اپلیکیشن قرار؛ رقیبی تازه وارد برای برنامه های تماس تصویری

پس از شروع همه گیری کرونا، برگزاری کلاس ها و جلسات حضوری به یکی از معضلات اساسی نهادهای تجاری و آموزشی تبدیل شد. در چنین زمانی استفاده از پلتفرم های برگزاری نشست های مجازی با استقبال بی نظیری مواجه شد و به همین دلیل بسیاری از سرویس های باسابقه مانند زوم توانستند در مدت کوتاهی، موفقیت های مالی بسیاری را کسب کنند.

توسعه دهندگان داخلی نیز در مدت مشابه تمرکز بسیاری روی ارائه ی بستر ها و سرویس های لازم برای جذب کاربران به سرویس های بومی داشته اند و بازیگرانی که از قبل در این حوزه فعال بودند نیز سعی کردند قابلیت ها و امکانات بیشتری به محصولات خود اضافه کنند.  اپلیکیشن «قرار»، محصولی از هلدینگ هزار دستان (که محصولات دیگرش کافه بازار، دیوار، بلد هستند) نیز ثمره ی تلاش توسعه دهندگان داخلی است که سعی دارد با عرضه ی رایگان ویژگی های متعدد، جای خود را میان سرویس دهندگان بومی باز کند.

اما آیا اپلیکیشن قرار با وجود رقبای قدرتمند بومی و خارجی حرفی برای گفتن دارد؟ در برخورد اول، ظاهر اپلیکیشن بسیار ساده به نظر می رسد و برای شروع کار و ساخت حساب کاربری تنها به یک شماره همراه نیاز دارید. پس از دریافت پیامک حاوی کد فعال سازی و وارد کردن نام، می توانید به ساخت اتاق های عمومی و خصوصی اقدام کنید و لینک آن ها را به اشتراک بگذارید.

برای ساخت هر اتاق ابتدا باید نامی متشکل از چهار کاراکتر یا بیشتر برای آن در نظر گرفته شده و عمومی یا خصوصی بودن اتاق تعیین گردد. سازنده ی اتاق به صورت پیش فرض به عنوان مدیر (ادمین) اتاق نیز در نظر گرفته می شود؛ اما در نسخه ی فعلی امکان انتقال مدیریت اتاق یا تعریف ادمین جدید وجود ندارد. شرکت در نشست های خصوصی تنها برای کاربران دعوت شده از  سوی سازنده ی اتاق، ممکن خواهد بود؛ در حالی که نشست های عمومی برای تمامی کاربران دارای لینک دعوت در دسترس قرار می گیرند.

در نسخه ی فعلی امکان انتقال مدیریت اتاق یا تعریف ادمین جدید وجود ندارد

در هنگام ساخت اتاق جدید امکان دعوت افراد از میان مخاطبین دستگاه یا به اشتراک گذاری لینک دعوت به کاربر پیشنهاد داده می شود. البته لینک دعوت از کاراکترهای زیادی تشکیل شده و استفاده از یک کوتاه کننده ی لینک در نسخه های بعدی می تواند مفید باشد. کاربران می توانند از طریق همین لینک در مرورگر رایانه به صورت ناشناس و بدون نیاز به ثبت نام نیز وارد اتاق ها شوند.

بعد از ورود به اتاق، ویژگی های متعددی در اختیار کاربران قرار می گیرد که بعضی از آن ها مثل بلند کردن دست و ثبت پیام میان شرکت کنندگان در بیشتر سرویس ها مشاهده می شود. اشتراک گذاری فایل  نیز قابلیت مهم دیگری است که می تواند به افزایش پتانسیل قرار برای استفاده به عنوان بستر کلاس های مجازی یا ارائه های آنلاین کمک کند؛ اگرچه ممکن است در ابتدا نحوه ی کار با این ویژگی کمی دشوار و پیچیده به نظر برسد اما ابزارهای مناسبی درون خود جای داده است.

همچنین کاربران می توانند اقدام به اشتراک گذاری صفحه ی گوشی یا رایانه خود کنند که در آموزش قابلیتی ضروری به شمار می رود. با این وجود نرخ فریم تصویر در چنین حالتی کمی پایین تر از حد انتظار است و جابه جایی میان صفحات یا پخش ویدیوها چندان روان به نظر نمی رسند.

استفاده از سرورهای داخلی موجب شده تا صدا و تصویر با تاخیر کمتری در اپلیکیشن قرار نسبت به نمونه های مشابه میان کاربران منتقل شود. همچنین به دلیل بومی بودن سرورها، اینترنت نیم بها هنگام استفاده از اپلیکیشن شامل حال کاربران می شود که در بلند مدت و در هنگام برگزاری جلسات یا کلاس های طولانی تصویری می تواند نکته ی بسیار مثبتی برشمرده شود. در نسخه ی فعلی امکان حضور همزمان ۵۰ شرکت کننده در هر اتاق وجود دارد؛ البته با هماهنگی از طریق تیم پشتیبانی و دریافت سرویس های ویژه می توان این مقدار را افزایش داد.

قابلیت صرفه جویی در مصرف اینترنت می تواند نکته ی بسیار مهمی برای بسیاری از کاربران باشد، اما متأسفانه در نسخه ی همراه به جز خاموش کردن ارتباط ویدیویی، کاربرد چندانی ندارد. اما در نسخه ی تحت وب مخصوص رایانه می توان با کمک این قابلیت اقدام به تنظیم کیفیت تصویر کرد و امیدواریم در نسخه های آتی چنین ویژگی ای به اپلیکیشن قرار نیز اضافه شود.

همان طور که اشاره شد، اپلیکیشن قرار ظاهر ساده ای دارد که موجب می شود شروع کار با آن بسیار آسان باشد؛ اما سادگی نباید هیچ وقت به بهای از دست دادن برخی انتظارات پایه تمام شود. در بخش تنظیمات، گزینه های چندانی در اختیار کاربر قرار نمی گیرد و مقداردهی برای برخی تنظیمات برای نشست های آتی امکان پذیر نیست. همچنین نبود حالت تاریک می تواند برای برخی از افراد به شدت آزاردهنده باشد. در هنگام برگزاری نشست ها نیز امکان مشاهده کاربران و نظارت بر آن ها در پنل جداگانه ای در داخل اتاق وجود ندارد و با افزایش شرکت کنندگان، ممکن است مدیریت آن به کار سختی تبدیل شود.

نبود امکان ایجاد جدول زمانی برای شروع و خاتمه ی اتاق ها نیز یکی دیگر از کمبودهای اپلیکیشن محسوب می شود. با وجود این که پس از خروج سازنده  از اتاق، شرکت کنندگان جدید امکان ورود به اتاق را ندارند اما برای خاتمه و حذف اتاق باید به صورت دستی اقدام کرد. ضبط جلسات نیز یکی از قابلیت های ذکر شده در توضیحات اپلیکیشن است که به صورت پیش فرض در دسترس کاربران قرار ندارد و برای فعال سازی آن باید با تیم پشتیبانی در ارتباط باشید.

برای جمع بندی می توان گفت قرار در مرزی بین تماس های ویدیویی دورهمی مانند واتساپ و سرویس های برگزاری نشست مجازی حرفه ای مانند اسکای روم و ادوبی کانکت قرار می گیرد. اگرچه این اپلیکیشن قابلیت های متعددی در اختیار کاربران خود قرار می دهد اما هنوز نمی تواند رقیب سرسختی برای پلتفرم های حرفه ای به شمار بیاید، درحالی که برخی ابزارهای رایگان مانند گوگل میت می توانند امکانات مشابه در کنار پایداری بیشتر را ارائه دهند.

از سوی دیگر نمی توان بعضی قابلیت های بومی آن مانند پشتیبانی تلفنی در تمامی روزهای هفته حتی روزهای تعطیل (به جز جمعه ها) و مصرف اینترنت نیم بها را نادیده گرفت. افزودن قابلیت های جدید مانند حالت تاریک و امکان ویرایش اطلاعات کاربری در کنار رفع برخی از نقص ها مثل پایداری برگزاری نشست ها می تواند به افزایش استقبال کاربران بومی کمک کند.

منبع: دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 6 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *