سامانه ی ویژه ی نابینایان در مجموعه ی فرهنگی تاریخی نیاوران افتتاح شد

همزمان با هفته نابینایان، از سامانه بازدید نابینایان از موزه ها در مجموعه نیاوران رونمایی شد.

این سامانه با حضور علیرضا تابش دبیر ستاد معرفی و آموزش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بیژن مقدم مدیر این مجموعه، علی اکبر جمالی مدیرعامل و منصور شادکام قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران، سعید صادق پور مدیرعامل شرکت دانش بنیان پکتوس، نماینده اداره کل موزه های کشور و جمع دیگری از مسئولین انجمن نابینایان و مسئولین مجموعه نیاوران بهره برداری شد.

مناسب سازی فضای موزه های مجموعه نیاوران برای معلولان

در ابتدای این مراسم، دکتر بیژن مقدم، مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در خصوص راه اندازی سامانه نابینایان برای موزه ها و اماکن فرهنگی در مجموعه نیاوران گفت: کاری که امروز انجام شد جزو وظایف مجموعه ما بوده که بتوانیم شرایط را برای افرادی که به نحوی دارای معلولیت هستند فراهم کنیم و فضای فیزیکی را برایشان مناسب سازی کنیم.

او ادامه داد: درنظر داریم تا پایان سال جاری، شرایط مجموعه را برای افرادی که دارای معلولیت جسمی حرکتی هستند نیز مناسب سازی کنیم.

او توضیح داد: مدتی قبل اقدام به انعقاد تفاهم نامه ای با انجمن نابینایان نمودیم و در گام های بعدی آنچه که بر روی کاغذ بود را به صورت عملیاتی در سطح موزه اجرا کردیم که حاصل آن تهیه این سامانه بود.

او افزود: ممکن است در این مسیر با اشکالاتی نیز مواجه شویم که طی ارزیابی سامانه و نظرسنجی از کاربران قابل رفع خواهد بود. برنامه امروز، ابتدای کار مورد نظر ما است و با کمک انجمن نابینایان ایران کار کاملتر خواهد شد .

مقدم تصریح کرد: جهت استفاده جامعه هدف از این امکانات نیاز به تبلیغات و اطلاع رسانی در سراسر کشور از راه های مختلف است. همچنین به تناسب میزان بازدید و مراجعه به مجموعه جهت استفاده از این سامانه، امکانات را در آینده گسترش خواهیم داد.

راه اندازی سامانه نابینایان در مجموعه نیاوران الگویی برای سایر موزه های کشور

علی اکبر جمالی، مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در بخش دیگری از برنامه اظهار داشت: ضمن تشکر و قدردانی از مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران جهت راه اندازی این سامانه، امیدواریم حرکتی که از اینجا آغاز شده به عنوان الگویی برای سایر موزه های کشور تداوم یابد.

او ادامه داد: خوشحالیم که نگرش مدیریت و مسئولان مجموعه نیاوران نسبت به معلولین مثبت و خوب است؛ براساس قانون حمایت از حقوق معلولین، اماکن باید برای قشر یاد شده دسترس پذیر باشند و از اینکه این حرکت پس از پاندمی کرونا از نیاوران آغاز شده جای تقدیر دارد.

او افزود: پس از پشت سر گذاشتن کرونا و با پیشقدم شدن مجموعه نیاوران، امیدواریم این حرکتی که آغاز شده در سایر موزه های کشور تداوم پیدا کند. جمالی با اشاره به امضای تفاهمنامه میان سازمان بهزیستی و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: مجموعه نیاوران و سایر مجموعه‌ها می‌توانند از ظرفیت‌های این تفاهمنامه در زمینه مناسبسازی برای نابینایان استفاده کنند.

راه اندازی سامانه ویژه نابینایان موجب حفظ کرامت انسانی آنان می شود

منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران گفت: راه اندازی این سامانه کار بسیار مفید و ارزشمندی است. قانون حمایت از حقوق معلولان سال‌ها است که تصویب شده ولی بسیاری از مواد آن مغفول مانده است؛ مجموعه نیاوران امروز پا را از این قوانین فراتر گذاشته و در راستای مسئولیت اجتماعی خود عمل کرد. وی ادامه داد: از این پس نابینایان می‌توانند بدون نیاز به همراه به مجموعه نیاوران مراجعه کنند که این امر موجب حفظ کرامت انسانی آن‌ها خواهد شد. اگر امکانات مناسب در اختیار نابینایان قرار گیرد، مستقل می‌شوند و از لحاظ روحی و روانی تأثیر بسزایی بر آنان خواهد داشت. مهندس شادکام گفت: از سایر موزه‌ها در کشور و مدیران وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتظار می‌رود این کار را توسعه داده و ما شاهد آن باشیم در آینده‌ای نزدیک در تمامی استان‌ها حداقل شاهد یک موزه دسترس‌پذیر برای نابینایان باشیم. وی با اشاره به مناسبسازی کاخموزه نیاوران برای نابینایان گفت: از طرف انجمن با یک برنامه‌ریزی مشخص زمینه بازدید گروه‌های مختلف اعضای جامعه هدف را فراهم خواهیم کرد.

مشارکت کارشناسان انجمن نابینایان جهت تولید محتوای فرهنگی برای موزه ها

علیرضا تابش، دبیر ستاد معرفی و آموزش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری اظهار داشت: در حوزه میراث فرهنگی به خصوص موزه ها، عنصر مخاطب برایمان بسیار مهم است و از این جهت که موزه های ما و مسئولین مجموعه نیاوران چنین کار ارزشمندی انجام داده و جهت دسترس پذیر کردن موزه ها برای معلولین پیشقدم شده اند، جای تقدیر دارد.

او گفت: امیدوارم به جایی برسیم که همه بخش ها و دستگاه های دولتی در کشور پیشگام خدمت به قشر معلولین شوند.

او تصریح کرد: فرهیختگان و کارشناسان انجمن نابینایان می توانند در تولید محتوای فرهنگی برای موزه ها خصوصا در حوزه کودکان و نوجوانان کمک شایانی انجام دهند.

او خاطر نشان کرد: معرفی و آموزش در میراث فرهنگی جز با این قبیل اقدامات میسر نخواهد بود و مسیری که همکاران در مجموعه نیاوران در پیش گرفته اند بسیار درست است.

در ادامه این مراسم پیشنهاداتی از جمله نظرسنجی از اعضای جامعه هدف، اضافه شدن مولاژ یا پرینت سه بعدی در کنار کاغذ‌های برجسته و اضافه شدن امکانات جدید به سامانه موزه‌ها برای نابینایان مطرح شد.

در پایان نیز امیر سرمدی مدیر روابط عمومی انجمن نابینایان ایران ضمن معرفی بخش‌های مختلف سامانه موزه‌ها برای نابینایان، به ارائه توضیحاتی در ارتباط با سامانه مجموعه نیاوران پرداخت و این مجموعه رسماً آغاز به کار کرد.

منبع: انجمن نابینایان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *