کاهش خطر نابینایی با کمک هوش مصنوعی

فناوری جدید هوش مصنوعی (AI) که تغییرات ظریف در شبکیه چشم را تشخیص می دهد، می تواند به میلیون ها نفر کمک کند تا از کاهش بینایی یا نابینایی جلوگیری کنند.

مدل یادگیری عمیق برای شبکیه، که در طی یک مطالعه سه ساله توسط دانشگاه موناش ایجاد شد، به پزشکان عمومی و متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا خطر انسداد ورید شبکیه (RVO) را شناسایی و پیش بینی کنند، که زمانی رخ می دهد که یک لخته خون رگ در شبکیه چشم را مسدود کند.

اما این فناوری همچنین پتانسیل پیش بینی خطر حملات قلبی و سکته را دارد، زیرا شبکیه از طریق سیستم عصبی مرکزی به سایر قسمت های بدن متصل است.

این مطالعه که در مجله Eye منتشر شد، توسط گروه هوش مصنوعی موناش پزشکی که در مرکز تحقیقات الکترونیکی موناش دانشگاه مستقر است، انجام شد.

Zongyuan Ge، نویسنده این مطالعه، همچنین محقق ارشد در بخش مهندسی سیستم های الکتریکی و کامپیوتری، گفت RVO دومین بیماری شایع عروقی شبکیه در جهان است که حدود 16 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر خیلی دیر تشخیص داده شود یا درمان نشود، می تواند منجر به از دست دادن بینایی یا در موارد جدی، کوری شود.

RVO می تواند در صورتی رخ دهد که رگ های چشم خیلی باریک باشند و احتمال بروز آن در افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا یا سطح کلسترول بالا بیشتر است.

در طول این مطالعه، محققان یک مدل هوش مصنوعی را آموزش دادند تا بین بیش از ۱۰۵۰۰ تصویر فوندوس (عکس های پشت چشم) جمع آوری شده از بیمارستان چین غربی دانشگاه سیچوان تمایز قائل شود. برخی از بیمارانی که عکس  آنها گرفته شده  است انسداد ورید شبکیه داشتند، در حالی که برخی دیگر نداشتند.

Ge گفت که هوش مصنوعی قبلا بر روی بیماری های چشمی سنتی مانند رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم یا آب مروارید تمرکز کرده است.

او گفت: با این حال، به ندرت پیش می آید که یک مطالعه تصاویر فوندوس را به عوامل خطر بیماری عصبی و سیستمیک مرتبط کند. ما معتقدیم که مطالعه ما درک ما را از آنچه که هوش مصنوعی واقعاً می تواند در تشخیص و مدیریت بیماری انجام دهد، افزایش می دهد. از صدها هزار داده برای آموزش مدل هوش مصنوعی استفاده شد و امکان پیش بینی بسیار دقیق را فراهم کرد.

Ge خاطرنشان کرد: توانایی هوش مصنوعی برای انجام محاسبات عظیم و گرفتن عوامل ناشناخته و به ظاهر نامرتبط برای طبقه بندی بسیار فراتر از تفکر و توانایی های انسان است.

ابزار الگوریتم احتمالاً ابزاری قدرتمند برای کمک به پزشکان و پیراپزشکان برای پیش بینی خطر ابتلا به RVO و سایر بیماری های قلبی عروقی و مغزی مانند سکته در آینده خواهد بود، حتی اگر در آن زمینه تخصص نداشته باشند.

تنها چیزی که آنها نیاز دارند یک دوربین فوندوس “هوشمند” است، این دوربین ها در حال حاضر به طور گسترده حتی در کشورهای در حال توسعه در دسترس هستند، و یک پلت فرم رایانش ابری یکپارچه دارای الگوریتم هوش مصنوعی.

Ge گفت: ما همچنین امیدواریم که این الگوریتم بررسی سلامت عروق خود را برای بیماران بسیار ارزان تر و در دسترس تر کند، که شاید 20 تا 40 دلار در مقایسه با هزینه معمول حدود 3000 دلار برای اسکن MRI در کشورهای توسعه یافته باشد.

او گفت که این امر به ویژه با توجه به جمعیت سالخورده استرالیا و کمبود چشم پزشک در سطح ملی اهمیت دارد.

امید است که این مطالعه منجر به آزمایشات بالینی در چین، استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده شود.

منبع: سیناپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 19 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *