیم.»
تقی زاد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر پرداخت وام شهریه به همه دانشجویان بیان می کند:« وام شهریه به همه دانشگاه ها به غیر از دانشگاه های علوم پزشکی تعلق می گیرد. مبلغ این وام در هر مقطع  متفاوت دارد و هر ترم افراد می توانند برای دریافت آن تقاضاهای خود را به صندوق ارائه کنند. به این صورت که در مقطع کاردانی و کارشناسی 500 هزار تومان، ارشد یک میلیون و 150 هزار تومان و دکتری دو میلیون و 500 هزار تومان پرداخت می شود. نحوی باز پرداخت آن هم مانند وام های ضروری است و دانشجویان معلول هم مشمول اقساط 120 ماهه خواهند شد.
باید یادآور شوم دانشجویان دارای معلولیت در گرفتن هرگونه تسهیلات از صندوق رفاه دانشجویی نسبت به دانشجویان عادی در اولویت هستند.»
این مسئول صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به انعقاد تفاهنامه ای با یکی از بانک ها جهت ارائه تسهیلات به دانشجویان می گوید: « طبق دستوالعمل جدید صندوق رفاه دانشجویان افرادی که در در دانشگاه های غیر دولتی تحصیل می کنند مثل دانشگاه آزاد و علمی کاربردی از این پس وام های خود را باید از بانک دریافت کنند و صندوق به انها وام نمی دهد به این صورت که  ما دانشجو را به صندوق قرض الحسنه مهر معرفی می کنیم و آنها وام شهریه را از بانک دریافت می کنند.»
در ادامه این نشست علی همتی دبیر ستاد دانشجویان سازمان بهزیستی می گوید:« سازمان بهزیستی دو حوزه توانبخشی و اجتماعی دارد که در حوزه توانبخشی  16 هزارو 500 دانشجوی معلول و در حوزه اجتماعی هم 15 هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند.
دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی به دلایل مختلفی امکان استفاده از وام های دانشجویی را ندارند. چرا که برای دریافت این وام ها باید تضامینی را معرفی کنند. دانشجوی بدسرپرست یا بی سرپرست که در مراکز بهزیستی بزرگ شده است هیچ دوست و آشنایی هم ندارد چگونه می تواند فردی را برای ضمانت معرفی کنند حال اگر پرداخت این وام ها به بانک ها سپرده شود شرایط دریافت وام برایشان سخت تر  از گذشته خواهد شد.
در سال 83 حق قانونی برای افراد دارای معلولیت توسط قانون جامع حمایت از حقوق معلولان ایجاد شد مبنی بر اینکه معلولان باید از تحصیلات رایگان بهره مند شوند. سال 93 هم طی اقدامی از سوی بهزیستی این موضوع را به کل دانشجویان تحت پوشش سازمان تعمیم داد به این صورت که هم دانشجویان تحت پوشش حوزه توانبخشی و حوزه اجتماعی می توانند از تحصیلات رایگان بهره مند شوند. در قوانین بودجه سنواتی و برنامه پنجم توسعه هم این امر ذکر شده است. اما در برنامه ششم توسعه با کلمه رایگان بازی کردند و در این آن گفته شده است هزینه تحصیل دانشجویان تحت پوشش از محل ردیف مستقلی تامین خواهد شد این یعنی هر چقدر بودجه برای این محل در نظر گرفته شد باید صرف تحصیل دانشجویان شود، حال سوال اینجاست آیا این بودجه ای که تامین می کند می تواند کفاف همه دانشجویان را دهد؟
در قانون حمایت از حقوق معلولان که در فروردین 97 به تصویب شواری نگهبان رسید آمده است دانشجویان معلول باید از تحصیل رایگان برخوردار شوند. درست است که در برنامه ششم توسعه کلمه رایگان درج نشده است اما در این قانون به وضوح به این امر تاکید شده است.
از طرف دیگر شیوه نامه اجرایی قانون بودجه در سه بخش تکالیفی را برای این موضوع در نظر گرفته است؛ اول آنکه دانشگاه ها مؤظف اند دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی را بدون دریافت هرگونه وجهی ثبت نام کنند، در بخش دیگر این قانون هم آمده است سازمان بهزیستی مؤظف است سقف اعتبار تخصیص یافته را پرداخت کند و در بخش سوم نیز گفته شده است سازمان مدیریت و برنامه ریزی مؤظف است نسبت به تامین اعتبار برای دانشجویان تحت پوشش اقدام نمایند.
از این سه بخش دانشگاه ها به وظایف خود عمل نکرده و تا دانشجو پول پرداخت نکند او را ثبت نام نمی کنند. سازمان بهزیستی هم هر ساله پیش از آنچه که بودجه به آن اختصاص پیدا می کند در این بخش هزینه کرده است. سازمان مدیریت هم دراین زمینه هیچ کار خاصی نمی کند.
از سال 96 در شیوه نامه اجرایی بودجه با استناد به بندی در برنامه ششم توسعه، سازمان مدیریت وظیفه ای را که بر عهده اش بود را بر دوش صندوق های رفاه گذاشت.
سال گذشته نشست های مختلفی را با مسئولان صندوق رفاه برگزار کردیم. آنها عنوان کردند، دراین خصوص اعتباری به ما تعلق نگرفته است و نمی توانیم در این زمینه عملکردی داشته باشیم. در سال 97 نیز جلساتی را با همین محوریت برگزار کردیم اما تا کنون صندوق رفاه عملکری را نداشته است. البته ناگفته نماند این امر بار مالی 50 میلیاری را برای محقق شدند نیاز داردکه بر دوش صندوق رفاه خواهد بود.»
س- باوجود چنین مواد قانونی ایا تحصیل دانشجویان رایگان نخواهد شد؟
« اگر قرار باشد بخشی از هزینه های تحصیلی را بهزیستی و بخشی را صندوق رفاه پرداخت کند باید جلساتی برگزار شده و موضوعات فنی آن تسریع گردد اما اگر مقرر شود پرداختی های صندوق منوط به وام های دانشجویی باشد عملاً دانشجویان بهزیستی نمی توانند از پس تضامین این امر برآیند.
البته بحث هایی صورت گرفت که مستمری این افراد تضمین وام هایشان قرار گیرد که این امر هم عملاً قابل اجرا نیست. اولاً همه دانشجویان تحت پوشش سازمان مستمری بگیر نیستند دوماً بهزیستی مستمری را برای افرادی برقرار می کند که از لحاظ مالی بسیار ضعیف هستند و این اندک مستمری کفاف هزینه های جاری زندگی شان را هم نمی دهد. پس نمی توان مستمری این گروه را تضمین وام های دانشجویی قرار دارد.»
همتی در پاسخ به این سوال مبنی بر این که چرا سازمان بخشنامه ای برای بخشودگی وام های دانشجویان معلول را رسانه ای کرد که از طرف صندوق رفاه تایید نشده بود؟
« موضوع بخشودگی وام های افراد از کار افتاده هم مربوط به صورت جلسه ای بین سازمان بهزیستی و صندوق رفاه دانشجویان بود. وزارت علوم میگوید ما کمیسیون پزشکی داریم و اگر بخواهیم از کار افتادگی فردی را احراز کنیم در این بخش این کار صورت میگیرد. سازمان  بهزیستی هم کمیسیون های ICF  را دارد که در بخش معلولیت بسیار تخصصی است و افراد معلول در زمان مشخصی تعیین و نوع معلولیت شان ثبت و کارت های معلویت برایشان صادر شده است.
در متن اساسنامه صندوق رفاه نوشته شده است « افراد از کار افتاده کلی» اما در سازمان بهزیستی معلولیت ها یا همان از کار افتادگی ها با شدت آن ذکر شده است. مثلاً معلولان خفیف، شدید، خیلی شدید. اصرار سازمان بهزیستی بران است که معلولان شدید و خیلی شدید از کارافتاده  محسوب می شوند و می توانند از این قانون بهره مند گردند.
سازمان بهزیستی پیرو جلساتی که با صندوق داشت ابلاغیه ای را به کل استان ها ارسال کرد تا معلولان شدید و خیلی شدید را جهت بهره مندی از معافیت پرداخت وام دانشجویی معرفی کنند. که این امر با مخالفت صندوق رفاه روبه رو شد. در حال حاضر فقط معلولان خیلی شدید از این معافیت بهره مند می شوند که تعدادشان بسیار اندک است. اما در خصوص تعریف از کارافتادگی و شدت معلولیت باید با صندوق رفاه به نتیجه مشترکی برسیم. در این بخش اختلاف نظری بین بهزیستی و صندوق رفاه است که با مذاکره حل خواهد شد.»
تقی زاده معاون اداری مالی  و مدیریت منابع صندوق رفاه دانشجویان در پاسخ به صحبت های دبیر ستاد دانشجویان بهزیستی در خصوص تضامین دانشجویان برای بهره مندی از وام های دانشجویی می گوید:« دولت صندوق را ملزم کرده است به دانشجو وام بده و بازپرداخت آن دریافت کنید و با پول های پرداختی شده  به دیگر دانشجویان وام دهید.
دوستان در مذاکرات  راه کارهایی را برای ضمانت ارائه کردند که همان مستمری است پرداختی سازمان است تا دانشجویان تحت پوشش سازمان با مشکلی جهت دریافت وام روبه رو نشوند که شما این امر را نمی پذیرید. آایا راهکار دیگری را برای این امر در نظر دارید؟ ما در صندوق رفاه یک ریال را هم نمی توانیم به هیچ فردی ببخشیم، اگر ما پولی را بدون تضمین به فردی دهیم خودمان قانون را نقض کردیم. »
همتی در پاسخ به این سوال تقی زاده بیان میکند« در قانون ذکر شده است یارانه و مستمری افراد را نمی توان برای تضامین گرو گرفت. »
این مسئول صندوق رفاه دانشجویان در ادامه با اشاره به عدم تخصیص منابع دولتی برای صندوق رفاه در قانون بودجه سال 96 می گوید:« صندوق رفاه دانشجویان باید، باقی مانده بخشی از شهریه دانشجویان نهادهای حمایتی را پرداخت کند و این امر مشروط به تامین منابع آن است. اما هنوز منابع آن تأمین نشده است حال کاری که سازمان بهزیستی می تواند برای آن انجام دهد صحبت با نمایندگان مجلس شورای اسلامی است تا بتوانند برای این امر بودجه ای را دریافت کنند.
یکی دیگر از اقداماتی که میتواند خدمات دهی به دانشجویان معلول را تسهیل کند ایجاد فایلی از کد های ملی این افراد است که بتوانیم به راحتی انها را شناسایی کنیم. در قانون به  تحصیل رایگان  معلولان اشاره شده است اما باید این نکته را هم در نظر گرفت دانشگاه هایی که در پرداخت پول هیئت علمی خود مانده اند چطور میتواند شهریه بخشی از دانشجویانشان را ببخشد. مگر اینکه دولت برای دانشجویان دارای معلولیت بودجه در اختیار دانشگاه ها قرار دهد با این کار دانشگاه هم می تواند دانشجوی معلولش را معاف از پرداخت شهریه کند. اما اگر پول را به صندوق یا بهزیستی دهند دانشجویان در پروسه نامه نگاری و بودجه بندی و البته تردد بین بهزیستی صندوق رفاه و دانشگاه سر درگم خواهند شد. اما اگر بودجه به صورت مستقیم از طریق دولت به دانشگاه واریز شود سر درگمی دانشجو هم به مراتب کمتر خواهد بود. »
همتی در پاسخ به این بخش از صحبت های تقی زاده می گوید:« عمده دانشجویان تحت پوشش سازمان در سه دانشگاه پیام نور، علمی کاربردی و دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل میکنند و این سه دانشگاه تمرکز مدیریتی دارند ما نیز جلساتی را با این سه دانشگاه برگزار کردیم تا بتوانیم شرایط تحصیل رایگان دانشجویان تحت پوشش بهزیستی را فراهم سازیم. با دانشگاه آزاد ظرف دو ماه به نتیجه رسیدیم این دانشگاه هم 20 درصد در شهریه های خود برای دانشجویان ما تخفیف قائل شد مابقی را هم سازمان بهزیستی پرداخت می کند. از سال 94 تا کنون رابطه مالی دانشجویان با دانشگاه قطع شد و بهزیستی شهریه هایشان را  به صورت مستقیم به دانشگاه پرداخت می کند. در ابتدای کار دانشجویان بهزیستی در این مرکز آموزشی 14 هزار نفر بودند و اکنون تعدادشان به 16 هزار نفر رسیده است . »
تقی زاده در پاسخ می گوید:« دلیل هماهنگی دو ماه با دانشگاه آزاد وجود مدیریت واحد آن است ما 120 مرکز آموزش عالی داریم با 120 هیئت امنا که هر کدام تصمیم های جداگانه را می گیرند»
همتی هم ادامه می دهد شاید وجود مدیریت واحد کار مارا آسان کرد اما در همه نشست ها این طور نبوده است چرا که این تفاهم را بهزیستی با دو دانشگاه دیگر هم پیگری کرده اما هنوز به نتیجه نرسیده ایم.  روزی که ما با دانشگاه  پیام نور وارد مذاکره شدیم این مرکز 7 هزار دانشجو داشت در نشست ها به انها پیشنهاد کردیم شما هم 20 درصد به دانشجویان تحت پوشش تخفیف دهید تا بتوانیم تسهیلاتی را در اختیار دانشجویان معلول قرار دهیم اما این دانشگاه زیر بار تخفیف 20 درصدی نرفته است. از آن هفت هزار دانشجو اکنون فقط چهارهزارنفر در این دانشگاه تحصیل می کنند و مابقی به دانشگاه آزاد پیوستند. دانشگاه علمی کاربردی هم کاهش شدید دانشجو را داشته است. این عدم تفاهم با بهزیستی تا کنون به ضرر این دو دانشگاه بوده است چرا که دانشجویان ترجیح می دهند در دانشگاه آزاد تحصیل کنند. بهزیستی اکنون به دانشگاه آزاد ترمی 18 میلیارد تومان بابت شهریه دانشجویانش پرداخت می کند.»
علی مشیری رئیس گروه دسترسی و مناسب سازی دفتر توانمندسازی در خصوص واژه از کارافتادگی که در اساسنامه صندوق رفاه از ان نام برده شده است می گوید: « واژه از کار افتادگی بار منفی به همراه دارد و کسی را شامل می شود که احتمالاً نیاز به کمک های معیشتی دارد وقتی حرف از شدت معلولیت می شود به این معنا نیست که این فرد الزاماً نیاز به کمک مالی دارد، بلکه این فرد معلول با توجه به نوع و شدت معلولیتش بار هزینه های بیشتری نسبت به بقیه افراد تحمل می کند. من اگر یک فرد نابینای شاغل باشم درست است که شغل دارم اما نسبت به یک فرد عادی در همین جایگاه هزینه های بیشتری را پرداخت می کنم. وقتی افراد دارای معلولیت برای دریافت تسهیلاتی چانه زنی می کند تا از معافیتهایی بهره مند شوند به این معنا نیست که توان اقتصادی همسان ما را ندارد. اگر سازمان بهزیستی کمیسیون پزشکی دارد دیگر این کار را نباید گروه یا بخش دیگری انجام دهد تمام مسئولیت ها تشخیص معلولیت و شدت آن باید با این سازمان متولی باشد. باید به این دستگاه و بخش تشخصیش اعتماد شود تا معلولان بیشتری از معافیت ها بهره مند شوند.»
در پاسخ به صحبتهای مشیری، مسئول صندوق رفاه دانشجویان می گوید:« برای تغییر واژه« از کارافتادگی کلی» درخواست هایتان را به امضای بالاترین مقام سازمان بهزیستی برسانید و برای رییس صندوق رفاه دانشجویان دکتر یزدان مهر ارسال کنید تا ما  نیز در هیئت امنا به آن رسیدگی کنیم. »
مشیری با اشاره به ایجاد وب سرویسی از اطلاعات دانشجویان تحت پوشش بهزیستی می گوید:« بعد از شرکت افراد در کنکور اسامی دانشجویان معلول از طریق سازمان سنجش به بهزیستی ارسال می شود و با این سازمان توافق های اولیه را برای ارائه وب سرویس انجام شده است و می توانیم آن را در اختیار صندوق رفاه قرار دهیم.
موضوع بعدی تامین منابع است که میتوانیم از ظرفیت قانون و سازمانهای مردم نهاد این حوزه بهره مند شویم و در مواقعی که دولت رو به روی دولت قرار می گیرد بهزیستی می تواند از ظرفیت های انجمن ها برای مطالبات جامعه هدفش استفاده کند.
یکی از اتفاقات بدی که با رایگان شدن تحصیل دانشجویان در دانشگاه آزاد ایجاد شد حضور کم رنگ دانشجویان در دانشگاه های برتر است. در جامعه معلولان افراد با استعدادی داریم که به تدریج به سمت دانشگاه های غیر دولتی تمایل پیدا کردند و از ظرفیت های خود دانشگاه های برتر کشور قافل شدند و این عافت رایگان شدن تحصیل در دانشگاه های همچون آزاد است. این آسیب است که اگر ما نتوانیم قوانین بالا دستی را تغییر دهیم و شرایط را برای  دریافت وام های دانشجویی تسهیل کنیم از این پس بیشتر هم خواهد شد.»
معصومه زمانی کارشناس گروه توانبخشی اجتماعی و رفاه اجتماعی در پایان صحبت های مهمان این میز گرد از جلسات متعدداش با مسئولان صندوق رفاه می گوید:« در این جلسات مقرر شد سازمان بهزیستی با همکاری صندوق رفاه دانشجویان شیوه نامه ای را تدوین کرده و به استان ها ارسال کند تا وحدت رویه بین این دو دستگاه شکل گیرد. مورد بعدی اصلاح عنوان از کار افتادگی است که این امر در دستور العمل صندوق رفاه کمی زمان بر است که به جای از کار افتاده، معلولین شدید و خیلی شدید درج شود و مورد بعدی هم وب سرویسی است که دو سال گذشته از آن نام برد شد و اکنون آماده تحویل به صندوق رفاه دانشجویان است.
منبع: ایران سپید

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اخبار, مطالب ویژه, گزارش, گفت و گو ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *