آموزش روش های رفع ایراد قفل کردن یا پاسخ ندادن منوی استارت ویندوز

در این مقاله سعی می کنیم شما را با روش های مختلف رفع ایراد قفل کردن یا پاسخ ندادن منوی استارت ویندوز آشنا کنیم.

منوی استارت از زمان ویندوز ۹۵، یکی ارکان اصلی سیستم عامل  مایکروسافت بوده و در طول سال ها، به طور چشم گیری تکامل یافته است. این تکامل و تغییر، از ویندوز ۸ شدت گرفت و در جدیدترین نسخه ی ویندوز، به اوج خود رسید. تا جایی که قابلیت هایی چون یافتن فایل ها و جست وجو در اینترنت، تنها دو مورد از بیش از ۱۰ ویژگی کاربردی منو استارت ویندوز ۱۱ هستند.

با این همه، درست مانند هر قابلیت نرم افزاری دیگری، منوی استارت ویندوز نیز ممکن است گاهی اوقات دچار مشکل شود، بی پاسخ بماند یا به طور کامل ناپدید شود؛ بنابراین به عنوان موردی دیگر از آموزش رفع مشکلات متداول ویندوز ۱۱، این بار به نکات و ترفند های لازم برای بازگرداندن منوی استارت به حالت عادی می پردازیم.

۱. قدم های ساده برای رفع اشکال منوی استارت ویندوز

پیش از اشاره به راه حل های کمی پر دردسرتر، با دو مورد ساده ولی کاربردی شروع می کنیم.

ریستارت کردن کامپیوتر

یکی از راه حل های سنتی برای حل کردن مشکلات هر سیستم کامپیوتری که در بسیاری از مواقع نیز به رفع مشکل می انجامد، ریستارت کردن آن است. اگر به دلیل دردسترس نبودن منوی استارت به گزینه ی ریستارت کردن سیستم دسترسی ندارید، می توانید از دو راهکار زیر استفاده کنید:

۱. ریستارت از طریق کلیدهای میانبر Ctrl+Alt+Del یا Alt+F4 در دسکتاپ

کلید های ترکیبی Ctrl+Alt+Del را بزنید و پس از کلیک روی آیکون پاور در گوشه ی پایین سمت راست صفحه، Restart را انتخاب کنید. همچنین در دسکتاپ می توانید میان بر Alt+F4 را فشرده و از صفحه ی ظاهر شده گزینه ی Restart را انتخاب کنید.

۲. ریستارت از طریق کلید پاور فیزیکی

کلید پاور کامپیوتر یا لپ تاپ خود را تا زمانی که خاموش شود نگه دارید و سپس سیستم خود را روشن کنید.

بررسی مخفی نبودن تسک بار

گاهی اوقات شاید منوی استارت را تنها به دلیل مخفی شدن تسک بار (به دلیل تغییر ناگهانی تنظیمات آن) مشاهده نکنید. برای بررسی این موضوع مطابق زیر عمل کنید:

برای ویندوز ۱۱:

تنظیمات تسک بار ویندوز را از طریق این لینک باز کنید

در بخش Taskbar Behaviors، مطمئن شوید که گزینه ی Automatically Hide the Taskbar فعال نیست.

برای ویندوز ۱۰:

تنظیمات تسک بار ویندوز را با استفاده از دکمه ی زیر باز کنید.

تنظیمات تسک بار ویندوز

گزینه ی Lock the Taskbar را فعال کنید و از خاموش بودن دو مورد Automatically Hide the Taskbar in Desktop Mode و Automatically Hide the Taskbar in Tablet Mode اطمینان حاصل کنید.

۲. راه اندازی مجدد ویندوز اکسپلور

ریستارت فایل اکسپلورر ویندوز می تواند افزون بر بخش مدیریت فایل، بسیاری از مشکلات مربوط  به منوی استارت و تسک بار را نیز برطرف کند.

کلید های ترکیبی Ctrl+Alt+Del را بزنید و Task Manager را انتخاب کنید یا کلید های ترکیبی Win+R را فشار دهید؛ در پنجره ی Run، عبارت taskmgr را وارد و سپس اینتر را بزنید.

در تسک منیجر وارد تب Processes شوید.

Windows Explorer را پیدا کنید و پس از راست کلیک کردن روی آن، Restart را بزنید.

نکته: اگر پس از ریستارت کردن، ویندوز اکسپلورر به طور خودکار باز نشد، با زدن کلید های ترکیبی Win+R، پنجره ی Run را باز کنید و پس از وارد کردن عبارت explorer.exe، اینتر را بزنید.

۳. راه اندازی مجدد سرویس Start Menu

اگر ریستارت کردن فایل اکسپلورر به رفع مشکلات منوی استارت کمکی نکرد، می توان ریستارت کردن چندین سرویس دیگر ویندوز را که با منوی استارت در ارتباط هستند امتحان کرد.

تسک منیجر را باز کنید و در تب Details، به دنبال StartMenuExperienceHost.exe بگردید.

روی آن راست کلیک کنید و End task را بزنید.

ویندوز باید به طور خودکار این سرویس را دوباره راه اندازی کند. در غیر این صورت، درست مانند فایل اکسپلورر، این سرویس را نیز با استفاده از Run اجرا کنید.

اگر مشکل منوی استارت حل نشد، ریستارت کردن سه سرویس زیر را به روش گفته شده امتحان کنید.

SearchIndexer.exe SearchHost.exe RuntimeBroker.exe

۴. آپدیت کردن ویندوز

برخی اوقات، باز نشدن منوی استارت تنها به دلیل باگی در ویندوز است؛ به روزرسانی ویندوز، اغلب می تواند چنین مشکلاتی را برطرف کند. تنظیمات به روزرسانی ویندوز را باز کنید و روی Check for Updates بزنید و به روزرسانی های موجود را نصب کنید.

۵. تعمیر برنامه های مرتبط با عملکرد منوی استارت

اگر نرم افزارهای پیش فرض خود ویندوز (آن هایی از مایکروسافت استور قابل به روزرسانی هستند) باعث ایجاد مشکل در منوی استارت شده باشند، رجیستر کردن دوباره ی آن ها می تواند کارساز باشد. برای این  کار به صورت زیر عمل کنید:

با زدن کلید های ترکیبی Win+R، پنجره ی Run را باز کنید. عبارت PowerShell را وارد کنید و سپس کلید های ترکیبی Ctrl+Shift+Enter را بزنید.

در اعلان User Account Control، گزینه ی Yes را بزنید.

فرمان زیر را برای رجیستر دوباره ی نرم افزار های نصب شده از مایکروسافت استور وارد و سپس اینتر را بزنید.

Get-AppXPackage | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}

کامپیوتر خود را ریستارت کنید.

۶. تعمیر فایل های سیستمی آسیب دیده

فایل های خراب سیستم عامل می توانند باعث اختلال در منوی استارت شوند؛ با استفاده از ابزارهای داخلی System File Checker (به اختصار SFC) و DISM، می توان اکثر این فایل ها را تعمیر کرد. برای این  کار به صورت زیر عمل کنید:

با زدن کلید های ترکیبی Win+R، پنجره ی Run را باز کنید. عبارت CMD را وارد کنید و سپس کلید های ترکیبی Ctrl+Shift+Enter را بزنید.

در اعلان User Account Control، گزینه ی Yes را بزنید.

برای اجرای ابزار DISM، دستور زیر را وارد کنید و اینتر را بزنید.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

برای اجرای ابزار SFC، دستور زیر را وارد کنید و اینتر را بزنید.

sfc /scannow

پس از اتمام فرآیند ها، کامپیوتر خود را ریستارت کنید.

۷. ریست کردن ویندوز

اگر هیچ  یک از راه حل های ذکر شده، نتوانست مشکلات منوی استارت شما را حل کند، به عنوان آخرین راه حل، می توانید کامپیوتر خود را بازنشانی (Reset) کنید.

به خاطر داشته باشید که با Reset کردن، ویندوز شما به حالت پیش فرض خود برمی گردد و تمامی نرم افزار ها، درایورها و تنظیمات شما حذف می شوند.

برای ویندوز ۱۱:

ابتدا صفحه ی ریکاوری ویندوز ۱۱ را باز کنید.

در صفحه ی باز شده، در بخش Reset This PC، روی دکمه ی Reset PC کلیک کنید.

برای حذف نشدن فایل های شخصی خود، در پنجره ی باز شده گزینه ی Keep My Files را انتخاب کنید و سپس دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید.

برای ویندوز ۱۰:

ابتدا صفحه ی ریکاوری ویندوز ۱۰ را باز کنید.

در صفحه ی باز شده، در بخش Reset This PC، روی دکمه ی Get Started کلیک کنید.

برای حذف نشدن فایل های شخصی خود، در پنجره ی باز شده گزینه ی Keep My Files را انتخاب کنید و سپس دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 12 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *