امکان کسب درآمد نابینایان با کشت زعفران

منبع: بیست و چهارمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

دانلود پادکست

زعفران می خواند از هر سو به سوی خویشتن

کشتبان و مرد دهقان و همه خرد و کلان

تازه گردد وقت گل چیدن ز بوی خوش مشام

خنده بر لب ها نشاند سکر مستی بی گمان

در گل شش برگ زیبا و ظریف زعفران

یک کلاله با سه پرچم شد نهان

از کلاله، زعفرانِ سرخ رنگ آید پدید

دل پسند و جالب و جذاب چونان ارغوان

سودها جویند زین گل در ره طبخ غذا

از برای رنگ و بوی و بهر زیبایی نان

شاید کمتر کسی باشد که گل زعفران را نشناسد. زعفران با گلبرگ های بنفش و پرچم های نارنجی یکی از زیبایی های وصف ناپذیر طبیعت است، اما امروزه این گل شگفت انگیز علاوه بر زیبایی وصف ناپذیر، به محصولی کشاورزی پرطرفدار و تجارتی پرسود بدل شده است. در گذشته های نه چندان دور، کشت زعفران بیشتر در منطقۀ خراسان انجام می شد، اما  اکنون این محصول در بیشتر مناطق ایران کشت می شود و این موجب شده که صحبت کشت زعفران و کسب درآمد از این گل زیبا نقل محافل بسیاری باشد، اما شاید کمتر کسی توانایی افراد نابینا در کشت زعفران و اشتغال نابینایان در این حیطه را تصور کند. بله! کشت زعفران ازجمله مشاغلی است که نابینایان می توانند به آن بپردازند. مشاهدۀ موفقیت خانم ناهید شیخه پور در کشت زعفران در منطقۀ کرمانشاه، دلیلی بر این ادعای ماست.

ناهید شیخه پور از نخستین کسانی است که پس از مشارکت در کلاس های وزارت جهاد و کشاورزی در سال ۱۳۹۱ کشت زعفران را وارد کرمانشاه کردند. او در گفتگو با نسل مانا اظهار داشت که این طلای سرخ به آب کمی نیاز دارد و خاک خیلی مرغوبی هم نمی خواهد و در زمین های با خاک درجه 2 هم می روید. مهر ماه، زمان مناسبی برای آبیاری این محصول است و این زمانی است که سایر محصولات کشاورزی برداشت شده اند، اما کار به این سادگی ها هم نیست و اگر آبیاری زودتر انجام شود، علف ها بیشتر از گل ها رشد می کنند و برداشت محصول را با مشکل مواجه می کند.

این نابینای موفق کرمانشاهی، کشت زعفران را از مرحلۀ کاشت تا برداشت، شغلی مناسب برای نابینایان می داند، چون یک بار محصول را می کارید و هفت یا هشت سال در پاییز، برداشت می کنید و اگر با جهاد کشاورزی قرارداد ببندید، مقداری از پیاز محصول را به صورت یارانه ای دریافت می کنید. گل دهی زعفران با توجه به شرایط آب و هوایی در ماه های مهر و آبان است. در روزهای اول، هر روز حدود سه کیلو گل و در روزهای اوج، حداکثر تا روزی صد کیلو گل برداشت می شود، اما باید مراقب بود که برای حفظ کیفیت، گل ها در همان روز شکوفایی چیده شوند و زیر باران نمانند.

بخش جذاب و آسان این شغل برای نابینایان، جداسازی پرچم های زیبای زعفران از گل هاست. به این صورت که سه رشته در وسط گل هست که باید محل اتصال این سه رشته از گل جدا شود. توانایی افراد نابینا در به کار گیری لامسه و جداسازی پرچم ها تنها با لمس کردن و بدون نگاه کردن، موجب شده این کار برای نابینایان بسیار راحت تر از دیگران باشد و شما می توانید حدود دو کیلو گل را در یک روز پاک کنید. پس از جداسازی پرچم ها باید آنها را در سینی یا روی پارچۀ نخی در معرض گرمای ملایم، کاملاً خشک کنید و اگر این کار به درستی انجام نشود، زعفرانتان کپک می زند، اما اگر این فرایند به درستی انجام شود؛ برخلاف سایر محصولات کشاورزی که برای جلوگیری از خراب شدن باید زود به فروش برسند، می توانید زعفران را تا سه یا چهار سال در ظروف شیشه ای در دار و در جاهای کم نور مانند کابینت نگه  داشت؛ گویی همیشه در جیبتان پول نقد دارید و می توانید محصولتان را در هر فصلی از سال بفروشید.

ناهید شیخه پور در پایان اظهار داشت: با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و دشواری اشتغال نابینایان، کشت زعفران، گزینۀ مناسبی برای اشتغال و حتی کار آفرینی است.

او همچنین آمادگی خود را برای راهنمایی کسانی که قطعه زمینی دارند و علاقه مند به کشت زعفران هستند، اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *