نورالینک با تراشه ی Blindsight بینایی را به نابینایان باز میگرداند

بر اساس گفته ی ایلان ماسک، استارتاپ نورالینک روی تراشه ی جدیدی به نام Blindsight کار می کند.

در دورانی که به لطف پیشرفت فناوری مرز بین فیلم های علمی تخیلی و واقعیت در حال کم رنگ شدن است، نورالینک به عنوان یکی از استارتاپ های خبرساز دنیا، هدف های جاه طلبانه ای را با اتکا بر علم دنبال می کند.

نورالینک مشغول کار روی تراشه ی جدیدی به نام Blindsight (کوربینی) است که درنهایت بینایی را به افراد نابینا برمی گرداند. خبر توسعه ی بلایندسایت را شخص ایلان ماسک و پس از دستاورد مهم نورالینک برای کاشت تراشه ی «تله پاتی» در مغز فرد ۲۹ ساله ی کم توان اعلام کرد.

تله پاتی اولین تراشه ی نورالینک است که با موفقیت وارد مغز فردی ۲۹ ساله شده و به او امکان داده است تا ازطریق افکارش ماوس کامپیوتر را کنترل کند و مشغول تجربه ی بازی شطرنج شود. بلایندسایت پروژه ی بعدی نورالینک خواهد بود.

روند کار بلایندسایت با ثبت داده های بصری ازطریق دوربین شروع خواهد شد. در ادامه، داده ها به واسطه ی کامپیوتر پردازش می شوند تا فرمتشان به حالتی دربیاید که مغز توانایی درک آن ها را داشته باشد؛ یعنی تکانه ی الکتریکی. تراشه ی نورالینک که در مغز فرد حضور دارد، پس از دریافت تکانه های الکتریکی، قشر بینایی را با الگوهایی تحریک می کند. با این کار می توان ادراک بصری طبیعی مغز را تقلید کرد.

برای افرادی که به دلایل ژنتیکی یا جراحات یا بیماری های خاص مسیر بینایی شان مختل شده است، چنین روشی می تواند مسیری جایگزین ارائه دهد و قدرتِ دیدن را به آن ها برگرداند. در این حالت، مغز می تواند بدون تکیه بر مسیرهای همیشگیِ مرتبط به چشم و عصب بینایی، اطلاعات بصری را دریافت کند.

هدف نهایی نورالینک تحریک مغز به گونه ای است که بتواند سیگنال ها را به عنوان داده های بصری معنی دار تفسیر کند.

نورالینک در حوزه ی ساخت تراشه های مغز کامپیوتر تنها نیست؛ با این حال نخستین تراشه ی این شرکت به دلیل بهره مندی از تعداد زیادی الکترود، بیشتر از تراشه های مشابه در کانون توجه قرار گرفته است. درضمن، نورالینک حمایت ایلان ماسک را پشت خود می بیند.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − دوازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *