بریل و گرافیک لمسی در کنفرانس سی‌اس‌یو‌ان ۲۰۲۲

نویسنده: میثم امینی

منبع: ششمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

در سالن نمایشگاه سی  اس  یو ان امسال، چندین دستگاه گرافیک لمسی جدید ارائه شده بود. نمونه اولیه دات پَد از شرکت دات کُرپورِیشِن دو سال پیش نمایش داده شده بود. امسال نسخه بسیار بهبودیافته ای از آن در نمایشگاه مشاهده شد. کیفیت نمایش بریل در این دستگاه که در آن واحد ۲۴۰۰ نقطه بریل را نمایش می داد، بسیار مطلوب بود. این دستگاه می تواند متن و گرافیک را نمایش دهد و قادر است از طریق بلوتوث یا یو اِس بی-سی به وسایل دیگر متصل شود. این نمایشگر بریل دارای دکمه های حرکتی و چهار دکمه دیگر است که می تواند از طریق برنامه پیکربندی شود. شرکت ۴بِلایند یک نمایشگر گرافیکی لمسی دیگر به نام پَد بریل را به نمایش گذاشته بود که از نظر اندازه و فاصله بین نقطه ها مشابه دات پد است. این دستگاه که هنوز مراحل توسعه را می گذراند، به یک دوربین هم مجهز است. این دستگاه ۱۸۵۰ نقطه در یک شبکه 50 در 37 نقطه ای دارد و برای نمایش گرافیک و بریل طراحی شده است. پس از گرفتن عکس، نرم افزار روی دستگاه می تواند تصویر را همان طور که دریافت کرده اید نمایش دهد یا برای درک لمسی راحت تر، عکس را به یک تصویر کلی و بدون جزئیات تبدیل کند. این نمایشگر می تواند از طریق بلوتوث یا یو اس بی به وسایل دیگر متصل شود.

یکی دیگر از نمایشگرهای گرافیکی لمسی که از طرف اِی پی اِچ به  نمایش در آمده بود، داینامیک تَکتایل دیوایس (دی تی دی) است که مراحل نهایی طراحی را پشت سر می گذراند و منتظر نتایج آزمایش های نهایی و تأیید مقامات مربوط در آمریکاست. ای پی اچ با هیومَنوِر برای نرم افزار و دات کرپوریشن برای خانه های بریل همکاری می کند تا تبلتی بسازد که بتواند هم بریل و هم گرافیک را به طور هم زمان نمایش دهد. چنین ابزاری  به یک دانش آموز یا دانشجو این امکان را می دهد که یک کتاب درسی را به بریل بخواند و هرجا که با تصاویر مواجه می شود، شکل برجسته ای از آنها را لمس کند. مدل نمایش داده شده دارای 10 خط 32 خانه ای است و کل صفحه نمایش را می توان در ۲٫۵ ثانیه به روز کرد.

شرکت اوربیت ریسِرچ نمایشگر گرافیکی لمسی-تعاملی گِرافیتی و گرافیتی پِلاس را به نمایش گذاشته بود. نمایشگر گرافیتی اصلی در مارس ۲۰۲۰ عرضه شد. گرافیتی پلاس همان نمایشگر گرافیتی است که برجسته نگار بریل 40خانه ای اوربیت ریدِر به آن اضافه  شده و اکنون در دسترس است. گرافیتی می تواند به هر رایانه یا دستگاه تلفن همراهی متصل شود. ابعاد آن حدود ۲۹ در ۲۷ در ۴ سانتیمتر است و دارای ۲۴۰۰ نقطه است که در یک شبکه ۴۰ در ۶۰ نقطه ای مرتب شده اند. این نمایشگر دارای قابلیت تنظیم مستقل هر سوزن در ارتفاع های مختلف است که امکان نمایش نقشه های توپوگرافی و سایر عناصر گرافیکی مانند سایه های خاکستری و رنگ که به صورت ارتفاع های مختلف سوزن ها نشان داده می شود را فراهم می کند. گرافیتی همچنین دارای یک رابط لمسی است که به کاربر این امکان را می دهد تا روی صفحه نمایش «نقاشی» کند. گرافیتی دارای یک صفحه کلید بریل هشت کلیدی به سبک ماشین های پرکینز برای واردکردن متن بریل، یک پد مکان نما برای پیمایش، یک پورت میزبان یو اس بی استاندارد و یک جای حافظه اِس دی برای بارگیری پرونده ها جهت خواندن و ویرایش در حالت مستقل است.

آموزش خط بریل

در زمینه آموزش خط بریل، ای پی اچ دستگاه جدیدی به نام پالی را به نمایش گذاشت. آزمایشگاه تینکِربِل در هند آن را تولید کرده و با نام اَنی در سطح جهانی عرضه می کند.

پالی یک وسیله آموزشی برای کودکان خردسال است که تمریناتی برای خواندن و نوشتن و تعداد زیادی بازی تعاملی با استفاده از یک یا چند نوع از چهار نوع تعامل بریل دارد. این دستگاه دو خانه درشت بریل دارد که کاربر می تواند نقاط آنها را بالا یا پایین بیاورد. شش خانه که بریل را مانند یک نمایش گر معمولی بریل نشان می دهد، شش خانه که مثل یک لوح و قلم الکترونیکی عمل می کند و یک صفحه کلید ورودی بریل، از دیگر اجزای دستگاه است. در طراحی بازی ها از ترکیب های گوناگونی از روش های تعاملی بریل استفاده می شود و آموزگار می تواند از راه دور با دستگاه تعامل داشته باشد.

یکی دیگر از دستگاه های بریل که با هدف استفاده در امر آموزش طراحی شده، بانوکِل بود. این دستگاه شبیه یک ماوس رایانه با یک برجسته نگار تک خانه ای است که پنج دکمه کنترل و دو دکمه سیستمی دارد. برنامه بانوکل روی آی اُو اِس یا اندروید اجرا می شود. ده ها فعالیت آموزشی و سرگرمی از جمله یادگیری الفبا، جدول کلمات متقاطع، عناصری برای آموزش جدول تناوبی، متن خوان با قابلیت خواندن متون پی دی اف، چک لیست، دفترچه یادداشت، شمارنده، صفحه گسترده برای پیمایش در خانه های گوگل شیتس یا اِکسِل، اندازه گیری و حتی بازی وُردِل، از جمله امکاناتی است که در این مجموعه گنجانده شده است.

صفحه کلید

دو صفحه کلید جدید که مشخصاً برای کاربران نابینا ساخته شده، امسال در سالن نمایشگاه به نمایش درآمده بود.

هِیبِل وان یک صفحه کلید جدید از شرکت هیبل در هلند است. این محصول یک صفحه کلید بلوتوثی بسیار کوچک برای واردکردن بریل در تلفن هوشمند یا رایانه است. وزن آن حدود ۸۵ گرم است؛ حدود ۱۰ سانتیمتر طول، ۴ سانتیمتر عرض و ۱ سانتیمتر ضخامت دارد و عمر باتری آن تقریباً 50 ساعت است. این دستگاه از تلفن های همراه و تبلت های آی او اس و اندروید و همچنین تایپ در رایانه های ویندوز و مَک اُو اِس پشتیبانی می کند. این صفحه کلید بیش از 10 زبان از جمله انگلیسی، هلندی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و هندی را پشتیبانی می کند. مهم ترین ویژگی هیبل وان این است که برای نگه داشتن بین دو دست و استفاده به صورت عمودی طراحی شده است. نیازی به گذاشتن آن بر روی میز نیست که همین هم نوشتن در حال حرکت را ممکن می کند. برای کسانی که از ورودی بریل با صفحه لمسی استفاده کرده اند، تجربه بسیار شبیه به واردکردن بریل در حالتی است که صفحه نمایش دستگاه در جهت مخالف کاربر قرار دارد؛ با این تفاوت که روی کلیدهای فیزیکی تایپ می کنید.

کووِرتی کِیس یک صفحه کلید بی سیم از شرکت دی آی اِلِکتِرونیکس در کره است. این دستگاه یک صفحه کلید بلوتوثی است که می تواند برای واردکردن متن از طریق صفحه کلید به سبک کیو دَبِلیو ای آر تی وای یا بریل استفاده شود. می توان از آن با دستگاه های آی او اس یا اندروید استفاده کرد. وزن آن حدود ۸۵ گرم است. این صفحه کلید مستطیل شکل است و حدود ۱۵ سانتیمتر طول، ۷ سانتیمتر عرض و ۱ سانتیمتر ضخامت دارد. می توان آن را با چسباندن یک صفحه فولادی نازک با پشت چسبنده، به گوشی وصل کرد؛ یا با قاب گوشی به صورت مغناطیسی به پشت تلفن هوشمند متصل کرد. مانند هیبل وان، این صفحه کلید برای استفاده با دو دست رو به روی هم طراحی شده است. کلیدهای کیو دبلیو ای آر تی وای در شش ردیف پنج کلیدی مرتب شده اند. کلیدهای دی و اِف دارای علائم لمسی هستند؛ بنابراین تایپ با این صفحه کلید به روش استاندارد صورت می گیرد. البته می توان کوورتی کیس را روی حالت بریل تنظیم کرد که در این صورت کلیدهای اِس، دی، اف و جِی، کِی، و اِل به کلیدهای ورودی بریل تبدیل می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *