مروری بر نشریات و پادکست های انگلیسی زبان ویژه ی نابینایان در شهریور 1401

نویسنده: امید هاشمی

منبع: نهمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

دانلود پادکست

این ماه قرار است ابتدا درباره تاریخچه و خدمات انتشارات ملی بریل آمریکا بخوانیم و بعد با تازه ترین تغییرات نسخه جدید جاز آشنا شویم و جدید ترین امکانات گوگل میت را واکاوی کنیم و بعد هم سرکی در زندگی یک موسیقی دان نابینا بکشیم. همچنین در نسخه صوتی پیشخوان، میزبان یک رفیق نابینا خواهیم بود که تجربیاتش را درباره استفاده از یکی از گجت های پوشیدنی محبوب این روز ها، با ما به اشتراک گذاشته است.

حکایت ترویج استفاده از بریل در گفت وگو با مدیر انتشارات ملی بریل آمریکا

هرچند در طول بیش از دو قرن عمری که بر خط بریل گذشته، این خط توانسته راهگشای میلیون ها آسیب دیده بینایی در سرتاسر دنیا باشد؛ اما از حق نباید بگذریم که تولید محتوای مکتوب به بریل، همواره جزو چالش های لاینحل متولیان امور نابینایان بوده است. در طول سالیان گذشته، مشکلاتی نظیر دشواری های دسترسی به کاغذ های مخصوص و ماشین های تایپ ویژه و دستگاه های چاپ گران قیمت بود که متولیان امر را به زحمت می انداخت و حالا هم به فراخور پیشرفت های به وجود آمده در حوزه فناوری، گرانی نمایشگر های بریل است که در سر راه ترویج بریل سد می سازد. مرکز «انتشارات ملی بریل» (اِن بی پی) در آمریکا یکی از قدیمی ترین مراکز مردم نهاد در دنیاست که از سال ها پیش تا به امروز سعی کرده در مسیر ترویج استفاده از بریل گام های مؤثری را برای نابینایان در سراسر دنیا بردارد. خوب است دمی با «برایان اِی مَک دونالد» مدیر این مرکز، بنشینیم که در گفت وگو با پادکست «آیز آن ساکسِس» از گذشته، حال و آینده این مرکز و وضعیت بریل در دنیا گفته است.

انتشارات ملی بریل که در سال ۱۹۲۷ در بوستون شروع به کار کرد، در بدو تأسیس مرکزی بود برای گردآوری مطالب خواندنی روزنامه ها و تبدیل آنها به بریل و رساندنشان به دست نابینایان در آمریکا و کانادا. دیر زمانی نگذشت که این مرکز فعالیت هایش را در سطح چاپ انواع کتاب های بریل هم گسترش داد و به یکی از مراجع چاپ بریل در آمریکای شمالی بدل شد. از جمله فعالیت هایی که هنوز هم در خاطر نابینایان کهنسال آمریکایی به جا مانده، چاپ کتاب های مناسب برای گروه سنی کودکان به شکل دوگانه است. در این طرح، متن بریل کتاب های مناسب کودکان، همزمان با متن و عکس بینایی بر روی کاغذ چاپ می شد تا والدین نابینا هم بتوانند مثل سایر پدر ها و مادر ها برای فرزندانشان کتاب بخوانند؛ بی آنکه بریل بودن کتاب ها باعث شود فرزندان بینایشان از لذت نگاه کردن به تصاویر کتاب ها محروم شوند. چاپ بروشور دستگاه های گوناگون و تدوین کتاب های آموزشی، از دیگر فعالیت هایی بود که در این مرکز انجام می شد و همچنان هم می شود.

برایان مک دونالد، از سال ۲۰۰۸ همکاری خود را با این مرکز آغاز کرده است. او خود نابینا نیست و تا قبل از شروع به کار در این مرکز، فقط با یک نفر نابینا در زندگی مواجه شده بود و او کسی نبود جز مادر بزرگش. برایان روایت می کند که مادر بزرگ، وقتی برایان هفت سال بیشتر نداشته، او را روی پایش می نشانده و سعی می کرده بریل را به او بیاموزد؛ چیزی که بعد ها باعث ایجاد انگیزه برای برایان شد که با وجود عدم تطابق رشته تحصیلی اش با حوزه نابینایان، در این حوزه مشغول به  کار شود. برایان بعد از اینکه مدیریت ان بی پی را به عهده گرفت، مسیر فعالیت های این مرکز را دگرگون کرد. از جمله اقدامات تأثیر گذار او، یکی تأسیس یک واحد مستقل با عنوان «مرکز نو آوری های بریل» (سی بی آی) است که از نتیجه اش، نابینایان در اقصای دنیا بهره مند شده اند. از یک سال قبل از ورود برایان به این مرکز، جایزه ای برای طرح های خلاقانه در زمینه بریل در ان بی پی ایجاد شده بود؛ جایزه ای به مبلغ ده هزار دلار که قرار بود همه ساله به افراد یا مجموعه هایی تعلق بگیرد که کار تأثیر گذاری با محوریت بریل صورت داده بودند. بعد از ورود برایان، این جایزه ابزار خوبی شد تا او بتواند با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ارتباط برقرار کند و محققان را تشویق کند که درباره بریل، ایده پردازی کنند.

اولین محصول این تعامل، در سال ۲۰۱۳ به ثمر نشست؛ جایزه ده هزار دلاری ان بی پی به فردی تعلق گرفت که یک خط کش بریل، مجهز به یک نمایشگر بریل مکانیکی طراحی کرده بود؛ خط کشی که برای اندازه گیری های دقیق قابل استفاده است و می تواند اندازه را با دقت تقریبی یک و نیم میلیمتر اندازه گیری کند و نتیجه را در قالب نقاط بریل نمایش دهد. البته ذکر این نکته هم ضروری است که این دستگاه بدون نیاز به برق و باتری کار می کند و قیمتش هم فقط چیزی حدود ۳۵ دلار است.

یکی دیگر از دغدغه های برایان در ان بی پی این بود که بتواند شرایطی را فراهم آورد که نابینایان با صرف هزینه ای اندک به نمایشگر های بریل دسترسی داشته باشند. در روزگاری که هر نمایشگر بریل بیش از شش هزار دلار قیمت داشت، پژوهشگرانی که برایان با آنها تعامل می کرد، توانستند بعد از شش سال عملیات تحقیق و توسعه، دستگاهی به قیمت ۲۵۰۰ دلار را در سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه کنند. همین دستگاه سه سال بعد به قیمت ۱۲۰۰ دلار هم عرضه شد. «بریل می» دیگر پروژه ای بود که با حمایت ان بی پی و با درایت برایان به نتیجه رسید؛ نمایشگر بریلی که به دست متخصصان هندی ساخته شد و با قیمت ۵۰۰ دلاری اش توانست عنوان ارزان ترین نمایشگر بریل دنیا را از آن خود کند. فعالیت های ان بی پی در زمینه ترویج بریل به اینها خلاصه نمی شود و پرداختن به آن فرصتی مبسوط می طلبد؛ از همین رو بخش ویژه ای را در نسخه صوتی پیشخوان به معرفی این مرکز اختصاص داده ایم. همچنین درباره آینده پیش روی بریل هم که موضوع بخش دیگری از صحبت های  برایان در این پادکست بود، توضیحاتی ارائه شده که شنیدنش برای علاقه مندان به بریل خالی از جذابیت نخواهد بود.

نگاه هوشمند جاز به صفحات اینترنتی

حتماً برای شما هم بار ها پیش آمده که در یک صفحه اینترنتی، به دنبال مطلب خاصی باشید؛ اما در شلوغی ناشی از تعدد عناصر موجود در صفحه سرگردان شوید و زمان زیادی را صرف فشردن جهت نما های بالا و پایین و سایر دکمه ها کنید تا مطلب مورد نظرتان را بیابید. سرنوشتار ها از جمله ابزار های رایج برای نشان دادن اهمیت یک بخش از یک صفحه اینترنتی هستند؛ اما همیشه هم این گونه نیست که طراح سایت، بخش های مهم مورد نظرش را از این طریق در معرض دید مراجعان بگذارد. بعضی وقت ها طراحان صرفاً با ضخیم تر کردن قلم یا تغییر رنگ و کار هایی از این قبیل، نگاه بازدید کنندگان را به بخش های خاصی از صفحه جلب می کنند. مراجعان بینا می توانند با یک نگاه سریع به کل صفحه، بخش های مهم تر را از سایر قسمت ها تمیز دهند؛ اما نابینایان از چنین امکانی بی بهره اند. حالا جاز در نسخه ۲۰۲۳ خود قرار است این مشکل را از سر راه کاربران نابینا بردارد. «رایان جونز» از دست اندر کاران جاز در آخرین شماره از پادکست «اِف اِس کَست» از قابلیت تازه ای پرده برداری کرد که قرار است در نسخه ۲۰۲۳ در اختیار کاربران نابینا گذاشته شود. «اسمارت گلَنس» نام قابلیت جدیدی است که صفحه را بازبینی می کند و بخش های مهم را که به شکل سرنوشتار از سایر بخش ها متمایز نشده اند، به اطلاع کاربران می رساند. این قابلیت در نسخه بتای جاز هم گنجانده شده و کاربران می توانند آن را امتحان کنند. در جاز شاهد تغییرات دیگری هم خواهیم بود که قطعاً در نسخه صوتی پیشخوان به آنها اشاره ای خواهد شد. به علاوه می توانید نمونه کار اسمارت گلنس را هم در نسخه صوتی پیشخوان بشنوید.

تسهیل حضور کاربران نابینا در جلسات گوگل میت

بعد از همه گیری، گوگل میت به یکی از محبوب ترین ابزار ها برای برگزاری جلسات برخط بدل شده است. گوگل خوشبختانه همیشه حواسش جمع دسترس پذیر بودن امکاناتش است و حالا هم امکاناتی را اضافه کرده که قطعاً به محبوب تر شدن میت در میان نابینایان کمک خواهد کرد. از آن جمله اینکه چنانچه کاربران با رایانه در جلسات میت حضور پیدا کنند، حالا دیگر خواهند توانست از دکمه فاصله برای خاموش و روشن کردن میکروفونشان استفاده کنند. چندین میانبر جدید هم به میت اضافه شده است؛ از آن جمله اینکه کاربران می توانند با فشردن کنترل و آلت و حرف اِس، نام گوینده فعلی را بشنوند. خاموش و روشن کردن دوربین و زیرنویس، بالا یا پایین بردن دست و نمایش دادن یا مخفی کردن اسامی حضار هم از دیگر قابلیت هایی است که برایشان میانبری تعبیه شده است. در نسخه صوتی پیشخوان، فهرست این میانبر ها را با هم مرور خواهیم کرد. راه اندازی این میانبر ها از هفت سپتامبر آغاز شده و گوگل وعده داده بوده که تا دو هفته برای همه کاربران فعال شود؛ بنابر این، حالا دیگر همه کاربران نابینا باید بتوانند از این میانبر ها استفاده کنند.

اگر با نسخه صوتی همراه شوید، در پایان، قصه زندگی یک پیانیست نابغه نابینا را خواهید شنید؛ پیانیستی که خوانندگی هم می کند و توانسته بر روی بزرگ ترین صحنه ها و در کنار نامداران موسیقی جهان به اجرای برنامه بپردازد و آهنگ هایش هم بار ها در جدول پر فروش ترین های آمریکا در رده های بالا ایستاده است. موسیقی او را خواهیم شنید و از جزئیات زندگی اش خواهیم گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *