مروری بر قابلیت های جدید صفحه خوان JAWS 2022

از انتشار نسخه جدید صفحه خوان قدیمی و محبوب جاوز (JAWS) کوتاه زمانی گذشته است. مرور امکانات تازه این صفحه خوان را گذاشته بودیم برای وقتی که شرایط استفاده نابینایان ایرانی هم از این صفحه خوان فراهم شود و حالا که این امکان به وجود آمده و امکان استفاده دائمی از جاوز مهیا شده، بد نیست ببینیم کمپانی فریدم ساینتیفیک در نسخه ۲۰۲۲ چه چیز هایی برایمان رو کرده است.

خبر می رسد که نسخه جدید جاوز از نظر پشتیبانی از محصولات آفیس در وضعیت بهتری نسبت به پیشینیانش قرار دارد. البته این روز ها فریدم ساینتیفیک بیشتر تمرکزش را بر روی پشتیبانی از آفیس ۳۶۵ گذاشته و نسخه ای که اغلب در ایران استفاده می شود دیگر زیاد مورد توجه این شرکت نیست. یک امکان تازه در نوع برخورد جاوز با زبان های گوناگون در نمایشگر های بریل هم از جمله دیگر تغییراتی است که در این نسخه در معرض استفاده عموم قرار گرفته است. تغییر به وجود آمده از این قرار است که چنانچه کاربران از چند زبان هنگام خواندن و نوشتن استفاده کنند، به محض تغییر زبان سیستم با استفاده از کلید های میانبر Alt + Shift, نمایشگر بریل هم زبان ورودی را به زبان جدید تبدیل می کند. به این ترتیب کاربر می تواند بدون نیاز به تغییر زبان نمایشگر بریل، با استفاده از شش کلید مدل پرکینز، به زبان دوم متن بنویسد.

در این نسخه از جاوز شاید بتوان اصلی ترین حوزه تغییرات را در نحوه کنترل خروجی صوتی این صفحه خوان مشاهده کرد. در نسخه جدید، امکانی در اختیار کاربران قرار گرفته که بتوانند با فشار چند میانبر، خروجی صوتی جاوز را تغییر دهند. به طور مثال اگر شما از رایانه ای استفاده می کنید که به دو کارت صدا مجهز شده، به سادگی و ظرف چند ثانیه می توانید برای رایانه تعریف کنید که صدای صفحه خوان را از یک کارت صدا و بقیه صدا ها را از کارت دیگر پخش کند. به این ترتیب مثلاً موقع گوش کردن به موسیقی دیگر صدای صفحه خوان آزارتان نخواهد داد. یک امکان تازه هم در جاوز ایجاد شده که شاید بتوانیم آن را محصول دوران همه گیری کرونا به حساب آوریم. از آنجا که تعداد جلسات برخط در دوران کرونا زیاد شده و حالا دیگر کمتر کسی را می شود پیدا کرد که هر چند روز یک بار در یک جلسه آنلاین حاضر نباشد، طراحان جاوز هم به فکر افزودن یک تسهیل تازه برای خیل جلسه رو ها افتاده اند. در نسخه جدید جاوز شما می توانید کاری کنید که صدای صفحه خوان با صدای کسانی که در جلسه مشغول صحبت هستند تداخل نکند. تمهیدی که طراحان جاوز به این منظور اندیشیده اند این است که قابلیتی در جاوز گنجانده اند که به کمک آن، کاربر می تواند تفکیکی میان صدای جاوز و جلسات ایجاد کند؛ به این ترتیب که مثلاً جاوز را به گوشی سمت چپ هدفون و صدای جلسه را به گوشی راست منتقل کند تا به این ترتیب هر دو صدا را همزمان اما تفکیک شده بشنود. شما می توانید نسخه جدید جاوز را از وبسایت فریدم ساینتیفیک به نشانی FreedomScientific.com بارگیری کنید و درباره دائمی کردنش هم به کانال ها و روش هایی که حتماً خودتان بهتر از نگارنده با آنها آشنا هستید متوسل شوید.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 14 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *