مروری بر مهمترین آثار سینمایی جهان با موضوع نابینایان

امروز روز عصای سفید است. روزی برای گرامیداشت نابینایان در جهان. بسیاری از فیلم سازان سرشناس دنیا درباره این موضوع فیلم ساخته اند و آثار درخشانی را به وجود آورده اند. در این فیلم ها قهرمانان قصه نابینا هستند و جهان خاص آنها همراه با روایت داستان مورد واکاوی قرار گرفته است. تعداد فیلم های قابل تاملی که با این موضوع ساخته شده زیاد است. برخی از آنها را به مناسبت روز عصای سفید مرور کرده ایم. البته در سینمای ایران فیلم هایی با این موضوع تولید شده که «گل های داوودی» ساخته رسول صدرعاملی، «رنگ خدا» ساخته مجید مجیدی و «شیدا» به کارگردانی کمال تبریزی شاخص ترین آنها هستند.

چشمان جولیا ( Julia’s Eyes) –۲۰۱۰

این فیلم ساخته گی یم مورالس و محصول کشور اسپانیاست. «چشمان جولیا» از معدود فیلم های ژانر ترسناک است که شامل یک قهرمان نابینا بوده و از قضا به شدت مورد تحسین قرار گرفته است. داستان فیلم درباره زنی به نام جولیاست که پس از مرگ خواهر دوقلویش، شرایط پیچیده و عجیبی را تجربه می کند. جولیا عقیده دارد مرگ خواهر مشکوک و خارج از قواعد طبیعی بوده، پس تصمیم می گیرد خودش به ماجرا پی ببرد. بلن روئدا، لوییس آمار، فرانچسک اورلا، پابلو درکی، جوآن دالمائو، خولیا گوتیه رس کابا و… بازیگران این فیلم هستند.

کتاب ایلای (The Book of Eli) – ۲۰۱۰

این فیلم ساخته برادران هیوز و محصول آمریکاست. قهرمان فیلم که ایلای نام دارد یک مرد نابینا و تنها کسی است که می خواهد کار عجیب و بزرگی انجام دهد؛ نوشتن دوباره انجیل مقدس. «کتاب ایلای» در یک دنیای پساآخرالزمانی روایت می شود و بیشتر آن شامل سفرهای ایلای در این سرزمین های نابودشده و ویران است. گری اولدمن، دنزل واشنگتن ، میلا کونیس، جنیفر بیلز، ری استیونسون، مایکل گمبون، فرانسیس د لا تور و… در این فیلم بازی کرده اند.

کوری (Blindness) – ۲۰۰۸

این فیلم ساخته کارگردان برزیلی فرناندو مریلس براساس رمانی از ژوزه ساراماگو و محصول ژاپن، کانادا و و برزیل است. داستان فیلم از این قرار است که یک بیماری در شهر سرایت یافته و ساکنان را یکی پس از دیگری کور می کند. برای پیشگیری از سرایت نابینایان را قرنطینه می کنند که موجب آشوب و خشم آنها می شود. گروه هایی از نابینایان به ویژه در ایالات متحده، از این فیلم انتقاد کرده اند. در این فیلم بازیگرانی چون جولیان مور، مارک روفالو، سوزان کوین، دنی گلوور و گائل گارسیا برنال ایفای نقش کرده اند.

چشم  (The Eye) – ۲۰۰۲

فیلم هنگ کنگی و ترسناک «چشم» ساخته برادران پنگ و محصول هنگ کنگ است. قصه فیلم درباره دختر جوانی به نام «وونگ» است که از نعمت بینایی محروم است. او با کمک دکتر خود بینایی چشم هایش را به دست می آورد و چیزهایی را می بیند که افراد عادی توانایی دیدنشان را ندارند و همین مساله آغاز اتفاقات وحشتناکی است. به زودی وونگ متوجه می شود توانایی دیدن ارواح مختلف را دارد، اما کسی حرف های او را باور نمی کند. این مساله باعث بیماری وونگ می شود. آنجلیکا لی، لرنس چوو، کندی لا و ادموند چن بازیگران این فیلم هستند.

در نگاه اول  (At First Sight) – ۱۹۹۹

این فیلم به کارگردانی اروین وینکلر ساخته شده و محصول آمریکاست. داستان فیلم درباره یک مرد نابیناست که جراحی می شود و دوباره بینایی خود را به دست می آورد. او با فراز و نشیب های فراوانی دست و پنجه نرم می کند و به این نتیجه می رسد که دیدن الزاما به معنای در آنچه می بینیم، نیست. او سپس دوباره به دلیل تنش ها بینایی اش را از دست می دهد. در این فیلم بازیگرانی همچون وال کیلمر، میرا سوروینو، کلی مک گیلس، استیون وبر، بروس دیویسن، ناتان لین و درنا د نیرو ایفای نقش کرده اند.

عشق و افتخار (Love And Honor) – ۲۰۰۷

این فیلم به کارگردانی یامادا یوجی ساخته شده و محصول ژاپن است. داستان یک سامورایی ژاپنی از طبقات پایین اجتماعی را روایت می کند. او به عنوان تست کننده غذا کار می  کند که یک روز متوجه می شود با خوردن حلزون دچار مسمومیت شده است. همین مسمومیت او را نابینا می کند که درنهایت باعث می شود شغلش را از دست بدهد. همسرش با فردی مشکوک ارتباط برقرار می کند و در ادامه داستان ها و ابهامات زیادی به وجود می آید. آیا او به همسرش خیانت کرده؟ یا قصد کمک به او را دارد؟ تاکویا کیمورا و تاکاشی ساسانو بازیگران این فیلم هستند.

کوری  (Blind sight) – ۲۰۰۶

این فیلم مستند به کارگردانی لوسی واکر و محصول بریتانیاست. داستان درباره ۶ نوجوان تبتی است که فرهنگ و آداب و رسوم برایشان اهمیت زیادی دارد. آنها صلح و آرامش را در میان یکدیگر و معلمشان یافته و تصمیم می گیرند قله اورست را با کمک اریک واینمایر، ورزشکار آمریکایی، بپیمایند. شرایط سفر بسیار سخت و پرچالش است  چون این نوجوانان همگی نابینا هستند. روایت این فیلم جذاب و نفس گیر روی دیگر زندگی نابینایان را به تماشا می گذارد که شاید در آثار دیگر کمتر به آن پرداخته شده است.

ری (Ray) – ۲۰۰۴

این فیلم به کارگردانی تیلور هاکفورد ساخته شده و محصول آمریکاست. این فیلم زندگی نامه ری چارلز، اسطوره موسیقی جهان، است. او با ترکیب بلوز، ریتم، گاسپل و سبک های دیگر ژانر خاصی را به وجود آورد و پیانو را هم به آن اضافه کرد. او در دوران کودکی بینایی خود را از دست داد و عجیب تر اینکه با گوشش می دید نه با چشمانش. ری چارلز به جهان ثابت کرد که بر سر راه رسیدن به رویاها هیچ مانعی وجود ندارد؛ داستان زیبا و تاثیرگذار مردی که با وجود نقص به رویایش دست یافت.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 13 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *