آشنایی با وای فای دایرکت و کاربرد های آن

وای فای دایرکت به دو دستگاه اجازه می دهد بدون نیاز به روتر بی سیم، یک اتصال وای فای مستقیم و همتا به همتا (P2P) برقرار کنند. وای فای دایرکت به نوعی شبیه به بلوتوث است؛ اما با آن تفاوت های اساسی دارد.

وای فای دایرکت یک استاندارد رسمی است که از طریق اتحاد وایفای ارائه شده است. اتحادیه صنعت جهانی، مسئول صدور گواهینامه کیت وای فای است؛ یعنی می توان اطمینان داشت که هر گجت دارای وای فای دایرکت می تواند بدون نیاز به سخت افزار خاصی با تمام دستگاه های مجهز به این ویژگی کار کند.

ایده وای فای دایرکت این است که کارهای ساده به اتصالات ساده نیاز دارند. فرض کنید می خواهید از لپ تاپ یا تلفن هوشمند، تصویری به پرینتر بی سیم بفرستید و  چاپ کنید یا با شخصی که با او در یک اتاق هستید، تصاویری به اشتراک بگذارید یا حتی فیلم مورد نظر خود را از تلفن همراه به تلویزیون ارسال کنید؛ هیچ یک از این موارد به اتصال فعال اینترنت یا در کل، اتصال به اینترنت نیاز ندارند؛ اما برای انجام آن ها لازم است دستگاه شما به پرینتر یا به سخت افزار شخص دیگر یا تلویزیون متصل شود. با کمک وای فای دایرکت تمام این موارد به سادگی امکان پذیر هستند.

دستگاه ها از طریق یک نقطه دسترسی (Access point) امکان دریافت اطلاعات پیدا می کنند. وای فای دایرکت به دستگاه ها توانایی عبور از این فرایند و اتصال مستقیم به یکدیگر می دهد. بیشتر افراد هنگامی  که به اتصال دستگاه به دستگاه (D2D) فکر می کنند، اولین چیزی که به ذهنشان خطور می کند بلوتوث است. وای فای دایرکت اتصالی شبیه به بلوتوث ارائه می دهد که در آن، ابتدا باید دستگاه هایی که از وای فای دایرکت برخوردار هستند به هم معرفی کنید تا یک اتصال ایجاد شود؛ اما وای فای دایرکت بسیار قدرتمندتر از بلوتوث است و می تواند حجم بیشتری از داده را با سرعت بالاتر و در مسافت طولانی تری مدیریت و ارسال کند. اگر وای فای دایرکت به شکل صحیح تنظیم شده باشد، می تواند داده ها را با سرعت ۱۰ برابر سریع تر از بلوتوث  در دستگاه های اندرویدی انتقال بدهد. این برتری ها باعث شده است که وای فای دایرکت برای برنامه های تجاری که نیاز به اشتراک داده بین دستگاه ها دارند، گزینه  مناسب تری باشد.

وای فای دایرکت چیست و چگونه کار می کند

دستگاه ها برای استفاده از وای فای دایرکت با روش های گوناگونی جفت می شوند؛ دکمه های فیزیکی (فشردن دکمه در گجت اول و سپس فشردن همان دکمه در گجت دوم)، پین کد ، کد QR یا حتی NFC از جمله این روش ها هستند. وای فای دایرکت برای اشتراک  اطلاعات بین دستگاه ها به یک شبکه متمرکز یا روتر بی سیم نیاز ندارد؛ بلکه هنگام برقراری اتصال، یک دستگاه به عنوان نقطه دسترسی (AP) یا هات اسپات عمل می کند و سایر دستگاه ها با استفاده از پروتکل های WPS و WPA/ WPA2 به دستگاه اصلی متصل می شوند. برای ایجاد اتصال ایمن، جلوگیری از ارتباطات غیر مجاز و خصوصی نگه داشتن اتصال، وای فای دایرکت از پروتکل های WPS و WPA/ WPA2 استفاده می کند. پس از برقراری اتصال و حتی در صورت متصل نبودن به شبکه داده ها می توانند بلافاصله بین دستگاه های اطراف به اشتراک گذاشته شوند.

از آنجا که دستگاه های دارای وای فای دایرکت می توانند بدون نیاز به یک نقطه دسترسی به هم متصل شوند، نیازی به استفاده از روتر نیست. دستگاه های درگیر در اتصال وای فای دایرکت، در صورت لزوم شبکه ادهاک (Ad-Hoc) خود را ایجاد می کنند و به شما این امکان را می دهند که دستگاه ها ی در دسترس را مشاهده و انتخاب کنید که به کدام یک متصل شوید.

وای فای دایرکت بدون نیاز به روتر و شبکه بی سیم مرسوم، مستقیماً بین دستگاه ها ارتباط برقرار می کند

برای اینکه بهتر با این موضوع آشنا شوید به این مثال دقت کنید: فرض کنید باید فایلی برای دوست خود بفرستید؛ اما به اتصال وای فای امن دسترسی ندارید. در این صورت می توانید به جای اتصال به اینترنت، یک شبکه ی ادهاک ایجاد کنید. شما می توانید به صورت بی سیم یک شبکه ادهاک در فاصله ی ۱۰۰ متری بین دستگاه خود و دوستتان ایجاد کنید و فایل مورد نظر را برای او بفرستید. از آنجا که دستگاه  شما میزبان است، اگر اتصال را قطع کنید، صرف نظر از اینکه هم زمان چند دستگاه به شبکه ادهاک متصل باشند، اتصال به پایان می رسد. با توجه به این مثال می توان گفت شبکه ادهاک یک نوع  شبکه محلی (LAN) موقت است؛ پس اگر یک شبکه ادهاک را به طور دائمی راه اندازی کنید به شبکه محلی تبدیل می شود. به کمک یک شبکه ادهاک، چندین دستگاه می توانند به اینترنت دستگاه میزبان دسترسی پیدا کنند.

وای فای دایرکت به طور بالقوه شامل دو گزینه ی مفید است: پیدا کردن دستگاه ها (Wi-Fi Direct Discovery Device) و پیدا کردن سرویس ها (Service Discovery). دستگاه ها به طور پیش فرض نمی دانند در اطرافشان چه دستگاه هایی وجود دارد؛ اما اگر توسعه دهندگان این مورد را فعال کرده باشند، دستگاه شما می داند چه نوع دستگاه هایی در نزدیکی آن وجود دارند و هر یک چه کاربردی دارد. برای مثال اگر بخواهید تصویر یا فیلمی را به نمایش دربیاورید، فقط دستگاه هایی را می بینید که قابلیت نمایش تصاویر داشته باشند یا اگر می خواهید تصویری را چاپ کنید، فقط پرینترها یا دستگاه هایی را مشاهده می کنید که به پرینترها متصل هستند. کشف دستگاه هایی که مناسب کار شما هستند، می تواند قبل از ایجاد اتصال اتفاق بیافتد تا زمان شما صرف تلاش بیهوده برای اتصال به دستگاه نامناسب نشود.

شرکت ها و پشتیبانی از وای فای دایرکت

اولین شرکت بزرگی که از وای فای دایرکت پشتیبانی کرد اینتل بود که در سال ۲۰۰۸ استاندارد جدیدی به پلتفرم Centrino 2 وارد کرد. دو سال بعد، دیگر بازیکنان بزرگ صنعت شبکه از اینتل پیروی کردند؛ مارول، رالینک، برودکام، ریل تک و آتروس اولین محصولات مجهز به وای فای دایرکت را در سال ۲۰۱۰ راه اندازی کردند. احتمالاً کارت وای فای رایانه شما توسط یکی از این سازندگان بزرگ ساخته شده است و به احتمال زیاد رایانه یا لپ تاپ مدرنتان از وای فای دایرکت پشتیبانی می کند. مایکروسافت از زمان ویندوز ۸ از این استاندارد پشتیبانی می کند و همچنین همه نسخه های ویندوز ۱۰ به وای فای دایرکت مجهز هستند. اولین ایکس باکس که از وای فای دایرکت پشتیبانی کرد، Xbox One بود که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد.

در دنیای تلفن های همراه، گوگل پشتیبانی از وای فای دایرکت را در اندروید ۲.۳ ارائه کرد. آیفون های اپل از زمان iOS 7 با عناوین مختلفی مانند AirDrop یا AirPlay از وای فای دایرکت پشتیبانی کرده اند. دستگاه های فراوان دیگری مثل هدفون ها و پرینترهای بی سیم وجود دارند که از این قابلیت پشتیبانی می کنند. اکثر تلویزیون های هوشمند به شکلی متفاوت  و با کمک یک ویژگی به نام Miracast که استاندارد بی سیم مبتنی بر وای فای دایرکت است، از وای فای دایرکت بهره می برند.

نحوه ی ایجاد اتصالات وای فای دایرکت، در دستگاه های مختلف متفاوت است. همان طور که اشاره شد، برخی از دستگاه ها برای شروع اتصال کد QR را اسکن می کنند. در برخی لازم است یک پین کد را وارد کنید و در بعضی دستگاه ها باید یک دکمه ی فیزیکی را فشار بدهید. با گذشت زمان و افزایش اهمیت مسائل امنیتی، دستگاه های بیشتری به ترکیب این تکنیک ها روی آورده اند و تعداد کمی از دستگاه ها به طور خودکار به هم متصل می شوند.

موارد استفاده از وای فای دایرکت

رایج ترین موارد استفاده از وای فای دایرکت شامل گزینه های زیر است:

اشتراک سریع فایل ها

دایرکت یک راه عالی برای به  اشتراک گذاشتن سریع فایل های بزرگ است. این قابلیت هنگامی که راه اندازی اتصال  سیمی یا دسترسی به اینترنت امکان پذیر نیست، راهی سریع، بدون هزینه و مطمئن است.

چاپ با پرینترهای بی سیم

دایرکت می تواند حجم زیادی از اطلاعات بی سیم را کنترل کند از این رو استفاده از آن برای چاپ سریع و بدون دردسر گزینه مناسبی است.

پخش و اشتراک گذاری صفحه نمایش

از اجرای بازی های تلفن همراه در یک صفحه نمایش بزرگ گرفته تا اشتراک گذاری عکس ها در تلویزیون، می توان از وای فای دایرکت برای انواع فعالیت های اشتراک گذاری صفحه نمایش استفاده کرد.

بازی گروهی

اگر بدون وجود وای فای، همه ی افراد یک بازی مشابه را در تلفن های خود داشته باشند، می توانند با اتصال به وای فای دایرکت با یکدیگر بازی کنند.

همگام سازی سریع

برخی از دستگاه ها از وای فای دایرکت برای همگام سازی اطلاعات و به روزرسانی رسانه ها استفاده می کنند. این ویژگی می تواند روند کار را بسیار سریع تر کند؛ خصوصاً اگر مجبور باشید هم زمان تعداد زیادی رسانه جدید (مثل آپدیت کردن یک پلی لیست قدیمی) را به دستگاهتان اضافه کنید.

با توجه به آنچه تاکنون توضیح داده ایم ، ممکن است فکر کنید وای فای دایرکت یک فناوری مناسب برای اینترنت اشیا است. بحث استفاده از وای فای دایرکت برای دستگاه های خانگی هوشمند در اواخر دهه ی ۲۰۰۰ و اوایل دهه ی ۲۰۱۰ بسیار داغ شد؛ زیرا در آن زمان اتصال IOT به  سرعت در حال پیشرفت بود؛ اما بر خلاف تصور بسیاری از افراد، این دو فناوری مسیر متفاوتی را طی کردند. امروزه وای فای دایرکت به ندرت در اینترنت اشیا دیده می شود.

توضیح ساده ی وای فای دایرکت، اتصال بین دو دستگاه است که بخشی از یک شبکه بی سیم نیستند. اینترنت اشیا با فناوری های اتصال قدیمی تری مثل زیگ بی (Zigbee) تحت سلطه شبکه های وای فای قرار گرفت؛ اما وای فای دایرکت ترندی بود که به سرعت پشت سر گذاشته شد. ولی چرا وای فای دایرکت در IOT بازی داده نشد؟

علت ساده است. دستگاه های هوشمند امروزی نیازمند این هستند که به هم پیوسته و متصل باشند تا قابلیت مدیریت پیچیده تر را فراهم کنند. در یک خانه ی هوشمند، افرادی که در خانه حضور ندارند باید بتوانند به راحتی از راه دور به دستگاه های خانگی خود دسترسی پیدا کنند. نبود امکان اتصال در مسافت های طولانی، موضوعی است که نقطه ضعف وای فای دایرکت محسوب می شود و مانع از حضور یافتن آن در اینترنت اشیا است. دلیل دیگری که وای فای دایرکت نمی تواند برای دستگاه های هوشمند مناسب باشد، وجود برخی مشکلات امنیتی است که با فعال شدن اتصالات خودکار مورد توجه قرار می گیرد.

امنیت وای فای دایرکت

وای فای دایرکت در مقایسه با سایر گزینه های ارتباطی حداقل مزایای امنیتی را دارد؛ اما در عوض خطرات امنیتی آن کمتر است. استفاده از وای فای دایرکت زمانی می تواند خطرناک باشد که به طور هم زمان از یک دستگاه متصل به یک شبکه دیگر استفاده کنید. اگر درحالی که به شبکه دیگری متصل هستید از یک اتصال مستقیم روی دستگاه استفاده کنید، امکان خطر وجود دارد. اگر از پروتکل های قدیمی تر مانند WPS استفاده کنید، نفوذ به اطلاعات شما برای هکرها آسان تر می شود. شما همیشه باید از امن بودن اتصال مستقیم خود اطمینان حاصل کنید. هر کسی می تواند با دریافت اطلاعات شما از طریق وای فای دایرکت، از آن ها سوء استفاده کند.

برای حفظ امنیت هنگام استفاده از وای فای دایرکت بهتر است در مورد نحوه ایمن سازی دستگاه خود اطلاعات کسب کنید. دو نوع اتصال وای فای دایرکت وجود دارد: اتصال موقت و اتصال دائم. اتصال دائم به شما این امکان را می دهد که اطلاعات را در دستگاه خود ذخیره کنید تا اتصال به طور خودکار صورت بگیرد. این نوع اتصال راحت و سریع تر اما از نظر امنیتی، خطرناک است. از آنجا که نمی توانید با دستگاه های ناشناخته تماس بگیرید بهتر است اتصال دائم را محدود کنید. برعکس اتصال دائم، اتصالات موقت به طور خودکار صورت نمی گیرند و امنیت بیشتری دارند. برای اطمینان بیشتر از ایمن بودن اتصال می توانید از پین های موقت استفاده کنید.

در کل توصیه می شود از اتصالات جدیدتر وای فای دایرکت که دارای ویژگی های امنیتی بیشتری هستند، استفاده کنید؛ اما بهتر است هرگز از آن ها در مکان های عمومی استفاده نکنید. هکرها همیشه به دنبال راه های جدید برای سرقت اطلاعات هستند. اخیراً یک باگ جدید در دستگاه های لینوکس به هکرها اجازه می داد در صورت فعال بودن قابلیت های وای فای، از طریق وای فای دایرکت به دستگاه های تلفن همراه دسترسی پیدا کنند.

منبع: زومیت.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + نه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *