مروری بر آخرین اخبار نابینایان در رسانه های خارجی در چهارمین شماره از سرویس پیشخوان

نویسنده: امید هاشمی: فعال رسانه ای

دو هفته ای می شود که تعطیلات نوروزی تمام شده و زندگی روال عادی خودش را دست کم به همان شیوه ای که قبل از عید حاکم بود، از سر گرفته است. دانش آموزان، از جمله اقشاری هستند که این آغاز دوباره را با پوست و گوشتشان درک می کنند. چه، روز های طولانیِ استراحت و خوشی و بازیِ تمام وقت به سر آمده و گاهِ روز های تکراری مدرسه فرا رسیده است. ما هم در پیشخوان از این ماجرا غافل نشده ایم و سعی کرده ایم در آغاز این شماره از پیشخوان، آن گروه از مخاطبانمان را بیش از پیش به یاد حال و هوای درس و مشق و امتحان بیندازیم تا خوش خوشانِ تعطیلات به کلی فراموششان شود که یوم الحساب از آنچه می اندیشند به آنها نزدیک تر است.

کلاه تفکر بر سر دانش آموزان کوچولو

برای خیلی از دانش آموزان، درس ریاضی از همان اول غول مرحله آخر محسوب می شده است. برای دانش آموزان بینا، متد های آموزشی غیر کارشناسی و همینطور نبود معلمانی که بتوانند مفاهیم را به خوبی و با زبانی شیوا و گویا به شاگردان انتقال دهند، از جمله عوامل همیشگی دل زدگی کودکان از این درس به شمار می آمده و در خصوص نابینایان، نبود تجهیزات کمک آموزشی هم پیوسته بر این عوامل اضافه می شده و دلیلی می شده برای عدم تسلط اغلب دانش آموزان نابینا بر «درس شیرین ریاضی». این ها را گفتیم تا مقدمه ای سر هم کرده باشیم برای صحبت در باره یک پادکست جذاب و با مزه که در آن میزبان و تهیه کننده اش که از صدا های قدیمی و آشنای پادکست های نابینایی است، به معرفی یک ابزار جالب برای آموزش ریاضی به دانش آموزان نابینای مقطع ابتدایی پرداخته است.

علاقمندان به فناوری های نابینایی، «جاناتان موزِن» را حتماً به جا می آورند. او یکی از قدیمی ترین برنامه ساز های حوزه نابینایان است. خودش نابینا است و تقریباً هفده سالی می شود که با ساخت پادکست در زمینه تکنولوژی های ویژه نابینایان، در آشنا کردن این افراد با ابزار های تازه نقش غیر قابل انکاری را ایفا می کند. برخی از مخاطبان پیشخوان صدای موزن را احتمالاً در پادکست های شرکت فریدِم سایِنتیفیک شنیده اند. اغلب پادکست هایی که این شرکت منتشر می کند توسط این نابینای کار بلد ساخته شده اند. موزن در یکی از آخرین شماره هایی که در وبسایت شخصی اش منتشر کرده، با مدیر استارتاپی موسوم به «کلاه تفکر»، گفتگو کرده. این استارتاپ، به تولید نرم افزار هایی می پردازد که هدفشان تولید آموزش های مبتنی بر صدا است. آموزش هایی که نیازی به خواندن، نوشتن یا لمس نداشته باشند. موزن در این گفتگو دو تا از آخرین محصولات این گروه استارتاپی را بررسی کرده است؛ بازی هایی که برای پلتفرم بلندگو های آمازون یعنی «آمازون الکسا» طراحی شده اند. اولی، یک بازی جذاب و هیجان انگیز برای آموزش ریاضی است که به شکلی تعاملی، سؤالاتی را از کاربر می پرسد و بر اساس جواب هایی که از او می شنود، او را به مرحله بعدی می برد یا اینکه برای یافتن جواب درست راهنمایی اش می کند. البته قضیه به این سادگی که توصیف شد نیست و این، خلاصه ای از بازی بود که به خاطر اجتناب از اطاله نوشته بدینسان آورده شد. بازی دومی که این استارتاپ برای آمازون الکسا طراحی کرده، قرار است به کودکان در یادگیری زبان اسپانیایی کمک کند. در این شماره از پادکست پیشخوان که ذیل همین نوشته قابل دانلود و شنیدن است، به جزئیات این بازی پرداخته ایم و نمونه صوتی آن را هم با شما به اشتراک گذاشته ایم.

موزن یک اپیزود دیگر هم با این موضوع که چطور می توانیم صدایی با کیفیت از خودمان در کلاب هاوس ارائه کنیم منتشر کرده که با وجود اینکه در زمان تنظیم این نوشته، این شبکه اجتماعی در برخی اپراتور ها فیلتر شده و احتمالاً آنطور که رایحه شامه نوازش به مشام می رسد قرار است به کل مسدود شود، حیف است در این شماره از پیشخوان به آن نپردازیم. چه، کاربران ایرانی، کوچه فیلترینگ و همه پیچ و خم هایش را مثل کف دست می شناسند و این سد، نخواهد توانست مانعی برای حضورشان در کلاب هاوس باشد. موزن امکان تازه ای را هم برای تعامل پادکست ساز های نابینا فراهم کرده که در نسخه صوتی به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

یک متد تازه برای یادگیری کوتاه نویسی انگلیسی

تا حال و هوای درس و مشق از سرمان نپریده به یکی دیگر از پادکست هایی بپردازیم که موضوعی مرتبط با آموزش را دست مایه تولید اپیزود تازه کرده است. مهمان یکی از آخرین اپیزود های پادکست بلایندَبیلیتیز، یک خانم معلمِ مجرب نابینا است که بیش از سی سال است در زمینه آموزش به نابینایان فعالیت می کند و مدارج و گواهی نامه های معتبری را هم در زمینه تدریس به نابینایان دریافت کرده است. گواهی نامه تدریس بریل از سوی کتابخانه کنگره از جمله این تأییدیه ها است. بهانه ای که باعث شده گردانندگان بلایندبیلیتیز از خانم «روبِرتا بِکِر» برای حضور در پادکستشان دعوت کنند، تألیف درس نامه ای برای آموزش کوتاه نویسی بریل است. بِکِر، یک متد آموزشی کاربردی برای آموزش کوتاه نویسی طراحی کرده و آن را در اشکال گوناگون در اختیار آموزگاران قرار داده است. او این متد تازه را بر اساس آخرین باز بینی های «بریل یک پارچه انگلیسی» تنظیم کرده است. بریل یکپارچه انگلیسی که آن را به اختصار یو ای بی (UEB) می خوانند، محصولی است که از دل شورای بین المللی بریلِ انگلیسی بیرون آمده است. تدوین این شیوه نامه از سال ۱۹۹۱ آغاز شده و تا ۱۹۹۵ هم طول کشیده است. در سال ۲۰۰۴ این شیوه نامه رسمیت پیدا کرد و تا سال ۲۰۱۲، تمامی کشور های انگلیسی زبان آن را پذیرفتند و به رسمیت شناختند. هدف شورای مذکور از تدوین این شیوه نامه، اصلاح کاستی های بریل و مناسب سازی آن برای علوم جدید بود. در این شیوه نامه تمهیداتی اندیشیده شده که نابینایان بتوانند از بریل برای نوشتن علائم مختص به ریاضی، رایانه و سایر علوم هم به راحتی استفاده کنند.

کتابی که بکر طراحی کرده قرار است با استفاده از جملات متعدد، کوتاه نویسی را به نابینایان بیاموزد. این کتاب هم به بریل در اختیار متقاضیان قرار گرفته و هم بینایی. شکل بریلش علاوه بر چاپ متداول، به صورت یک خط در میان هم چاپ می شود که نو آموزانِ بریل هم بتوانند از آن استفاده کنند. این درس نامه همچنین به شکل بینایی هم در دسترس است که معلمان و والدین بینا هم بتوانند از آن برای تدریس به کودکان نابینا استفاده کنند. در تدوین نسخه بیناییِ این کتاب، ابتکار جالبی اندیشیده شده که در باره اش در نسخه صوتیِ پیش خوان توضیحات مبسوطی ارائه شده است. بکر این کتاب را برای فروش بر روی وبسایتش قرار داده است.

آخرین اخبار فناوری های ویژه نابینایان در پادکست زندگی پس از نابینایی

در میان محتوای تولید شده برای نابینایان در طول یک ماه گذشته، پادکستی که «تیم شوارتز» در وبلاگِ «زندگی پس از نابینایی» منتشر کرده، یکی از هیجان انگیز ترین ها به شمار می رود. او در اپیزودی که در روز های پایانی مارس منتشر کرده با «چارلز هایزر»، ویراستار نابینا و دانشجوی رشته دسترسی پذیری گفتگو کرده؛ گفتگویی که بیشتر به مرور اخبار جالب و شنیدنی در حوزه نابینایان اختصاص یافته است. تیم در آغاز این اپیزود از تزریق دُز اولِ واکسن کرونای خود خبر می دهد؛ انگار نه انگار که این سوی آب ها کسانی ممکن است دلشان آب شود! آنها در این گفتگو به آخرین اخبار از سرویس «آیرا» (AIRA) می پردازند که گویا اخیراً توافقی را با کافیشاپ های زنجیره ای «استارباکس» امضا کرده اند که به نابینایانی که به این کافیشاپ ها مراجعه می کنند، راهنمایی های ویدئویی رایگان ارائه کنند. «آیرا»، سرویسی است که به وسیله آن، فرد نابینا به یک کارشناس تعلیم دیده متصل می شود و از او خدمات ویدئویی دریافت می کند. کارشناسان آیرا در محیط ها و موقعیت های گوناگون می توانند متقاضیان نابینا را راهنمایی کنند. نابینایان با پرداخت حق عضویت ماهانه، می توانند در موقعیت هایی نظیر خرید، تفریح، مسافرت، مطالعه و خلاصه هرجا که به کمک فرد بینا احتیاج داشته باشند روی آیرا حساب کنند. آیرا برای نابینایانی که زبانم لال قصد تزریق واکسن کرونا داشته باشند هم نیم ساعت خدمات رایگان در نظر گرفته است.

تیم و چارلز خبر جالبی را هم در خصوص افتتاح موزه ی بویایی ویژه نابینایان در غرب لهستان مرور کرده اند. آنها همچنین به گفتگو با یک تولید کننده فناوری های پوشیدنی ویژه مسیریابی پرداخته اند و جزئیات شرکت در کنفرانس دسترسی پذیری مایکروسافت را شرح داده اند و یک بازی جذاب نابینایی ویژه آی او اس را هم معرفی کرده اند که صحبت در باره تمامی این موارد را به نسخه صوتی پیش خوان وا می گذاریم.

تلاش فدراسیون ملی آمریکا برای هموار کردن راه ورود نابینایان به دنیای ریاضیات

این ماه پیشخوان را با درس و مشق و آموزش شروع کردیم و شاید بد نباشد با همین سوژه هم به آخر برسانیم. در آخرین شماره ماهنامه «بریل مانیتور»، که در ماه آوریل بر روی وبسایت فدراسیون ملی نابینایان قرار گرفته، گزارشی به قلم «اَل مِینکی» منتشر شده که به موضوع دسترسی نابینایان به ریاضی از طریق بریل اختصاص یافته است. ال و همکارانش از طرف فدراسیون مأمور شده اند کاستی های بریل برای بازنماییِ علائم ریاضی را شناسایی کنند و ابزاری جهت تبدیلِ خودکارِ متون ریاضی به بریل طراحی کنند. ال در این گزارش، با جزئیات کامل به جلساتی که در این راستا برگزار شده و دستاورد هایی که تا کنون حاصل شده پرداخته است. ال اظهار کرده او و همکارانش توانسته اند به یک چارچوب و متدِ قابل قبول برای تبدیل خودکارِ متون دست یابند و بفهمند از چه طریق می شود شکل ها را به گونه ای برجسته کرد و توضیحات بریل را در جای مناسب قرار داد که برای مخاطب نابینا قابل فهم باشد. آنها همچنین موفق شده اند فهرستی از علائم جدیدِ ریاضی را که معادل بریل ندارند، شناسایی کنند. این گروه امیدوار است به زودی به فناوریِ تبدیل خودکار متون ریاضی به بریل دست یابد تا نابینایانی که به دنبال تحصیل در رشته هایی مانند علوم پایه، نظری و مهندسی هستند هم بتوانند به آسانی به منابع مطالعاتی دسترسی داشته باشند.

ارتباط یک ترانه ماندگار با دنیای نابینایان

نکته بعد از پایانی اینکه در نسخه صوتی پیشخوان، یک راز موسیقاییِ شگفت انگیز را آشکار خواهیم کرد که اگر اهل دنبال کردن جریان های موسیقایی قرن بیستم اروپا و آمریکا باشید، حتماً از شنیدنش تعجب خواهید کرد. یکی از شناخته شده ترین و پر فروش ترین قطعات موسیقی قرن بیستم، ربط جالبی به نابینایان پیدا می کند. با نسخه صوتی پیشخوان همراه باشید تا این قطعه را یک بار دیگر با هم بشنویم و در باره ارتباطش با دنیای نابینایان با هم گپ بزنیم.

دانلود نسخه ی صوتی پیشخوان.

منبع: ماهنامه ی مانا.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + دوازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *