در های آسمان، گشوده به روی نابینایان در سرویس پیشخوان ماهنامه ی مانا

نویسنده: امید هاشمی: فعال رسانه ای

اگر که بیهده زیباست شب

برای که زیباست شب

برای چه زیباست؟

این سؤالات را احمد شاملو شصت سال پیش از خودش پرسیده بود. آسمان شب، هزاران سال است که مایه شگفتی، کنجکاوی، تحسین و التذاذ، همه را یکجا برای بشر فراهم کرده است. هزاران سال است که دانشمندان از شاخه های گوناگون علمی می کوشند برای پدیده های آسمان، توجیه و دلیلی فراهم آورند و راز های سر به مهر کیهان را باز بگشایند. اما این ها را چه به نابینایان و پیشخوان؟ توضیحش کمی دشوار است؛ اولین توقف گاهِ ما در این شماره از پیشخوان، دلِ آسمان خواهد بود و میزبان ما هم کسی نیست جز «گلِن گوردون»، صدای آشنای پادکست های کمپانی فریدِم سایِنتیفیک موسوم به اف اس کَست.

گلن در شماره ۱۹۸ از مجموعه پادکست های ماهانهٔ اف اس کَست که در آوریل ۲۰۲۱ منتشر شده دو میهمان دارد؛ میهمان اولش اعضای یک گروه آموزشی در حوزه نجوم و اختر فیزیکند به نام «گلاس اِجوکِیشِن». این گروه، ارتباط جالبی با نابینایان دارند که در ادامه سعی خواهم کرد در حد توان این ارتباط را شرح دهم.

گلن در آغاز گفتگو با میهمان اولش توضیح می دهد این گروه که سرپرستی آن را «کِیت مِرِدیث» به عهده دارد، در سال گذشته میلادی به خاطر آنچه تسهیل دسترسی نابینایان به علم ستاره شناسی و اختر فیزیک نامیده شده، از سوی فدراسیون ملی نابینایان آمریکا به عنوان برنده جایزه بولوتین برگزیده شده است. در باره این جایزه و تاریخچه و وجه تسمیه اش در نسخه صوتی پیشخوان به تفصیل صحبت کرده ام. کیت در این گفتگو دو نفر را به همراه خود دارد؛ اولی خانم «کاتیا گازمن» است که یک دانشجوی مقطع دکتری در رشته نجوم است و در این پروژه از دستیاران کیت محسوب می شود و دیگری هم یک نابینا به نام «کریس ماتِئوس» است که در زمینه دسترسی پذیری اپلیکیشن های مربوطه، با کیت و گروهش همراهی کرده است. توضیحات این گروه در باره پروژه ای که در حال انجامش هستند بسیار جذاب و در عین حال پیچیده است؛ کیت در باره کارشان اینطور توضیح می دهد که در واقع آنچه افراد بینا به عنوان تصاویر فضایی در قالب عکس مشاهده می کنند، در واقع نه عکس، که شبیه سازی داده ها و آرایه های عددی دریافت شده از اجرام آسمانی است که به شکل عکس در آمده است. در حال حاضر منجمان بیش از آنکه مستقیماً با تصاویر سر و کار داشته باشند، سر و کارشان با داده ها و آمار و محاسبات ریاضی است. کاری که نرم افزار های حوزه نجوم انجام می دهند این است که اعداد را به اشکالِ قابل فهم برای علاقمندان به ستاره شناسی تبدیل کنند. حال در این میان، کاری که گلاس اِجوکِیشِن در حال انجام آن است این است که بتواند نرم افزاری طراحی کند که داده ها و آرایه های عددی را به جای تبدیل به تصویر، به صوت تبدیل کند؛ کاری که آنها اسمش را «صوتی سازی» گذاشته اند. پیش تر گروه های متعددی در کشور های گوناگون سعی در شبیه سازی اجرام آسمانی به صورت برجسته برای نابینایان داشته اند اما این اولین بار است که نابینایان امکان می یابند هر تصویری را که از تلسکوپ فضایی دریافت می کنند به نرم افزار بدهند و داده ها را تحلیل کنند و نتیجه را در قالب صدا های دو بُعدی بشنوند. این اتفاق در نوع خود رخدادی ویژه محسوب می شود و جنبه های گوناگونی را شامل می شود که از حوصله این نوشته خارج است و به همین دلیل هم واکاوی زوایای این پروژه را به نسخه صوتی پیشخوان وا می گذاریم. گلن یک مهمان دیگر هم دارد و او کسی نیست جز «مایک مِی» که یک نابینای خارق العاده و از نخستین کسانی است که تلاش های مثمر ثمری را در خصوص دسترسی نابینایان به جی پی اس انجام داده است. مایک نکاتی شنیدنی در باره زندگی خودش و پروژه ای که هم اکنون مشغول همکاری با آن است مطرح می کند؛ پروژه ای که قرار است مسیریاب هایی طراحی کند که زیر سقف و داخل ساختمان ها هم قابل استفاده باشد. در این باره هم در نسخه صوتی پیشخوان گپ زده ایم که شنیدنش برای علاقمندان خالی از لطف نخواهد بود.

دسترسی پذیری، دغدغه مایک و مَت

گردانندگان کمپانی «نوما سُلوشِنز»، مهمان شماره ۲۰۱۹ از برنامه هفتگی «آیز آن ساکسِس» بودند. مایک و مَت، دو نفر از مدیران این کمپانی، هر دو نابینا هستند و چند سالی می شود که در زمینه فناوری های ویژه نابینایان فعالیت می کنند. شاید برخی از مخاطبان پیشخوان قبلاً نام شبکه اجتماعی «سِرو» را شنیده باشند؛ یک شبکه اجتماعی که در دسترس پذیر ترین حالت ممکن طراحی شده و امکان مراوده و تعامل میان نابینایان را فراهم می کند. البته با توجه به اینکه این شبکه اجتماعی خدمات رایگان ارائه نمی کند، طبیعتاً محبوبیتی هم میان ایرانی ها ندارد. سازندگان این شبکه اجتماعی، همین دو نفری هستند که حالا مهمان پادکست آیز آن ساکسس شده اند. این دو نفر حالا یک کمپانی با نام نوما راه اندازی کرده اند و خدمات گسترده ای را در حوزه دسترسی پذیری در اختیار نابینایان یا آنهایی که قصد دارند محصولاتشان را برای این افراد مناسبسازی کنند، قرار می دهند. در باره فعالیت ها و خدمات نوما در نسخه صوتی به تفصیل گپ زده ام اما در اینجا بد نیست به یکی از این فعالیت ها که رایگان است و به همین علت هم برای کاربران ایرانی کاملاً قابل استفاده است بپردازیم:

حتماً شما هم تا به حال وبسایت هایی را باز کرده اید که قادرند ورود شما را با صفحه خوان تشخیص دهند و به محض ورود، به شما پیشنهاد کنند فلان کلید میان بر را بفشارید تا سایت را به شکلی دسترسی پذیر مشاهده کنید. اینکه چنین اتفاقاتی چگونه ممکن است در یک وبسایت رقم بخورد در نسخه صوتی پیشخوان توضیح داده شده اما نکته آزار دهنده آنجا است که با فشردن میانبرِ پیشنهادی، در بسیاری مواقع اتفاق مثبتی که رخ نمی دهد هیچ، بعضاً کار خراب تر هم می شود. همچنین اگر میانبر را نفشارید، با هر حرکت از سوی کاربر نابینا، وبسایت مدام پیشنهادش مبنی بر تبدیلِ سایت به قالبِ دسترسی پذیر را تکرار خواهد کرد و موجبات اذیت کاربر را فراهم خواهد آورد. رفقای ما در نوما افزونه ای برای مرورگر کروم ساخته اند که برای وبسایت هایی از این دست، پیغامی ارسال می کند با این مضمون که: «مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان». در واقع این افزونه می تواند این قالب های دسترسی پذیرِ به درد نخور را شناسایی و آنها را غیر فعال کند. توضیحات تکمیلی را در پادکست پیشخوان بشنوید و افزونه را هم از این وبسایت دانلود و نصب کنید.

اسکارِ توضیح دار کردن فیلم ها هم می رسد به

اگر حتی سر سوزنی علاقه به سینمای جهان داشته باشید حتماً تلاش می کنید تماشای مراسم اسکار را از دست ندهید. اما چه خوب می شد اگر امکانی فراهم بود تا ما بتوانیم این مراسم را به شکل توضیحدار ببینیم! باید بگویم این امکان امسال فراهم بود و پادکست ماهانه «نِیشِنز بلایند» هم که فدراسیون ملی نابینایان آمریکا آن را تولید می کند، اپیزود ماه آوریل خودش را به این موضوع اختصاص داد. در این اپیزود، گفتگویی صورت گرفته بود با «ریک باگز»، مؤسس و مدیر شرکتی به نام «آدیو آیْز» که به شکل تخصصی تولید کننده نسخه توضیح دارِ ویدئو و نمایش زنده است. ریک در این گفتگو ضمن مروری بر تاریخچه توضیحدار کردن فیلم ها، بر این نکته تأکید می کند که همواره در طول تاریخِ حدوداً چهل ساله توضیحدار کردن فیلم برای نابینایان، همه اتفاقات مثبت و تأثیر گذار، به دست خود نابینایان رقم خورده است. از آغاز مسیر گرفته تا همه نقاط عطف، همگی توسط نابینایان صورت پذیرفته است. از همین رو، او معتقد است حوزه توضیحدار کردن تصویر، حوزه ای است که تماماً باید به خودِ نابینایان سپرده شود. از آموزشِ توضیحدار کنندگان گرفته تا تولید و انتشار، همه از عهده نابینایان بر می آید و تجربه ثابت کرده در صورت واگذاری این حوزه به افراد نابینا، نتیجه هم بسیار مطلوب خواهد بود. ما در این گفتگو می شنویم که شرکتی که ریک مدیریت می کند امسال توانسته پروژه بسیار بزرگی را از آن خود کند و توضیحدار کردن مراسم نود و سومین دوره جایزه اسکار که میلیون ها بیننده از سر تا سر جهان آن را تماشا می کنند، به این شرکت سپرده شده است. در نسخه صوتی پیشخوان از تجربه ریک در زمینه توضیحدار کردن فیلم ها و مراسم و به طور خاص مراسم اسکار خواهیم گفت. اسکار امسال یک ویژگی دیگر هم داشت و آن هم اینکه یک نابینا-ناشنوا پا بر فرش قرمز این مراسم گذاشت. رابرت تارانگا، به عنوان بازیگر یک فیلم کوتاه، برای دریافت جایزه نامزد شده بود و این اتفاق برای نخستین بار در طول تاریخ برگزاری اسکار رخ می داد. اگر می خواهید با رابرت و زندگی اش و فیلمی که بازی کرده بیشتر آشنا شوید، با من در پادکست پیشخوان همراه شوید. به علاوه، اگر انگلیسی می دانید، می توانید نسخهٔ توضیح دارِ این فیلم نوزده دقیقه ای را از اینجا بارگیری کرده و بشنوید.

زندگی در میان امواج اطلس

پیشخوان را با درنگی بر ماهنامه صوتی «پْلِیبَک» به پایان می رسانیم. مجله ای که همین یک ماه پیش ۴۵ ساله شد. این ماهنامه که در گلاسکو اسکاتلند و با اتکا به کمک مالی خیران منتشر می شود، هر ماه به موضوعات گوناگون مرتبط با نابینایان یا مطالب مورد علاقه این افراد می پردازد. این ماه هم موضوعات متعددی مورد توجه سردبیر و تهیه کننده اش قرار گرفته بود. یکی از مطالب جالب توجه، گفتگویی بود که با «جِسیکا براون»، خواننده، آهنگساز و نوازنده هارپ انجام شده بود. گفتگویی که نمی توان آن را یک مصاحبه معمولی به حساب آورد؛ چه، نه مصاحبه شونده یک فرد معمولی است و نه بستری که گفتگو در آن صورت می گیرد. جسیکا چندین ماه است که به همراه شوهر و ساز هایش در یک قایق ده متری بر روی اقیانوس اطلس زندگی می کند. او حتی فرزندش را هم در حین همین سفر طولانی دریایی در همین شرایط به دنیا آورده است. این گفتگو در شرایطی انجام شده که جسیکا در قایق است و پس زمینه گفتگو ها شنوندگان می توانند صدای نسیم وزان اقیانوس را هم بشنوند. جسیکا در این گفتگو از تجربهٔ دوران بارداری بر روی اقیانوس و همینطور ضبط آخرین آلبومش برای شنوندگان ماهنامهٔ صوتی پلیبک صحبت می کند. شما می توانید بخش هایی از این گفتگو را در پادکست پیشخوان بشنوید.

دانلود پادکست پیشخوان.

منبع: ماهنامه ی مانا.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *