تسهیل استفاده ی نابینایان از گوشی هوشمند با دستگاه فینتین

محققان یک دستگاه دستی جمع و جور طراحی کرده اند که استفاده افراد نابینا از گوشی های هوشمند را آسان می کند.

درحالی که افراد نابینا می توانند متن را از طریق صفحه کلید بریل وارد رایانه کنند، گزینه های آن ها در استفاده از تلفن های هوشمند در حین حرکت محدودتر است. «فینتین وی۱» (Fintin V۱) با فشرده سازی یک صفحه کلید کامل در شش کلید، برای رفع این مشکل افراد نابینا طراحی شده است.

برای افراد نابینا صفحه کلید های بریل و بلوتوثی جمع و جوری وجود دارند که می توانند با اتصال به تلفن های هوشمند در حین بیرون رفتن از آن استفاده کنند. بدیهی است که کلید های آن ها بسیار کوچک و نزدیک به هم هستند، با این حال، شناسایی نویسه های بریل به صورت منفرد، از طریق لمس برای برخی از کاربران دشوار است.

این همان جایی است که دستگاه فینتین برای ورود به آن طراحی شده است

این دستگاه دستی جمع و جور که توسط شرکت الکترونیک کره ای «وان کام» (Onecom) ساخته شده است، از طریق بلوتوث ۵.۰ با گوشی هوشمند آیفون یا اندروید جفت شده (یا کامپیوتر شخصی یا مک) ارتباط برقرار می کند.

به بیان ساده تر، طراحان حروف روی کیبورد سنتی را در نظر گرفتند و آن را روی شش کلید اصلی چند منظوره فینتین قرار دادند. هر یک از این کلید ها را می توان به نوبه خود در شش جهت مختلف فشار داد که هر جهت نشان دهنده یک حرف متفاوت است؛ بنابراین برای مثال، نام یکی از کلیدها، Q= بالا چپ / W= بالا وسط / E = بالا راست / A= پایین چپ / S = پایین وسط / D = پایین راست است. توابع غیر الفبایی مانند Ctrl، Alt، Shift و انتخاب حالت از طریق کلید هایی غیر از شش کلید اصلی قابل دسترسی هستند.

هر کلید هنگام فشردن یک کلیک لمسی متمایز تولید می کند، به علاوه دستگاه از یک سیستم بازخورد لمسی برای اطلاع رسانی مواردی مانند وضعیت باتری، تغییرات در تنظیمات و ویژگی های خاصی که روشن یا خاموش می شوند، بهره می برد. ادعا می شود که یک بار شارژ باتری برای ۶۰ ساعت استفاده مناسب است.

شرکت «وان کام» اعلام کرده است که قصد دارد این فن آوری را در دستگاه هایی برای کاربران بینا مانند ایکس باکس، نینتندو سوییچ و کنترلر های بازی های رایانه ای برای قابلیت های پیام رسانی و چت سریع نیز تعبیه کند.

منبع: آنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *