معرفی بهترین برنامه های حذف دائمی اطلاعات از کامپیوتر

تنها حذف عادی اطلاعات کافی نیست؛ برای پاک شدن دائمی داده ها از کامپیوتر باید از نرم افزارهایی استفاده کرد که به این منظور توسعه یافته اند.

گاهی اوقات شرایطی مانند تعویض کامپیوتر سبب می شود که نیاز به حذف برخی اطلاعات خصوصی یا بسیار مهم داشته باشید؛ اطلاعاتی که درواقع نمی خواهید در اختیار فرد دیگری قرار گیرد. چنین شرایطی برای بسیاری از کاربران پدید آمده است؛ مانند زمانی که به سبب تغییر شغل مجبور به تحویل کامپیوتر محل کارتان هستید یا قصد فروش کامپیوتر شخصی تان را دارید.

در هر صورت، باید در نظر داشته باشید که حتی با حذف اطلاعات خصوصی تان، امکان بازیابی آن ها وجود دارد؛ بنابراین باید از ترفندهایی مانند اپلیکیشن های مخصوص حذف دائم اطلاعات استفاده کنید.

در صورتی که آشنایی با چنین اپلیکیشن هایی ندارید، فهرستی تهیه کرده ایم که شامل برترین نرم افزارهای موجود در زمینه حذف ایمن و دائمی اطلاعات از حافظه کامپیوتر شخصی می شود.

توجه: هنگام استفاده از نرم افزار پاک کننده فایل، باید نهایت دقت را کنید. اگر هر داده مهمی به اشتباه پاک شود، بازیابی آن غیر ممکن خواهد بود.

Kernel File Shredder

نرم افزار حذف دائمی فایل Kernel File Shredder ابزاری حرفه ای برای پاک کردن همیشگی اطلاعات خصوصی کاربران است. از مهم ترین ویژگی های این نرم افزار می توان به سرعت بالای آن در حذف اطلاعات و سادگی کار با آن اشاره کرد. برای توسعه ی نرم افزار کرنل فایل شردر از الگوریتم گاتمن استفاده شده است که از بهترین روش ها برای حذف ایمن و دائم اطلاعات به شمار می رود.

علاوه بر استفاده از الگوریتم گاتمن که توسط پیتر گاتمن توسعه داده شده است، از الگوریتم های دیگری مانند Zeros ،DOD 520 و حتی الگوریتم های نظامی AR380-19 ارتش آمریکا و الگوریتم ۵۰۲۰ نیروی هوایی آمریکا استفاده می شود. برخورداری از چنین روش هایی برای حذف اطلاعات سبب شده تا بازیابی اطلاعات توسط نرم افزارهای مخصوص تقریبا غیرممکن شود.

از ویژگی های جالب نرم افزار کرنل فایل شردر امکان زمان بندی برای حذف دائم اطلاعات مختلف است. درواقع نرم افزار می تواند نام فایل هایی که حذف می شود نیز تغییر داده و در فایلی جداگانه، نام و مشخصات اطلاعات حذف شده را ذخیره کند.

Eraser

نرم افزار Eraser ابزاری حرفه ای، اما با رویکردی ساده برای حذف دائم اطلاعات است. پس از اینکه اطلاعات مدنظر کاربر با استفاده از نرم افزار Eraser از هارد درایو حذف می شوند، اپلیکیشن با استفاده از الگویی حساب شده چندین بار در محل ذخیره سازی اطلاعات کاربر روی هارد درایو، اطلاعات جدیدی را نوشته و سپس حذف می کند. چنین اقدامی کار بازیابی اطلاعات را برای ابزارهای مخصوص چنین کاری بسیار دشوار می سازد.

نرم افزار Eraser قابل استفاده در سیستم عامل های مختلف ازجمله ویندوز XP، ویندوز سرور ۲۰۰۳، ویندوز ویستا، ویندوز سرور ۲۰۰۸، ویندوز ۷، ویندوز ۸، ویندوز ۱۰، ویندوز سرور ۲۰۱۲ و ویندوز سرور ۲۰۱۶ است. علاوه بر ویژگی های ذکرشده، نرم افزار Eraser به رایگان در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

ازجمله روش هایی که نرم افزار Eraser برای حذف دائم اطلاعات استفاده می کند به مواردی ازجمله DOD 5520.22-M ،AFSSI-5020 و AR280-19 اشاره کرد.

Freeraser

سرعت بالا، دقت در حذف دائم اطلاعات و ایمن بودن فرایند جهت جلوگیری از امکان بازیابی اطلاعات سبب شده تا نرم افزار حذف دائمی فایل Freeraser در فهرستمان قرار گیرد. نرم افزار Freeraser از سه روش مانند DOD 5520.22-M که استانداردی نظامی محسوب می شود برای حذف دائمی فایل ها استفاده می کند.

کاربران می توانند از امکانات نرم افزار Freeraser در سیستم عامل های ویندوز XP، ویندوز ویستا، ویندوز ۷ و ویندوز ۱۰ استفاده کنند. همان طور که در نام نرم افزار Freeraser اشاره شده است، استفاده از این ابزار برای کاربران رایگان خواهد بود. با نصب این اپلیکیشن روی سیستم عامل خود، آیکونی شبیه به آیکون Recycle Bin در دسکتاپ ایجاد می شود و کاربر برای حذف اطلاعات کافی است که فایل های مدنظر را به آیکون نرم افزار Freeraser انتقال دهد یا در منوی اپلیکیشن، آدرس پوشه و فایل های مدنظر خود را وارد کند.

Hard Disk Scrubber

نرم افزار هارد دیسک اسکرابر، ابزار رایگان دیگری است که علاوه بر حذف دائم اطلاعات، امکان نوشتن اطلاعات متفرقه روی فضای آزادشده از حافظه را دارد. درواقع نرم افزار هارد دیسک اسکرابر می تواند نه تنها اطلاعات مدنظر را به صورت کامل و دائمی از حافظه حذف کند؛ بلکه اطلاعاتی برای فریب اپلیکیشن های بازیابی داده را روی هارد دیسک بنویسد.

محیط کاربری ساده، سرعت در انجام عملیات مختلف و راحتی کار با نرم افزار هارد دیسک اسکرابر سبب شده تا یکی از برترین ابزار رایگان حذف دائمی و ایمن اطلاعات شود. توسعه دهندگان برای پیاده سازی حذف اطلاعات کاربر از روش های AFSSI-5020 و DOD 5520.22-M استفاده کرده اند که هردو از استانداردهای نظامی محسوب می شوند. نرم افزار هارد دیسک اسکرابر به کاربر اجازه می دهد، الگوهای مختلفی برای بازنویسی اطلاعات در محل ذخیره داده های مدنظر روی حافظه اعمال کند تا امکان بازیابی اطلاعات را تا حد قابل توجهی دشوارتر سازد.

PC Shredder

درکنار نرم افزارهایی که اشاره کردیم، نرم افزار PC Shredder از سبک ترین آن ها محسوب می شود؛ اما ظاهر ساده رابط کاربری یا میزان کم فضایی که از حافظه اشغال می کند به معنی ضعف این نرم افزار در حذف دائم اطلاعات نیست. نرم افزار PC Shredder از سه روش برای حذف داده ها استفاده می کند که شامل روش گاتمن، استاندارد نظامی DOD 5520.22-M و داده های تصادفی یا Random Data اشاره کرد. روش داده های تصادفی در اپلیکیشن های فوق نیز استفاده می شود.

نرم افزار حذف دائمی فایل PC Shredder تنها ۳۰۰ کیلوبایت از فضای حافظه را اشغال می کند و سرعت تقریبا قابل قبولی نیز در حذف دائم اطلاعات دارد. به همین دلیل، برای حذف دائمی فایل ها یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود.

Hardwipe

نرم افزار هاردوایپ درکنار برخورداری از رابط کاربری نسبتا بهتر نسبت به مدل های فوق، ویژگی های جالبی نیز در اختیار کاربران قرار میدهد. علاوه بر امکان حذف اطلاعات هارد درایو یا حافظه های اکسترنال، ابزار هاردوایپ فایلی نیز از عملیات صورت گرفته ارائه می دهد که شامل نام و برخی از مشخصات فایل های حذف شده است.

با این حال، هاردوایپ از مشکلی نیز رنج می برد. این ابزار در هر فرایند حذف دائم اطلاعات، تنها یک فایل را فراخوانی می کند و امکان سپردن تعدادی از پوشه ها برای حذف به اپلیکیشن وجود ندارد. در هر صورت، استفاده از روش های متعدد برای حذف داده ها مانند گاتمن، اشنایر، GOST R 50739-95 و DOD 5220.22-M سبب شده تا نرم افزار هاردوایپ به یکی از ایمن ترین ابزارها برای حذف دائمی اطلاعات کاربران تبدیل شود.

WIpeFile

در صورتی که می خواهید از عدم امکان بازیابی اطلاعاتتان مطمئن شوید، نرم افزار وایپ فایل می تواند یکی از بهترین گزینه ها برایتان باشد. نرم افزار وایپ فایل از ۱۴ روش پیشرفته برای حذف دائم و ایمن اطلاعات استفاده می کند که می توان به استانداردهای نظامی DOD ،USAF و NATO اشاره کرد.

راحتی کار با نرم افزار WIpeFile درکنار رایگان بودن آن سبب شده تا در فهرست برترین نرم افزارهای حذف دائم و ایمن اطلاعات از حافظه قرار گیرد.

BitRaser File Eraser

BitRaser File Eraser یکی از بهترین نرم افزارهای پاک کننده فایل است که به طور دائم اطلاعات حساس لپ تاپ، رایانه شخصی و سایر دستگاه های ذخیره سازی شما را پاک می کند. این نرم افزار که به پیچیده ترین الگوریتم های جهان مجهز است، تضمین می کند داده ها به سرعت پاک می شوند.

از قابلیت های کاربردی BitRaser File Eraser می توان به پاک کردن ردپاها اشاره کرد. درواقع، نرم افزار مذکور ردپاهای ایجادشده توسط فعالیت های روزانه اینترنتی، مانند کوکی ها، فایل های موقت، اطلاعات تکمیل خودکار را پاک می کند.

همچنین می توان از قابلیت Scheduler نرم افزار مذکور برای زمان بندی کردن پاک شدن فایل ها به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه استفاده کرد.

از ویژگی های برتر آن می توان به مجهز بودن به ۳ الگوریتم پاک کردن اطلاعات بین المللی برای ویندوز و ۱۷ الگوریتم برای مک از جمله DoD 5220.22 M، GOST-R، HMG IS5 و Gutmann اشاره کرد. درضمن، رابط کاربری BitRaser File Eraser کار کردن با آن را آسان می کند.

File Shredder

یکی دیگر از نرم افزارهای کاربردی برای حذف کامل فایل ها از سیستم File Shredder است. هنگامی که به کمک آن موارد مورد نظر را از سیستم خود پاک کنید، دیگر راهی برای ریکاوری آن ها وجود ندارد. برنامه مذکور سریع، آسان و قابل اعتماد بوده و به صورت رایگان در دسترس کاربران قرار دارد.

هنگامی که قصد کار با نرم افزار حذف دائمی فایل File Shredder را دارید، گزینه ای وجود دارد که به شما امکان می دهد از بین ۵ الگوریتم مختلف انتخاب کنید. درضمن، برنامه مذکور به پاک کننده دیسک یکپارچه ای مجهز شده که فضای دیسک بلااستفاده را پاک می کند.

Blancco File Eraser

Blancco File Eraser پاک شدن دائمی داده های حساس را تضمین می کند. این نرم افزار فریمیوم می تواند به راحتی اطلاعات مورد نظر را از سیستم شما یا هر دستگاهی که می خواهید،  برای همیشه حذف کند.

از ویژگی های مثبت Blancco File Eraser می توان به توانایی پشتیبانی از بیش از ۲۵ استاندارد پاکسازی جهانی اشاره کرد. همچنین این برنامه می تواند فایل ها و فولدرها را به صورت دستی و خودکار طبق تنظیمات کاربر پاک کند.

Disk Wipe

Disk Wipe نرم افزار پاک کننده فایل قابل حملی است که به صورت رایگان تحت مجوز EULA برای استفاده شخصی و تجاری در دسترس قرار دارد. برنامه مذکور به طور موثر و ایمن داده ها را به  گونه ای حذف می کند که دیگر نشود آن ها را ریکاوری کرد.

قابلیت برتر Disk Wipe این است که برنامه یادشده از الگوریتم های قدرتمندی استفاده می کند تا امکان  هرگونه بازیابی اطلاعات به صفر برسد. همچنین سرعت بالای این نرم افزار به سریع  تمام شدن فرایند حذف فایل ها کمک می کند و لازم نیست زمان زیادی منتظر بمانید تا مراحل به پایان برسد.

همچنین، همانطور که پیش تر اشاره شد، Disk Wipe پرتابل است و برای استفاده نیازی به نصب ندارد.

HDShredder 6

حال که به اخر مقاله بهترین پاک کننده ی دائمی فایل ها رسیدیم، بهتر است به HDShredder 6 نیز اشاره ای کنیم. این برنامه جدیدترین نسخه ی HDShredder محسوب می شود.

نسخه رایگانی برای HDShredder 6 وجود دارد که قابلیت های محدودی را در اختیارتان قرار می دهد اما اگر می خواهید اطلاعات کامل یک درایو را به صورت کامل حذف کنید، به دردتان می خورد. درواقع، این نسخه برای استفاده موقت و خصوصی در نظر گرفته شده است.

می توان از HDShredder 6 در ویندوز XP و نسخه های بالاتر برای حذف دائمی فایل ها استفاده کرد. همچنین برای سایر سیستم عامل ها نیز در دسترس است.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *