یادداشت: خواسته های محیر العقول رئیس سازمان بهزیستی از مراجع و بی اعتنایی آشکار مراجع به او

نویسنده: رویا بابایی خبرنگار حوزه معلولان

سفر به کربلا، توقف هواپیماهای عبوریِ حامل پزشکان از آسمان ایران به منظور مداوای مجروحین مقاومت و اعزام مددجویان به محور مقاومت خواسته های رئیس بهزیستی کشور از مراجع قم بود.

اوایل سال جاری وقتی قادری به دیدار برخی مراجع قم رفت، تصور می شد هدف او از این اقدام، درخواست کمک  مراجع برای حل مشکلات مددجویان است، درحالی که  او فارغ از این اندیشه، اهداف سیاسی و درخواست های نامرتبط به مددجویان را دنبال می کرده است .

یک منبع آگاه در این باره به خبرنگار کمپین معلولان می گوید:قادری در دیدار با مراجع قم علیرغم وجود مشکلات بسیار زیاد در جامعه هدف بهزیستی، خواستار هزینه  اعزام کارکنان بهزیستی به کربلا، توقف هواپیماهای عبوریِ حامل پزشکان از آسمان ایران به منظور مداوای مجروحین مقاومت، کمک  به ایجاد پایگاه در محور مقاومت (سوریه، لبنان یمن)، آموزش مددجویان و اعزام آنها به این پایگاه ها شد که همه موارد با بی اعتنایی مراجع مواجه گشت.

به گفته این منبع: وقتی مقدمات دیدار قادری با نماینده آیت الله سیستانی در قم فراهم شد به قادری پیشنهاد شده بود که   ایشان امکانات خوبی در دست دارند لذا خواسته هایتان از وی بزرگ باشد.مثلا  در حد گرفتن اعتبار برای ساخت بیمارستان ویژه برای درمان رایگان یکی از گروه های معلولان، زنان یا کودکان و اگر این طرح مثلا ۲۰۰ هزار میلیارد هزینه دارد نصف آن را از ایشان بخواهید تا هم دردی درمان شود و هم اقدام بزرگ و ماندگاری باشد.

وی می افزاید: همچنين با توجه به سابقه کمک های چند میلیاردی دفتر آیت اله سیستانی به جامعه مددجویان، به قادری پیشنهاد داده شد تا ایجاد کارگاه های حرفه آموزی، اشتغال و بازارچه های فروش تولیدات آنها در مراکز همه استان های کشور را به عنوان خواسته بعدی مطالبه کند.

به گفته این منبع، وقتی دیدار اتفاق افتاد، قادری حدود ۲۰ دقیقه  در مورد مسائل انقلاب، وظایف بهزیستی، اینکه بهزیستی باید به انقلاب خدمت کند و ما باید در جهان پایگاه مقاومت باشیم صحبت کرد و از چهره همه حاضرین در مجلس پیدا بود این صحبت ها را نمی پسندند.

وی ادامه می دهد: کمی بعد نوبت به طرح خواسته ها رسید. قادری در اولین خواسته، تأمین هزینه سفر به کربلا برای ۵۰۰ نفر از کارکنان بهزیستی را درخواست کرد و در خواسته دوم که تاکید کرد آن را در هیأت دولت هم مطرح کرده، بیان کرد: مسافران پزشکی که در کلیه هواپیماهایی که از آسمان ایران عبور می کنند شناسایی کنید و ۲ روز در بیمارستانهای ما به منظور مداوای مجروحین مقاومت در سوریه، لبنان، یمن و کشورهای جنگ زده توقف کنند.

وی ادامه می دهد: یکی از تعجب برانگیزترین خواسته های قادری از نماینده آیت الله سیستانی، کمک به ایجاد پایگاه  در محور مقاومت (سوریه، یمن، لبنان)، آموزش و تربیت مددجویان به منظور اعزام  و استقرار در این پایگاه ها در راستای اهداف و خدمت به نظام بود.

این منبع بیان می کند:چهره حجت الاسلام شهرستانی هنگام صحبت های قادری ناراحت بود.وی مسأله کربلا را ضروری نمی دید و هیچ جوابی به قادری نداد چون این خواسته را با مکاتبه هم می شد مطرح کرد. اما قادری اصرار کرد که ما از شما توقع کمک داریم و باز ایشان جوابی نداد.

به گفته این منبع، هنگام طرح خواسته دومِ قادری هم یکی از حاضران در جلسه گفت توقف ۲ روزه هواپیماها بسیار بیشتر از هزینه ویزیت بیماران هزینه خواهد داشت.ضمناً اینکار به دو دلیل امکانپذیر نیست. اول اینکه اگر سفر پزشکان کاری باشد قطعا در جای دیگری از دنیا بیمارانی منتظر ویزیت و جراحی هستند که در صورت توقف ممکن است جانشان به خطر بیفتد و دلیل دوم اینکه همه مسافران هواپیما هم همراه آن پزشکان معطل خواهند شد.

او اضافه می کند:خواسته سوم قادری در رابطه با اعزام مددجویان  به محور مقاومت با توجه به اینکه بخش مهمی از جامعه هدف را معلولان، سالمندان، زنان، کودکان کار، بیماران روانی مزمن، معتادان متجاهر  و گروه های خاص تشکیل می دهند امکانپذیر نیست، به قدری نامربوط و غیرکارشناسانه بود که با بی اعتنایی آشکار مراجع مواجه شد.

وی اضافه می کند:آقای شهرستانی در پاسخ به خواسته دوم قادری هم به «پزشکان بدون مرز» اشاره کرد و گفت این پزشکان که هم اکنون در ایران بیماران را رایگان درمان می کنند.

به گفته این منبع، آقای شهرستانی طرز فکر قادری را نپسندید و باقی حاضران در نشست هم معتقد بودند این خواسته ها بسیار سطحی و ناپخته بود در حالیکه از رئیس بهزیستی  انتظار می رفت خواسته های جدی تری را که نشاندهنده اشراف و دغدغه او نسبت به حوزه کاری اش است مطرح کند.

این منبع می گوید:دیدار قادری با سایر مراجع نیز خالی از گله مندی نبود و سقف خواسته های او به موارد جزئی و سطحی محدود بود که نشان می داد او چندان هم در باغ بهزیستی سیر نمی کند!

منبع: کمپین معلولین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 13 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *