همه چیز در مورد روابط عاطفی برای نابینایان

نویسنده: امین عرب

منبع: پنجمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

یافتن شریک عاطفی و رفتن به اولین قرار ملاقات، کاری پرچالش است. چه برای افراد بینا و چه افراد با آسیب بینایی. در چنین شرایطی سؤالات مختلفی به ذهن هر کس می رسد؛ مثل اینکه «چگونه با کسی آشنا شوم؟»، «کجا برویم؟»، «در چه مورد صحبت کنیم؟»، «اگر احساسی بین ما شکل نگرفت، چه طور؟»؛ اما روابط عاطفی و قرارهای ملاقات برای اشخاص با آسیب بینایی موانع بیشتری را در بر دارند. از مکان های دسترسی ناپذیر برای ملاقات گرفته تا کنار آمدن با تغییراتی که این شرایط می تواند در پویایی یک رابطه به وجود آورد. در اینجا نکاتی برگرفته از تجربیات افراد با آسیب بینایی برای یافتن شریک عاطفی و مدیریت قرارهای ملاقات ارائه شده است که می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

چگونه با کسی آشنا شویم؟

بارها شنیده ایم که افراد در فضای حقیقی یا مجازی با هم آشنا می شوند. هرکدام از این دو شیوه، مزایا و معایب خاص خود را دارد.

ملاقات در محیط های حقیقی

باتوجه به اینکه حدود ۶۰ درصد از افراد ۱۸ تا ۳۴ساله با شریک زندگی خود از طریق دوستان یا در محیط های اجتماعی آشنا شده اند، به نظر می رسد آشنایی به روش قدیمی (آشنایی حضوری) هنوز گزینۀ ترجیحی برای آشنایی و قرار ملاقات است. حال چگونه می توان به بهترین شکل با کسی آشنا شد و افراد با آسیب بینایی، با چه چالش های مضاعفی در این موقعیت مواجه اند؟

آشنایی از راه دوستی

مردم تمایل دارند با کسانی که علایق مشابهی دارند، معاشرت کنند؛ بنابراین اگر با کسی دوستان مشترکی دارید، این احتمال وجود دارد که علایق و ویژگی های شخصیتی مشترکی نیز داشته باشید. دوستی با طرف مقابل پیش از شروع یک رابطه به شما کمک می کند تا ندانسته خود را در یک موقعیت ناآشنا نیندازید. این دوستی به شما اجازه می دهد تا بر نقاط قوت و ضعف یکدیگر واقف گردید و می توانید پیش از ورود به رابطه، انعطاف خود را در مواجهه با آن شخص بسنجید.

آشنایی در گروه ها و دورهمی های سرگرم کننده

حضور در گروه های سرگرم کننده راهی عالی برای آشنایی با دیگران است. برای مثال می توان به گروه های دانشجویی، ورزشی، مطالعاتی و دورهمی های افراد با آسیب بینایی اشاره کرد. در این گروه ها شما نقطۀ مشترکی دارید که شروع خوبی برای یک مکالمه است؛ همچنین ازآنجایی که مرتباً در قالب گروه با هم تعامل دارید، به شما این امکان را می دهد که قبل از تصمیم گیری برای شروع قرارهای ملاقات، بیشتر یکدیگر را بشناسید.

آشنایی در فضای مجازی

آشنایی آنلاین به بخشی جدا ناپذیر از اتفاقات عصر دیجیتال تبدیل شده است. در واقع، از هر پنج رابطه، یکی آنلاین شروع می شود. آشنایی به صورت آنلاین نقش شانس یا جغرافیا را در یافتن شریک عاطفی کاهش می دهد و دنیای کاملاً جدیدی را به روی فرد می گشاید.

شبکه های اجتماعی از جمله ابزارهایی هستند که برای آشنایی با افراد جدید به کار می روند. اینستاگرام یکی از پرمخاطب ترین و محبوب ترین این ابزارها به شمار می آید؛ اما باتوجه به اینکه تمرکز آن بیشتر بر تصاویر و ویدئوها است، بسیاری از افراد با آسیب بینایی تمایل زیادی به استفاده از آن ندارند؛ همچنین در نسخه های اخیر نرم افزار تلگرام، قابلیت جدیدی با عنوان (افراد نزدیک شما) افزوده شده است که با فعال کردن آن می توانید با آدم های جدیدی که در نزدیکی محل زندگی شما هستند، آشنا شوید. خوشبختانه استفاده از این قابلیت کاملاً دسترسی پذیر است. کلاب هوس نیز با متمرکزکردن تعاملات بر بستر صوت، یکی از بهترین محیط ها برای استفادۀ افراد با آسیب بینایی به شمار می رود.

برنامه ها و وب سایت های خاصی برای آشنایی افراد و شکل گیری قرار ملاقات وجود دارند که باتوجه به ویژگی های شخصیتی و محل زندگی شما، افراد مشابه را پیشنهاد می کنند و شما پس از دیدن مشخصات آنان می توانید به هرکس که جذبتان می کند، پیام دهید و گفت وگو را آغاز کنید. میزان دسترسی پذیری این پلتفرم ها متغیر است و با کسب تجربه می توانید به آن پی ببرید؛ همچنین پلتفرم هایی ویژۀ آشنایی افراد با آسیب بینایی وجود دارد که با جستجو در اینترنت می توانید آن ها را پیدا کنید.

در آشنایی مجازی بهتر است چه زمانی به آسیب بینایی خود اشاره کنم؟

آیا بهتر است در پروفایلم آسیب بینایی ام را ذکر کنم؟ آیا بعد از مدتی صحبت کردن به آن بپردازم یا شاید در اولین قرار ملاقات؟ از سویی، ذکر آن در پروفایلتان ممکن است باعث شود در برابر افرادی که سعی در سوءاستفاده از شما دارند، احساس آسیب پذیری و حساسیت بیشتری داشته باشید؛ همچنین ممکن است به شما این احساس را بدهد که دارید خود را با آسیب بینایی تان تعریف می کنید. از سوی دیگر ذکر آن می تواند کمک کند افرادی که آسیب بینایی شما را نمی پذیرند، همین اول کنار بروند؛ همچنین می تواند از بروز استرسی که در آینده برای مطرح کردن این موضوع به وجود خواهد آمد، یا از احساس صادق نبودن با طرف مقابل جلوگیری کند. در نهایت، می توان گفت که هیچ زمان مشخص درستی وجود ندارد، هر زمان راحتید آن را مطرح کنید. این کاملاً به دیدگاه شما بستگی دارد.

در اولین قرار ملاقات چگونه باشیم؟

در روان شناسی اصلی به نام اثر تقدم وجود دارد که طبق آن نخستین تجربیات ما در مواجهه با شخص دیگر از تجربیات بعدی اثربخش تر و مهم تر است. به همین دلیل، افراد سعی می کنند در اولین قرار ملاقات، بهترین خودشان باشند. ممکن است توجه به موارد زیر بتواند به شما در نشان دادن بهترین تصویر از خودتان کمک کند:

بهترین لباس هایتان را بپوشید و از تمیزبودن آن ها مطمئن شوید. در انتخاب لباس و ست کردن رنگ ها می توانید از خانواده یا دوستان خود کمک بگیرید. توجه به آرایش، مدل موها و استفاده از عطر را فراموش نکنید و وقتی کاملاً حاضر شدید، نظر فرد دیگری را در مورد خود جویا شوید.

مکان مناسبی را برای ملاقات انتخاب کنید. بهتر است قبل از زمان ملاقات، به مکان انتخاب شده بروید، با مسیر آن آشنا شوید و جای دستشویی را برای استفادۀ احتمالی شناسایی کنید. فراموش نکنید که مهم است مکان انتخابی شما از نظر نور و صدا با میزان بینایی تان تناسب داشته باشد. تا جایی که می توانید مهارت جهت یابی و تحرکتان را تقویت کنید؛ همچنین مکان ملاقات را به طرف مقابل تحمیل نکنید و نظر او را در این خصوص جویا شوید.

کافه ها یکی از رایج ترین مکان هایی است که برای یک قرار چندساعته گزینۀ مناسبی به حساب می آید؛ اما فضای تاریک کافه ها حرکت کردن را برای افراد کم بینا دشوار می سازد، خصوصاً اگر برای اولین بار به آنجا رفته باشید؛ همچنین توجه به زبان بدن فرد مقابل در این شرایط دشوارتر است. پیداکردن جای مناسب برای نشستن در کافه هایی که میزها به هم نزدیک اند، از دیگر دشواری های این شرایط است. کمک گرفتن از پیشخدمت کافه می تواند در این موقعیت مفید باشد.

در انتخاب مکان، دسترسی به وسایل حمل ونقل عمومی را در نظر بگیرید. آیا ایستگاه اتوبوس یا مترو به شما نزدیک است؟ آیا در آن مکان تاکسی های اینترنتی خدمات ارائه می کنند؟ اگر از اتوبوس یا مترو استفاده می کنید، زمان شروع و پایان قرارتان را با زمان بندی وسایل نقلیه تطبیق دهید تا برای به موقع رسیدن به مشکل بر نخورید.

تصمیم بگیرید که چه چیزی بخورید. به این فکر کنید که خوردن چه غذاهایی به طور معمول سخت و تمیزخوردن آن ها دشوار است. برای مثال ممکن است چلو ماهی به خاطر سختی در جداکردن تیغ ها انتخاب مناسبی نباشد؛ اما ساندویچ گزینۀ بهتری به نظر برسد. برای خواندن منوی کافه یا رستوران می توانید از نرم افزارهایی مثل En-vision یا Sullivan  استفاده کنید یا از پیشخدمت بخواهید تا منو را برای شما بخواند؛ همچنین منوی بعضی از کافه ها یا رستوران ها به صورت آنلاین در دسترس قرار دارد.

از قبل به گفت وگوی خود در طول قرار ملاقات بیندیشید. باتوجه به شناخت قبلی تان از طرف مقابل، موضوعاتی را که برای هر دوی شما جالب اند، انتخاب و در مورد آن ها صحبت کنید. شوخ طبعی ملایمی را چاشنی گفت وگوهایتان کنید؛ البته تا جایی که به لودگی تبدیل نشود.

اگر طرف مقابل شما آسیب بینایی ندارد، برای صحبت کردن در خصوص آسیب بینایی تان آماده باشید. با اعتماد به نفس و دیدگاه مثبت در این مورد صحبت کنید و میزان استقلال خود را به بحث بگذارید. هراندازه با اطمینان بیشتری به این بخش از زندگی تان بپردازید، طرف مقابل نیز راحت تر و آرام تر خواهد بود.

برگرفته از کتابچۀ راهنمای قرار ملاقات برای آسیب دیدگان بینایی و وب سایت VISION AWARE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + دو =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *