برپایی نمایشگاه عکاسی جهان دیده نشده برای نابینایان

نمایشگاه عکاسی که نیاز به دیدن ندارد: کانن نمایشگاه “جهان دیده نشده” را در Somerset House راه اندازی می کند.

شرکت کانن اروپا از برگزاری نمایشگاه “جهان دیده نشده” خبر داد. این نمایشگاه با به نمایش گذاشتن عکس هایی از عکاسان مشهور جهان، از بازدیدکنندگان – نابینا، کم بینا و بینا – دعوت می کند تا به شیوه ای جدید، قابل دسترس و فراگیر، با عکاسی ارتباط برقرار کنند. این نمایشگاه با همکاری مؤسسه ملی سلطنتی نابینایان (RNIB) از ۵ تا ۷ آوریل در Somerset House لندن برگزار می شود.

حداقل ۲.۲ میلیارد نفر در سطح جهان به نوعی دچار نقص بینایی هستند که برای آن ها عکاسی همچنان دور از دسترس است. این نمایشگاه که با درنظرگرفتن تجربه افراد نابینا و کم بینا طراحی شده است، مجموعه ای از عکس های گرفته شده توسط عکاسان مشهور جهان را به نمایش می گذارد. این عکس ها با چاپ های برجسته، توضیحات صوتی، صداهای محیطی و خط بریل برای یک تجربه لمسی همراه هستند که به بازدیدکنندگان کمک می کند تا با این تصاویر قدرتمند و داستان های آن ها ارتباط برقرار کنند.

افراد بینا نیز درک بهتری از تجربه افراد کم بینا به دست خواهند آورد. هر تصویر به روش های مختلفی برای انتقال انواع مختلف نقص بینایی، از گلوکوم تا رتینوپاتی دیابتی، مبهم خواهد شد. درحالی که این امر باعث افزایش آگاهی از دسترسی در فضاهای هنری و فرهنگی می شود، همچنین توجه را به این نکته جلب می کند که چگونه طراحی فراگیر، تجربیات را برای همه افراد ارتقا می دهد.

این نمایشگاه آثار عکاسان مشهور جهان و سفیران کانن از سراسر جهان را به نمایش می گذارد، از جمله برنت استیرتون، عکاس خبری برنده چندین جایزه از آفریقای جنوبی، سباستیائو سیلگادو، عکاس خبری مشهور برزیلی، یاگازیه امزی، عکاس خبری نیجریه، سامو ویدیک، عکاس ورزشی، هایدی روندک، عکاس مد و محمد محیسن، عکاس خبری برنده جایزه پولیتزر.

مجموعه ویدئویی همراه با حضور افراد کم بینا، از جمله لوسی ادواردز، فعال بریتانیایی حوزه معلولیت و منا فیتزپاتریک MBE، پر افتخارترین ورزشکار پارالمپیک زمستانی بریتانیا که با کانن برای تعریف داستان های خود و نشان دادن واکنش خود به تجربه این عکاسی برای اولین بار همکاری کرده اند، به نمایش برخواهد آمد.

پیت موریس، مدیر ارشد برند و اسپانسرینگ، کانن EMEA، می گوید: «عکاسی یک رسانه فوق العاده قدرتمند است که می تواند قوه تخیل را تحریک کند و ما می خواهیم این تجربه برای همه قابل دسترس باشد. این نمایشگاه برای افراد نابینا و کم بینا طراحی شده است تا تصاویر و داستان های پشت سر آن ها را به روشی کاملاً جدید به اشتراک بگذارد. با استفاده از فناوری چاپ برجسته کانن، امیدواریم همه بازدیدکنندگان احساس ارتباط عمیق تری با احساسات و داستان هایی داشته باشند که تصویربرداری می تواند آن ها را زنده کند.»

دیو ویلیامز، سفیر طراحی فراگیر در RNIB، گفت: «نمایشگاه “جهان دیده نشده” دنیای عکاسی را باز می کند و به افراد نابینا و کم بینا امکان می دهد تا داستان های احساسی و لمس فیزیکی این تصاویر نمادین را تجربه کنند. به عنوان یک کاربر خط بریل، بسیار خوشحالم که با کانن برای افزایش آگاهی از امکانات چاپ برجسته همکاری می کنم و می بینم که چگونه فناوری می تواند هنر را برای افراد دارای معلولیت بینایی قابل دسترس تر کند.»

این اولین باری نیست که کانن از طریق چاپ برجسته، هنر را زنده می کند. کانن با نرم افزار اختصاصی PRISMAelevate XL و سری چاپگرهای آریزونا، سال هاست که با حمایت از گالری های هنری و موزه های سراسر جهان با چاپ برجسته و علائم بریل، هنر را برای افراد نابینا و کم بینا قابل دسترس تر می کند.

اخیراً در یک نمایشگاه عکس تجربی در وین و یکی دیگر در هلند از این فناوری استفاده شده است.

منبع: فوت و فن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − پنج =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *