دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 23 بهمن ۹۵

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در بیست و نهمين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، ۱۵ خبر تقديم شما گراميان مي شود.

فاز دوم شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد

فاز دوم شبکه ملی اطلاعات در تاریخ هجدهم بهمنماه با همکاری بخش های دولتی و خصوصی افتتاح شد.

به گزارش زومیت، فاز دوم شبکه ملی اطلاعات در تاریخ هجدهم بهمنماه با حضور شرکت های ارائه دهنده ی ارتباطات ثابت و موبایل، تولیدکنندگان محتوای متنی و ویدیویی، شبکه های محتواهای ویدیویی (VOD)، سازمان ها و شرکت های دولتی و همچنین خبرنگاران حوزه فناوری اطلاعات به بهره برداری رسید.

در این فاز از شبکه ملی اطلاعات تعداد مراکز تبادل ترافیک داده ی داخلی (iXP-ها) از ۴ به ۷ عدد می رسد تا شاهد افزایش کیفیت و سرعت دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت در سراسر کشور باشیم. بدین ترتیب مراکز تبادل ترافیک داده ی داخلی شهرهای قم، اهواز و اصفهان به ۴ شهر تهران، تبریز، مشهد و شیراز اضافه می شود تا iXP-های ملی که با نام NiX از آن ها نام برده می شود، به ۷ عدد برسد.

همچنین در مرحله ی دوم شبکه ملی اطلاعات شبکه ی تحویل محتوا در مراکز داده ی کشور راه اندازی می شود و گسترش می یابد که تاکنون این کار توسط افرانت، برهان خلاق و ابر آروان به صورت رسمی اجرا شده است و دیگر شرکت ها نیز در مراحل پایانی بهره برداری از این ویژگی برجسته در مراکز داده هستند.

یکی دیگر از کارهایی که در فاز دوم شبکه ملی اطلاعات رخ داده، دو و نیم برابر شدن شبکه انتقال داده های کشور است که از ۴ ترابیت بر ثانیه به ۱۰ ترابیت بر ثانیه رسیده است. البته تا پایان فروردین ماه ۹۶ شبکه انتقال IP کشور نیز به ۱۰ ترابیت بر ثانیه خواهد رسید.

سامانه ی داده کاو در فاز دوم شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شده است تا پایش ویروس های موجود در شبکه، امنیت شبکه ملی اطلاعات را برقرار کند.

در فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، میانگین سرعت دسترسی به اینترنت در شبکه های نسل سوم تلفن همراه (3G) حدود ۲ مگابیت بر ثانیه، در شبکه های نسل چهارم تلفن همراه (4G) حدود ۱۲ مگابیت بر ثانیه و در شبکه های ADSL حدود ۵ مگابیت بر ثانیه خواهد بود.

فاز دوم شبکه ملی اطلاعات در حالی افتتاح شد که بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات، تمام ارائه دهندگان اینترنت ثابت و همراه موظف به جداسازی تعرفه ترافیک داخلی و خارجی هستند تا از این به بعد تعرفه ی ترافیک داخلی ۵۰ درصد ترافیک پهنای باند خارجی محاسبه شود.

شبکه ملی اطلاعات در این فاز و فازهای بعدی با توجه به مجوزهای جدید IPTV و VOD، زمینه ی افزایش ترافیک محتویات ویدیویی در کشور را فراهم می آورد.

رایتل اپلیکیشن رای‌ فون، IPv6 و ۷ پروژه دیگر را افتتاح کرد

شرکت رایتل ۹ پروژه ی جدید افتتاح کرد که رای فون، IPv6 و سرویس ریز ارتباطات مهم ترین آن ها هستند.

به گزارش زومیت، شرکت رایتل در تاریخ هفدهم بهمنماه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر شورای عالی فضای مجازی ۹ پروژه ی جدید خود را افتتاح کرد.

شرکت رایتل همزمان با دهه ی فجر، از پروژه های تجمیع LTE-A و LTE، اپلیکیشن رای فون، شبکه فیبر نوری تهران، IPv6، وب چت ارتباط مشتریان، مرکز تماس مشتریان، مرکز عملیات امنیت (SOC)، سرویس ارائه ریز ارتباطات و شبکه تحویل محتوا (CDN) رونمایی کرد.

با افتتاح این پروژه های رایتل، از این پس مشترکان رایتل می توانند در استفاده از اینترنت موبایل خود از پروتکل اینترنت نسخه ی ۶ یا همان IPv6 استفاده کنند.

همچنین برای ارتباط بهتر و دریافت پشتیبانی بیشتر، مشتریان می توانند با مرکز تماس ۳۶۵ روزه این شرکت از خدمات ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته استفاده کنند یا از طریق سرویس وب چت این شرکت اقدام به دریافت خدمات پشتیبانی کنند.

رایتل همچنین مرکز علمیات امنیت (SOC) را به صورت رسمی افتتاح کرد. این مرکز موفق به دریافت استاندارد ISO 27001 شده است.

مشترکان رایتل از این پس می توانند با مراجعه به پنل کاربری خود، درخواست ریز ارتباطات بدهند تا پس از احراز هویت، حداکثر ۲۴ ساعت بعد بتوانند ریز مکالمات خود را مشاهده کنند.

رایتل خدمات تصویری خود از جمله دریچه هفتم را روی شبکه تحویل محتوا (CDN) برد تا افراد در سراسر کشور با سرعت مطلوبی بتوانند محتویات ویدیویی، صوتی و تصویری خود را مشاهده کنند.

اپلیکیشن رای فون هم در مراسم افتتاح پروژه های رایتل رونمایی شد. این اپلیکیشن پیام رسان علاوه بر قابلیت پیام رسانی، امکاناتی از جمله تماس صوتی درون رای فونی، تماس تصویری درون رای فونی و تماس صوتی با شماره های خارج از رای فون دارد.

در این مراسم، شرکت رایتل قراردادهای ۵ اپراتور مجازی کیش سل پارس، های وب، شاتل، فناپ و آرین ماهواره را اعطا کرد. به گفته ی مدیرعامل رایتل، بر اساس تعهد این ۵ شرکت MVNO قرار است ترافیک تبادل داده ۱۴۰۳ ترابایت، پیام دهی ۱۵۹ میلیون پیامک و ۲۸۶ میلیون دقیقه ترافیک تماس صوتی داشته باشند.

تفاهم نامه ی رایتل و سازمان نظام پزشکی کشور نیز در این مراسم به امضاء رسید.

جهرمی: قیمت اینترنت و پهنای باند تا آخر سال کاهش مجدد دارد

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد با بزرگ شدن بازار و افزایش حجم ترافیک شاهد کاهش مجدد قیمت اینترنت تا پایان سال خواهیم بود.

به گزارش زومیت، مدیر عامل زیرساخت در جمع خبرنگاران از کاهش مجدد قیمت اینترنت تا پایان سال خبر داد و اعلام کرد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به دستور وزیر ارتباطات در حال تعیین تعرفه جدید اینترنت برای تصویب و اجرا در کشور است.

محمد جواد آذری جهرمی معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در جمع خبرنگاران گفت: «ما معتقدیم قیمت پهنای باند با توجه به حجم سرمایه گذاری و وسعت بازار تعیین می شود. بدین ترتیب با بزرگ شدن بازار و افزایش حجم ترافیک مصرفی داده ها، کاهش قیمت پهنای باند یک روال منطقی است.»

جهرمی ادامه داد: «با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حال حاضر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی محاسبه های لازم برای تعیین هزینه ها و میزان بازار را انجام می دهد. کاهش تعرفه پهنای باند و اینترنت تا پایان سال قطعا اجرا می شود اما میزان آن بستگی به حجم بازار دارد.»

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد: «با توجه به دو برابر شدن پهنای باند در اجرای پروژه ی تلاش ۳ و همچنین مجوزهای IPTV صادرشده توسط صداوسیما، باید منتظر ایجاد ظرفیت های بازدید بیشتر ویدیو باشیم.»

به گفته مدیرعامل زیرساخت، با توجه به افزایش نیاز استفاده از اینترنت در ایران دیگر استفاده از پورت های ۱۰ گیگابیت بر ثانیه جوابگو نیست و بدین ترتیب استفاده از پورت های ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه در ایران، از این پروژه آغاز شده است.

برنامه iGap: معرفی و بررسی اپلیکیشن پیام رسان ایرانی آی گپ

iGap اپلیکیشنی ایرانی در زمینه ی پیام رسانی آنلاین است که با ویژگی های جدید و بسیار کاربردی برای اندروید، آیفون، ویندوز و لینوکس منتشر شده است.

به گزارش زومیت، خوشبختانه در سال های اخیر شاهد ورود تیم های برنامه نویس ایرانی به زمینه ی ساخت اپ های پیام رسان آنلاین هستیم. با وجود آنکه در حال حاضر پیام رسان هایی همچون واتس اپ یا تلگرام حرف اول را در این زمینه می زنند. ما همچنان از یک نسخه ی خوب وطنی از اپلیکیشن های پیام رسان استقبال خواهیم کرد و با توجه به آنکه در چند ماه اخیر شاهد انتشار اپ های مختلفی در این زمینه بوده ایم؛ می توان امیدوار بود که در آینده ای نزدیک، اپلیکیشن های پیام رسان ایرانی به رقیبی جدی برای رقبای خارجی خود تبدیل شوند. iGap یکی از این برنامه های نوپا است که با مهیا کردن ویژگی های مهمی که در رقیب های خارجی وجود دارد و همچنین انتشار یکپارچه برای تمام پلت فرم ها، قدم اول را محکم برداشته است؛ به طوری که می توان امیدوار بود با بروزرسانی های بعدی این روند تکاملی به یک نتیجه ی ایده آل و بدون نقص ختم شود. در ادامه با بررسی اپلیکیشن iGap در خدمت شما خواهیم بود.

زبان، طراحی و پلت فرم ها

iGap با دو زبان فارسی و انگلیسی و طراحی منحصر به فرد مینیمالیستی منتشر شده است. شما از این برنامه می توانید در گوشی های اندروید و آیفون، در ویندوز و لینوکس و همچنین در نسخه ی تحت وب استفاده کنید که یک ویژگی بسیار ارزشمند برای iGap محسوب می شود و استفاده از آن را در تمام ابزارها ممکن می کند. پیام های شما در iGap به صورت آنلاین همیشه و همه جا در دسترس شما خواهند بود و فارغ از آنکه از چه دستگاهی برای لاگین شدن استفاده کنید، پیام های خود را همیشه در دسترس خواهید داشت. ویژگی همگام سازی برای پیام های Draft (پیش نویس) نیز اجرایی شده است و برای مثال اگر مشغول نوشتن پیامی در اپ موبایل iGap هستید، می توانید آن را ناتمام رها کنید و در نسخه ی تحت وب ادامه ی آن را بنویسید.

امنیت

در کنار این خدمت رسانی آنلاین و همگام سازی اطلاعات بین دستگاه های مختلف، امنیت پیام های شما با سخت گیری بسیار بالایی تضمین شده است. پیام های ارسالی و دریافتی، چه در چت های خصوصی و چه در گروه ها یا کانال ها با استفاده از رمزنگاری ترکیبی AES۲۵۶ متقارن و اس اس ال ۲۰۴۸ بیتی RSA رمزگذاری می شوند تا کاربران اطمینان کاملی برای محفوظ ماندن حریم شخصی خود داشته باشند.

علاوه بر این شاهد بخشی با عنوان Active Sessions هستیم که در آن می توانید تمام ابزارهایی را که به اکانت شما متصل هستند، مشاهده کنید تا در صورت وجود موارد مشکوک، به سرعت دسترسی آن را به اکانت خود مسدود کنید.

چت، گروه و کانال

در iGap علاوه بر آنکه می توانید با دوستان خود به صورت خصوصی به گفتگو بپردازید، قادر به ساخت گروه و کانال نیز خواهید بود. امکان ساخت کانال به خصوص در این روزها که کانال ها مورد توجه بسیاری قرار گرفتند، بسیار مفید و کاربردی خواهد بود و شما می توانید با ساخت کانال، مرجع اطلاع رسانی مخصوص به خود داشته باشید. کانال ها به صورت عمومی (قابل جستجو توسط کاربران) و خصوصی (عضویت تنها با لینک جوین) قابل ساخت خواهند بود که البته در آینده نیز در صورت لزوم می توانید حالت آن را از خصوصی به عمومی یا برعکس تغییر دهید. در iGap می توانید با درج کاراکتر @ در ابتدای آیدی یک کانال یا شخص، آن را به اکانت مورد نظر لینک کنید.

تبدیل چت خصوصی به گروه

نکته ی بسیار جالبی که در آی گپ مشاهده کردیم، امکان تبدیل چت خصوصی به گروه بود. برای مثال اگر مشغول گفتگو با دوست خود بودید و نیاز به هم صحبتی با افراد دیگری نیز داشتید، می توانید با لمس منوی بالا، چت خود را به گروه تبدیل و افراد مورد نظر را وارد بحث کنید.

ارسال فایل با هر فرمت یا حجم + نقاشی

خوشبختانه سازندگان iGap به یکی از مهم ترین ویژگی های پیام رسان های آنلاین یعنی ارسال فایل نیز بی توجه نبوده اند و بستر بسیار مناسبی در این زمینه برای کاربران مهیا کرده اند. شما در iGap می توانید بدون محدودیت در حجم یا فرمت، فایل های خود را ارسال کنید. عکس، ویدیو، صوت، گیف و هر آنچه تصور کنید، در iGap قابل ارسال خواهند بود.

لایک و دیسلایک در کانال

اگر تجربه ی عضویت در کانال های تلگرامی داشته باشید، حتما اطلاع دارید که یکی از شاخصه های کانال، یک طرفه بودن آن است؛ به طوری که اعضای کانال، تنها قادر به خواندن مطالب منتشرشده هستند و امکاناتی همچون ارسال نظر یا حتی لایک کردن آن را ندارند. تقریبا تمام کاربران تلگرام با نبود امکان نظردهی در پست های کانال موافق هستند؛ اما عده ی بسیاری خواستار اضافه شدن ویژگی لایک یا دیسلایک به پست ها هستند تا به این صورت احساسات خود نسبت به یک پست را نشان دهند که تا به امروز شاهد عملی شدن این درخواست نبودیم و بسیاری از کانال ها برای جبران این کمبود دست به دامان ربات های لایک/دیسلایک شده اند. اپلیکیشن iGap اما ویژگی بسیار کاربردی و مفید لایک/دیسلایک را به کانال های خود اضافه کرده است و برای تمامی مطالب متنی یا مدیا که در کانال منتشر می شوند، دکمه های لایک و دیسلاک نیز در نظر گرفته است. به این ترتیب کاربران یک کانال می توانند درباره ی پست های مختلف یک کانال ابراز احساسات کنند.

ویرایش، پاسخ و فوروارد پیام

پیام های ارسالی شما در iGap قابل ویرایش خواهند بود؛ به این معنا که اگر بعد از ارسال یک پیام در چت شخصی یا گروهی متوجه اشتباهی در آن شدید، می توانید با لمس آن و انتخاب گزینه ی ویرایش، متن آن را تغییر دهید. امکانات مهم دیگری همچون Reply یا Forward کردن پیام ها نیز در iGap وجود دارند.

نسخه تحت وب، ویندوز و لینوکس

iGap علاوه بر اندروید و آی او اس، در ویندوز و لینوکس و همچنین تحت وب نیز قابل اجرا خواهد بود. برای مثال در اسکرین شات بالا محیط برنامه در نسخه ی تحت وب را مشاهده می کنید.کارایی نسخه ی تحت وب ای گپ در سطح بسیار قابل قبولی قرار دارد و تقریبا تمام امکانات اصلی برنامه در نسخه ی وب نیز قابل اجرا و استفاده خواهند بود. نکته ی جالبی نیز که در نسخه ی تحت وب مشاهده کردیم امکان تفکیک کردن پیام های عادی، گروه و کانال ها بود که این امر به خصوص زمانی که در چت ها، گروه ها و کانال های زیادی عضو هستید بسیار کاربردی خواهد بود و شما را در نظم دهی برنامه یاری خواهد کرد. برای دسترسی به نسخه ی وب کافیست تا به این آدرس مراجعه کرده و شماره ی خود را وارد کنید.

نقاط ضعف

در کنار تمام ویژگی های مثبتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، شاهد نقاط ضعفی نیز در iGap بودیم که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد.

  • جای خالی استیکرها

در حال حاضر iGap تنها از اموجی ها پشتیبانی می کند و استیکری در آن وجود ندارد که البته احتمال اضافه شدن استیکرها در نسخه های بعدی بسیار بالا است.

  • تصاویر زمینه ی بسیار ضعیف

در iGap شما می توانید مانند اپلیکیشن های پیام رسان دیگر تصویر زمینه ی گفتگوها را تغییر دهید؛ اما متاسفانه تصاویر آماده ای که برای این بخش در نظر گرفته شده است، چه از لحاظ زیبایی ظاهری و چه از لحاظ کیفیت در سطح قابل قبولی قرار ندارند و باید به تصاویر موجود در گالری گوشی خود بسنده کنید. البته تصویر زمینه ی پیش فرضی که در ابتدا در برنامه وجود دارد، بسیار مناسب است؛ اما مشکلی که وجود دارد عدم وجود این تصویر در بخش «تصاویر آماده» است و اگر برای امتحان دیگر تصاویر، آن ها را فعال کنید، دیگر به این تصویر پیش فرض دسترسی نخواهید داشت. این بخش نیز به طور یقین در بروزرسانی های بعدی تکامل خواهد یافت.

  • انیمشن های غیرضروری و کند

انیمیشن های موجود در iGap برای باز شدن منوها با وجود آنکه زیبا هستند؛ اما سرعت اجرای کمی دارند. برای مثال وقتی برای دسترسی گزینه های حذف، ویرایش یا … روی یک پیام لمس می کنید، منوی مورد نظر به جای آنکه به صورت آنی در دسترس قرار بگیرد، با افکت Fade ظاهر می شود که همین موضوع باعث می شود باز و بسته شدن منوها نزدیک به ۱ ثانیه به طول بیانجامد. این موضوع به خصوص در زمان هایی که قصد مدیریت چند پیام دارید، باعث ایجاد وقفه ی قابل توجهی خواهد شد. هنگام لمس گزینه ی Attach نیز گزینه ها بدون آنکه ضرورتی وجود داشته باشد، با حالت انیمیشنی اجرا می شوند که به صورت لگ دار است و جلوه ی چندان زیبایی ندارد.

سخن پایانی

در انتها باید تأکید کنیم که iGap قرار نیست جایگزین تلگرام یا واتس اپ شود. این اپلیکیشن نیز مانند هر پیام رسان دیگری به بازار عرضه شده است تا مخاطبین مخصوص به خود را به دست آورد. همان طور که ممکن است یک کاربر عاشق تلگرام و کاربری دیگر از آن متنفر باشد، iGap نیز به عنوان یک اپلیکیشن وطنی و با ارائه ی امکانات مهم و ضروری سعی بر آن دارد که ابزاری همه چیز تمام برای کاربران مهیا کند و به مرور مخاطبین خود را به دست آورد. از همین رو مقایسه ی امکانات یا حتی ظاهر آن با تلگرام یا هر اپلیکیشن پیام رسان دیگری غیرمنطقی خواهد بود؛ چراکه هدف، کپی برداری از یک نمونه ی خارجی نیست بلکه الهام گرفتن از ایده ها و کاربردهای مهم اپلیکیشن های روز دنیا و ساخت یک نسخه ی متفاوت از آن است. ضمن آنکه نباید فراموش کنیم که iGap در ابتدای راه است و مسلما با انتشار بروزرسانی های بعدی، نسخه به نسخه کامل تر خواهد شد تا در نهایت به یک اپلیکیشن ایده آل تبدیل شود. برای دانلود این برنامه و عضویت در آن می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

توجه: در صورتی که بعد از وارد کردن شماره و دریافت کد فعالسازی، iGap به صورت خودکار کد دریافتی را شناسایی نکرد، منتظر بمانید تا تایمر ۶۰ ثانیه ای آن به پایان برسد و سپس به صورت دستی کد دریافتی را وارد کنید.

آپدیت جدید واتس اپ دارای یک قابلیت جدید می باشد

به گزارش تک24، طبق توییت منتشر شده توسط WABetaInfo@ اینطور به نظر می آید که قابلیت فعالسازی آگاه ساز تغییر اعلان در جدیدترین نسخه آزمایشی مسنجر واتس اپ قرار خواهد گرفت. با این وجود در زمانیکه استاتوس یکی از مخاطبان شما تغییر یابد، شما توسط یک نوتیفیکیشن مطلع خواهید شد. با وجود اینکه این آپدیت در بعضی اوقات مفید عمل می کند، اما دریافت اعلان های پیاپی می تواند موجب آزار برای بعضی از مخاطبانی که دوستدار تغییر مکرر این بخش اند، باشد. اما گفته شده است که می توانید دریافت اعلان را غیرفعال نمایید.

WABetaInfo@ گفته است که این قابلیت به طور پیش فرض خاموش می باشد و بایستی به منظور فعالسازی آن به طور دستی به بخش تنظیمات مراجعه کنید. متاسفانه هنوز اطلاعی نداریم که این آپدیت در چه زمانی به طور عمومی انتشار خواهد یافت.

دستیار هوشمند سامسونگ در گلکسی اس 8، نسبت به دستیار گوگل از زبان های بیشتری پشتیبانی می کند

سامسونگ همراه با گوشی های گلکسی اس 8، دستیار هوشمند مجازی جدیدی به نام بیکسبی (BixBy) را نیز عرضه خواهد کرد.

به گزارش دیجی رو، پیش از این سامسونگ در محصولات خود از دستیار S-Voice استفاده می کرد که عملکرد چندان مناسبی نداشت، اما به تازگی این کمپانی Viv که یکی از محصولات شرکت Fame است را خریداری کرده؛ Fame سازنده Siri های اپل بوده و یکی از مهمترین شرکت های فعال در زمینه هوش مصنوعی است و محصولاتی طراحی کرده که قابلیت کد نویسی دارند و مسائل جدید را به سرعت فرا می گیرند.

رسانه های کره گزارش داده اند که بیکسبی به صورت پیش فرض از 7 یا 8 زبان مختلف پشتیبانی می کند که کره ای و ژاپنی نیز جزو آنها هستند. این در حالی است که دستیار گوگل در گوشی های پیکسل از 5 زبان پشتیبانی می کند. سامسونگ از ابتدا به دنبال محصولی بود که یک دستیار مجازی کامل باشد و با کاربر به خوبی گفتگو کند، این درحالی است که تیم Viv بیشتر به دنبال محصولی بود که در همه فعالیت ها و کارکردهای گوشی حضور داشته باشد، به این ترتیب انتظار می رود که با دستیار بسیار خوبی در گوشی های گلکسی اس 8 مواجه باشیم.

Viv AIبیکسبی اهمیت زیادی برای سامسونگ دارد، به صورتی که ممکن است حتی یک دکمه فیزیکی مخصوص این دستیار در گوشی های اس 8 تعبیه شده باشد. سامسونگ در تلاش است تا این دستیار در رابط کاربری گوشی، اپلیکیشن های مختلف و حتی اینترنت اشیا و لوازم خانگی نیز کاربرد داشته باشد. گفته می شود که با توجه به قابلیت های خوب این دستیار، گوگل اجازه داده تا بیکسبی در سرویس های اندروید 7 نوقا نیز حضور داشته باشد. سامسونگ امیدوار است تا برای توسعه هرچه بیشتر این دستیار هوشمند در آینده با گوگل همکاری کند.

باتری های معیوب و زباله های دیگر باعث آتش گرفتن کارخانه سامسونگ شدند

به نظر مشکلات مربوط به باتری های شرکت سامسونگ قرار نیست که به این زودی ها تمام شود چراکه این بار باتری های لیتیومی معیوب در کنار زباله های دیگر این شرکت، باعث آتش گرفتن کارخانه سامسونگ در شهر تیانجین (Tianjin) شده اند.

به گزارش گجتنیوز، هرچند، با توجه به گزارش های منتشر شده، آتش سوزی در کارخانه “Samsung SDI” (یکی از بخش های این شرکت که مسئول تولید باتری هاست) جزئی بوده و هیچ آسیبی به افراد حاضر در محل نیز نرسیده است. به علاوه مدیران اذعان داشته اند که آتش سوزی در چنین کارخانه هایی بسیار معمول است. درنتیجه، نیازی به نگرانی در مورد گلکسی اس 8 (Samsung Galaxy S8) و تاخیر در عرضه آن نخواهد بود.

بدون شک انتشار خبر آتش گرفتن کارخانه سامسونگ در اثر باتری های معیوب برای مدیران خوشایند نیست چراکه پیشتر و طی ماه های اخیر شاهد پاسخ گویی آنها به مشکلات مربوط به گلکسی نوت (Samsung Galaxy Note 7) بوده ایم. منتشر شدن چنین خبری نیز تنها باعث یادآوری مشکلات قبلی خواهد شد. علاوه بر این موارد، درگذشته نیز بسیاری از افراد از شرکت وابسته “SDI” به خاطر مشکلات مربوط به گلکسی نوت 7 انتقاد کرده بودند.

به هر صورت، هنوز سامسونگ به زمان بیشتری برای عبور از خاطرات قدیمی نیاز دارد و انتشار اخباری از این دست، تنها باعث به خطر افتادن موقعیت آنها می شود.

اپل از نمایشگر خمیده در آیفون های آینده استفاده خواهد کرد

به نظر می رسد کمپانی اپل در آیفون های آینده خود از نمایشگرهای خمیده بهره خواهد گرفت.

به گزارش زومیت، اپل در حال تغییر تکنولوژی صفحه نمایش مورد استفاده در آیفون های خود است. تأمین کنندگان آسیایی اپل در رقابت سنگینی با یکدیگر قرار دارند تا قرارداد ساخت میلیون ها صفحه نمایش آیفون را به دست بیاورند.

اگرچه شایعات حال حاضر، بیشتر در مورد استفاده از صفحه نمایش های OLED در نسل بعدی گوشی هوشمند آیفون بحث می کنند؛ اما با این حال یکی از تأمین کنندگان کنونی اپل به نام Japan Display اعلام کرده که در حال توسعه نسل بعدی تکنولوژی نمایشگرهای منعطف مخصوص گوشی های همراه است. این تأمین کننده می گوید فناوری جدید مورد بحث تا سال ۲۰۱۸ آماده خواهد شد.

وال استریت ژورنال بر اساس گفته های یک منبع نزدیک به حوزه ی صفحه نمایش های موبایلی، گزارش داده که در واقع اپل به دنبال تکنولوژی جدید ال سی دی های انعطاف پذیر است تا از آن در آیفون های آینده ی خود بهره ببرد.

تکنولوژی صفحه نمایش های ال سی دی منعطف، احتمالاً برای تولید نمایشگرهای خم شونده شبیه به آنچه سامسونگ در گوشی های هوشمند سری گلکسی اج ارائه کرده است، توسط اپل به کار گرفته خواهد شد. انتظار می رود کوپرتینویی ها در مدل های آینده ی آیفون خود از نمایشگر های خمیده بهره ببرد.

البته این کار را نمی توان با تکنولوژی کنونی ال سی دی ها انجام داد و دست یابی به این هدف نیاز به یک بخش شیشه ای دارد.

آیفون ۸ و فراتر از آن

انتظار می رود آیفون بعدی اپل که در پاییز سال جاری معرفی خواهد شد، از یک صفحه نمایش OLED بهره ببرد. بر اساس شایعات و تحلیل های مختلف، گفته می شود نمایشگر آیفون جدید اپل حاشیه های بسیار کمی خواهد داشت و از شارژ بی سیم پشتیبانی خواهد کرد. از دیگر مشخصات احتمالی این گوشی می توان به سنسور اثر انگشت یکپارچه شده در زیر صفحه نمایش اشاره کرد.

سامسونگ موفق شده است قرارداد تولید نمایشگرهای OLED مورد نیاز امسال اپل را به دست بیاورد، اما رقبای این غول کره ای از جمله Japan Display از همین حالا سعی دارند شرایط لازم برای تولید نمایشگرهای مورد نیاز اپل برای سال ۲۰۱۸ را ایجاد کنند.

می توان گفت اگر تعداد نمایشگرهای ال ای دی مورد نیاز اپل به اندازه کافی در دسترس نباشد، احتمال دارد این شرکت از یک تکنولوژی متفاوت برای نمایشگر آیفون ۸ استفاده کند.

علاوه بر شرکت ژاپن دیسپلی کمپانی فاکس کان چین و شارپ نیز به عنوان تأمین کنندگان دیگر صفحه نمایش آیفون های بعدی، مد نظر اپل هستند. رئیس فاکس کان اوایل این هفته در مورد احداث یک کارخانه ی تولید صفحه نمایش در آمریکا صحبت هایی کرد. مدیرعامل شارپ رقابت برای تولید نمایشگرهای مورد نیاز اپل را مثل یک بحران توصیف کرده است.

تای جنگ وو مدیرعامل شارپ می گوید: «در حال حاضر مشخص نیست که نمایشگر آیفون بعدی اپل قطعا اولد است؛ اما اگر اپل بخواهد همچنان نوآوری داشته باشد، مسلما باید این تغییر را در خود ایجاد کند. گرچه این شرایط بحرانی است؛ اما در عین حال می توان به عنوان یک فرصت خوب از آن بهره گرفت.»

رونمایی Gameband و آتاری از ساعت های هوشمند مخصوص گیمرها

با اینکه می توانیم عرضه ی بازی هایی همچون پوکمون گو را یک نشانه ی خوب برای گیمرهای علاقه مند به دنیای ساعت های هوشمند بدانیم، اما مطمئنا در حال حاضر بازی های جذاب و متنوعی برای این دسته از کاربران بر روی پلتفرم اسمارت واچ وجود ندارد. حالا گیم بند (Gameband) و آتاری (Atari) قصد ساخت و عرضه ی ساعت های هوشمندی را دارند که به طور مستقیم برای کاربران علاقه مند به بازی های ویدیویی عرضه خواهند شد.

به گزارش گجتنیوز، این ساعت ها در دو مدل عرضه خواهند شد که مدل اول، ساعت هوشمند آتاری نام دارد. این مدل که از بدنه و بندی به رنگ قرمز برخوردار شده است، دارای مجموعه ای از بازی های خاطره انگیز این کمپانی نظیر Pong ،Crystal Castles، Breakout، Centipede و Asteroids خواهد بود. البته شاید انتظار دیدن نام بازی های به مراتب جذاب تر و پرگرافیک تری را در این لیست داشتید، اما همین که بدانیم این کمپانی خوش نام و محبوب وارد عرصه ی ساخت اسمارت واچ شده است، احتمالا به معنای این است که در آینده شاهد عرضه و انتقال بازی های محبوب بیشتری از کنسول های سنتی به این پلتفرم خواهیم بود.

رونمایی Gameband و آتاری از ساعت های هوشمند مخصوص گیمرها

مدل دوم به همراه یک مینی گیم ساخته شده بر مبنای بازی مستقل Terraria عرضه خواهد شد. این ساعت هوشمند دارای شیاری برای قرار دادن کارت های حافظه ی جانبی میکرو اس دی تا سقف ۲۵۶ گیگابایت خواهد بود و از طریق یک نرم افزار اختصاصی به نام PixelFurnace، کاربران قادر خواهند بود که انواع بازی های جذابی که در آینده عرضه می شود را به همراه تصاویر، فایل های ویدیویی و موسیقی های خود از سیستم های دیگر بر روی آن ذخیره نمایند.

کاربران قادر خواهند بود که بازیها را به طور مستقیم برای ساعت هوشمندشان دانلود و نصب نمایند و یا با اتصال آن به یک کامپیوتر شخصی، به تجربه ی بازی های دانلود شده بپردازند. علاوه بر اپلیکیشن هایی نظیر تقویم، دفترچه ی مخاطبان، نرم افزار شماره گیری و اپ پیش بینی آب و هوا، این ساعت هوشمند مخصوص گیمرها به همراه ۲۰ مینی گیم جذاب عرضه خواهد شد.

ساعت های هوشمند مخصوص گیمرها با سرمایه ی مردم ساخته خواهند شد

در حال حاضر این پروژه برای جمع آوری سرمایه بر روی وب سایت کیک استارتر قرار گرفته است و شما با پرداخت ۹۹ دلار و حمایت از این پروژه در صفحه ی مخصوص آن، می توانید یکی از این ساعت ها را قبل از عرضه ی عمومی به بازارهای جهانی دریافت کنید. با وجود این که سقف سرمایه ی ۷۵ هزار دلاری این پروژه به زودی تکمیل خواهد شد، اما همچنان این نکته را در ذهن داشته باشید که امکان توقف و لغو پروژه ی این ساعت های هوشمند نیز مشابه تمام پروژه های سرمایه گذاری جمعی وجود دارد.

افزایش کیفیت تصاویر به سبک فیلم های پلیسی در سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل

احتمالا شما هم در فیلم ها و سریال های تلویزیونی پلیسی و اکشن دیده اید که نیروهای پلیس با زوم کردن بر روی یک تصویر تار و بی کیفیت، رزولوشن را بالا می برند و به لطف قدرت نرم افزاری ناشناخته، می توانند چهره ی مجرم و یا دیگر مواردی که می تواند به حل پرونده کمک کند را تشخیص می دهند. حالا گوگل قصد دارد این قابلیت را برای کاربران عادی به ارمغان بیاورد تا دیگر این موضوع را تنها در فیلم ها شاهد نباشیم.

به گزارش گجتنیوز، طبق بیانیه ای که به طور رسمی از سوی تیم گوگل برین (Google Brain) منتشر شده است، آنها موفق به توسعه ی سیستمی نرم افزاری شده اند که با بهره گیری از قابلیت های هوش مصنوعی، می تواند رزولوشن تصاویر بدون کیفیت را بالا ببرد و آنها را اصطلاحا شفاف تر کند. اما این قابلیت چگونه عمل خواهد کرد؟ به زبان ساده در فایل های تصاویر بی کیفیت، رزولوشن کمتری وجود دارد و این به معنای آن است که جزییات کمتری از تصاویر ذخیره شده است و پیکسل های کمتری در جریان نمایش تصاویر درگیر هستند. اما حالا به لطف شبکه های عصبی مبتنی بر هوش مصنوعی، این سیستم قادر است که با بررسی نمونه های دارای رزولوشن بالاتر، آن قسمت های نامشخص در تصاویر بی کیفیت را حدس زده و تکمیل نماید.

این به سیستم مورد نظر ما اجازه می دهد که تشخیص دهد تصویر کامل، به چه شکلی باید می بوده است. بنابراین با وجود این که نقاشی کردن و در واقع پر کردن قسمت های خالی نمی تواند یک راه قابل اطمینان و یا بهترین راه برای افزایش کیفیت اینگونه تصاویر باشد، اما سیستم هوش مصنوعی گوگل قادر است بازسازی تصاویر را تا آنجایی که صورت یک شخص، یک شی و یا یک موقعیت مکانی در آن تصویر قابل تشخیص باشد، ادامه خواهد داد.

هوش مصنوعی گوگل می تواند در اختیار پلیس و مراکز علمی قرار بگیرد

گوگل به طور عمومی تا همینجا به توضیحات درباره ی سیستم نرم افزاری جدید خود اکتفا کرده است، اما اگر شما علاقه دارید که جزییات فنی بیشتری از آن را بدانید و یا با نحوه ی عملکرد الگوریتم های پیچیده ی این روش آشنا شوید، می توانید به مقاله ی رسمی آن که بر روی پایگاه آنلاین کتابخانه ی دانشگاه Cornell قرار دارد، مراجعه کنید.

اندروید ویر 2.0 رسما معرفی شد: با ویژگی های سیستم عامل جدید گوگل آشنا شوید

مدت زیادی در انتظار معرفی اندروید ویر 2.0 (Android Wear 2.0) بودیم و حالا نسل جدید این سیستم عامل همراه با ساعت های هوشمند جدید شرکت ال جی پیش روی کاربران قرار گرفته است. بدون شک نسخه جدید اندروید ویر با قابلیت های فراوانی که دارد حوزه ساعت های هوشمند را به کلی متحول خواهد کرد.

به گزارش گجتنیوز، اولین تغییر اساسی در اندروید ویر 2.0 به بهبود عملکرد حالت صفحه نمایش همیشه روشن (Always-on Display) مربوط می شود. از این پس کاربران می توانند این حالت را همراه با اضافه کردن اطلاعات یا دستورهای اپلیکیشن های مختلف، شخصی سازی کنند. از نمونه های این مورد نیز می توان به اضافه کردن تقویم، دنبال کننده های تغییرات ارزی، اپلیکیشن های تناسب اندام، اوبر (Uber)، مخاطبین برای شماره گیری سریع و بیشتر اشاره کرد. به علاوه، همانند حالتی که کاربران صفحات مختلف هوم در گوشی خود را عوض می کنند، حالا صفحه نمایش های همیشه روشن جداگانه ای نیز وجود دارد که به سادگی کشیدن انگشت می توان آنها را تغییر داد.

عملکرد پلتفرم سلامتی گوگل فیت (Google Fit) هم بهتر از گذشته شده و اپلیکیشن تناسب اندام پیش فرض آن، امکان ردیابی و محاسبه سرعت، فاصله، میزان کالری سوزانده شده و ضربان قلب در فعالیت های مختلف را خواهد داشت. هرچند برای تشخیص مورد آخر، گجت پوشیدنی شما نیز باید به سنسور ضربان قلب مجهز باشد.

با اندروید ویر 2.0 و بدون نیاز به گوشی موبایل، تماس بگیرید

مورد دیگری که می تواند اندروید ویر 2.0 را به سیستم عاملی دوست داشتنی تبدیل کند، پشتیبانی از سیمکارت و امکان برقراری تماس با مخاطبان بدون نیاز به تلفن همراه است. به علاوه حالا فروشگاه گوگل پلی مخصوص این سیستم عامل نیز توسعه پیدا کرده تا کاربران بتوانند برنامه های اندروید ویر مورد نیاز را به صورت مستقیم و از طریق ساعت هوشمند خود دانلود کنند. باید اشاره کنیم که بسیاری از این نرم افزارها نیز با گوشی های اندرویدی و آیفون های اپل سازگاری کامل دارند.

روش ارسال پیام در اندروید ویر 2.0 نسبت به گذشته نیز ساده تر شده و کاربران می توانند با بسط دادن پنجره نوتیفیکیشن، پیام خود را تایپ و به مخاطب مورد نظر پاسخ دهند. در این بخش حتی امکان رسم اموجی ها و ارسال آنها نیز وجود خواهد داشت. به لطف وجود دستیار مجازی گوگل استیستنت (Google Assistant)، کاربران به سیستم پاسخ دهی هوشمند گوگل (Google Smart Reply) هم دسترسی داشته و می توانند به جای تایپ کردن، یکی از پیام های مناسب را انتخاب کنند.

بهتر است کمی هم در مورد دستیار مجازی گوگل اسیستنت صحبت کنیم. از آنجایی که عموما کاربران برای استفاده از گجت های پوشیدنی از دستان خود استفاده نمی کنند، این دستیار صوتی می تواند مکمل بسیار خوبی برای برخی از فعالیت ها باشد. در حال حاضر گوگل اسیستنت همراه با اندروید ویر 2.0 تنها از زبان های انگلیسی و آلمانی پشتیبانی کرده و در ماه های آینده، زبان های دیگری نیز به آن اضافه خواهد شد.

نباید فراموش کنیم که نسخه جدید و ارتقا یافته از یک سیستم نرم افزاری، بدون وجود سخت افزار هیچ فایده ای ندارد؛ به همین دلیل ساعت های هوشمند شرکت ال جی همراه با اندروید ویر 2.0 به صورت رسمی معرفی شدند.

لازم به ذکر است کاربران قدیمی برای استفاده از اندروید ویر 2.0 نیازی به خرید ساعت جدید نداشته و طی ماه های آینده، آن را به صورت یک به روزرسانی نرم افزاری دریافت خواهند کرد.

مایکروسافت پشتیبانی آفیس از تاچ بار مک بوک پرو را به صورت پیش نمایش عرضه کرد

مایکروسافت آفیس به زودی از تاچ بار مک بوک پرو پشتیبانی خواهد کرد و برخی دستورات نرم افزارهای آن از طریق تاچ بار اجرا خواهند شد.

به گزارش زومیت، مایکروسافت در ماه اکتبر سال گذشته اعلام کرده بود که قصد دارد پشتیبانی از Touch Bar لپتاپ های مک بوک پرو را به آفیس اضافه کند. اخیرا این شرکت برخی از قابلیت های مد نظر خود را برای کاربران آفیس عرضه کرده است. کاربرانی که عضو برنامه ی اینسایدر آفیس بودند، از این هفته می توانند برخی از قابلیت های آفیس در مک بوک پرو را امتحان کنند. این قابلیت ها در نرم افزارهای Word، پاورپوینت، اکسل و Outlook قابل استفاده است.

در حال حاضر این قابلیت ها تنها برای کاربران برنامه ی اینسایدر عرضه شده است. عضویت در برنامه ی اینسایدر برای همه ی کاربران امکان پذیر و آسان است؛ اما اگر قصد ندارید قابلیت های جدید را به همراه مشکلات و باگ های نرم افزاری امتحان کنید، چند ماهی صبر کنید تا نسخه ی نهایی برای آفیس عرضه شود.

امکاناتی که برای نرم افزار Word در تاچ بار اضافه شده، شامل فعال کردن قابلیت Focus Mode برای حذف نوارهای کناری، تغییر فرمت متن و تغییر فونت ها است. در پاورپوینت، کاربر می تواند با استفاده از تاچ بار، نمایی گرافیکی از همه ی اسلایدها ببیند و حتی آن ها را جابجا کند. اکسل نیز قابلیت های زیادی در این بروزرسانی دریافت می کند. کاربران این نرم افزار می توانند با استفاده از تاچ بار فرمول های پر استفاده را انتخاب کنند، رنگ سلول ها را تغییر دهند و نمودارها را انتخاب کنند.

بروزرسانی تاچ بار نرم افزار Outlook، قابلیت انتخاب «امروز» را در تقویم این نرم افزار به کاربر ارائه می دهد که قرارهای ملاقات آن روز را به نمایش خواهد گذاشت. در هنگام ارسال ایمیل نیز آخرین فایل ها به کاربر نشان داده می شوند تا به راحتی فایل مورد نظر را به ایمیل الصاق کند. تماس های نرم افزار Skype for Business هم به تاچ بار اضافه شده اند. مایکروسافت عنوان کرده است که پشتیبانی از تماس های اسکایپ نیز در آینده ی نزدیک به این بخش اضافه خواهد شد. قابلیت هایی مانند پایان دادن، حالت سکوت و فعال کردن ویدیو در اسکایپ، به زودی برای تاچ بار مک بوک پرو عرضه خواهند شد.

در واکنش به رایزن AMD، اینتل با کاهش قیمت، هایپر تردینگ را به Core i5 می آورد

شنیده ها حکایت از این دارند که اینتل در واکنش به اِی اِم دی در نظر دارد علاوه بر کاهش قیمت پردازنده هایش، فناوری هایپرتردینگ را به پردازنده ی Core i5 خود بیاورد.

به گزارش زومیت، در هفته های اخیر شاهد انتشار شایعات متعددی در رابطه با پردازنده های رایزن هستیم که انتظار می رود طی ماه مارس رونمایی و راهی بازار شوند. در آستانه ی رونمایی از نسل جدید پردازنده های اِی اِم دی، حال شنیده ها نشان از آماده شدن اینتل برای مواجهه با محصولات رقیب قدیمی خود دارند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط وب سایت فرانسوی cpchardware، که برگرفته از گزارش منابع نزدیک به اینتل است، این کمپانی با توجه به اخبار منتشرشده در رابطه با قدرت و قیمت پردازنده های رایزن در پی اتخاد سیاست های جدید و همچنین ارائه ی محصولاتی با قابلیت های جدید است.

یکی از جالب ترین محصولاتی که بر اساس شنیده ها اینتل در نظر دارد راهی بازار کند، پردازنده ی Core i5-7640K این کمپانی است که نه تنها فرکانس آن ۲۰۰ مگاهرتز بالاتر از Core i5-7600K است، بلکه از هایپر تردینگ (چند ریسمانی) نیز پشتیبانی می کند. فناوری هایپر تردینگ، تکنولوژی اختصاصی اینتل است که با استفاده از آن وظایف پردازشی به دو ترد سپرده و هر دو ترد روی یک هسته پردازش می شوند. مزیت این ویژگی تسریع پردازش فرایند ها است. هرچند استفاده از دو ترد پردازشی روی یک هسته قابلیتی نظیر بهره گیری از دو هسته ی سخت افزاری جدا در اختیار کاربران قرار نمی دهد، اما به اجرای اپلیکیشن های چند تردی بسیار سرعت می بخشد.

اینتل تا به امروز فناوری هایپرتردینگ را تنها در پردازنده های آنلاک شده ی Core i7 K خود برای استفاده در محصولات چهار هسته ای دسکتاپ، مورد استفاده قرار می داد، حال آنکه سیاست جدید اِی اِم دی می تواند عملکردی خارق العاده در اختیار پردازنده های سری Core i5 نیز قرار دهد. کاملا روشن است که اینتل نگران پردازنده های هم رده ی AMD با قیمت بسیار ارزان تر است. به نظر می رسد پردازنده ی هم رده ی Core i5-7600K کمپانی اِی اِم دی با قیمتی در محدوده ی ۲۴۰ دلار راهی بازار خواهد شد. پردازنده های سری SR5 اِی اِم دی بر اساس آخرین شنیده ها حداقل از چهار هسته و هشت ترد پردازشی بهره خواهند برد و در بهترین حالت این تراشه ها از وجود ۶ هسته و ۱۲ ترد پردازشی استفاده خواهند کرد که آن را هم رده با Core i5-7640K اینتل قرار می دهد. همچنین باید به پردازنده های سری SR3 اشاره کرد که با چهار هسته و هشت ترد پردازشی هم رده با Core i5-7600K قرار خواهند داشت.

دومین پردازنده ای که بر اساس شایعات اینتل در نظر دارد برای مقابله با پردازنده های AMD راهی بازار کند، Core i7-7740K است که در کنار Core i7-7700K قرار خواهد گرفت. فرکانس پردازشی این تراشه در مقایسه با نسل پیشین افزایش خواهد یافت. با وجود عرضه ی این پردازنده، همچنان تراشه ی اینتل از جذابیت چندانی در مقایسه با سری SR5 اِی اِم دی با بهره گیری از ۶ هسته و ۱۲ ترد پردازشی نخواهد داشت و با در نظر گرفتن قیمت برابر یا بالاتر پردازنده ی اینتل، این شکاف بیشتر می شود. باید این نکته را نیز در نظر داشت که تمام پردازنده های سری رایزن نمونه های آنلاک شده با قابلیت اورکلاک خواهند بود.

در نهایت وب سایت فرانسوی به بررسی کاهش قیمت پردازنده های اینتل پرداخته است. این موضوع را می توان در نتیجه ی عرضه ی نسل جدیدی از پردازنده های قدرتمند AMD خواند. به نظر می رسد در دوران افول اِی اِم دی، اینتل قیمت های خود را با توجه به نبود رقیبی نزدیک، مطابق میل خود افزایش داده است؛ حال آنکه بر اساس شنیده ها، این کمپانی در شماری از پردازنده های خود کاهش قیمت دورقمی ایجاد خواهد کرد. بر اساس شنیده ها، انتظار می رود قیمت پردازنده ی Core i5-7600K از ۲۴۰ دلار به ۲۰۰ دلار کاهش پیدا خواهد کرد.

اطلاعات موجود نشان از این دارند که AMD برای عرضه بیش از ۲۰ پردازنده برنامه ریزی کرده است که مطمئنا بازار تراشه را دچار تحول خواهد کرد.

سانگ یانگ از اولین پنجره لمسی خودرو در جهان رونمایی کرد

سانگ یانگ اولین سیستم پنجره لمسی خودرو را طراحی کرده است که به راننده و مسافرین امکان می دهد پنجره های جانبی خودرو را با لمس آن ها باز و بسته کنند.

به گزارش زومیت، سانگ یانگ (Ssangyong) که متعلق به گروه خودروسازی ماهیندرا هند است، اعلام کرد تکنولوژی سیستم پنجره لمسی پیش از پایان سال ۲۰۱۷ عرضه عمومی خواهد شد. براساس اعلام سانگ یانگ این فناوری یکی از چند فناوری جدیدی است که این شرکت در حال کار بر روی آن ها است.

در حالی که سانگ یانگ ادعا کرده است این سیستم اولین نمونه از چنین فناوری است، سایر کمپانی ها نیز پیش از این به این فناوری اشاراتی داشته اند. سال گذشته گزارش شده بود که جگوار در حال کار روی پنجره ای است که می توان با لمس شیشه، آن را باز و بسته کرد، اما این خودروساز هیچ توضیحاتی در مورد زمان عرضه ی این فناوری ارائه نداد.

سانگ یانگ در حال برنامه ریزی برای ارائه سه محصول جدید طی سه سال آینده است، که این امر در ابتدا با رونمایی از نسل جدید SUV بزرگ رکستون (Rexton) که رقیب هیوندای سانتافه است، آغاز خواهد شد. همچنین این خودروساز نسخه های الکتریکی جدیدترین مدل های خود را تا سال ۲۰۲۰ رونمایی خواهد کرد و در حال حاضر مشغول تست تیوولی الکتریکی است.

کاهش دائمی کلسترول با اصلاح DNA یک ژن

دانشمندان با تزریق یک پروتئین، موفق به اصلاح ژنی شده اند که مانع از کاهش کلسترول خون می شود. با اصلاح این ژن، کلسترول افراد برای همیشه پایین خواهد آمد.

به گزارش زومیت، اصلاح DNA یک ژن با تزریق یک پروتئین به بدن، می تواند سطح کلسترول خون شما را برای همیشه پایین بیاورد. افرادی که به طور طبیعی و بر اثر جهش ژنی دارای یک ژن غیرفعال خاص هستند، در مقایسه با دیگران کمتر در معرض خطر بیماری های قلبی قرار می گیرند. دانشمندان موفق شده اند با یک تزریق ساده، این ژن را در آزمایش های جانوری غیرفعال کنند.

این روش درمانی بالقوه می تواند به طور دائمی آرایش DNA در داخل برخی از سلول های بدن انسان را تغییر دهد؛ ازاین رو پزشکان به دنبال اطمینان از بی خطر بودن این فرآیند در بدن انسان هستند؛ اما مزایای این روش می تواند بیش از این باشد. گفته می شود این تزریق می تواند عمر میلیون ها نفر را افزایش دهد و زندگی آن ها را سالم تر کند.

نتایج این مطالعه ی جانوری، توسط لورنز مایر از شرکت داروسازی AstraZeneca، در یک همایش ژنومی در اول ماه فوریه ی امسال اعلام شده است. مایر که سرپرست تیم تحقیقاتی این شرکت در تکنیک اصلاح DNA موسوم به CRISPR بوده است، حرفی در مورد هدف AstraZeneca برای توسعه ی این روش نزده، اما به نظر از این یافته ها بسیار شگفت زده است.

او در این نشست گفت: ایده ی اصلی این است که تزریق یک بار برای همیشه انجام شود. این روش باید دائمی باشد.

حملات قلبی و مغزی یک چهارم از مردم کشورهای ثروتمند را به کام مرگ می کشاند و بالابودن سطح کلسترول بد خون، خطر این حملات را افزایش می دهد. به همین منظور، امروزه میلیون ها نفر در سراسر جهان برای کاهش کلسترول خون خود داروی استاتین مصرف می کنند. با اینکه استاتین بدون شک عمر بسیاری از مردم را افزایش داده است؛ اما دارای اثرات جانبی نظیر درد عضلانی است و به همین خاطر شرکت های دارویی را به فکر یافتن روش درمانی جایگزین انداخته است.

تفاوت های طبیعی

گیلز لامبرت، از دانشگاه Reunion Island که روی پروتئین PCSK9 کار می کند، می گوید: دانشمندان در سال ۲۰۱۵ دریافتند که تعداد اندکی از افراد به طور طبیعی از سطح کلسترول بسیار پایینی برخوردارند. دلیل پایین بودن کلسترول خون آن ها جهشی بود که مانع از تولید یک پروتئین به نام PCSK9 می شد. خطر ابتلای آن ها به بیماری های قلبی عروقی بسیار پایین است و عوارض جانبی نیز در بدن آن ها مشاهده نمی شود.

پروتئین PCSK9 به طور طبیعی در خون ما جریان دارد و باعث از بین رفتن یک پروتئین دیگر در سطح رگ های خونی می شود. پروتئین ثانویه وظیفه ی از بین بردن کلسترول بد خون را دارد؛ هرچه این پروتئین زودتر توسط PCSK9 از بین برود، سطح کلسترول در خون افزایش می یابد؛ اما افرادی که به خاطر جهش ژنتیکی فاقد چنین پروتئینی هستند، دارای پروتئین از بین برنده ی کلسترول بیشتری خواهند بود و درنهایت کلسترول پایین تری خواهند داشت.

لامبرت می گوید: دو شرکت برای شبیه سازی این اثر، دست به تولید پادتنی زده اند که می تواند پروتئین PCSK9 را از سطح خون پاک کند. این پادتن ها در کاهش کلسترول بسیار موثر هستند و تاکنون هیچ اثر جانبی خطرناکی نداشته اند. گفته می شود این پادتن ها به کاهش بیماری های قلبی عروقی کمک می کنند؛ اما نتایج بالینی اولیه قرار است در ماه مارس اعلام شود.

بااین حال این پادتن ها بسیار گران هستند و نیاز است که هر دو تا چهار هفته یک بار تزریق شوند. حتی اگر نتایج این پادتن ها امیدبخش هم باشد، آن ها نمی توانند جای استاتین ها را بگیرند. تمامی تلاش ها برای ساخت داروهای ارزان قیمت به منظور کنترل پروتئین PCSK9 نیز با شکست همراه بوده است.

اما اصلاح ژنی یک روش جایگزین عالی است. تیم تحقیقاتی شرکت AstraZeneca توانسته است، با استفاده از تکنیک CRISPR، ژن مشابه PCSK9 در بدن موش ها را غیرفعال کند.

آن ها این کار را با تزریق پروتئین Cas 9 و یک RNA هدایت شونده در بدن حیوانات انجام دادند. این RNA به پروتئین Cas9 کمک می کند که دقیقاً در یک قسمت به خصوص از ژن قرار بگیرد. این پروتئین سپس ژن را از آن نقطه قطع می کند. زمانی که محل قطعی ترمیم شد، ژن غیرفعال می شود.

سطح کلسترول خون موش های آزمایشگاهی با استفاده از این روش بسیار کاهش یافته و حتی میزان آن از پادتن های تزریقی هم بیشتر گزارش شده است.

اصلاح اپی ژنوم

پاتریشیا مک گِتیگان، از دانشگاه کویین مری لندن، می گوید: روش اصلاح ژنی یک نمونه ی کاملاً شبیه سازی شده از چیزی است که در بدن افراد با جهش ژنی و بدون نیاز به تزریق این دارو اتفاق می افتد. این روش می تواند بسیار مؤثر باشد.

نگرانی بزرگ در مورد استفاده از روش اصلاح ژنی برای تغییر DNA در بدن انسان این است که این کار می تواند سبب جهش های ژنی ناخواسته و کنترل نشده شود. این روش در بدترین شرایط می تواند به سلول های سرطانی تبدیل شود.

مایر می گوید: تیم تحقیقاتی اثرات کنترل نشده ی این روش را روی ۲۶ بافت مختلف از موش های آزمایشگاهی امتحان کرده اند و نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد. ایمنی این روش بسیار بالا است.

روش CRISPR همچنان در حال توسعه است. تیم های دیگر نیز در حال ساخت ورژن اصلاح شده ای از پروتئین CRISPR هستند که بدون داشتن هیچ جهش ژنتیکی اضافی، دقیقاً ژن موردنظر را هدف قرار می دهد. لامبرت تصور می کند که آزمایش های انسانی این روش، حداقل به یک دهه زمان نیاز داشته باشند. او می گوید: «این روش برای زمان کنونی بسیار بعید است.»

یک روش جایگزین که می تواند اثرات مخرب کمتری داشته باشد، استفاده از یک نوع اصلاح شده از پروتئین CRISPR برای خنثی کردن ژن PCSK9 بدون نیاز به تغییر DNA آن است. این نوع اصلاح، به جای تغییر ژنومی، تنها اپی ژنوم را هدف قرار می دهد. در این روش پلاک های شیمیایی به DNA اضافه می شوند و با این کار میزان فعالیت ژن مدنظر تحت کنترل درمی آید.

مایر در اشاره به اصلاح اپی ژنوم می گوید: بسیاری تصور می کنند که اصلاح اپی ژنوم نسبت به روش مرسوم اصلاح ژنوم در درمان بیماری ها مؤثرتر است. من فکر می کنم که ورژن سوم و یا چهارم روش CRISPR در آینده این گونه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *