تفاوت http با https

در این مطلب قصد داریم به تفاوت HTTP و HTTPs و اهمیت این موضوع بپردازیم.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که شخصی پیشنهاد دهد از رمزنگاری امنیتی HTTPS در وب سایت خود استفاده کنید. دلیل این پیشنهاد احتمالاً به خبری ارتباط دارد که گوگل در مورد تأثیر استفاده از HTTPS در رنکینگ خود منتشر کرده است. در نتیجه اگر از HTTPS استفاده نکنید احتمالاً رتبه ی وب سایت شما در گوگل کاهش خواهد یافت و به همین دلیل ترافیک ورودی کمتری از این موتور جستجو دریافت خواهید کرد. این مورد می تواند در کسب وکار شما نیز تأثیر منفی داشته باشد.

آیا محصولی که برای بهره بردن از آن باید هزینه پرداخت کنید، می تواند تا به این اندازه تفاوت ایجاد کند؟ و اگر پاسخ به این سؤال مثبت است، چگونه می توان از HTTP به HTTPs سوئیچ کرد؟

باید اشاره کنیم در چند وقت اخیر، با روی کار آمدن HTTPS، این پروتکل بیشتر در وب سایت هایی که موضوع اقتصادی داشتند و همچنین در صفحات پرداخت آنلاین مورد استفاده قرار می گرفت، اما درحال حاضر تقریباً همه ی وب سایت ها از HTTPS برای افزایش امنیت بهره می برند. در ادامه باما همراه شوید تا به تفاوت میان دو پروتکل یاد شده بپردازیم.

HTTPS چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

HTTP مخفف HyperText Transfer Protocol (پروتکل انتقال فرا متنی) است. این پروتکل امکان ایجاد ارتباط بین سیستم های مختلف را فراهم می کند. پروتکل یاد شده عموماً به منظور انتقال داده ها از یک وب سرور به یک مرورگر وب که در آن صفحات وب سایت ها به نمایش در می آیند مورد استفاده قرار می گیرد.

مشکل اینجا است که HTTP داده ها را رمزنگاری نمی کند و به همین دلیل افراد شخص ثالث می توانند به اطلاعاتی که بین سیستم های مبتنی بر این پروتکل منتقل می شوند دسترسی داشته باشند.

اما می توان با بهره بردن از HTTPS (حرف S در اینجا به معنی امن است) انتقال اطلاعات بین سیستم ها را با امنیت انجام داد.

بدین منظور باید از یک گواهی SSL استفاده کنید تا لایه ی امنیتی جدیدی هنگام اتصال بین وب سرور و مرورگر وب ایجاد شود.

بدون HTTPS، داده هایی که بین سرور و مرورگر رد و بدل می شوند نا امن خواهند بود. اهمیت این موضوع به خصوص برای سایت هایی که در آن ها اطلاعات مهم و حساس ارسال و دریافت می شود بیشتر است که ازجمله می توان به وب سایت هایی که فعالیت اقتصادی دارند یا از درگاه های پرداخت آنلاین بهره می برند اشاره کرد.

برای سوئیچ به HTTPS چه مراحلی را باید انجام داد؟

اگر با راه اندازی وب سایت ها آشنایی دارید، در این شرایط سوئیچ کردن به HTTPS می تواند یک تجربه ی مستقیم جدید برای شما باشد. بدین منظور باید مراحل زیر را طی کنید.

خرید یک گواهی SSL و یک آی پی اختصاصی از شرکت وب هاستیگ (میزبانی وب).

نصب و پیکربندی گواهی SSL.

تهیه ی نسخه ی پشتیبان از وب سایت کنونی تا در صورت لزوم بتوان آن را بازگردانی کرد.

تنظیم مجدد تمامی لینک های داخلی وب سایت و تغییر آن ها از http به https.

بروزرسانی کتابخانه های کد از جمله جاوا اسکریپت، Ajax و هر پلاگین شخص ثالث دیگر.

هدایت تمام لینک های خروجی از جمله فهرست پوشه ها به HTTPS.

بروزرسانی اپلیکیشن های htaccess از جمله وب سرور آپاچی، لایت اسپید، NGinx و نیز آپدیت کردن توابع مدیریت سرویس های اینترنتی (از جمله وب سرور ویندوز) به منظور هدایت ترافیک HTTP به HTTPS.

اگر از شبکه  ی تحویل محتوا (CDN) استفاده می کنید باید تنظیمات SSL آن را بروزرسانی کنید.

پیاده سازی صفحه ی خطای ۳۰۱.

بروزرسانی تمامی لینک ها از جمله لینک های ایمیل، با استفاده از ابزارهای اوتوماسیون بازاریابی.

بروزرسانی لینک های جستجوی پولی و صفحات اصلی وب سایت.

ثبت نسخه ی HTTPS سایت در کنسول جستجوی گوگل و نیز سرویس گوگل آنالیتیکس.

باید اشاره کنیم شرکت های میزبان وب معمولاً مرحله ی اول و دوم که به گواهی SSL مربوط می شوند را انجام خواهند داد و می توانند در راه اندازی SSL به شما کمک کنند.

در نظر داشته باشید که برای وب سایت های کوچک که به عنوان مثال عمدتاً از CDN استفاده نمی کنند، نیاز به گذراندن برخی از مراحل بالا نخواهد بود. در هرحال، برای سایت های بزرگ تر شما باید با یک وب مستر باتجربه در این مورد مشورت کنید و از وی کمک بخواهید.

با انجام این کار و با استفاده از گواهی SSL، باید تصمیم بگیرید که آیا مایل هستید که آدرس وب سایت شما در کنار نشان سبز امنیتی در مرورگر نمایان شود یا خیر. این نوع SSLها معمولا هزینه ی بیشتری خواهند داشت. اما غیر از این تفاوت، هیچ فرق دیگری بین SSLها وجود ندارد و عملکرد اصلی آن ها یکسان است.

اگر از نظر فنی تجربه ی کافی ندارید، برای انجام مراحل فوق، نیاز به کمک افراد متخصص خواهید داشت.

ذکر این نکته نیز مهم به نظر می رسد که برای وب سایت های کوچکی که صفحات آن ها از ۵۰ فراتر نمی رود، این مراحل چندان زمان نخواهند برد. اما برای وب سایت های بزرگ تر، بروزرسانی لینک ها و هدایت مجدد صفحات باید توسط توسعه دهندگان حرفه ای وب انجام شود.

مزیت های استفاده از HTTPS

مهم ترین دلیل برای سوئیچ کردن به HTTPS این است که این کار باعث می شود امنیت وب سایت شما به میزان چشمگیری افزایش یابد.

مطمئناً محدودیت هایی در این مورد وجود دارد. HTTPS شبیه به اپلیکیشن فایروال وب نیست. این پروتکل از حمله ی هکرها به وب سایت شما جلوگیری نمی کند. علاوه براین، HTTPS از ارسال و دریافت ایمیل های اسپم جلوگیری نخواهد کرد.

اگر از سیستم مدیریت محتوا (CMS) مثل وردپرس استفاده می کنید یا وب سایت شما دارای صفحات ورود اطلاعات مهم است، در این شرایط استفاده از ورود امن (HTTPS Login) می تواند روش بسیار خوبی برای برقراری امنیت باشد.

در واقع، HTTPS بخش پایه  برای برقراری امنیت است. این مورد یکی از حداقل کارهایی است که از نظر امنیتی می توانید به بازدیدکنندگان سایت خود ارائه دهید.

علاوه بر افزایش امنیت، استفاده از HTTPS باعث افزایش اعتماد کاربران وب سایت شما خواهد شد.

بر اساس تحقیق جدید GlobalSign، در ۸۰ درصد مواقع دلیل اینکه افراد در وب سایت ها اقدام به خرید آنلاین نمی کنند، استفاده نکردن از HTTPS در وب سایت یاد شده است.

همان طور که اشاره شد HTTPS برای پذیرندگان آنلاین پول مناسب است، اما آیا پروتکل مذکور باعث افزایش اعتماد به کسب وکارهایی که پرداخت آنلاین ندارند نیز خواهد شد؟ پاسخ به این سوال مثبت است زیرا تحقیقات مختلف نشان می دهند استفاده از HTTPS می تواند اعتماد بازدیدکنندگان وب سایت ها را تا ۴۰ درصد افزایش دهد.

نه تنها بازدیدکنندگان، بلکه گوگل نیز به امنیت وب سایت شما اهمیت می دهد. در واقع باید گفت، امنیت مهم ترین کاری است که گوگل در این روزها انجام می دهد. به همین دلیل است که غول جستجوگرهای اینترنتی، امنیت را به عنوان یکی از مهم ترین فاکتورها برای رتبه دهی به وب سایت ها می داند.

بنابراین بزرگ ترین دلیل سوئیچ کردن به HTTPS این است که وب سایت خود را برای آینده نیز ثابت کنید. در هر صورت دیر یا زود شما نیاز خواهید داشت تا این کار را انجام دهید.

دلایل دیگر برای سوئیچ به HTTPS

سال ها قبل میزان استفاده از HTTPS در وب سایت های فروشگاهی کوچک، بسیار کم بود. دلایلی مثل اطلاع رسانی ضعیف در مورد اهمیت و رشد SSL یا مراحل پیچیده  ی سوئیچ کردن به HTTPS از جمله مواردی بود که باعث شد استفاده از SSL در وب سایت ها با استقبال زیادی مواجه نشود.

سئو، از جمله مهم ترین ملاحظات دارندگان وب سایت های با رنک بالا است.

عواملی چون بهینه سازی صفحات برای موتورهای جستجو، تعداد بازدیدهای ورودی گوگل، تعداد صفحات وب سایت و نیز تعداد بک لینک ها، همگی ازجمله مواردی هستند که نسبت به استفاده از HTTPS تأثیر بیشتری بر رتبه ی نهایی سایت خواهند داشت.

به طور خلاصه، می توان گفت تاثیر استفاده از HTTPS به عنوان فاکتوری برای افزایش رنک وب سایت، در حال حاضر تأثیر و اهمیت کمی دارد.

بنابه اعلام منبع این مقاله، بهره گرفتن از پروتکل HTTPS، تأثیر مشخصی بر افزایش بازدید وب سایت شما نخواهد داشت و اگر اکنون یا در آینده ای نزدیک، نسبت به سوئیچ کردن به این پروتکل اقدام کنید، خیالتان از بابت تأثیر منفی عدم استفاده از پروتکل مذکور راحت خواهد بود.

این ایده به خصوص برای وب سایت های بزرگ بسیار مفید است. همان طور که در بالا اشاره کردیم، تغییراتی در سئو نیاز خواهد بود که ازجمله می توان به تغییر لینک های داخلی وب سایت اشاره کرد. علاوه بر این بروزرسانی htaccess یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید انجام شود و تمامی این کارها باید توسط افراد با تجربه انجام شود. اگر این مورد را شخصی کم تجربه یا یک توسعه دهنده ی بدون مهارت انجام دهد، احتمال دارد بر رتبه ی وب سایت تأثیر منفی داشته باشد.

باید این مورد را تکرار کنیم که اشتباه در سوئیچ کردن یا به تعویق انداختن این کار، امری اجتناب ناپذیر است.

HTTPS امنیت پایه ی وب سایت را برقرار می کند. چه بخواهید و چه نخواهید، سوئیچ کردن به HTTPS موضوعی است که رفته رفته بیشتر در الگوریتم های گوگل تأثیر خواهد داشت.

سوئیچ کردن به HTTPS برای وب سایت های کوچک، نسبتاً ساده تر است. برای وب سایت های بزرگ تر نیز این مورد پیچیده تر خواهد بود و تغییرات مورد نیاز در سئو و دیگر بخش های وب سایت های بزرگ باید توسط افراد متخصص انجام شود.

حال شما با دلایل نیاز به استفاده از HTTPS آشنا شده اید و باید این حقیقت را پذیرفت که این پروتکل اکنون به استاندارد پیش فرض اکثر وب سایت ها تبدیل شده است و اگر شما هم وب سایت دارید، باید هر چه زودتر برای سوئیچ به HTTPS برنامه ریزی کنید.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *