مروری بر تازه های کتاب صوتی مهرماه 1400

نویسنده: رقیه شفیعی: کتاب دار بخش نابینایان نهاد کتاب خانه های عمومی کشور

کسانی که به دنبال راه و روش شروع یک زندگی عاشقانه و یا حتی فارغ شدن از یک زندگی سخت هستند مطالعه این بخش را از دست ندهند! در این شماره با کتاب هایی در موضوعات خانواده، تاریخ، رمان، خاطرات، حقوق و روان شناسی با اهل مطالعه و به ویژه بانوان و مسائل مربوط به آنان خواهیم بود.

*«محکم در آغوشم بگیر: هفت گفت و گو برای یک عمر زندگی با عشق» اثر سو جانسون با ترجمه سمانه پرهیزکاری را نشر میلکان سال 1397 در 241 صفحه به چاپ رسانده است.

کتاب برای تمام افرادی است که به دنبال عشق جاودان هستند. زن ها و مرد ها و به طور کلی هر فردی در هر موقعیت و فرهنگی که روابطش نیازمند اصلاحات باشد، می تواند از این کتاب بهره گیرد.

نویسنده مشاور خانواده است. او سعی می کند از طریق مشاوره دادن به افراد و خانواده ها، جنگ میانشان را پایان دهد. او کتابش را به سه بخش تقسیم کرده است. بخش اول به سؤالات قدیمی در مورد عشق پاسخ می دهد، همچنین از تحقیقاتی در مورد روابط خصوصی و عمیق می نویسد. این بخش فهمی تازه از عشق را به عشاق ارائه می دهد. بخش دوم در مورد نسخه کارآمد و عملی درمان هیجان محور است و به شما می آموزد که چگونه پیوندی محکم و ماندگار در زندگی تان داشته باشید. بخش سوم به قدرت بی کران عشق می پردازد و به شما توصیه می کند که زخم های ویران گر ایجاد شده در زندگی را بهبود بخشید.

جانسون می گوید: من مشاوره به زوج ها را در اوایل دهه هشتاد میلادی آغاز کردم. متحیرم که هنوز، بعد از بیست و پنج سال، وقتی در اتاقی می نشینم تا با زوجی کار کنم، با شور و اشتیاق احساس هیجان می کنم. هنوز هم وقتی زوج ها ناگهان پیام های قلبی هم را درک می کنند و با تلاش برای تکیه به یکدیگر دست به خطر می زنند، شادمان می شوم.

*«خاطرات سیاسی، پنجاه نفر و سه نفر ، فرصت از دست رفته از انشعاب تا کودتا» تألیف انور خامه ای را نشر نامک سال 1399 در 1091 صفحه تقدیم تاریخ دوستان کرده است.

این کتاب خاطرات، نخست در سال های 1362 و 1363 به صورت سه کتاب جداگانه منتشر شد و مورد استقبال فراوان قرار گرفت. کتاب حاوی خاطرات انور خامه ای 1295-1397 عضو گروه پنجاه و سه نفر و از بنیان گذاران حزب توده ایران است. او از نسل چپ ایران بود که در سال 1316 همراه دکتر تقی ارانی رهبر و دیگر اعضای گروه 53 نفر به زندان افتاد و در سال 1320 آزاد شد. انور خامه ای از کادرهای اصلی روزنامه ارگان رهبر حزب توده بود که در سال 1322 به حزب پیوست و در سال 1326 به علت اعتراض همراه با خلیل ملکی، جلال آل احمد و فریدون توللی از آن جدا شد. او با شکل گیری نهضت نفت، روزنامه های حجّار و جهان ما را منتشر کرد. بعد از کودتای 28 مرداد 1332 مدت کوتاهی به زندان افتاد و پس از آزادی، زمان کمی از سیاست کناره گرفت و در سال 1340 برای تحصیل به اروپا رفت. پس از اخذ دکترا، چند سالی در خارج و سپس در ایران به تدریس پرداخت. کتاب خاطرات سیاسی او یکی از مهم ترین منابع برای مطالعه جنبش چپ در ایران است.

*«شمس پاره» اثر الیف شافاک با ترجمه صابر حسینی است که نشر مروارید چاپ چهارم آن را سال 1397 در 256 صفحه تقدیم علاقه مندان ادبیات کرده است.

کتاب حاوی 65 مقاله است که شافاک آنها را در روزنامه خبر  ترک منتشر کرده است. موضوع این نوشته ها مسائل اجتماعی، زن، خانواده، ادبیات، سیاست و … است. «شمس پاره» کتابی است که باخواندن آن می توانیم با بحث های نظری شافاک در مورد مسائل گوناگون آشنا شویم. او در این کتاب سعی داشته به واکاوی هویت زن، جامعه مرد سالار، کارکرد های سیاسی و اجتماعی جامعه در برقراری توازن میان تفاوت های جنسیتی، قومی و مذهبی، نویسندگی و نگاه مردم به موضوع ادبیات و رویداد های مهمی که در گذشته و حال اتفاق افتاده بپردازد. وی نویسنده ای آرمان گراست. او نزاع های قومی و مذهبی را نکوهش می کند و معتقد است: انسان ها با هر مذهب، زبان و نژادی که دارند، می توانند با مسامحه و اغماض و چشمپوشی از تفاوت ها در کنار هم زندگی کنند. این کتاب حاوی نظرات اصلی خود نویسنده فارغ از شخصیت پردازی رمان های اوست.

*«تاریخ اجتماعی زنان در عصر قاجار» گردآوری سمیه سادات شفیعی را نشر ثالث سال 1400 در 343 صفحه روانه بازار کرده است.

شناخت اندک از زنان و زنانگی در عصر قاجار، دغدغه اصلی تألیف این مجموعه بوده است. به عبارت دیگر نظم دادن به بحث تاریخ اجتماعی زنان در ایران معاصر و پرهیز از هیاهو بر سر گزاره های نامستند که از گوشه و کنار شنیده می شود و القائات برخی متخصصان همه جا رو و همه چیز دان که قائل به حوزه تخصصی زنان نیستند یا برخی که زن بودن را دلیل بر علم مطالعات زنان می دانند انگیزه ای برای طرح مباحث کتاب بوده است. کتاب حاضر با پرداختن به موضوعاتی چون: زن، خانواده و نظم جنسیتی در عصر قاجار، تحصیل زنان، بازار کار زنان، جایگاه زنان در نظام حقوقی و روابط قدرت، سرکوب بدن زنانه و تفکیک جنسیتی، زنان شبستان، زنان و پزشکی عصر قاجار، زنان، معاینه پزشکی و درمان، مطالعه جنسیتی باور های عامیانه در عصر قاجار، زنان عصر قاجار جرائم و مجازات ها، زنان در گفتمان مشروطه بسوی آموزش، مقایسه میان زن ایرانی و غربی، اعتراض به جایگاه زن ایرانی از این دست مطالب است که در کتاب مفصّل به آن ها پرداخته شده است.

*«بازسازی زندگی پس از طلاق» اثری از بروس فیشر و رابرت آلبرتی با ترجمه اکرم اکرمی را نشر صابرین سال 1395 در 246 صفحه تقدیم علاقه مندان مطالعات خانوادگی کرده است.

طلاق مانند عمل جراحی تمام جنبه های فرد را تحت تأثیر قرار می دهد. ریشه طلاق را باید در موقعیت و انتظارات فرد از زندگی زناشویی جستجو کرد. اکثر افراد به امید زندگی بهتر ازدواج می کنند، شاید اگر غیر از این باشد، احمقانه به نظر برسد. نا امیدی در زمان طلاق به میزان انتظارات ما از زندگی مشترک بستگی دارد. هرچه انتظار ما از زندگی بیشتر باشد و لزوم فرد دیگری را برای معنا دار کردن زندگی بیشتر احساس کنیم، تحقق نیافتن انتظارات مان مارا مأیوس تر می کند. برای بسیاری از افراد، طلاق مانند ظرف شکسته ای است که فرد برای ادامه آن باید بتواند اجزای شکسته آن را جمع آوری کند.

در این کتاب نویسنده با ارائه چارچوب مشخصی این امکان را برای خواننده فراهم می سازد تا این دوره کوتاه را بررسی کند، جایگاه خود را تشخیص دهد و با استفاده از رهنمود های عملی گام به گام به سوی آینده ای سالم و پر نشاط پیش برود. در واقع با مطالعه این کتاب، فرد می تواند از گذشته درس بگیرد، خود را بهتر بشناسد و ابعادی از وجود خود را پرورش دهد که قبلاً برای او ناشناخته بوده است.

*«زندگی شیرین» اثر تکین حمزه لو است که نشر برکه خورشید چاپ ششم آن را سال 1398 در 319 صفحه تقدیم رمان دوستان کرده است.

داستانی ایرانی در سبک خانوادگی و اجتماعی که تکین حمزه لو با نوشتن آن ثابت کرده که دغدغه هایی فراتر از کلیشه های داستان های امروزی و آپارتمانی دارد. او توانسته در دل داستانی خوش خوان و جذاب، برخی از مهم ترین مسائل روز جامعه را بیان کند. کتاب داستان آشنایی دارد. آدم های این کتاب همان کسانی هستند که همیشه و همه جا آن ها را می بینیم. کسانی که تا همین دیروز زندگی بی حاشیه و معمولی داشتند و امروز سری دارند با هزار سودا. در این کتاب، حمزه لو به خوبی نشان داده که چطور آدم ها با تغییر شرایط عوض می شوند و روی تازه ای از خود نشان می دهند.

*«بلوغ جسمی و روحی-روانی در دختران» تألیف ماهیار آذر و دیگران است که نشر ما و شما چاپ بیستم آن را سال 1391  در 144 صفحه به چاپ رسانده است.

در این کتاب سعی شده است تا تغییرات و خصوصیات اساسی و مهم دوران بلوغ در دختران و راه حل های مشکلات شایع مربوطه، به زبان ساده شرح داده شود و تقریباً پاسخ گوی تمامی سؤالات احتمالی در این رابطه باشد. از آن جایی که خواهر، برادر، پدر، مادر و مسئولین، همگی در ارتباط مستقیم با این گروه هستند، لذا تمامی افراد جامعه (از دختر خانم های کلاس پنجم ابتدایی گرفته تا مادر و پدر بزرگ ها، مربیان مدارس و مسئولین و برنامه ریزان حکومتی) این کتاب را نه یک بار، بلکه چندین بار به دقت مطالعه نمایند.

*«حقوق به زبان ساده 1 حقوق متهم» نوشته عبدالفتاح سلطانی و ژینوس سبحانی را نشر روزنه سال 1400 در 159 صفحه تقدیم دوست داران مباحث حقوقی کرده است.

چگونه می شود امور پیچیده تخصصی مانند مسائل حقوقی را به زبان ساده برای اشخاص غیر متخصص در امور حقوقی بیان نمود؟ به گونه ای که کاربردی باشد و از این رهگذر، شهروندان با حقوق قانونی خود آشنایی نسبی پیدا کنند و مجریان قانون نتوانند از عدم آگاهی آنان سوء استفاده نمایند و موجبات تضییع حقوق مردم، خواسته یا ناخواسته فراهم نگردد.

تجربه این ادعا را به اثبات رسانده که هرچه مردم یک سرزمین با حقوق خود بیشتر آشنا باشند کمتر می شود آنها را مورد ستم قرار داد و حتی در روابط مردم با یکدیگر، رعایت حقوق دیگران، بیشتر تضمین می شود. از طرف دیگر هم یکی از اصول اساسی دستیابی به آزادی در مفهوم صحیح خود، شناخت قواعد حقوقی و قانون اساسی مدون در هر جامعه ای است. علاوه بر این، قواعد حقوقی و عرف بین المللی، معاهدات، میثاق ها و کنوانسیون های بین المللی نیز نقش مهمی را ایفا می کنند که آشنایی شهروندان با این قواعد بین المللی در دستیابی آنان به حقوق خود نقش بسزایی دارد. این مجموعه در راستای پاسخ به سؤالات افرادی که نیاز به آگاهی بیشتر نسبت به حقوق مندرج در اسناد یاد شده دارند و با در نظر گرفتن آخرین مصوبات قانونی تهیه شده است.

*«گاندی و استالین دو نشان بر سر راه دوراهی بشریت» اثری از لویی فیشر با ترجمه غلام علی کشانی را نشر قطره سال 1395 در 246 صفحه روانه بازار کتاب کرده است.

چرا گاندی در کنار استالین؟ این دو چه شباهتی با هم دارند؟

اسم گاندی را کم و بیش شنیده ایم و نام استالین را هم. یکی درویشی بوده اخلاق مدار، با لبخندی مشهور بر لب که یکی از معماران جهان بدون خشونت به شمار می آید. دیگری ارتشبدی بوده بی لبخند که کشوری را از میانه خرابه های سرنگونی تزاریست و جنگ اول جهانی در دست گرفت و به شکلی که می خواست شکل داد. لویی فیشر، شوروی شناس، هند شناس و گاندی شناس شاخصی است که در کتابش شرح دریافت دست اولش را از این دو در کنار هم می گذارد و با تجربه ای که از سوسیالیست واقعاً موجود و مخاطرات اخلاقی  و سیاسی و اقتصادی موجود بر سر راه بشر به دست آورده در هم می آمیزد و خواننده را به انتخاب میان این دو دعوت می کند. این چنین است که گاندی و استالین در یک کتاب همنشین هم می شوند.

*«ساعت شوم» نوشته گابریل گارسیا مارکز با ترجمه احمد گلشیری را نشر نگاه چاپ هشتم سال 1398 در 236 صفحه تقدیم رمان دوستان کرده است.

کتاب «ساعت شوم» از جمله آثار معروف گابریل گارسیا مارکز است که به محض انتشار در سال 1961 میلادی جایزه ادبی کلمبیا را نصیب نویسنده اش کرد. در این داستان، سرگذشت یک شهر و شهروندانش روایت می شود. کشیش و شهردار شهر، هر یک تلاش می کنند مردم را به شیوه خودشان رهبری کنند و در این حین، اتفاقات بسیاری رخ می دهد.

*«عربستان از درون» نوشته رابرت لیسی را با ترجمه محمدعلی عسگری نشر کویر سال 1397 در 576 صفحه منتشر کرده است.

عربستان از هر جهت کشوری مرموز است، از ریگ زار هایش گرفته که دریایی از طلای سیاه را در خود نهفته دارد، تا ساکنانش که گران بها ترین خودرو های لوکس جهان را سوار می شوند و از سوی دیگر، هنوز زنان شان را در چادر و نقاب سیاه می پیچند. شاهزادگان سکولاری که سر در قصر های طلایی ینگه دنیا دارند و روحانیان سلفی مسلک و متعصبی که هنوز گرد بودن کره زمین را باور ندارند!. به همان میزان که به دلیل ارتباط دینی تاریخ گذشته عربستان برای ما مأنوس و روشن است، تاریخ معاصر این کشور بر ما ایرانیان مجهول مانده است. اما باید در نظر داشت که در یک قرن گذشته، یکی از با سواد ترین کشور های منطقه پر تلاطم خود بوده است.

رابرت لیسی 73 ساله، طی 4 سال تحقیق و پژوهش، این کتاب را نوشته که در آن مهم ترین انتقاداتش را از خاندان حاکم، شاهزادگان قدرتمند، روحانیون بانفوذ، جامعه سنتی عقب مانده و حتی باور های دینی مردم این کشور بر زبان می آورد. کتاب به صورت یک رمان مستند روایت می شود. تاریخ عربستان از ابتدا تا کنون به صورت نامرئی و در لابه لای صفحات متعدد روایت می گردد. هدف نویسنده هم توجه به لایه های پنهان و وجوه متعدد جامعه عربستان است. این کتاب به بسیاری از پرسش های خوانندگان ایرانی درباره این کشور مرموز پاسخ می دهد.

منبع: ماهنامه ی مانا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *