راهکار های افزایش عمر باتری گوشی های سامسونگ

در این مطلب با انجام تنظیماتی می توانید به افزایش عمر باتری گوشی سامسونگ خود کمک کنید.

گوشی های قدرتمند امروزی مانند گلکسی S24 اولترا سامسونگ و گوشی های تاشدنی مانند گلکسی زد فولد ۵ به شما اجازه می دهند درطول روز به راحتی و بی دردسر به انجام بازی و گشت وگذار در شبکه های اجتماعی بپردازید.

با این تفاسیر، شاید برایتان پیش بیاید که باتری گوشی شما به سرعت تخلیه  شود. شما می توانید با استفاده از ویژگی های ارائه شده در One UI، مشکل تخلیه ی سریع باتری را بهبود بدهید و به افزایش عمر باتری کمک کنید.

بهینه سازی تنظیمات صفحه نمایش برای افزایش عمر باتری

با اصول مقدماتی شروع می کنیم:

به منوی تنظیمات (Settings) و سپس «Display» بروید و حالت تاریک (Dark Mode) را در گوشی تان فعال کنید. این حالت مصرف باتری را به خصوص در پنل های AMOLED در مقایسه با حالت روشن به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

همچنین می توانید روشنایی انطباقی (Adaptive Brightness) را در همان بخش «Display» فعال کنید. اینکار به گوشی شما اجازه می دهد تا به صورت خودکار روشنایی صفحه نمایش را براساس شرایط نوری محیط تنظیم کند. البته، اگر ترجیح می دهید کنترل تنظیمات روشنایی را خودتان حفظ کنید، شاید تصمیم بگیرید که این ویژگی را فعال نکنید.

در بخش «Display»، قابلیتی به نام Extra brightness (روشنایی اضافی) را غیرفعال کنید. در اکثر موارد، این روشنایی اضافی غیرضروری است و باتری بیشتری مصرف می کند، مگر اینکه مستقیماً زیر نور شدید خورشید باشید.

برخی از دستگاه های گلکسی سامسونگ در بخش «Screen resolution» به شما امکان تغییر رزولوشن صفحه نمایش را می دهند. رزولوشن FullHD+ (2316x1080p) معمولاً تجربه ای مشابه با WQHD+ (3088x1440p) را ارائه می کند، درحالی که در بیشتر اوقات، باتری کمتری مصرف می کند.

در همان بخش تنظیمات Screen نیز می توانید نرخ نوسازی را تنظیم کنید که به آن «Fluidity of Motion» گفته می شود و از نرخ نوسازی تطبیقی با قابلیت رسیدن به ۱۲۰ هرتز به نرخ نوسازی استاندارد محدود به ۶۰ هرتز تغییر می کند. طبیعتاً حالت Standard از نظر مصرف انرژی بهینه تر است. اگر صاحب بهترین گوشی سامسونگ مانند گلکسی S23 اولترا هستید، لازم نیست نگران مصرف باتری ناشی از نرخ نوسازی بالا باشید. این گوشی بسته به کاری که انجام می دهید می تواند نرخ نوسازی را بین ۱ تا ۱۲۰ هرتز تطبیق دهد.

به منوی تنظیمات اصلی بازگردید و به بخش «Lock Screen» یا همان قفل صفحه بروید. در اینجا گزینه «Always On Display» را انتخاب کنید. شما این امکان را دارید که یا این ویژگی را به طور کامل خاموش کنید تا صرفه جویی در باتری به حداکثر برسد یا گزینه «Tap to Show» را انتخاب کنید که با ضربه زدن روی صفحه نمایش، نمایشگر همیشه روشن را برای لحظه ای کوتاه فعال می کند. به این ترتیب می توانید بدون روشن کردن کامل صفحه، زمان و اعلان ها را چک کنید. پیشنهاد ما استفاده از تنظیمات «Tap to Show» است.

در همین بخش، فعال کردن روشنایی خودکار (auto-brightness) برای صفحه نمایش همیشه روشن (Always On Display) یا تنظیم آن روی حداقل، باعث حفظ بیشتر عمر باتری می شود.

اعمال تغییرات در سیستم و اپلیکیشن ها برای افزایش عمر باتری

اگر شما هم مانند بسیاری از افراد تعدادی اپلیکیشن مانند ایمیل یا شبکه های اجتماعی را روی دستگاه خود دارید، این برنامه ها اغلب همگام سازی می شوند و ایمیل ها یا به روزرسانی های جدید را چک می کنند. همگام سازی مکرر می تواند عمر باتری شما را کاهش دهد. تنظیمات همگام سازی در برنامه ها یا ایمیل خود را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که تنها به اندازه ی نیاز شما همگام سازی می شوند.

با بررسی و حذف هر برنامه یا بازی ای که دیگر از آن استفاده نمی کنید یا اصلاً از آن استفاده نکرده اید، شروع کنید. برای اینکار روی آیکون برنامه ی مورد نظر چند ثانیه فشار دهید. سپس روی Uninstall ضربه بزنید و OK کنید. شاید برخی از اپلیکیشن ها غیرقابل حذف باشند؛ اما می توانید آن ها را غیرفعال کنید تا از اجراشدن آن ها در پس زمینه جلوگیری شود. به راحتی مراحل Settings و Apps و select an app و tap Disable را دنبال کنید.

در منوی تنظیمات (Settings) به بخش Battery and Device Care (مراقبت از باتری و دستگاه) رفته و سپس به بخش Automatic Optimization (بهینه سازی خودکار) بروید و آن را فعال کنید.

در منوی «Battery» گزینه ی «Battery & Device Care» را انتخاب کنید و سپس «Background Usage Limit» را بزنید. put unused app to sleep (تعلیق برنامه های بلااستفاده) را روشن کنید. اینکار باعث می شود حتی اپلیکیشن هایی که حذف نصب نکرده اید، باتری را در پس زمینه خالی نکنند.

در همان بخش Battery به قسمت More Battery Settings رفته و گزینه Adaptive Battery را فعال کنید.

در همان بخش «Battery»، گزینه «Performance Profile» را انتخاب کنید و «Light» را بزنید. این کار سرعت پردازش گوشی شما را برای افزایش عمر باتری بدون تأثیر قابل توجه بر عملکرد به خصوص در هنگام بازی، کاهش می دهد.

در بخش Battery و قسمت More Battery Settings قابلیتی به نام Protect Battery (محافظت از سلامت باتری) وجود دارد. این ویژگی به طور پیش فرض خاموش است؛ اما با فعال  کردن آن، ظرفیت شارژ به ۸۵ درصد محدود می شود. این قابلیت مفید، طول عمر باتری گوشی را افزایش می دهد. به طور کلی توصیه می شود ظرفیت شارژ گوشی تان را بین محدوده  ی ۲۰ تا ۸۵ درصد نگه دارید.

در منوی تنظیمات اصلی (Settings)، به بخش اتصالات (Connections) و سپس Wi-Fi بروید. روی دکمه ی سه نقطه در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید و Intelligent Wi-Fi را انتخاب کنید. حالت ذخیره ی انرژی وای فای یا همان Wi-Fi Power Saving Mode را فعال نمایید.

به بخش Connections بازگردید و به More Connection Settings بروید تا بتوانید گزینه ی Nearby Device Scanning را غیرفعال کنید. فعال بودن این ویژگی باعث می شود گوشی سامسونگ شما به صورت دوره ای به دنبال دستگاه های دردسترس بگردد و زمانی که یکی از آن ها را تشخیص داد، اعلانی نشان دهد، بدین ترتیب می توانید دستگاه اطراف مانند هدفون خود را به گوشی متصل کنید. اگر به طور منظم از این ویژگی ها استفاده نمی کنید، خاموش کردن آن ها می تواند به صرفه جویی در مصرف باتری کمک کند.

تعداد سیگنال هایی که معمولاً در خانه یا محل کار روی گوشی خود می بینید را بررسی کنید. استفاده از گوشی در مناطقی با سیگنال بسیار کم انرژی زیادی مصرف می کند و در صورت امکان باید از آن اجتناب کرد.

در انواع قدیمی تر باتری ها، توصیه به تخلیه ی کامل آن ها می شد. با این حال، تخلیه ی کامل باتری در دستگاه های هوشمند مدرن ممکن است عمر آن ها را کاهش دهد. بهتر است اجازه ندهید شارژ باتری شما زیر ۲۰ درصد برود.

تغییرات موارد فوق باعث می شود سیستم و برنامه های گلکسی خود را برای افزایش عمر باتری بهینه کنید.

چند نکته ی مهم برای بهینه سازی عملکرد و عمر باتری

پنل تنظیمات سریع (Quick Settings Panel): با دوبارکشیدن انگشت از بالای صفحه به سمت پایین به پنل تنظیمات سریع دسترسی پیدا می کنید. در ادامه موارد گفته شده را رعایت کنید:

۱. برای صرفه جویی در مصرف باتری، وای فای و بلوتوث را در صورت استفاده نکردن، غیرفعال کنید؛ زیرا هر سیگنالی که به طور منظم بررسی می شود، انرژی مصرف می کند.

۲. هنگامی که می خواهید عمر باتری خود را افزایش دهید، حالت صرفه جویی در باتری (Battery Savermode) را فعال کنید.

۳. برای کاهش بیشتر روشنایی صفحه نمایش، حالت Extra Dim را فعال کنید که به خصوص در شب مفید است. این حالت فشار چشم را کاهش می دهد و تجربه ی تماشای راحت را به شما ارائه خواهد داد.

به روزرسانی های منظم اپلیکیشن ها و سیستم: بسیار مهم است که با بررسی و نصب منظم جدیدترین نسخه های اپلیکیشن ها و سیستم، تمام برنامه های خود را به روز نگه دارید. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که دستگاه سامسونگ شما جدیدترین به روزرسانی نرم افزاری را اجرا می کند. این به روزرسانی ها اغلب شامل بهبودهایی در عملکرد، امنیت و بهره وری انرژی هستند.

گرمای شدید و سرما می تواند به باتری شما آسیب برساند: گوشی هوشمندتان را در روزهای بسیار گرم یا سرد روی داشبورد خودرو قرار ندهید. از طرفی یک باور غلط رایج می گوید که اگر باتری ها در فریزر قرار بگیرند، مدت زمان بیشتری دوام می آورند. اینکار صحیح نیست و می تواند به باتری شما آسیب بزند.

صرف نظر از اینکه صاحب کدام مدل از سری دستگاه های گلکسی هستید، رعایت این نکات اساسی به شما کمک خواهد کرد تا بهترین عملکرد و عمر باتری را حفظ کنید.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *