آموزش کار با پیام رسان سیگنال و آشنایی با قابلیت ها و امکانات آن

واتساپ از چند هفته دیگر سیاست های خود را تغییر می دهد و اطلاعات کاربران در اختیار فیسبوک قرار می گیرد. این تغییر به مذاق کاربران خوش نیامده و با وجود شفاف سازی اخیر واتساپ، شمار بالایی از آن ها در حال مهاجرت به پیام رسان های دیگر مانند تلگرام و سیگنال هستند. با این حساب سیگنال مورد توجه زیادی قرار گرفته و با رشد چشمگیر دانلود مواجه شده. بسیاری از کاربران برای اولین بار به سراغ این برنامه می روند، بنابراین آموزش کار با پیام رسان سیگنال و آشنایی با امکانات و قابلیت های آن اهمیت بالایی دارد.

پیام رسان سیگنال توسط یک بنیاد ناسودبر یا غیر انتفاعی مدیریت می شود بنابراین برخلاف واتساپ که کمپانی مادر آن یعنی فیسبوک سابقه طولانی در استفاده از داده های کاربران برای تبلیغات دارد، سیگنال نیازی به این کار ندارد. با توجه به این موضوع فقط به شماره تلفن شما دسترسی دارد که از امنیت بالای آن خبر می دهد.

آموزش کار با پیام رسان سیگنال

در این مطلب تصمیم داریم کاربردی ترین ترفندها و امکانات پیام رسان سیگنال را به شما معرفی کنیم تا به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید. اگر اخیرا به این پیام رسان مهاجرت کرده اید و اطلاعی از قابلیت های آن ندارید، نگران نباشید چرا که مانند سایر پیام رسان ها، کار با سیگنال بسیار ساده است. در این مقاله آموزش کار با پیام رسان سیگنال برای شما آماده شده، در ادامه همراه ما باشید.

۱. قفل کردن سیگنال

اکثر کاربران بخاطر امنیت بالا به سراغ سیگنال می روند بنابراین علاقه ای ندارند دیگران به پیام های آن ها دسترسی داشته باشند. خوشبختانه سیگنال از قابلیت قفل برنامه بهره می برد و می توانید از طریق خود آن و نه اپ های شخص ثالث، آن را قفل کنید. این پیام رسان هم مانند تلگرام و واتساپ، از احراز هویت بیومتریک سیستم عامل اندروید و iOS پشتیبانی می کند و برای مثال می توانید به سراغ سنسور اثر انگشت بروید.

با توجه به این موارد، قفل کردن اولین مرحله آموزش کار با پیام رسان سیگنال محسوب می شود. برای این کار تنها کافیست روی آیکون حساب کاربری خود در سمت چپ بالای نمایشگر ضربه بزنید و سپس به بخش «Privacy» بروید. به دنبال گزینه Screen Lock باشید و آن را فعال کنید. شما می توانید برای قفل شدن برنامه زمان درنظر بگیرید، برای مثال پس از ۱ دقیقه برنامه قفل شود، البته امکان قفل فوری هم وجود دارد.

۲. تنظیم پین

زمانی که شروع به راه اندازی سیگنال می کنید، مجبورید به آن یک پین (PIN) چهار رقمی اضافه کنید که البته برای قفل برنامه مورد استفاده قرار نمی گیرد و در حقیقت یک لایه امنیتی اضافه برای احراز هویت دو مرحله ای است. این پیام رسان در بروزرسانی خود تنظیم پین برای نصب مجدد، ریستور بکاپ و احراز هویت را اجباری کرده. شما می توانید این پین را تغییر دهید یا سایر گزینه های احراز هویت دو مرحله  ای را شخصی سازی کنید.

برای اینکار روی آیکن پروفایل خود در گوشه سمت چپ بالای برنامه ضربه بزنید و دوباره به بخش Privacy بروید. به سمت پایین اسکرول کنید تا به گزینه «Registration Lock» برسید و آن را فعال کنید. با اینکار اگر دوباره برنامه سیگنال را نصب کنید، پیش از تنظیم حساب خود باید پین را وارد کنید. شما می توانید پین خود را تغییر دهید یا از یک کد عددی حرفی استفاده کنید. سیگنال هرچند وقت یکبار از شما درخواست پین می کند تا آن را فراموش نکنید.

۳. غیرفعالسازی نوتیفیکیشن پیوستن اعضای جدید

در ادامه آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ یک موضوع تقریبا آزاردهنده می رویم. زمانی که یکی از مخاطبین شما سیگنال را به عنوان پیام رسان جدید خود انتخاب می کند، برای شما نوتیفیکیشن ارسال می شود، اما می توانید آن را غیرفعال کنید. برای اینکار دوباره روی آیکون پروفایل خود ضربه بزنید و اینبار نوتیفیکیشن را انتخاب کنید.

در بخش نوتیفیکیشن، زیر قسمت «Events»، گزینه ای به نام «Contact Joined Signal» به چشم می خورد که باید آن را غیرفعال کنید.

۴. شخصی سازی نوتیفیکیشن

در حالت کلی زمانی که یک نوتیفیکیشن پیام دریافت می کنید، سیگنال در کنار نام فرستنده، پیام را هم به نمایش می گذارد. با این حال شاید علاقه ای به نمایش پیام در نوتیفیکیشن نداشته باشید، جای نگرانی وجود ندارد چرا که می توانید مانع از چنین کاری شوید.

این ویژگی تنها مربوط به زمانی نمی شود که گوشی شما قفل است و در تمام مواقع پیام را نشان نمی دهد. برای اینکار به بخش نوتیفیکیشن بروید و روی گزینه «Show» ضربه بزنید. یک پنجره باز می شود که سه گزینه در آن به چشم می خورد. گزینه اول نام و پیام را نشان می دهد، گزینه دوم تنها نام را به نمایش می گذارد و گزینه آخر هیچ کدام را نشان نمی دهد. با توجه به نیاز خود، یکی را انتخاب کنید.

۵. پین کردن چت

سیگنال هم مانند واتساپ و تلگرام امکان پین کردن چت ها را برای شما فراهم می کند و می توانید چندین چت را بالاتر از سایر گفتگوها قرار دهید. شما می توانید حداکثر ۴ چت را پین کنید.

اگر آیفون دارید، تنها کافیست چت مورد نظرتان را به سمت راست سوایپ کنید و روی گزینه Pin ضربه بزنید. اگر می خواهید آن را از حالت پین خارج کنید، دوباره آن را به سمت راست سوایپ کنید و گزینه Unpin را انتخاب کنید. در دستگاه های اندرویدی انگشت خود را روی چت نگه دارید و در منویی که باز می شود، گزینه Pin را لمس کنید و البته می توانید به همین روش یک چت را Unpin کنید.

۶. تار کردن چهره ها

سیگنال اخیرا یک ویژگی جدید به پیام رسان خود اضافه کرده تا امنیت کاربران را افزایش دهد و قدمی دیگر برای محافظت از حریم خصوصی آن ها محسوب می شود. شما می توانید تنها با یک ضربه، پیش از اشتراک یک تصویر چهره افراد را در آن تار کنید.

برای استفاده از این ترفند پیام رسان سیگنال تنها کافیست عکس مورد نظرتان برای اشتراک گذاری را انتخاب کنید و در هنگام ارسال، روی آیکون تار کردن ضربه بزنید. حالا یک گزینه زیر تصویر ظاهر می شود که می توانید با فعال کردن آن، چهره درون تصویر را تار کنید. ضمنا اگر از کیفیت این قابلیت رضایت نداشتید، می توانید قبل از ارسال به صورت دستی چهره را تار کنید، البته در حالت خودکار عملکرد مناسبی دارد.

۷. پیام های ناپدیدشونده

از آنجایی که سیگنال روی حریم خصوصی افراد تمرکز دارد، ویژگی های ضروری برای دستیابی به این هدف را در اختیار کاربران قرار می دهد. یکی از قابلیت های این پیام رسان، امکان ارسال پیام های ناپدیدشونده است. واتساپ اخیرا به این ویژگی مجهز شده، با این حال در سیگنال می توانید برای آن تایمر درنظر بگیرید و تنها به ۷ روز محدود نیستید. در همین راستا در ادامه آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ این قابلیت می رویم.

برای مثال می توانید این زمان را ۱ دقیقه درنظر بگیرید تا یک دقیقه پس از دریافت آن توسط طرف مقابل، پیام به صورت خودکار حذف  شود. برای دسترسی به این قابلیت در آیفون درون چت روی آیکون کاربر مقابل ضربه بزنید و سپس گزینه «Disappearing Messages» را فعال کنید تا تایمر زیر آن به نمایش گذاشته شود. در محصولات اندرویدی درون چت روی گزینه سه نقطه در سمت راست بالای صفحه چت ضربه بزنید، گزینه Disappearing Messages را انتخاب کنید و سپس یک زمان درنظر بگیرید.

۸. مسدودیت اسکرین شات

در ادامه آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ یک ویژگی امنیتی دیگر می رویم. یکی از قابلیت های پیام رسان سیگنال که امنیت کاربران را افزایش می دهد، محدودیت برای ثبت اسکرین شات از پیام ها است. با فعال کردن این ویژگی، حتی در برنامه های اخیر هم صفحه مربوط به سیگنال به لوگوی آن تغییر می کند و پیام ها قابل مشاهده نیستند.

برای فعالسازی این ویژگی ابتدا با ضربه روی آیکون پروفایل خود به تنظیمات بروید. در اینجا گزینه Privacy را لمس کنید و در نهایت گزینه «Screen Security» را فعال کنید. البته در آیفون تنها از نمایش محتوای سیگنال در برنامه های اخیر جلوگیری می شود.

۹. ارسال تصاویر با امکان یکبار مشاهده

علاوه بر امکان ارسال پیام های ناپدیدشونده، می توانید در سیگنال چنین کاری را برای تصاویر هم انجام دهید. در حقیقت تصاویر پس از یکبار مشاهده، به صورت خودکار ناپدید می شوند. برای ادامه آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ این قابلیت می رویم.

برای اینکار ابتدا عکس مورد نظرتان را انتخاب کنید. در صفحه مربوط به آن در گوشه سمت چپ پایین صفحه یک آیکون بی نهایت قرار می گیرد، روی آن ضربه بزنید تا به «1x» تغییر کند. با این کار پس از مشاهده، این عکس به صورت خودکار حذف می شود.

۱۰. ارسال پیام به خود

یکی از قابلیت های محبوب تلگرام، امکان ارسال پیام به خود است که سیگنال هم چنین ویژگی دارد. در این پیام رسان برای اینکار باید از قابلیت «Note to self» استفاده کنید.

اگر برای اولین بار می خواهید چنین کاری را انجام دهید، روی آیکون خودکار در گوشه سمت راست بالای نمایشگر ضربه بزنید و سپس گزینه Note to Self را انتخاب کنید. برای اینکه سریعتر به آن دسترسی پیدا کنید، می توانید آن را در نوار جستجوی بالای صفحه تایپ کنید. با ضربه روی آن، به صفحه ای برای نوشتن پیام به خود دست پیدا می کنید که می توان به عنوان یک دفترچه یادداشت هم از آن استفاده کرد.

 ۱۱. تایید مخاطبین

در ادامه آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ تایید مخاطبین می رویم. در حالی که سیگنال از رمزگذاری سرتاسری بهره می برد، می توانید یک لایه امنیتی دیگر هم به آن اضافه کنید. اگر می خواهید با فردی اطلاعات حساسی را به اشتراک بگذارید، پیش از اینکار مخاطب مورد نظرتان را تایید کنید.

برای اینکار چت مورد نظرتان را باز کنید و روی آیکون پروفایل کاربر ضربه بزنید تا منوی مربوط به آن باز شود. به پایین اسکرول کنید و بخش «View Safety Number» را انتخاب کنید. در این بخش روی کد QR ضربه بزنید و توسط دستگاه کاربر دیگر آن را اسکن کنید. اگر اینکار موفقیت آمیز بود، روی گزینه Verified ضربه بزنید.

بجای اینکار می توانید روی گزینه Share ضربه بزنید و شماره امنیتی را برای کاربر مقابل بفرستید. در ادامه این شماره ها را مقایسه و تایید کنید. اگر شماره ها یکسان بودند، کاربر را تایید کنید و بدون نگرانی داده ها را با او به اشتراک بگذارید.

۱۲. باز پخش تماس ها

سیگنال چندین ویژگی برای بهبود حفاظت از حریم خصوصی کاربران درنظر گرفته که یکی از آن ها «باز پخش تماس ها» (Relay Calls) نام دارد. توسط این قابلیت تمام تماس های شما از طریق سرورهای سیگنال انجام می شوند، بنابراین آدرس آی پی شما در اختیار مخاطب قرار نمی گیرد. با اینکار فرد مقابل تنها آی پی سیگنال را می بیند و هویت شما مخفی باقی می ماند.

اگرچه این ویژگی امنیت شما را افزایش می دهد، اما مقداری کیفیت تماس ها را هم کم می کند. درکل اگر امنیت برای شما اهمیت فوق العاده زیادی دارد و از کیفیت تماس ها مهمتر است، این گزینه را فعال کنید. برای اینکار به بخش تنظیمات و سپس Privacy بروید. در بخش «Communication» یا «Calls»، گزینه «Always Relay Calls» را فعال کنید.

۱۳. تهیه نسخه پشتیبان از پیام های سیگنال

بطور پیش فرض سیگنال از پیام های شما نسخه پشتیبان تهیه نمی کند، اما می توانید درون گوشی خود از پیام ها و فایل های رسانه ای بکاپ بگیرید، البته این قابلیت تنها برای نسخه اندرویدی وجود دارد و در تنظیمات نسخه iOS به چشم نمی خورد.

برای بکاپ گیری به صفحه تنظیمات بروید و روی گزینه «Chats and media» ضربه بزنید. در این بخش گزینه «Chat backups» را فعال کنید. از داده های شما بطور رمزگذاری شده نسخه پشتیبان تهیه می شود، بنابراین کد آن را جایی یادداشت کنید. در نهایت روی گزینه «Enable Backups» ضربه بزنید.

۱۴. حذف پیام های قدیمی

در مرحله بعدی آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ یک ترفند کاربردی می رویم که می تواند فضای ذخیره سازی گوشی شما را خالی کند. در این پیام رسان امکان حذف پیام های قدیمی به صورت خودکار وجود دارد. شما می توانید یک تعداد پیام مشخص برای آن درنظر بگیرید تا پس از آن، پیام های قدیمی بطور خودکار حذف شوند.

برای اینکار با لمس آیکون پروفایل خود به صفحه تنظیمات بروید و روی گزینه «Storage» ضربه بزنید. در ادامه گزینه «Delete old messages» را انتخاب کنید. این قابلیت مانند بکاپ گیری برای نسخه اندرویدی سیگنال در دسترس است و کاربران آیفون نمی توانند چنین کاری انجام دهند، با این حال انتظار می رود در آینده چنین ویژگی به نسخه iOS هم اضافه شود.

۱۵. کیبورد ناشناس

اگر فکر می کنید کیبورد در پیام رسان سیگنال می تواند رفتارهای شما را یاد بگیرد و با استفاده از آن ها، سرویس خود را شخصی سازی کند، می توانید از کیبورد ناشناس استفاده کنید.

برای دسترسی به کیبورد ناشناس، به صفحه تنظیمات و سپس «Privacy» بروید. در این بخش گزینه «Incognito Keyboard» را فعال کنید. با اینکار در هنگام استفاده از کیبورد در سیگنال، هیچ دیتایی ثبت نمی شود.

 ۱۶. فعالسازی دارک مود

دارک مود یا حالت تاریک در بسیاری از برنامه ها مانند سیگنال وجود دارد. برای اینکه به این حالت دسترسی داشته باشید، تنها باید در تنظیمات روی گزینه «Appearance» ضربه بزنید.

در این بخش سه گزینه در برابرتان قرار می گیرد. اولین گزینه مربوط به تنظیمات پیش فرض سیستم می شود و با توجه به تنظیمات خود دستگاه، حالت دارک یا روشن فعال می شود. گزینه های بعدی هم مربوط به حالت روشن و تاریک هستند.

 ۱۷. استفاده از نسخه دسکتاپ سیگنال

شما می توانید از سیگنال همه جا استفاده کنید. این برنامه برای اندروید، iOS، ویندوز، مک او اس، لینوکس و iPadOS توسعه پیدا کرده و می توانید در همه سیستم ها به آن دسترسی داشته باشید.

برای بهترین تجربه کاربری می توانید سیگنال را روی گوشی و همچنین کامپیوترتان داشته باشید. برای استفاده از نسخه دسکتاپ پیام رسان سیگنال باید ابتدا کد QR را توسط گوشی خود اسکن کنید و برای آن یک نام درنظر بگیرید. در ادامه مخاطبین و گروه های شما همگام سازی می شوند.

۱۸. ویرایشگر تصویر

در آخرین بخش آموزش کار با پیام رسان سیگنال به سراغ ویرایشگر تصویر آن می رویم. بالاتر به ویژگی تار کردن چهره در تصاویر اشاره کردیم، اما این پیام رسان قابلیت های دیگری هم برای ویرایش عکس در اختیارتان قرار می دهد.

شما می توانید در ویرایشگر این پیام رسان به عکس متن اضافه کنید، از رنگ های مختلف بهره ببرید، عکس را کراپ کنید یا حتی به آن استیکر اضافه کنید. ضمنا پس از پایان ویرایش تصویر، می توانید آن را درون گالری گوشی هم ذخیره کنید.

منبع: دیجیاتو.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − نه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *