دیجی کالا چگونه مدیریت کامنت ها را به دست هوش مصنوعی سپرده است

دیجی کالا چندی پیش با انتشار خبری اعلام کرد که تأیید و رد کامنت های ثبت شده توسط کاربران را به هوش مصنوعی سپرده است. در این رابطه به گفتگو با مدیر تیم هوش مصنوعی و محتوای دیجی کالا نشستیم تا از روند توسعه ی این سیستم آگاه شویم.

اواخر آبان ماه سال جاری دیجی کالا با انتشار خبری اعلام کرد که بخش اعظم مدیریت بخش کامنت ها در این فروشگاه به هوش مصنوعی سپرده شده است. برای آگاهی از کم و کیف این سیستم به گفتگو با مدیران دیجی کالا نشستیم. در این گفتگو، وحید پولادی، مدیر بخش محتوای دیجی کالا و نوید شهدی، مدیر بخش هوش مصنوعی، به ارائه اطلاعاتی در رابطه با این سیستم پرداختند.

امیرحسن موسوی، مدیر روابط دیجی کالا، در ابتدای گفت وگو اعلام کرد که برای توسعه ی این سیستم دو تیم محتوا و هوش مصنوعی درگیر بوده اند. البته به گفته ی موسوی، پیش از تشکیل تیم هوش مصنوعی، یکی از استارتاپ های حاضر در دیجی کالا نکست در این فرایند شرکت داشت که در ادامه ی ماجرا با تشکیل تیم هوش مصنوعی دیجی کالا به مدیریت نوید شهدی، این تیم از فرایند توسعه کنار رفته است.

– کامنت کاربران چه جایگاهی در ساختار محتوای دیجی کالا دارد؟

– وحید پولادی: فرایند مدیریت محتوا در دیجی کالا پس از گذشت ۱۵ سال از تأسیس این فروشگاه اینترنتی، سومین نسل خود را پشت سر می گذارد و با توجه به افزایش تنوع کالاها، دیگر استراتژی تولید محتوا به صورت متمرکز پاسخگو نیست و از این رو کامنت کاربران برای کالاهای مختلف نقش بسیار پررنگ تری به خود گرفته است. با افزایش تنوع کالایی، تولید محتوا باید با مشارکت کاربران و از طریق کامنت ها انجام شود. تغییر استراتژی محتوایی دیجی کالا باعث شد رویه  ای برای تشویق کاربران به منظور کامنت گذاشتن در پیش گرفته شود و در نتیجه تعداد کامنت های ثبت شده افزایش یافت؛ به طوری که در حال حاضر کاربران دیجی کالا به صورت روزانه میانگین بیش از ۴۰ هزار کامنت (رکورد بیش از ۶۰ هزار کامنت در یک روز) در این فروشگاه ثبت می کنند. با پیاده سازی امکان ضمیمه کردن تصاویر و ویدئو در کامنت، به این نتیجه رسیدیم که مدیریت این بخش وظیفه ی بسیار سنگینی به تیم محتوا تحمیل می کند؛ برای مثال تعداد کامنت ها طی یک ماه اخیر بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است. اول با یک استارتاپ که در دیجی کالا نکست فعال بود، در خصوص این موضوع وارد مذاکره شدیم؛ اما پس از گذشت مدتی متوجه شدیم راهکار این استارتاپ قابلیت پیاده سازی در سیستم دیجی کالا ندارد. هم زمان با این موارد، نوید شهدی وارد دیجی کالا شد.

– توسعه سیستم هوش مصنوعی چندماه طول کشید و پیشرفت این سیستم چطور بوده است؟

– نوید شهدی: من ابتدای امسال به دیجی کالا اضافه شدم و مدیریت تیم هوش مصنوعی را بر عهده گرفتم. پس از تشکیل تیم هوش مصنوعی، ما با تیم های متعدد فعال در دیجی کالا به صحبت نشستیم تا چالش ها و گلوگاه هایی که می شد با راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی حل کنیم، شناسایی کنیم. موضوع مدیریت کامنت ها از جمله ی مواردی بود که انرژی زیادی از تیم محتوا می گرفت و توسعه ی یک الگوریتم مبتنی بر یادگیری ماشین می توانست بار این کار را سبک تر کند.

اوایل سال  جاری و پس از توافق برای پیاده سازی این سیستم، یکی دوماه مذاکره برای مشخص کردن قوانین صرف کردیم و سه ماه طول کشید تا دیتای مورد نیاز جمع آوری شود. تیم محتوا کار خود را آغاز کرد؛ به طوری که تمام داده ها بالغ بر یک میلیون و هشتصدهزار کامنت با لیبل گردآوری شد. اوایل مهرماه ۱۳۹۹ این سیستم تأیید خودکار مورد استفاده قرار گرفت.

البته پیش از توسعه ی سیستم جدید، یک الگوریتم دیگر مورد استفاده قرار می گرفت که فقط قادر بود در مورد رد کردن کامنت ها اظهارنظر کند. البته این سیستم تنها قادر به رد کردن ۲ درصد کامنت ها بوده است. قطعا افزایش تعداد کامنت ها باعث شد این سیستم عملکرد چندان مثبتی نداشته باشد؛ درحالی که درصد موفقیت الگوریتم هوش مصنوعی جدید برای رد، تأیید یا شناسایی به عنوان کامنتی که باید عامل انسانی در مورد آن نظر دهد، بیش از ۹۸ درصد است.

توسعه، آموزش و آزمون این سیستم حدود ۶ ماه زمان برد و در حال حاضر ۷۵ تا ۸۰ درصد از کامنت های ثبت شده توسط سیستم هوش مصنوعی مدیریت می شود.

– آیا هوش مصنوعی موفق شده است برداشت سلیقه ای عامل انسانی در قوانین تأیید یا رد نظرات را برطرف کند؟

– نوید شهدی: با توجه به برداشت سلیقه ای عوامل انسانی از قوانین تعیین شده برای رد یا قبول کردن کامنت ها، این موضوع با اضافه شدن ماشین و هوش مصنوعی از بین رفته است؛ البته این مشکل خیلی محدود بود و تناقض عملکرد در رد یا تأیید کامنت ها چندان پررنگ نبود.

– اغلب چه کامنت هایی منتشر نمی شوند؟

– وحید پولادی: کامنت ها به عنوان بخشی از محتوای دیجی کالا در نظر گرفته می شوند و از این رو بسیار ارزشمند هستند. اما برخی کامنت ها ارتباطی با کالای مورد نظر ندارند و بیشتر به تشریح تجربه ی خرید می پردازند که از این رو منتشر نمی شوند. برای مثال به کامنت هایی در رابطه با شکایت از دیر رسیدن کالا اشاره کرد که ارتباطی با خود کالا ندارد. البته منتشر نشدن کامنت ها در خصوص مشکلات این چنینی به منزله ی نادیده گرفته شدن آن ها نیست؛ این نوع کامنت ها هرچند در صفحه ی مورد نظر منتشر نمی شوند؛ اما پیام کاربر در قالب یک مسئله درون سازمانی برای پیگیری به واحد های مربوط ارسال می شود. در فاز بعدی نیز تلاش بر این است تا تشخیص این کامنت ها توسط هوش مصنوعی انجام شود.

– پردازش طبیعی زبان  ها، دیتای جالبی جز تأیید و رد نظرات در اختیار قرار می دهد؛ آیا برنامه ای برای گسترش استفاده از قابلیت های هوش مصنوعی و اطلاعات استخراج شده وجود دارد؟

– نوید شهدی: تأیید یا رد کامنت ها را باید بخش کوچکی از سیستم هوش مصنوعی مرتبط با کامنت ها عنوان کرد که در دست توسعه داریم. اطلاعاتی که کاربران در قالب کامنت ها برای محصولات مختلف ثبت می کنند، در زمینه های بسیاری قابل استفاده است. برای مثال با استفاده از کامنت ثبت شده برای یک محصول، می توان نقطه ی قوت و ضعف محصول را استخراج کرد و همچنین توصیه برای خرید یا نخریدن محصول را براساس منظور کاربر از کامنت استنباط کرد. اطلاعات برگرفته از کاربران در قالب کامنت ها را که اتفاقا حجم بالایی نیز دارند، می توان در انواع سناریوهای مختلف مورد استفاده قرار داد که از جمله ی این کاربردها می توان به بخش نظرات، بخش پیشنهاد به کاربران دیگر و رتبه بندی محصولات استفاده کرد.

– وحید پولادی: استفاده از هوش مصنوعی علاوه بر اینکه بار عملیاتی کنترل کامنت ها را کم می کند، در آینده باعث خواهد شد بتوان معنای کامنت های ثبت شده را استخراج کرد. برای مثال در مورد یک گوشی  هوشمند، احتمالا کامنت هایی در مورد ماژول های مختلف نظیر باتری، دوربین و سایر موارد با نقد عملکرد هر یک از این ماژول ها شامل موارد نکات مثبت و منفی ثبت شده است. هوش مصنوعی پس از تصمیم گیری در مورد انتشار یا رد شدن کامنت، می تواند توصیه برای خرید یا عدم خرید محصول را براساس معنای هر یک از کامنت ها به صورت خلاصه به کاربران نمایش دهد. کاربرد دیگری که برای این سیستم در نظر گرفته شده، جلوگیری از انتشار کامنت های غیر واقعی است.

– قیمت  بالا  و وجود کالاهای غیر اصل از جمله انتقادات واردشده به دیجی کالا است؛ آیا برنامه ای برای هوش مصنوعی به منظور شناسایی چنین مواردی دارید؟ آیا سیستم گزارش دهی کامنت ها می تواند در این موارد کمک کند؟

– وحید پولادی: برای درک اینکه چطور یک کالای غیر اصل در همان ابتدا شناسایی نمی شود، بهتر است ابتدا نگاهی به فرایند ثبت یک کالا در دیجی کالا داشته باشیم. سیستم دیجی کالا به نوعی طراحی شده است که امکان ثبت کالای مشابه در آن وجود ندارد. برای مثال در صورتی که یک ساعت اورجینال توسط یک فروشنده در حال فروش باشد، دیجی کالا اجازه نمی دهد تأمین کننده ای دیگر این محصول را با ایجاد یک صفحه ی محصول جدید عرضه کند. حال فرض کنید که تأمین کننده ی دوم، نسخه ی غیر اصل کالای مورد نظر را برای فروش قرار داده است و از این رو هر دو کالا از طریق یک صفحه محصول با تأمین کنندگان مختلف به فروش می رسند. در این شرایط وقتی کاربری کامنتی در مورد غیر اصل (فیک) بودن کالا منتشر می کند، بلافاصله موضوع به بخش مانیتورینگ مارکت پلیس گزارش می شود و این بخش از تأمین کننده درخواست می کند مدارک خود دال بر اصل بودن کالا را ارسال کند. در صورتی که تأمین کننده قادر به اثبات ادعای خود مبنی بر اصل بودن کالا نباشد، دیجی کالا کالای این تأمین کننده را حذف می کند. پس استفاده از هوش مصنوعی فقط به شناسایی کامنت ها در این رابطه محدود می شود.

– نوید شهدی: پروژه ای طولانی مدت تعریف شده است که در نظر داریم با استفاده از فاکتورهای مختلفی نظیر قیمت محصولات در بازار آفلاین، ارزش دلار و سایر پارامترهای دخیل، به برآورد قیمت کالاها بپردازیم. کامنت  در مقطع فعلی نمی تواند نقش مؤثری برای محاسبه قیمت داشته باشند؛ هرچند می توان با استفاده از کامنت ها فهمید نظر کاربران در رابطه با قیمت چیست.

– با توجه به تغییر استراتژی محتوایی دیجی کالا در مورد بخش کامنت، چه برنامه هایی برای این بخش دارید؟

– وحید پولادی: ما در نظر داریم روند کامنت گذاری را به سمت محتوای ویدیویی سوق دهیم و در جریان این تغییر و تحول، به کاربران مان نیز آموزش دهیم تا بتوانند ویدیوهایی باکیفیت تولید کنند. برای مثال کاربران می توانند برای کالاهای مختلف ویدیوی جعبه گشایی تولید و در صفحه ی محصول آپلود کنند و حتی در آینده قادر خواهند بود از این ویدیوها درآمدزایی کنند.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, نرم افزار ارسال و , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − ده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *