هر آنچه که در مورد Device Manager باید بدانید

Device Manager یکی از ابزارهای ویندوزی است که دستگاه های سخت افزاری و اطلاعاتی از وضعیت آن ها، تنظیمات و اطلاعات درایورها را شناسایی و فهرست می کند.

Device Manager که برای اولین بار در ویندوز 95 معرفی شد، افزونه ای از کنسول مدیریت مایکروسافت است که نمای سازماندهی شده از تمام سخت افزارهای شناسایی شده ویندوز در رایانه را نمایش می دهد.

فقط برای اطمینان از این که می دانید در مورد چه حرف می زنیم، تأکید می کنم Device Manager در ویندوز گنجانده شده است و برای دسترسی به آن نیازی به دانلود و نصب هیچ اپ اضافی نیست. برنامه هایی که با نام Device Manager برای دانلود وجود دارند، با دیوایس منیجر موجود در ویندوز یکسان نیستند.

در ادامه این مقاله بیشتر با دیوایس منیجر و کاربردهای آن آشنا خواهیم شد.

دیوایس منیجر چیست

Device Manager نمای گرافیکی از سخت افزارهای متصل به رایانه شما را نمایش می دهد. هنگامی که می خواهید دستگاه های سخت افزاری و درایورهای آن ها را مشاهده و مدیریت کنید، از این ابزار استفاده می کنید.

Device Manager تمام سخت افزارهای متصل به رایانه را به شما نشان می دهد

دستگاه های سخت افزاری متصل به رایانه، مانند درایوهای هارددیسک، صفحه کلیدها، کارت های صدا، دستگاه های USB و موارد دیگر را می توان از طریق Device Manager مدیریت کرد. می توانید از آن برای تغییر گزینه های پیکربندی سخت افزار، مدیریت درایورها، غیرفعال کردن و فعال کردن سخت افزار، شناسایی تداخل بین دستگاه های سخت افزاری و موارد دیگر استفاده کنید. درواقع امکان پیکربندی تمام سخت افزارهای رایانه شما از این ابزار متمرکز وجود دارد.

Device Manager تقریباً در هر نسخه ویندوز از جمله ویندوز ۱۱، ویندوز ۱۰، ویندوز ۸، ویندوز ۷، ویندوز ویستا، ویندوز XP، ویندوز ۲۰۰۰، ویندوز ME، ویندوز ۹۸ و ۹۵ و غیره موجود است. دیوایس منیجر در برخی از نسخه های ویندوز تفاوت های کوچکی دارد.

نحوه دسترسی به دیوایس منیجر

در تمام نسخه های ویندوز روش های مختلفی برای دسترسی به Device Manager وجود دارد. معمولاً باز کردن آن ازطریق کنترل پنل، کامند پرامپت یا Computer Management انجام می شود؛ اما تعداد کمی از سیستم عامل های جدیدتر از روش های خاصی برای باز کردن دیوایس منیجر پشتیبانی  می کنند.

اجرای دیوایس منیجر با یک دستور خاص از طریق خط فرمان یا کادر محاوره ای Run نیز امکان پذیر است.

ساده ترین روش دسترسی به دیوایس منیجر، جستجوی آن در نوار جستجوی تسکبار یا کلیک راست روی منوی استارت و انتخاب Device Manager است.

می توانید به کنترل پنل بروید و Device Manager را مستقیماً از آن باز کنید.

برای باز کردن دیوایس منیجر به کمک پنجره Run (شورتکات Windows+R)، باید دستور devmgmt.msc را تایپ و اجرا کنید.

می توانید دستور devmgmt.msc را در کامند پرامپت نیز اجرا کنید.

کاربرد های دیوایس منیجر

با مراجعه به دیوایس منیجر می توانید از بروز یک خطا یا وضعیت دستگاهی که معمولاً کار نمی کند، اطلاع پیدا کنید. به عبارت دیگر اگر دستگاهی به درستی یا کاملاً کار نمی کند، می توانید نگاهی دقیق به لیست دستگاه های موجود در دیوایس منیجر بیندازید تا به مشکل آن پی ببرید.

شما همچنین می  توانید برای به روز رسانی درایور، غیرفعال کردن دستگاه و غیره به Device Manager بروید.

هروقت با مشکل سخت افزاری در رایانه خود مواجه شدید، زمان مراجعه به دیوایس منیجر است

مفیدترین کارهایی که می توان با Device Manager انجام داد، عبارت اند از:

به روزرسانی درایورها

نصب مجدد درایورها

غیرفعال کردن موقت درایورها

اسکن برای اطلاع از هرگونه تغییر سخت افزاری

مشاهده مشخصات درایور و موارد دیگر

اگر برای عیب یابی دستگاهی که به درستی کار نمی کند به دیوایس منیجر مراجعه می کنید، بهتر است بدانید که دقیقاً به دنبال چه هستید (برای اطلاع به بخش دسته بندی های Device Manager مراجعه کنید).

اگر ویندوز مشکلی را در یکی از دستگاه ها تشخیص دهد، ممکن است یک علامت تعجب زرد رنگ ببینید چنین مشکلی ممکن است شدید یا به سادگی یک ایراد درایوری باشد.

اگر دستگاهی به دلیل کارهایی که خودتان انجام داده اید یا به دلیل مشکلی عمیق تر غیرفعال شده باشد، در Device Manager، کنار آن دستگاه یک پیکان سیاه خواهید دید. در نسخه های قدیمی تر ویندوز (XP و قبل تر) همین ایراد با یک x قرمز نشان داده می شود.

Device Manager دستگاه ها را در دسته های جداگانه فهرست می کند تا چیزی را که به دنبال آن هستید، راحت تر پیدا کنید. برای مشاهده دستگاه هایی که داخل هر دسته قرار دارند، می توانید هر بخش را گسترش دهید. هنگامی که دستگاه سخت افزاری مدنظرتان را پیدا کردید، روی آن دوبار کلیک کنید تا در تب ها اطلاعات بیشتری مانند وضعیت عمومی، درایور، رویدادها، سایر جزئیات یا در برخی موارد گزینه های مدیریت انرژی مربوط به آن را مشاهده کنید.

برخی از این دسته ها شامل ورودی ها و خروجی های صوتی، درایوهای دیسک، آداپتورهای نمایشگر، درایوهای DVD/CD-ROM، چاپگرها، کنترل کننده های صدا، کنترلرهای ویدیو و بازی و کنترل کننده های گذرگاه سریال عمومی هستند.

برای مثال اگر با کارت شبکه خود مشکل داشتید، می توانید بخش آداپتورهای شبکه (Network adapters) را باز کنید و ببینید آیا آیکون  یا رنگ های غیرعادی وجود دارد یا خیر.

هر فهرست دستگاه حاوی یک درایور، منبع سیستم و سایر اطلاعات پیکربندی و تنظیمات است. وقتی تنظیماتی را برای یک سخت افزار تغییر می دهید، نحوه کار ویندوز با آن سخت افزار تغییر می کند.

دسته بندی های Device Manager

Device Manager تمام دستگاه های موجود در رایانه شما را دسته بندی می کند. برای پیدا کردن یک دستگاه خاص باید روی فلش کنار آیکون و دسته آن کلیک کنید. با این کار دسته گسترش می یابد و همه دستگاه های آن فهرست وار نمایش داده می شوند. می توانید روی یک دستگاه خاص دوبار کلیک کنید تا مشخصات، وضعیت و اطلاعات درایور آن را مشاهده کنید.

در ادامه لیستی از دسته بندی دستگاه ها با شرح هر کدام آورده شده است:

Audio inputs and outputs

تمام دستگاه های صوتی ورودی و خروجی را فهرست می کند. به عنوان مثال می توانید به جک های میکروفون، بلندگوهای داخلی کامپیوتر و دستگاه های صوتی USB را در این بخش ببینید.

Batteries

هر باتری شناسایی شده توسط ویندوز که با ACPI سازگار باشند را نشان می دهد. باتری های دیگر، مانند باتری CMOS، ممکن است در بخش System devices قرار داشته باشند.

Bluetooth

در اینجا می توانید دستگاه ها و چیپ ست های بلوتوث شناسایی شده را در رایانه مشاهده کنید.

Computer

این دسته کل کامپیوتر شما را به عنوان یک دستگاه فهرست می کند. لازم نیست از این فهرست تغییرات را به طور مستقیم در رایانه خود ایجاد کنید و می توانید با خیال راحت این دسته را رها کنید.

CD-ROM

درایوهای CD-ROM شناسایی شده در کامپیوتر را نمایش می دهد. نسخه های جدیدتر مایکروسافت ویندوز این دسته را به درایوهای DVD/CD-ROM تغییر نام داد تا به همه درایوهای CD و DVD جدید کمک کند.

Disk drives

هر یک از هارد دیسک های نصب شده در کامپیوتر را نمایش می دهد.

Display adapters

هر یک از کارت های ویدیویی شناسایی شده در سیستم شما را نمایش می دهد.

DVD/CD-ROM drives

این دسته که در مایکروسافت ویندوز 2000 به بعد گنجانده شده است، جایگزین دسته CD-ROM قبلی است و تمام درایوهای CD و DVD را که در حال حاضر توسط ویندوز شناسایی یا نصب شده اند را نمایش می دهد.

Firmware

فیرم ور شناسایی شده دستگاه و سیستم را فهرست می کند.

Floppy disk controllers

هر یک از کنترلرهای درایو فلاپی دیسک شناسایی شده روی مادربرد را نمایش می دهد.

Floppy disk drives

هر یک از درایوهای فلاپی دیسک نصب شده در رایانه را نشان می دهد.

Human Interface Devices

هر دستگاه HID که در حال حاضر توسط ویندوز شناسایی شده است را نمایش می دهد. به عنوان مثال کنترلرهای بازی و دستگاه های USB ممکن است در این دسته فهرست شوند.

IDE ATA/ATAPI controllers

این دسته که در مایکروسافت ویندوز 2000 به بعد گنجانده شده است، هر یک از کنترلرهای ATA یا ATAPI را که در حال حاضر روی مادربرد شناسایی شده اند، نمایش می دهد. نسخه های قبلی ویندوز این دسته را به عنوان Hard disk controllers ذکر می  کردند.

IEEE 1394 bus host controller

همه کنترلرهای IEEE 1394 را روی سیستم نمایش می دهد.

Imaging devices

هر دستگاهی که در سیستم شما فیلم یا عکس می گیرد، فهرست می کند. دوربین و اسکنر داخلی لپ تاپ در اینجا فهرست شده است.

Keyboards

هر یک از صفحه کلیدهای شناسایی شده توسط ویندوز را نمایش می دهد.

Mice and other pointing devices

این دسته که در مایکروسافت ویندوز 2000 و نسخه های جدیدتر گنجانده شده است، هر یک از ماوس های رایانه و سایر دستگاه های اشاره گر شناسایی شده توسط ویندوز را نمایش می دهد. در نسخه های قبلی ویندوز، این دسته Mouse نامیده می شد.

Modem

همه مودم های کامپیوتر شناسایی شده توسط ویندوز را نمایش می دهد.

Monitors

هر یک از مانیتورهای کامپیوتر شناسایی شده توسط ویندوز را نمایش می دهد.

Multi-function adapters

این دسته شامل دستگاه هایی است که مکان واحدی را در گذرگاه سیستم اشغال می کنند، اما بیش از یک عملکرد را انجام می دهند. نمونه معمولی از دستگاه های چند منظوره، دستگاه ترکیبی چاپگر/اسکنر/فکس است.

Network adapters

همه کارت های رابط شبکه کامپیوتری شناسایی شده توسط ویندوز را نمایش می دهد.

Other

هر دستگاه سخت افزاری که به درستی نصب نشده باشد یا توسط ویندوز قابل شناسایی نباشد را نشان می دهد. دستگاه هایی که در این دسته فهرست شده اند، مشکل اتصال یا سازگاری با رایانه دارند.

PCMCIA socket

فهرستی از سوکت های PCMCIA شناسایی شده توسط ویندوز را نمایش می دهد.

Portable Devices

فهرست درایوهای خارجی متصل به کامپیوتر را نمایش می دهد.

Ports (COM & LPT)

هر پورت COM (پورت سریال) و پورت LPT (پورت موازی) شناسایی شده توسط ویندوز را نمایش می دهد. این بخش همچنین نشان می دهد که چه پورت های COM شناسایی شده اند. به عنوان مثال اگر چندین پورت COM دارید، ممکن است آن ها را به شکل COM1 و COM2 ببینید. یک پورت LPT ممکن است به عنوان یک پورت چاپگر ECP نشان داده شود. پورت های COM و LPT از طریق بایوس کامپیوتر پیکربندی می شوند.

Print queues

هر صف چاپی که توسط سیستم برای چاپ اسناد استفاده می شود را فهرست می کند. این فهرست همچنین ممکن است شامل دستگاه های چاپ مجازی مانند Microsoft Print to PDF و Microsoft XPS Document Writer باشد.

Printers

فهرستی از تمام چاپگرهای فیزیکی متصل را نشان می دهد.

Processors

این دسته که در ویندوز 2000 و نسخه های جدیدتر گنجانده شده است، هر پردازنده شناسایی شده توسط ویندوز را نمایش می دهد. اگر رایانه شما دارای چندین پردازنده یا پردازشگر است که از Hyper-Threading پشتیبانی می کند، ممکن است چندین پردازنده نشان داده شود.

SCSI controller

همه کنترلرهای SCSI که در حال حاضر توسط ویندوز شناسایی شده اند را نمایش می دهد.

SD host adapters

همه آداپتورهای میزبان SD (Secure Digital) که رسانه هایی مانند کارت SD را می خوانند یا در آن ها می نویسند را فهرست می کند.

Security devices

TPM شناسایی شده (Trusted Platform Module) را نشان می دهد.

Sensors

تمام دستگاه های حسگر موجود در سیستم شما، مانند دستگاه های GPS واقعی یا مجازی را فهرست می کند.

Software components

لیست اجزای نرم افزار شناسایی شده توسط کامپیوتر را فهرست می کند.

Sound, video, and game controllers

کارت صدای رایانه، دستگاه های ضبط ویدیو، کدک ها و کنترلرهای بازی نصب شده را نمایش می دهد. توجه داشته باشید که کارت گرافیک در دسته Display adapters است و نه این دسته.

Storage controllers

هر یک از کنترل کننده های دیسک را برای دستگاه های ذخیره سازی نشان می دهد.

System devices

این دسته منابع مادربرد مانند کنترلرها، PCI bus، بلندگوی سیستم و تایمر سیستم را فهرست می کند.

UCMCLIENT

دستگاه های سرویس گیرنده UCM را نمایش می دهد.

Universal Serial Bus controllers

هر یک از دستگاه ها، کنترل کننده ها و هاب های USB را که به برق متصل و توسط ویندوز شناسایی شده اند را نمایش می دهد.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 9 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *