آشنایی با بهترین گزینه های ارتقای سخت افزاری کامپیوتر شخصی

ارتقای سخت افزاری کامپیوتر شخصی، از فعالیت های پرطرفدار در میان کاربران است و هزینه ای کمتر از خرید سیستم جدید را به آن ها تحمیل می کند.

ارتقای کامپیوتر شخصی همیشه گزینه ی قابل توجه برای بهبود عملکرد و کارایی سیستم محسوب می شود که هزینه های سرسام آور خرید سیستم جدید را هم به همراه ندارد. برای ارتقای سخت افزاری، عموما گزینه های متعددی در برابر کاربران قرار می گیرد که از ارتقای حافظه ی رم تا ارتقای پردازنده  مرکزی و حافظه  ذخیره سازی و بسیاری موارد دیگر را شامل می شود. برای ارتقای سخت افزاری ابتدا باید محدودیت های سیستم کنونی خود را شناسایی کرده و سپس کاربری اصلی خود را از کامپیوتر شخصی مشخص کنید. آیا گیمر هستید؟ تولیدکننده ی محتوا هستید؟ یا تنها برای مرور وب از کامپیوتر شخصی استفاده می کنید؟

ارتقای سخت افزاری در پنج بخش، بیشترین تأثیر را روی بهره وری و کارایی کامپیوتر شخصی شما دارد. برخی از آن ها به راحتی انجام می شوند و در هر دو گزینه ی کامپیوتر رومیزی و لپ تاپ قابل پشتیبانی هستند. برخی دیگر نیز محدود به کامپیوترهای رومیزی می شوند و دشواری بیشتری هم دارند. در ادامه، پنج ارتقای سخت افزاری کارآمد را برای کامپیوتر شخصی شرح می دهیم.

اضافه کردن درایو ذخیره سازی SSD

این ارتقاء به  آسانی انجام می شود و هر دو پلتفرم کامپیوتر رومیزی و لپ تاپ از آن پشتیبانی می کنند. ارتقای حافظه ی ذخیره سازی به SSD، یکی از مرسوم ترین به روزرسانی های سخت افزاری در کامپیوترهای شخصی است که خصوصا درسیستم  های قدیمی، با تغییر محسوسی در کارایی و سرعت کامپیوتر همراه می شود. اگر سیستم کنونی شما با استفاده از هارد درایو کار می کند، استفاده از درایو ۲/۵ اینچی SSD گزینه ای بسیار عالی خواهد بود که تفاوت زیادی در تجربه ی کاربری ایجاد می کند. بازدهی کامپیوتر شخصی با درایو SSD بسیار افزایش پیدا می کند و زمان کمتری هم برای بارگذاری سیستم عامل منتظر می مانید.

اگر کامپیوتر شخصی شما از درایو ۲/۵ اینچی SSD ساتا استفاده می کند، برای ارتقای آن می توانید درایوهای NVMe M.2 را در نظر داشته باشید. این ارتقاء هم موجب افزایش سرعت سیستم می شود و البته به اندازه ی تغییر سرعت در ارتقاء از HDD به SSD محسوس نیست. برای استفاده از درایوهای M.2، کامپیوتر شما باید مجهز به درگاه M.2 PCIe باشید که اکثر مادربردهای مدرن دسته ی دسکتاپ از آن بهره مند هستند. قابلیت پشتیبانی از درگاه مذکور در لپ تاپ  ها بسیار تنوع دارد. برای بررسی پشتیبانی از قابلیت ها باید دستورالعمل و مشخصات سیستم خود را مطالعه کنید.

افزایش حافظه ی RAM

ارتقای حافظه ی رم نیز به آسانی هم در کامپیوترهای رومیزی و هم در لپ تاپ ها قابل اجرا است. تأثیر یا عدم تأثیر ارتقای رم روی افزایش سرعت و کارایی هم به کاربری شما از کامپیوتر شخصی بستگی دارد. به عنوان مثال اگر از کامپیوتر شخصی برای استریم کردن ویدئو یا کار با اسناد در مایکروسافت ورد یا ویرایش عادی عکس استفاده می کنید، هشت گیگابایت حافظه ی رم برای شما کافی خواهد بود. اگر در دسته ی گیمرهای حرفه ای هستید، حداقل به ۱۶ گیگابایت رم در کامپیوتر شخصی نیاز دارید. برای ویرایش حرفه ای محتوای تصویری مانند فیلم های با کیفیت بالا هم نیاز به رم بیشتر تا ۳۲ گیگابایت خواهید داشت.

در مجموع اگر یک محدوده ی بهینه برای سیستم شما از لحاظ حافظه ی رم وجود داشته باشد، ارتقاء حافظه هر چقدر هم که زیاد باشد، تأثیر زیادی بر تجربه ی کاربری و سرعت نخواهد داشت. با توضیحات بالا می توانید حافظه ی رم مورد نیاز خود را بسته به کاربری از کامپیوتر شخصی، شناسایی کنید.

پردازنده ی مرکزی و مادربرد، بخش هایی هستند که در افزایش حافظه ی رم دستگاه محدودیت ایجاد می کنند. این سخت افزارها ظرفیت محدودی در پشتیبانی از حافظه ی رم دارند و در ارتقاء سیستم، باید محدودیت آن ها را در نظر داشته باشید. درنهایت فراموش نکنید که تمامی ماژول های رم شما باید سرعت برابر (به مگاهرتز) داشته باشند.

برخی لپ تاپ ها قابلیت ارتقاء حافظه ی رم را ندارند

پس از انتخاب حافظه ی رم مناسب، نوبت به نصب آن در کامپیوتر شخصی می رسد. در کامپیوترهای رومیزی فرایند دشواری در پیش ندارید و تنها باید کیس را باز کرده و ماژول جدید را نصب کنید. ارتقای سخت افزاری در لپ تاپ ها کمی پیچیده تر است و حتی در برخی از آن ها نیاز به بازکردن پنل کیبورد دارد. فراموش نکنید که برخی لپ تاپ ها به هیچ وجه امکان ارتقای حافظه  ی رم را ندارند، چون ماژول رم روی PCB مادربرد آن ها لحیم شده است.

تغییر کارت گرافیک

تغییر کارت گرافیک دشواری چندانی ندارد، اما تنها در کامپیوترهای شخصی رومیزی قابل انجام خواهد بود. اگر سیستم شما مجهز به حافظه ی رم کافی بوده و بازی ها را از درایو SSD اجرا می کنید، قدم بعدی برای بهبود کارایی و کیفیت، ارتقای کارت گرافیک است. پیش از ارتقای کارت گرافیک، باید فاکتورهای متعددی را مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال باید رزولوشن قابل پشتیبانی در نمایشگر، با رزولوشن کارت گرافیک هم خوانی داشته باشد. مثلا یک کارت گرافیک 4K با نمایشگر 1080p ترکیب مناسبی نیست.

ارتقای کارت گرافیک حتی در ترکیب با پردازنده های مرکزی نسبتا قدیمی هم کارایی زیادی دارد. البته اگر پردازنده ی مرکزی شما عمر زیادی دارد و نیاز به ارتقاء پیدا کرده است، احتمالا باید کل سیستم کامپیوتر شخصی خود را ارتقاء دهید.

برای تعویض کارت گرافیک روی کامپیوتر رومیزی، کارت قدیمی را از مادربرد و اتصال برق جدا کرده و کارت جدید را جایگزین آن کنید. برای بهره مندی از قابلیت های سخت افزار جدید احتمالا تنها به نصب درایور نرم افزاری نیاز خواهید داشت.

ارتقاء پردازنده ی مرکزی

ارتقای CPU به آسانی سایر قطعات سخت افزاری نیست و در لپ تاپ ها نیز به هیچ وجه پشتیبانی نمی شود. البته باز هم در ارتقای این قطعه ی سخت افزاری دشواری خاصی ندارید. پیش از تصمیم به ارتقای پردازنده ی مرکزی، ابتدا باید پردازنده های سازگار با مادربرد خود را بررسی کنید. سوکت مادربرد (محل اتصال CPU به مادربرد) باید از پردازنده ی جدید پشتیبانی کند.

نکته ی مهم دیگر در ارتقای پردازنده ی مرکزی، دقت به روش و قوانین عرضه ی محصول هر تولیدکننده ی پردازنده است. به عنوان مثال در محصولات اینتل، شاهد استفاده از نسخه های متفاوت سوکت هستیم. به عنوان مثال، یک سوکت LGA 1151 هماهنگ با پردازنده های اسکای لیک، لزوما با سوکت LGA 1151 مورد استفاده در پردازنده های کافی لیک سازگار نیست.

به طور کلی ارتقای پردازنده ی مرکزی، به صورت هم زمان با مادربرد پیشنهاد می شود. همان طور که گفته شد اگر کامپیوتر شما به مرحله ی نیاز به پردازنده ی مرکزی جدید رسیده باشد، احتمالا باید کل سیستم را تعویض کنید. به هرحال عدم به روزرسانی مادربرد هم زمان با پردازنده  ی مرکزی، محروم ماندن از برخی قابلیت ها را به همراه دارد. به عنوان مثال تمامی مادربردهای AMD X470 از پردازنده های AMD Ryzen 3000 پشتیبانی می کنند، اما به قابلیت PCIe 4.0 مجهز نیستند که باید هم در پردازنده و هم در مادربرد پشتیبانی شود. مراحل تعویض پردازنده ی مرکزی کمی به شرکت تولیدکننده ی پردازنده و مادربرد بستگی دارد، اما عموما شامل تعویض قطعه ی قدیمی با پردازنده ی جدید و نصب فن یا سیستم خنک کننده ی مایع می شود.

استفاده از سیستم خنک کننده ی مایع یکپارچه

افرادی که علاقه مند به مونتاژ شخصی کامپیوترهای رومیزی هستند، همیشه گرمای داخل کیس را به عنوان بزرگ ترین چالش خود می شناسند. آن ها به دنبال انواع راهکارها هستند تا دمای داخل کیس را به حداقل برسانند. چنین ارتقائی به کمی مهارت نیاز دارد و علاوه بر تأثیر بر عمر مفید قطعات سخت افزاری، در اورکلاک کردن آن ها نیز تأثیر بسزایی می گذارد.

فن های خنک کننده  ی استاندارد که با جریان هوا سیستم را خنک می کنند، انتخاب های تقریبا مناسبی هستند، اما هیچ چیز به اندازه ی یک سیستم کامل خنک کننده ی مایع، برای عاشقان اورکلاک یا دیگر کاربران حرفه ای کامپیوتر شخصی جذاب نیست. سیستم های یکپارچه یا همه کاره ی (All-in-One) خنک کننده ی کامپیوتر شخصی، بهترین گزینه برای برداشتن اولین قدم در مسیر خنک کنندگی حرفه ای هستند. این سیستم ها به صورت دستگاه های یکپارچه عرضه می شوند که مایع خنک کننده را از یک رادیاتور روی پردازنده ی مرکزی منتقل می کنند. برای نصب این سیستم ها باید کل فن و سیستم خنک کننده ی پردازنده ی مرکزی را حذف کرده و با دستگاه جدید جایگزین کنید.

پیش از خرید کولر خنک کننده ی مایع، ابعاد آن را با کیس کامپیوتر بررسی کنید. کولرها عموما در ابعاد ۱۲۰، ۱۴۰، ۲۴۰ و ۲۸۰ میلی متری عرضه می شوند که براساس ابعاد فن رادیاتور با هم تفاوت دارند. سیستم ۱۲۰ میلی متری از یک فن ۱۲۰ میلی متری، سیستم ۱۴۰ میلی متری از یک فن ۱۴۰ میلی متری، سیستم ۲۴۰ میلی متری از دو فن ۱۲۰ میلی  متری و سیستم ۲۸۰ میلی متری از دو فن ۱۴۰ میلی متری بهره می برد. درنهایت نیاز یا عدم نیاز به خنک کننده ی مایع،  بستگی به دمای پردازنده ی مرکزی و کل سیستم شما دارد، اما خرید یک کولر مایع برای کیس کامپیوتر شخصی، خصوصا با قابلیت هایی همچون نورپردازی RGB، شاید برای زیباتر شدن سیستم هم وسوسه کننده باشد.

مثال های بالا، تأثیرگذارترین تغییرات برای بهبود عملکرد کامپیوتر شخصی بودند. انتخاب از میان آن ها کاملا به وضعیت کنونی سیستم شما، کارایی و از همه مهم تر، بودجه ی در دسترس وابسته است.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اخبار, سخت افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − یازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *