آموزش انتقال اطلاعات از iOS به اندروید

با توجه به چالش های متعدد کاربران آیفون در کشور، در ادامه می توانید با راهکار های انتقال اطلاعات از گوشی های اپل به محصولات اندرویدی آشنا شوید.

جابه جایی بین پلتفرم های موبایل شاید روند آن چنان مرسومی به نظر نرسد. کاربرانی که مدت ها از یک سیستم عامل و اکوسیستم استفاده می کنند، شاید در جابه جایی به اکوسیستم دیگر تمایل زیادی نداشته باشند. خصوصا آن هایی که از محصولات اپل استفاده می کنند، در نگاه اول پیوستن به اکوسیستم اندروید را دشوار می دانند. شاید دلیل این عدم جابه جایی، نگرانی از موانعی باشد که در مسیر انتقال اطلاعات و داده ها رخ می دهد. در ادامه ی این مطلب، مراحل مهاجرت از اکوسیستم اپل و گوشی های آیفون را به سیستم عامل اندروید آموزش می دهیم. مهاجرتی که شاید در ابتدا موانع زیادی در آن تصور کنید، اما قطعا برای همه ی آن ها راه حل هایی وجود دارد.

در ادامه ی آموزش حاضر، مراحل انتقال مخاطبان و داده های دیگر، استفاده از سرویس های گوگل و مدیریت فایل های موزیک و ویدئو را شرح می دهیم. در بخش پایانی نیز نکات اضافه  ای برای کاربران iOS گفته می شود که قصد ورود به دنیای تازه ی اندروید دارند. نکاتی که استفاده از قابلیت های اندروید را برای آن ها آسان می کند و تجربه ی جذاب تری به همراه دارد.

آماده سازی برای جابه جایی

پیش از اجرایی کردن تصمیم نهایی برای مهاجرت به اندروید، چند مورد را بررسی کنید. پس از اینکه سیستم عامل اندروید را به عنوان پلتفرم اصلی موبایل خود انتخاب کردید، باید برخی از دارایی های خود را کنار بگذارید. به عنوان مثال، اغلب لوازم جانبی که برای آیفون خود خریداری کرده اید، در اکوسیستم اندروید کارایی ندارند (شاید تعداد محدودی از آن ها کارآمد باشند؛ به هرحال قبل از مهاجرت، این موارد را بررسی کنید). نکته ی مهم تر اینکه هیچ یک از اپلیکشن های iOS را نمی توان به اندروید منتقل کرد. هرچند همان اپلیکیشن ها یا موارد مشابه بسیار زیاد، در مارکت اندروید هم دردسترس قرار دارند. تمامی انواع محتوایی که تحت قانون حفاظت از محتوای دیجیتال (DRM) هستند و از اپ استور یا آیتونز خریداری شده اند، همان جا باقی خواهند ماند. درواقع امکان جابه جایی آسان آن ها وجود ندارد. البته می توان حقوق DRM را تاحدودی از موزیک ها حذف کرد، اما برای فیلم ها و سریال ها چنین امکانی ندارید.

نکته ی نهایی پیش از مهاجرت از آیفون به اندروید، خود دستگاه آیفون است. اول اینکه تا پایان این مقاله، به هیچ وجه آیفون خود را کاملا پاک نکنید و از بازگرداندن به حالت کارخانه (ریست فکتوری) هم خودداری کنید. حتی پس از آموزش نیز باید نکاتی را اجرا کنید که درصورت فروش یا هدیه دادن آیفون قبلی، به مشکل بر نخورید. به عنوان مثال باید سرویس Find My و اپل آی دی را به طور کامل از آیفون حذف کنید.

استفاده از ابزارهای رسمی سازندگان اندرویدی

پیش از اینکه ابزارها و آموزش های متفرقه را برای انتقال داده از آیفون به اندروید بررسی کنید، درنظر داشته باشید که سازنده ی گوشی هوشمند جدید شما، ابزارهایی پیش فرض را برای جابه جایی آسان تر ارائه می کند. این ابزارها اغلب در مراحل راه اندازی گوشی جدید دردسترس هستند و بسیاری از مراحل جابه جایی از آیفون به اندروید را آسان می کنند. در ادامه برخی از محبوب ترین این نرم افزار ها فهرست شده اند:

 • مهاجرت از آیفون به گوشی های سامسونگ: اپلیکیشن Smart Switch سامسونگ
 • مهاجرت از آیفون به هواوی: اپلیکیشن Phone Clone هواوی
 • مهاجرت از آیفون به دنیای اندرویدی: اپلیکیشن Wondershare Mobile Transfer
 • مهاجرت از آیفون به دنیای اندرویدی: اپلیکیشن Dr.fone

برخی گوشی های هوشمند اندرویدی با اتصال های OTG ارائه می شوند که می توان با استفاده از رابط مشابه برای آیفون، بسیاری از داده ها را به کمک یک حافظه ی فلش USB واسط، با آن ها جابه جا کرد. ابزار دیگر، Smart Switch است که برای دارندگان گوشی های سامسونگ ارائه می شود. این نرم افزار هم بسیاری از مراحل مهاجرت داده ای از آیفون به اندروید را آسان می کند. در نظر داشته باشید برخی مواقع نرم افزار های زیر قادر به انتقال کامل تمامی اطلاعات نخواهند بود. به همین دلیل در ادامه، راه حل های دیگری برای انتقال فایل و اطلاعات شخصی از آیفون به گوشی های اندرویدی مطرح شده است.

گوگل درایو

اکنون که شما تصمیم به مهاجرت از دنیای اپل و ورود به دنیای گوگل گرفته اید، نیاز دارید تا تمام اطلاعات خود درآیفون را با گوشی اندروید همگام سازی کنید. Google Drive یکی از راحت ترین راه حل ها را برای این کار ارائه می دهد. این برنامه را برای آیفون خود دانلود کنید و پس از نصب به حساب گوگل خود وارد شوید.

زمانی که این کار انجام شد، از منوی تنظیمات برنامه با استفاده از گزینه Backup wizard از اطلاعات خود پشتیبان بگیرید. در این مرحله شما می توانید اطلاعاتی را که نیاز دارید، مشخص کنید و درنهایت با انتخاب گزینه شروع پشتیبان گیری یا Start backup فرایند را آغاز کنید. با این برنامه می توان از اطلاعاتی مثل مخاطب ها، رخدادهای تقویم، تصاویر و ویدئو ها پشتیبان تهیه کرد. بعد از اینکه این کار را کردید، با استفاده از گوشی اندروید خود بار دیگر به حساب گوگل درایو وارد شوید. با این کار تمامی اطلاعات شما به صورت خودکار با گوشی جدیدتان همگام سازی می شوند.

نکته: گزینه پشتیبانی در گوگل درایو تنها برای زمانی دردسترس است که شما از شناسه ایمیل شخصی استفاده کنید. در صورتی که از شناسه G Suite استفاده می کنید، گزینه پشتیبانی را در بخش تنظیمات نخواهید یافت.

اپل همیشه به سرویس دهی یکپارچه در کل اکوسیستم شهرت دارد. از طرفی اگر تصمیم به استفاده از گوشی اندرویدی داشته باشید، باید کم کم سرویس های گوگل را به کاربری روزمره ی خود اضافه کنید. در گوشی اندرویدی، حساب کاربری گوگل، حکم پاسپورتی برای سرویس های گوناگون را دارد. همچنین با استفاده از این حساب کاربری، هماهنگ کردن سرویس ها در مجموعه ای بزرگ از دستگاه ها و پلتفرم ها آسان می شود. وقتی به اکوسیستم اندروید وارد می شوید، باید ابزارهایی همچون آی کلاد و سافاری را فراموش کنید. درمقابل، گوگل ابزارهایی بسیار کاربردی (و حتی کاربردی تر) را به شما ارائه می کند. تا زمانی که از یک حساب کاربری گوگل استفاده کنید، به راحتی در تمامی دستگاه های خود به مخاطبان، بوکمارک ها، قرارهای ملاقات و بسیاری موارد دیگر دسترسی آسان خواهید داشت.

وقتی وارد اکوسیستم اندروید می شوید، باید سرویس های زیر را به عنوان ابزارهای اصلی کاربردی خود انتخاب کنید تا وظایف روزمره را به راحتی مدیریت کنند:

 • Google Contacts: برای مدیریت و تهیه ی نسخه ی پشتیبان از فهرست مخاطبان
 • Messages: برای پیام رسانی
 • Google Calendar: برای برنامه ریزی زمانی و موارد دیگر
 • Google Chrome: مرورگر محبوب گوگل که به راحتی قابلیت هماهنگ شدن با نسخه ی دسکتاپ و اطلاعاتی همچون بوکمارک و حتی تب ها را دارد.
 • Google Drive: برای تهیه ی نسخه ی پشتیبان از فایل ها و به طور کلی استفاده از سرویس های ابری
 • Youtube Music یا Google Play Music که برای ذخیره سازی و استریم موسیقی تحت سرویس های ابری، کاربرد دارد.
 • Google Photos: مدیریت عکس ها و تهیه ی نسخه ی پشتیبانی در فضای ابری
 • Google Fit: مدیریت فعالیت های ورزشی و وضعیت سلامت
 • Google Keep: یادداشت برداری
 • Android Auto: کاربردهای مرتبط با رانندگی

علاوه بر سرویس های بالا که جایگزین سرویس های روزمره ی آیفون شما می شوند، گزینه های بسیار بهتری همچون یوتیوب و گوگل مپس را نیز به خوبی در اندروید در اختیار دارید که اشتراک و مشاهده ی ویدئو و مسیریابی نقشه ای را بسیار آسان تر می کنند. سرویس پرداخت گوگل پی نیز به عنوان جایگزین مناسبی برای اپل پی در گوشی اندرویدی دردسترس شما قرار دارد. در اندروید، استفاده از دستیار صوتی گوگل اسیستنت هم با دستورهایی همچون OK Google یا Hey Google به راحتی ممکن می شود که جایگزین خوبی برای اپل سیری است. گوگل همچنین اپلیکیشن های بسیار متنوع دیگر همچون Google Translate و Google Tips را هم به شما ارائه می کند. درنهایت حتی اگر قصد مهاجرت به اندروید را هم ندارید، سرویس های گوگل به خاطر دردسترس بودن در انواع دستگاه ها، جذابیت بیشتری دارند و حتی بسیاری از کاربران آیفون، به جای سرویس های اپل از آن ها استفاده می کنند.

انتقال یادداشت ها با اورنوت

اگرچه گوگل درایو برای انتقال اطلاعات، امکانات و قابلیت های زیادی را پیش روی شما قرار می دهد، اما در برخی زمینه ها کاستی هایی دارد. برای مثال، این نرم افزار گوگل، گزینه ای برای انتقال یادداشت های شما در آیفون (Apple Note) ندارد. برای همین به سراغ نرم افزار Evernote می رویم. انتقال یادداشت های شما ازطریق این نرم افزار بسیار ساده است. اورنوت را در آیفون خود نصب و برنامه Notes را اجرا کنید.

بعد از آن با فشار دادن و نگه داشتن انگشت خود، یادداشت هایی را که می خواهید منتقل کنید انتخاب کنید و در پنجره ای که باز می شود گزینه اشتراک گذاری Share را فشار دهید. حال با پیدا کردن و انتخاب Evernote گوشی به صورت خودکار به این نرم افزار می رود. گزینه ی save را بزنید. با این کار به سادگی از یادداشت هایتان پشتیبان گرفته اید. در ادامه نرم افزار Evernote را این بار در گوشی اندروید خود نصب و اجرا کنید. به همان اکانت مشابه در گوشی آیفون وارد شوید و منتظر بمانید تا نرم افزار به صورت خودکار یادداشت های شما را با گوشی جدید همگام سازی کند.

نکته: در صورتی که تعداد یادداشت های شما زیاد است و شما صاحب لپ  تاپ اپل هستید و نمی خواهید که به صورت دستی آن ها را با Evernote اشتراک گذاری کنید می توانید از یک اسکریپت مشخص که Apple Script منتشر کرده است، با استفاده از نرم افزار Apple’s Script Editor در لپ تاپ مک استفاده کنید تا تمام یادداشت های شما را بلافاصله منتقل کند.

انتقال تقویم و محتوای آن

اگر در گوشی اندرویدی خود وارد حساب کاربری گوگل شده باشید، هماهنگ کردن تقویم دشوار نخواهد بود. همان طور که گفتیم، برای استفاده ی بهینه از گوشی اندرویدی به هرحال به یک حساب کاربری گوگل نیاز دارید. برای هماهنگ کردن تقویم آیفون قبلی با گوشی اندرویدیی جدید (و تقویم گوگل)، در گوشی آیفون وارد مسیر Settings > Accounts & Passwords > Add Account شوید. مشخصات حساب کاربری گوگل خود را وارد کنید. در مرحله ی پایانی، گزینه ی هماهنگ کردن تقویم را برای حساب کاربری جدید فعال کنید.

می توان با اپلیکیشن های متفرقه، تقویم را از آی کلاد هم در گوشی اندرویدی جدید هماهنگ کرد. برای این کار قبلا باید در تنظیمات آی کلاد، تقویم را هم فعال کرده باشید. اگر شما تاریخ ها، قرار ها یا به طور کلی رویداد های تقویم خود را در حساب iCloud ذخیره کرده باشید، روشی که در بخش گوگل درایو توضیح دادیم، به کار شما نخواهد آمد. راه حل کار این است که از اپلیکیشن iCal استفاده کنید. برای این کار باید اپلیکیشن را روی گوشی اندروید خود نصب و سپس اطلاعات یاد شده را با استفاده از iCal به گوشی خود وارد کنید. قبل از هر چیز باید در گوشی آیفون اطلاعات تقویم خود را به iCal منتقل کنید. سپس اپلیکیشن را در گوشی اندروید اجرا کنید. بعد از این کار درکنار گزینه Calendar کلید Info را بزنید.

در صفحه ی باز شده گزینه تنظیم Public Calendar را تغییر دهید و کلید اشتراک گذاری share link را انتخاب کنید. لینک آماده شده را با استفاده از یک پیام رسان یا ایمیل به گوشی اندروید خود بفرستید. در آدرس فرستاده شده کلمه webcal را با HTML جایگزین و آن را در مرورگر خود باز کنید. صفحه ای باز می شود که گزینه دانلود فایلی را که حاوی اطلاعات تقویم شما با پسوند .ICS است، در اختیار شما قرار می دهد. آن را دانلود و برنامه iCal را باز کنید.

در صفحه برنامه گزینه Import را بزنید و فایل .ICS را که دانلود کرده اید، از فولدر دانلود در حافظه گوشی خود انتخاب کنید. با لمس پیکان قرمزرنگ پایین سمت راست صفحه، کار واردشدن اطلاعات از فایل به گوشی شروع می شود. در نهایت پس از انجام همه این کارها اطلاعات تقویم شما در iCal با گوشی اندروید همگام سازی می شود و شما در گوشی اندروید خود به رویداد های تقویم قبلی تان دسترسی خواهید داشت.

انتقال بی سیم فایل ها بین اندروید و iOS

با استفاده از چهار روش بالا، انتقال فایل های مهم و ضروری کاربران انجام می شود. اما اگر به غیر از اطلاعات ذکرشده خواستیم فایل های دیگری را از گوشی آیفون قدیمی خود به گوشی اندروید جدید منتقل کنیم، چه کار باید بکنیم؟ این کار با استفاده از اپلیکیشن Xender قابل انجام است. Xender یک برنامه ساده انتقال فایل از iOS به اندروید با رابط کاربری بسیار جذاب است. البته استفاده از این برنامه برای انتقال اطلاعات شاید نسبت به روش های قبل کمی زمان بر باشد.

روش کار با این نرم افزار به این گونه است که بعد از بازکردن آن در گوشی اندروید خود، برای دریافت فایل روی دایره سبزرنگ Receive در پایین صفحه، کلیک کنید. در صفحه باز شده روی Connect Android کلیک کنید تا اسکنر کد QR برای شناسایی گوشی اندروید باز شود. بعد از این کار Xender را در گوشی اندروید خود باز کنید. این بار دایره سبزرنگ Send را بزنید. سپس کد QR گوشی اندروید، بالا می آید و می توانید با استفاده از آیفون خود این کد را اسکن کنید. با این کار هر دو گوشی به هم متصل می شوند.

حال زمان آن فرا رسیده است که فایل هایی را که دوست دارید جابه جا کنید. آن ها را انتخاب و با استفاده از گزینه Send به گوشی مدنظر انتقال دهید. به همین سادگی!

انتقال فهرست مخاطبان

یکی از روش های آسان برای انتقال مخاطبان از آیفون به اندروید، استفاده از آیتونز و جی میل است. برای این کار ابتدا باید از فهرست مخاطبان خود در آی کلاد، خروجی بگیرید:

 • در کامپیوتر شخصی وارد حساب کاربری در آی کلاد و سپس بخش Contacts شوید.
 • در پنجره ی جدید، دکمه های CTRL+A یا Command+A را فشار دهید تا همه ی مخاطبان انتخاب شوند. اگر پیام هشداری برای ارائه  اجازه ی دانلود به سایت icloud.com دریافت کردید، آن را تأیید کنید.
 • روی آیکون چرخ دنده در پایین صفحه کلید کرده و Export vCard را انتخاب کنید.
 • در پنجره ی جدید، مجددا با CTRL+A یا Command+A، همه ی مخاطبان را انتخاب کرده و با کلیک راست کردن روی یک مخاطب، گزینه ی Export vCard را انتخاب کنید.
 • درنهایت یک پوشه را برای ذخیره ی فایل انتخاب کنید. یک فایل VCF در کامپیوتر ذخیره می شود.
 • در کامپیوتر شخصی وارد حساب کاربری گوگل شوید (اگر حساب کاربری گوگل ندارید، حتما یک حساب ایجاد کنید، چون برای استفاده از اندروید تقریبا الزامی است). سپس به بخش مخاطبان گوگل بروید.
 • در پنجره ی جدید در سمت چپ، گزینه ی Import را می بینید. با کلیک روی آن، باید فایل VCF را انتخاب کنید تا وارد حساب کاربری شود.
 • اگر قبلا در حساب گوگل خود، مخاطبانی داشته باشید، احتمالا چند مخاطب تکراری پس از فرایند وارد کردن پیدا می شوند. با ابزار Look for Duplicate در گوگل، می توانید آن ها را حذف کنید.
 • در مرحله ی آخر برای وارد کردن مخاطبان از حساب کاربری گوگل به گوشی اندرویدی، چند گزینه دارید:

o             در زمان راه اندازی گوشی، حساب کاربری گوگل را وارد کنید که مخاطبان در آن قرار دارند.

o             پس از راه اندازی گوشی اندرویدی، وارد بخش Settings > Accounts شوید و در بخش Add Account، حساب کاربری مذکور را وارد کنید.

علاوه بر ابزارهای پیش فرض آیفون و اندروید، می  توانید از اپلیکیشن های متفرقه هم برای جابه جایی مخاطبان استفاده کنید. یکی از این ابزارها، اپلیکیشن رایگان My Contacts Backup است. ابتدا اپلیکیشن را روی آیفون نصب کنید و سپس در بخش Backup، یک آدرس ایمیل وارد کنید که به گوشی اندروید متصل باشد. اپلیکیشن به صورت خودکار، مخاطبان شما را به صورت یک فایل VCF به آن آدرس ایمیل ارسال می کند.

درنهایت اگر به دنبال دشوارترین مسیر هستید یا تنها می خواهید چند مخاطب محدود را به گوشی جدید منتقل کنید، می توان از جابه جایی تک به تک استفاده کرد. در این روش، روی هر مخاطب مدنظر در گوشی آیفون، گزینه ی Share Contact را انتخاب کرده و اطلاعات را ازطریق پیامک یا ایمیل به گوشی اندرویدی ارسال کنید.

انتقال عکس ها و ویدیوها

روش ها و راهکارهای بسیار متنوعی برای انتقال فایل های ارزشمند از آیفون به اندروید وجود دارد که ما با آسان ترین روش شروع می کنیم. می توانید گوشی آیفون خود را با اتصال USB به کامپیوتر ویندوزی متصل کنید. سپس با انتخاب گزینه ی Import pictures یا Open device می توانید تمام فایل های ویدیویی و عکس موجود گالری آیفون را به کامپیوتر منتقل کنید. درصورت استفاده از کامپیوتر مک هم می توانید فایل ها را به صورت تکی انتخاب و منتقل کنید. برخی از بهترین نرم افزارهای مخصوص دسترسی کامل به محتوای آیفون و آیپد جهت انتقال به کامپیوتر و مک عبارت اند از:

 • iTools
 • iFunbox
 • 3utools
 • Dearmob

پس از انتقال فایل ها از آیفون به کامپیوتر شخصی، باید آن ها را به گوشی اندرویدی جدید منتقل کنید. این کار هم به راحتی و با اتصال گوشی جدید به کمک کابل USB انجام می شود. پس از اتصال گوشی جدید، با انتخاب Open device می توانید حافظه ی ذخیره سازی آن را مشاهده کرده و فایل ها را به مقصد جدید کپی کنید.

برای انتقال عکس ها و ویدیوها، اتصال USB به کامپیوتر، راهکار بهینه تر و سریع تر است

شاید انتقال عکس ها و ویدیوها ازطریق ارتباط بی سیم آسان تر به نظر برسد، هرچند زمان بیشتری طول می کشد. برای این کار، می توان از سرویس های ابری متعددی استفاده کرد که دردسترس هستند. به عنوان مثال می توانید با نصب اپلیکیشن هایی همچون گوگل فوتوز، گوگل درایو، مایکروسافت وان درایو یا دراپ باکس روی آیفون، فایل های مدنظر خود را به سرویس ابری آپلود کنید. سپس با نصب همان اپلیکیشن روی گوشی اندروید، آن ها را دانلود کنید.

جابه جایی فایل های موسیقی

اگر فایل های موزیک خود را در آیفون روی آیتونز ذخیره کرده باشید، برای جابه جایی به اندروید چند گزینه دردسترس هستند. آسان ترین راه، ورود به سرویس گوگل پلی موزیک در همان کامپیوتری است که آیتونز را نصب کرده اید. در مرحله ی بعدی، باید Music Manager را دانلود و نصب کرده در مراحل راه اندازی، آیتونز را به عنوان محل ذخیره ی فایل های موزیک انتخاب کنید. سپس گزینه ی Upload all songs and playlists را مشاهده می کنید. حتی می توان فایل ها را به صورت تکی هم در این سرویس انتخاب و آپلود کرد.

ازلحاظ قانونی، جابه جایی فیلم ها و سریال های خریداری شده در آیتونز به اندروید امکان ندارد. حتی انتقال کتاب های خریداری شده در آیتونز نیز ممکن نیست.

درنهایت اگر از اپل موزیک برای ذخیره و استریم موسیقی استفاده می کرده  اید، می توانید از نسخه ی اندرویدی آن در گوشی جدید خود بهره ببرید. تنها باید با حساب کاربری اپل آی دی قبلی خود، وارد اپل موزیک شوید.

انتقال پیامک ها

جابه جایی پیامک ها به گوشی اندرویدی جدید شاید برای برخی از کاربران حیاتی باشد. این کار به آسانی جابه جایی اطلاعات قبلی نیست، اما به هرحال امکانش وجود دارد. یکی از راهکارها، استفاده از اپلیکیشن رایگان iSMS2droid است که البته شاید در برخی موارد به خوبی کار نکند.

این نرم افزار کاربردی به راحتی انتخاب یک گزینه در گوشی اندروید، پیامک های شما را که قبلا در سیستم عامل iOS گوشی اپل از آن ها نسخه پشتیبان تهیه کرده اید، بازیابی می کند. اما چگونه در گوشی آیفون از SMSها پشتیبان بگیریم؟

شما می توانید این کار را به وسیله نرم افزار iTunes و گرفتن یک نسخه پشتیبان غیررمزگذاری شده از گوشی آیفون خود پیش ببرید. سپس از داخل فولدر نسخه پشتیبان، فایلی به نام:

3d0d7e5fb2ce288813306e4d4636395e047a3d28

را پیدا کنید و آن را به وسیله ی کابل USB در گوشی اندروید خود کپی کنید. بعد از آن، با نصب و اجرای برنامه iSMS2droid، انتخاب گزینه Import message buttom  و انتخاب فایل مذکور کار انتقال را تمام کنید.

باید توجه کرد که فرایند پشتیبان گرفتن با این روش، به زمان زیادی بسته به اینکه تعداد پیام های شما چقدر باشد، نیاز دارد. پس برای آسودگی خیال سعی کنید این کار را در شب انجام دهید و همچنین از کارکردن با گوشی در حین پشتیبان گیری خودداری کنید. در صورتی که در هر مرحله ای از انجام کار دچار مشکل شدید، برای کمک گرفتن می توانید به جزئیات استفاده از نرم افزار که در سایت مربوطه اپلیکیشن برنامه آمده است، مراجعه کنید.

در گوشی های سامسونگ، گزینه  های آسان تری برای جابه جایی پیامک ها وجود دارد. می توان با استفاده از Samsung Smart Switch یا Kies، فایل بکاپ پیامک های آیفون را به گوشی اندرویدی سامسونگ منتقل کنید. البته اپلیکیشن های پولی متعددی هم در بازار وجود دارند که امکان تهیه ی بکاپ از اطلاعات متنوع از پیامک و عکس تا حتی گزارش تماس ها را ارائه می کنند؛ اما چون آن ها را آزمایش نکرده ایم، پیشنهادی در این مورد نداریم. بسیاری از تولیدکننده های گوشی اندرویدی، راهکارهایی شبیه به سامسونگ دارند که می توانید در آموزش های مرتبط آن ها را پیدا کنید.

صرف نظر از روشی که برای جابه جایی پیامک ها استفاده می کنید، باید پیش از جابه جایی به گوشی جدید، گزینه ی iMessage را در آیفون خود خاموش کنید. درصورت فعال بودن این گزینه، SMS و MM باز هم به آیفون قدیمی شما منتقل می شود. برای غیرفعال کردن گزینه ی مذکور، در بخش Setting > Messages، گزینه ی iMessage را غیرفعال کنید. همچنین بهتر است در بخش Settings > Facetime، این قابلیت را هم غیرفعال کنید.

آشنایی با گوشی اندرویدی

شاید اندروید در نگاه اول برای افرادی که از iOS به آن مهاجرت کرده اند، عجیب و ناآشنا به نظر برسد. قطعا پس از مدتی کار کردن با سیستم عامل جدید، تجربه ی شما بهبود پیدا می کند. در بخش های بعدی، برخی از تنظیمات و ابزارهای اولیه را معرفی می کنیم که برای آشنا شدن هرچه سریع تر با اکوسیستم اندروید و استفاده ی آسان از آن، مناسب خواهند بود.

جابه جایی بین منوها و ناوبری در اندروید، خصوصا از اندروید ۱۰ با تغییراتی جدی رو به رو شد. این تغییرات، شباهت زیادی به iOS 13 دارند. می توان با دستورهای حرکتی، به راحتی بین صفحه ها جابه جا شد. اعلان ها نیز به راحتی با کشیدن انگشت از بالا به پایین صفحه قابل مشاهده و مدیریت هستند که تفاوت چندانی با iOS ندارد.

اگر از گوشی اندرویدی قدیمی تر استفاده می کنید، احتمالا سه دکمه را در پایین صفحه مشاهده خواهید کرد. در اندروید ۹ پای، دو دکمه وجود دارد. به هرحال دکمه ها کارایی زیر را ارائه می کنند:

 • Home: این دکمه اغلب در مرکز دکمه ها قرار دارد، شما را به صفحه ی اصلی گوشی می برد. اگر در میانه ی کار با یک اپلیکیشن به سرعت می خواهید به صفحه ی اصلی برگردید، این دکمه کارایی دارد. در بسیاری از گوشی های اندرویدی هم نگه داشتن دکمه ی هوم، گوگل اسیستنت را اجرا می کند. در اندروید ۹ پای، آیکون دکمه ی هوم با نسخه های قبلی تفاوت دارد، اما همان کارایی را ارائه می کند.
 • Back: منوی ناوبری سنتی اندروید که برای بازگشت به صفحه ی قبلی در اپلیکیشن ها و خود سیستم عامل کاربرد دارد. این دکمه معمولا در سمت چپ ساختار سه دکمه ای قرار دارد و برای خروج از اپلیکیشن ها نیز استفاده می شود. در اندروید ۹ پای هم دکمه ی Back وجود دارد، اما می توانید با کشیدن انگشت به سمت چپ و راست هم بین صفحه ها جابه جا شوید.
 • Recebt Apps یا Multitasking: این دکمه در اندروید ۹ وجود ندارد، اما می توانید با کشیدن انگشت از پایین صفحه به بالا، وارد منوی آن شوید. منوی اپلیکیشن های اخیر، آخرین اپلیکیشن های اجراشده در اندروید را نمایش می دهد. فهرستی مذکور برای بازگشت یا اجرای مجدد برخی اپلیکیشن های اخیر، کاربرد زیادی دارد. در همین منو می توانید با کشیدن اپلیکیشن ها به گوشه ای از صفحه، آن ها را به طور کامل ببندید تا در پس زمینه اجرا نشوند. در گوشی هایی که از قابلیت چندوظیفگی پشتیبانی می کنند، با نگه داشتن این دکمه می  توانید چند اپلیکیشن را در یک صفحه درکنار هم قرار دهید.

اگر از آخرین نسخه ی اندروید (یعنی اندروید ۱۰) در گوشی جدید خود استفاده می کنید، هیچ یک از گزینه های بالا وجود ندارند و تنها نواری شبیه به iOS 13 در گوشی های جدید آیفون را مشاهده می کنید که با دستورهای حرکتی کاملا مشابه، فعالیت های بالا را انجام می دهد.

 • رفتن به صفحه ی هوم: کشیدن انگشت از پایین صفحه به بالا، شما را به صفحه ی هوم می برد.
 • رجوع به صفحه یا منوی قبلی: کشیدن انگشت از سمت چپ یا راست صفحه، عملکردی مانند دکمه ی Back دارد.
 • فهرست اپلیکیشن های اخیر: کشیدن انگشت روی نوار پایینی، جابه جایی بین اپلیکیشن های اخیر را ممکن می کند، اما می توانید با کشیدن انگشت از پایین صفحه به بالا و نگه داشتن، فهرست اپلیکیشن های اخیر را هم مشاهده کنید.

اپلیکیشن های اندروید برخلاف آیفون، به جای قرار گرفتن در صفحه ی اصلی اغلب در بخشی به نام app drawer قرار دارند. البته اپل هم در iOS 14 گزینه ای مشابه را به نام App Library به آیفون اضافه کرد. در اندروید می توانید چند صفحه ی هوم داشته باشید و با کشیدن انگشت به سمت چپ و راست، بین آن ها جابه جا شوید. در پایین همه ی صفحه های هوم، دکمه ی ورود به منوی اپلیکیشن ها وجود دارد که در اغلب موارد هم چند اپلیکیشن پرکاربرد درکنار آن دیده می شود (مخاطبان، تماس ها، پیام ها و غیره). در برخی از گوشی های جدید، آیکون App drawer وجود ندارد و با کشیدن انگشت از پایین صفحه به بالا در صفحه ی هوم، وارد آن منو می شوید. برای مشاهده ی آیکون یک اپلیکیشن در صفحه ی هوم، تنها باید در منوی اپلیکیشن ها انگشت خود را روی آیکون آن نگه دارید و پس از نمایان شدن صفحه ی هوم، آیکون را رها کنید.

تمامی رخدادهای مهم اندروید مانند iOS در بخش اعلان ها اطلاع رسانی می شوند. برای مشاهده ی آن ها تنها باید نوار اعلان (Notification) را از بالای صفحه به پایین بکشید. می توان با لمس هریک از اعلان ها، اطلاعات بیشتر را مشاهده کرد یا وارد اپلیکیشن مرتبط شد. همچنین با پایین کشیدن هر اعلان، جزئیات بیشتر نمایان می شود یا می توانید بدون وارد شدن به اپلیکیشن اصلی، به اعلان پاسخ دهید. برای حذف هر اعلان هم کشیدن انگشت به سمت چپ یا راست یا لمس آیکون clear، کارساز خواهد بود.

سفارشی سازی و ویجت ها

یکی از جذاب ترین قابلیت های اندروید، امکان سفارشی سازی گوشی هوشمند است. برای تغییر ظاهر گوشی گزینه های متعددی در اختیار دارید. به عنوان مثال با لمس کردن یک گوشه ی خالی در صفحه ی هوم و نگه داشتن انگشت، امکان تغییر تصویر پس زمینه را خواهید داشت (که شامل والپیپرهای متحرک live هم می شود). در بسیاری از گوشی های اندرویدی، امکان اضافه کردن ویجت و اپلیکیشن و پوشه هم در همان بخش وجود دارد. برای ساختن یک پوشه همچنین می توانید آیکون یک اپلیکیشن را روی آیکون اپلیکیشن دیگر ببرید تا در یک پوشه قرار بگیرند. برای تغییر تصویر پس زمینه، از مسیر Settings > Display > Wallpaper هم می توان استفاده کرد.

ویجت ها به طور خلاصه پنجره های کوچکی هستند که اطلاعات مرتبط با یک اپلیکیشن یا سرویس را نمایش می دهند و می توان با لمس آن ها، وارد اپلیکیشن اصلی نیز شد. به عنوان مثال می توانید با استفاده از ویجت، بدون ورود به اپلیکیشن های اصلی، اطلاعاتی همچون وضعیت آب وهوا، امتیازهای ورزشی، آخرین توییت ها و موارد این چنینی را مشاهده کنید. فراموش نکنید که همه ی اپلیکیشن ها لزوما از ویجت پشتیبانی نمی کنند.

اگر علاقه ی زیادی به شخصی سازی ظاهر گوشی خود دارید، می توانید از مجموعه ی عظیم لانچرهای اندرویدی برای این کار استفاده کنید. انواع بسیار زیادی از لانچرها دردسترس کاربران قرار دارند که کاملا هم رایگان هستند. از مشهورترین لانچرهای اندرویدی می توان به Nova Launcher و GO Launcher EX اشاره کرد.

اپلیکیشن ها

اگرچه پلی استور ازلحاظ تعداد اپلیکیشن  ها قطعا اپ استور اپل را شکست می دهد، اما به گواه اغلب کاربران و کارشناسان، اپلیکیشن هایی با ظاهر و طراحی بهتر و کیفیت بسیار بالاتر در اپ استور وجود دارند. درواقع به خاطر حاشیه ی سود احتمالی بالاتر در iOS (به خاطر اینکه کاربران آیفون اغلب بیشتر از اندروید برای اپلیکیشن ها هزینه می کنند)، اکثر اپلیکیشن های جدید ابتدا برای اکوسیستم iOS عرضه می شوند. خبر خوب اینکه فاصله بین کیفیت و زمان عرضه ی اپلیکیشن های اندروید و iOS روز به روز کمتر می شود و تقریبا تمامی اپلیکیشن ها و سرویس های جذاب iOS در اندروید دردسترس قرار می گیرند. نکته ی مهم درباره ی اپلیکیشن های اندروید اینکه آن ها اغلب ارزان تر از نسخه های iOS هستند و گزینه های رایگان بسیار زیادی نیز در بین شان دیده می شود.

با کمی جستجو در اینترنت می توانید فهرست بهترین اپلیکیشن ها و بازی های اندرویدی را پیدا کنید تا اولین تجربه های خود را گوشی جدید اندرویدی، جذاب تر کنید. محدودیت کمتر اکوسیستم اندروید نسبت به iOS هم به شما امکان می دهد که برای کاربری های خود، گزینه های بسیار زیادی دردسترس داشته باشید. به همین دلیل در برخی از موارد برای اجرای یک کاربری از شما سؤال می شود که کدام اپلیکیشن را به عنوان پیش فرض انتخاب می کنید. با انتخاب گزینه ی Always در پنجره ی مذکور، می  توانید اپلیکیشن پیش فرض را تنظیم کنید.

برای مشاهده و مدیریت فهرست اپلیکیشن ها می  توانید از مسیر Settings > Apps اقدام کنید. در این پنجره، تمامی اپلیکیشن های نصب شده دیده می شوند و می توان فعالیت هایی همچون حذف کامل یا پاک کردن کش یا داده ها را به راحتی انجام داد. با ورود به صفحه ی هر اپلیکیشن، مجوزهای دسترسی آن را هم مشاهده می کنید. پیام به روزرسانی اپلیکیشن ها نیز به محض آماده بودن به روزرسانی برای هرکدام، در بخش اعلان ها دیده می شود. می  توانید با استفاده از منوی My apps در پلی استور نیز همه ی اپلیکیشن ها را به صورت یکپارچه آپدیت کنید.

رفع نگرانی ها درباره اندروید

کاربری که تصمیم به مهاجرت از آیفون به اندروید داشته باشد، در بسیاری موارد با نگرانی  هایی رو به رو می شود که اغلب به خاطر اخبار و هشدارها پیرامون اندروید، ایجاد می شوند. برخی از همین اخبار شاید شما را از ترک کردن اکوسیستم iOS منصرف کنند. درصورتی که سهم عمده ای از اخبار بیش از حد اغراق می شوند و همیشه هم راهی برای حذف نگرانی ها وجود دارد.

چند تکه بودن اکوسیستم یکی از چالش های اصلی دنیای اندروید محسوب می شود. البته این چالش تأثیر زیادی روی تجربه ی کاربری شما ندارد. در بازار اندروید، دستگاه های بسیار متنوعی وجود دارد که هرکدام، از نسخه های متفاوتی از اندروید استفاده می کنند. مشکل اصلی چنین وضعیتی را می توان در به روزرسانی سیستم عامل دید. گوگل برخلاف اپل نمی تواند یک به روزرسانی را برای همه ی دستگاه های اندرویدی عرضه کند. در فرایند به روزرسانی، تولیدکننده  ی گوشی هوشمند و حتی اپراتور مخابراتی هم نقش دارند. همین تکه تکه شدن اکوسیستم، در تفاوت رابط کاربری بین گوشی ها هم دیده می شود. به عنوان مثال رابط کاربری یک گوشی سامسونگ با HTC یا تولیدکننده های دیگر تفاوت دارد. به هرحال اگر به دنبال به روزرسانی منظم و سریع گوشی و رابط کاربری خالص اندروید هستید، استفاده از گوشی های ساخت گوگل و خانواده ی پیکسل، پیشنهاد می شود.

بدافزار یکی از نگرانی هایی است که اغلب کاربران را حتی از ورود به دنیای اندروید منصرف می کند. اخبار زیادی درباره ی بد افزارهای مخرب اندروید منتشر می شوند. به هرحال اندروید محبوب ترین سیستم عامل موبایلی محسوب می شود و هدف قرار گرفتن آن ازسوی مجرمان، طبیعی خواهد بود. درنهایت کاربران با برخی اقدام های ساده مانند دانلود و نصب اپلیکیشن تنها از مارکت  های رسمی، از نفوذ بدافزار یا چالش های امنیتی دیگر جلوگیری کرد.

پایداری در نسخه های اولیه ی اندروید و اپلیکیشن های قبلی، مشکل بزرگ تری بود. این شرایط در نسخه های جدید بهتر شده اند. به هرحال امروزه اندروید در جنبه های گوناگون از به روزرسانی های نرم افزاری تا دستگاه های جدید با قابلیت های متنوع و بسیار زیاد، پیش گام سیستم های عامل گوشی هوشمند محسوب می شود. از طرفی سابقه ی نه چندان مناسب اندروید، اعتبار آن را تاحدی تحت تأثیر قرار می دهد. از طرفی این واقعیت سنتی که می توان یک گوشی اندرویدی را با مشخصات کمی پایین تر با قیمت بسیار کمتر از آیفون خریداری کرد، به برند اندروید ضربه می زند.

برای مقایسه ی بهتر آیفون و گوشی های اندرویدی و درک پایدار شدن اکوسیستم اندروید، باید جنبه هایی با ساختار و حوزه ی برابر را با هم مقایسه کرد. به عنوان مثال باید یک گوشی اندرویدی پرچم دار و کاملا حرفه ای را با گوشی های جدید اپل مقایسه کنید تا دیدی بهتر نسبت به دو اکوسیستم پیدا کنید. فراموش نکنید که نسخه های جدید اندروید در گوشی های پرچم دار، در بسیاری از موارد پایداری و کاربری برابر یا حتی بهتر از آیفون دارد. از طرفی گوگل برای افزایش پایداری اندروید حتی در گوشی های پایین رده هم با راهکارهایی همچون Android One و Android Go به دنبال بهبود تجربه بوده است.

امکانات و کاربردهای بیشتر

در گوشی های اندرویدی قابلیت روت کردن در اختیار کاربران قرار دارد که دسترسی ها و امکانات بیشتری را به آن ها عرضه می کند. روت کردن دستگاه به شما امکان می دهد تا تقریبا همه چیز را در گوشی خود بهبود دهید و شخصی سازی کنید. کاربرانی که به دنبال کنترل بسیار بیشتر روی دستگاه خود هستند یا شخصی سازی حد نهایت را انتظار دارند، با روت کردن بسیار راضی می شوند. البته فراموش نکنید که روت کردن دستگاه ، خطرهایی هم دارد که آن را برای همه ی کاربران مناسب نمی کند.

درنهایت اگر تصمیم به مهاجرت از آیفون به اندروید دارید، گزینه های متعددی ازلحاظ اکوسیستم نرم افزاری و همچنین انتخاب های خرید پیش روی شما قرار دارد. انتخاب بهترین گوشی اندرویدی احتمالا اولین چالش شما خواهد بود که بسته به بودجه ی مدنظر، می توان گزینه های متعددی را بررسی کرد. فراموش نکنید که شاید در نگاه اول، مهاجرت از آیفون به اندروید منطقی به نظر نرسد، اما درنهایت با آشنا شدن بیشتر با سیستم عامل جدید، شاید لذت بیشتری از اکوسیستم ببرید.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هفت =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *