معرفی برترین اپلیکیشن های ایرانی تلفن همراه در سال 97

این مقاله استثنایی، توسط وبسایت دیجیاتو گرداوری شده و پیشنهاد می کنیم خواندن آن را به هیچ عنوان از دست ندهید.
چرا که شما را با بهترین و کاربردی ترین اپلیکیشن های موبایلی ایرانی در سال 97 در حوزه های مختلف آشنا می کند.
ما نیز در وبسایت پکتوس، مطلب زیر را به گونه ای تنظیم کردیم که خواندن آن برای شما آسانتر باشد.

با پایان یافتن سال 97، یک بار دیگر، به موعد انتخاب بهترین اپلیکیشن‌های ساخته دست متخصصان داخلی رسیدیم؛ رسمی که در دیجیاتو از سال ۹۵ آغاز کردیم، در سال ۹۶ مفصل‌تر از سال قبل آن را ادامه دادیم و حالا با پایان یافتن سال ۹۷ با یک تغییر بزرگ به سراغش می‌رویم.

در سال 97، شما خوانندگان و همراهان همیشگی دیجیاتو هم در انتخاب بهترین‌های سال با ما شریک بودید. به همین خاطر در مقاله پیش رو ضمن اعلام برترین اپلیکیشن‌های ایرانی سال ۹۷ از دیدگاه تیم تحریریه، اپلیکیشن‌های منتخب مردم در نظرسنجی اینستاگرامی (برگزار کردیم) را هم در هر دسته به شما اعلام خواهیم کرد.

طبیعتا در انتخاب برترین اپلیکیشن‌ها، مثل تمام رسانه‌های داخلی و خارجی و فروشگاه‌های اپلیکیشن، عملکرد در طول سال و به‌روزرسانی‌های مفید نقش پررنگی در برگزیده شدن هر محصول دارند. بنابراین انتخاب‌هایی که در ادامه می‌بینید بر همین مبنا انجام گرفته ضمن این که به عرضه اپلیکیشن‌ها در سال 97 هم توجه ویژه‌ای داشته‌ایم.

در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین اپلیکیشن‌های ایرانی سال ۹۷ در سیزده دسته‌بندی را با هم مرور کنیم.

ابزار کاربردی

انتخاب دیجیاتو:
متن‌یار 

انتخاب کاربران: شکن

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته ابزار کاربردی:

OCR تکنولوژی چندان جدیدی نیست. چند سالی هست که شرکت‌های بزرگی مثل گوگل و ادوبی از این فناوری برای تبدیل سریع متن‌های چاپی به نوشته‌های قابل ویرایش کامپیوتری استفاده می‌کنند. تا امسال، جای خالی این فناوری در میان اپلیکیشن‌های ایرانی احساس می‌شد تا این که «متن‌یار» با عملکردی دقیق و بی‌نظیر وارد استورها شد.

متن‌یار اولین اپلیکیشن ایرانی بود که موفق شد بدون اما و اگر نوشته‌های چاپی کتاب‌ها را با دقتی قابل قبول به متون تایپی تبدیل کند؛ ابزاری که بیش از همه به کار دانشجویان، نویسندگان، خبرنگاران و به ویژه نابینایان می‌آید و می‌تواند در صرفه‌جویی وقت این افراد شگفت‌انگیز ظاهر شود.

اما در کنار متن‌یار، تحریم‌های امسال علیه ایران زمینه‌ساز خلق دو محصول مفید دیگر در دسته ابزار کاربردی هم شدند: سرویس «شکن» که امکان دور زدن سرویس‌های به ناحق تحریم شده علیه مردم ایران را فراهم می‌کرد و «دیدئو» که در محیطی پالایش شده، اجازه می‌داد که بدون نیاز به ابزار تغییر دهنده آی پی ویدیوهای یوتیوب را تماشا کنید و از جدیدترین اتفاقات دنیا عقب نمانید که هر دو شایسته تقدیر هستند.

ارتباطات و اجتماعی

انتخاب دیجیاتو:
بپرسیم 

انتخاب کاربران: دیتاشهر

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته ارتباطات و اجتماعی:

بپرسیم ترکیب درستی از یک اپلیکیشن سرگرمی و ابزاری دقیق و علمی است؛ محصولی که ضمن حفظ حریم خصوصی، دیتاهای عظیمی در مورد مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و … را از مردم می‌گیرد و برای اهدافی همچون بهبود کار و دریافت بازخوردهای بهتر در اختیار نهادهای مختلف قرار می‌دهد.

دیتاهایی که از آن صحبت می‌کنیم، از دل نظرسنجی‌هایی بیرون می‌آیند که مردم با شرکت در آن‌ها شانس شرکت در قرعه‌کشی و دریافت جایزه را هم پیدا می‌کنند. در واقع شما با شرکت در نظرسنجی‌ها هم به پیشرفت جامعه‌تان کمک می‌کنید و هم شانس دریافت جایزه دارید، موضوعی که بپرسیم موفق شده فرهنگ این کار و مکانیزم برگزاری چنین نظرسنجی‌هایی را برای اولین بار در اکوسیستم اپلیکیشن‌های ایرانی پیاده‌سازی کرده و به خاطر این تلاش، شایستگی حضور در فهرست برترین‌ اپلیکیشن‌های سال را داشته باشد.

امور مالی

انتخاب دیجیاتو:
موبایلت 

انتخاب کاربران: حسابدار نیوُ

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته امور مالی:

تا پیش از معرفی موبایلت، عبارت موبایل بانک مترادف بود با یک اپلیکیشن بدترکیب، انعطاف ناپذیر و پیچیده که افراد از انجام امور بانکی در آن سرگیجه بگیرند. خوشبختانه رویکرد متفاوت بانک سامان در طراحی اپلیکیشن موبایل بانک، این دیدگاه را از بین برد و کم کم سایر بانک‌ها را هم به فکر اصلاح اپلیکیشن‌های موبایل‌شان انداخت.

موبایلت همچون سال گذشته، امسال هم به‌روزرسانی‌های مهمی دریافت کرد که تجربه کار در محیط ساده، روان و قابل درکش را ارتقاء دادند تا یکی از بهترین اپلیکیشن‌های موبایل بانک (هم از نظر امکانات فنی و هم ظاهر و رابط کاربری) لقب بگیرد.

جا دارد از سه اپلیکیشن 724 به خاطر تحول مثبتی که امسال در رابط کاربری به وجود آورد، فون پی برای تلاش تحسین بر انگیزش در تسهیل پرداخت کرایه تاکسی و حسابدار نیوُ برای ارائه تجربه‌ای لذتبخش از حسابداری هم تقدیر به عمل بیاوریم.

آموزشی

انتخاب دیجیاتو:
قبولی

انتخاب کاربران: لرنیت 

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته آموزشی:

چه بخواهیم و چه نخواهیم، کنکور هنوز چالش بزرگی برای دانش‌آموزان کشور ماست و ابزاری که بتوانند به آمادگی هر چه بیشتر برای کنکور کمک کنند مورد توجه و استقبال مردم قرار می‌گیرند. اپلیکیشن قبولی هم از معدود محصولات ایرانی بود که توانست تجربه شیرین و لذتبخشی از تست‌زنی در موبایل را برای کاربران به ارمغان بیاورد.

قبولی امسال در کنار تست‌های کنکور، تست‌های آزمون‌های استخدام دولتی و آزمون‌های پزشکی و آزمون‌های راهنمایی و رانندگی را هم به مخزن سوالاتش اضافه کرد تا به غیر از قشر دانش‌آموز و دانشجو، توجه همه اقشار را به خود جلب کند. عملکرد عالی در زمینه‌ برگزاری آزمون‌های تستی در کنار آنالیز هوشمند نتایج و البته قیمت‌ مقرون به صرفه عواملی هستند که قبولی را در زمره بهترین اپ‌های آموزشی سال ۹۷ قرار می‌دهیم.

ضمنا جا دارد از عملکرد مکتب‌خونه در جا انداختن فرهنگ آموزش از راه دور و متدهای نوین آموزش زبان در لرنیت (انتخاب کاربران دیجیاتو) و زبان بیاموز نیز تقدیر به عمل بیاوریم.

خرید و خدمات آنلاین

انتخاب دیجیاتو:
سینماتیکت 

انتخاب کاربران: دیجی کالا 

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته خرید و خدمات آنلاین:

سینماتیکت همواره انتخاب اول مردم برای رزرو بلیت‌های سینما، تئاتر و جشنواره فجر بوده و امسال با دریافت چند به‌روزرسانی مهم فرآیند رزرو بلیت را از همیشه آسان‌تر کرد. در کنار تسهیل خدمات رزرو بلیت، نقش مؤثر سینماتیکت در کمک به زنده نگه داشتن صنعت سینما و تئاتر کشور که این روزها حال و روز خوبی ندارد از دیگر دلایلی است که آن را در میان برترین اپلیکیشن‌های سال قرار می‌دهیم.

اما دیجی کالا با انتخاب توسط کاربران دیجیاتو، یک بار دیگر ثابت کرد علیرغم انتقادات فراوانی که اخیرا نسبت به قیمت‌ها و روند ارسال سفارشاتش وجود دارد، همچنان از منظر فنی و تجربه کاربری یکی از بهترین اپلیکیشن‌های فروشگاهی در موبایل به شمار می‌آید. با سلام هم یکی از استارتاپ‌های نوظهور امسال بود که در شرایط سخت اقتصادی، بستری برای خرید و فروش محصولات دست‌ساز خانگی و اشتغال‌زایی فراهم کرد تا شایسته حضور در فهرست برترین‌های سال باشد.

دارو و درمان

انتخاب دیجیاتو:
دکتر دکتر

انتخاب کاربران: دکتر ساینا 

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته دارو و درمان:

قبلا از رزرو آنلاین وقت دکتر و مزایای آن در یکی از مقالات دیجیاتو برایتان گفته بودیم. استارتاپ دکتر دکتر امسال در این زمینه عملکرد بسیار خوبی به نمایش گذاشت؛ چه از منظر خدمات، چه پوشش کاربران سراسر کشور و چه اپلیکیشنی که از نظر فنی بالاترین استانداردها در طراحی‌ آن به کار رفته بود.

به لطف دکتر دکتر می‌توانید بدون نیاز به تماس تلفنی یا مراجعه حضوری، از پزشک مد نظرتان در هر جای ایران نوبت بگیرید. مضاف بر این که اپلیکیشن برای یافتن بهترین پزشکان متخصص هر شهر هم می‌تواند برایتان مفید ظاهر شود.

خوشبختانه به غیر از دکتر دکتر، امسال اپلیکیشن‌های دیگری همچون دکتر ساینا (انتخاب کاربران دیجیاتو)، شفا داک و هاسپیتل هم در همین حوزه فعال بودند و هر یک به سهم خود، قدم‌های بزرگی برای پیشرفت خدمات درمانی در کشورمان برداشتند که تلاش‌شان سزاوار قدردانی است.

سرگرمی و مسابقه

انتخاب دیجیاتو:
اسنپ کیو 

انتخاب کاربران: اسنپ کیو 

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته سرگرمی و مسابقه:

انتخاب مشترک تحریریه دیجیاتو و کاربران، بدون شک نمی‌توانست چیزی به جز اسنپ کیو باشد. پر بیراه نیست اگر اسنپ کیو را پدیده امسال اپلیکیشن‌های ایرانی بدانیم؛ محصولی که برای اولین بار در کشور، هر شب ده‌ها هزار نفر به طور همزمان در مسابقات آنلاینش شرکت کردند.

تأثیر اسنپ کیو بر بازار اپلیکیشن‌های ایرانی به قدری بزرگ بود که در فاصله کوتاهی از روی کار آمدن آن، نمونه‌های کپی‌برداری شده هم از راه رسیدند (که هیچ کدام کیفیت اسنپ کیو را نداشتند). این تحول عظیم در ژانر سرگرمی و مسابقه و موفقیت در جلب رضایت کاربران دلایلی هستند که اسنپ کیو را به عنوان بهترین اپلیکیشن سرگرمی و مسابقه سال ۹۷ انتخاب می‌کنیم.

سلامت و تناسب اندام

انتخاب دیجیاتو:
کرفس

انتخاب کاربران: کرفس 

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته سلامت و تناسب اندام:

انتظارات از اپ‌های سلامت و تناسب اندام ایرانی، خیلی بالا نیست چرا که هنوز راه درازی تا رسیدن به سطح اپلیکیشن‌های خارجی دارند. با این وجود کرفس یکی از محصولاتی بود که امسال تلاش ویژه‌ای برای نزدیک شدن به سطح ایده‌آل انجام داد.

از ارتقاء و بهبود رابط کاربری گرفته تا ارائه اپلیکیشن کالری شمار آنی ، کرفس نهایت تلاش خود را انجام داد که کاربرانش را به رعایت رژیم غذایی کمک کند و به وزن ایده‌آل‌شان برساند. انتخاب به عنوان بهترین اپلیکیشن مردمی از دیدگاه کاربران دیجیاتو و شرکت‌کنندگان جشنواره وب و موبایل ایران، هر دو موفقیت و برتری کرفس را در بازار اپلیکیشن‌های ایرانی تأیید می‌کنند.

کتاب و مراجع

انتخاب دیجیاتو:
گویا 

انتخاب کاربران: فیدیبو 

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته کتاب و مراجع:

دسته کتاب و مراجع در سال ۹۷ اتفاق ویژه‌ای نداشت. با این وجود، مجموعه طاقچه با رونمایی از اپلیکیشن مستقل کتاب صوتی گویا توانست توجه جمع بزرگی از دوستداران کتاب‌های صوتی را به سوی خود جلب کند. تنوع خوب کتاب‌های صوتی در کنار استریم آنلاین، امکان دانلود، تنظیمات خوب پخش و خرید با تخفیف مزایایی بودند که دوستداران کتاب صوتی را به سمت گویا کشاندند تا یکی از بهترین اپلیکیشن‌های این حوزه لقب بگیرد.

البته نمی‌توان استقبال همیشگی از مجموعه فیدیبو را کتمان کرد. در سال ۹۷، فیدیبو از دیوایس کتابخوان اختصاصی‌اش پرده برداشت که اگر چه استقبال از آن در سطح انتظارات نبود، اما حرکت مثبتی در راستای اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در کشور به شمار می‌رفت. اپلیکیشن بوکمارک هم علیرغم نقص‌هایی که در مرحله فعلی دارد، به خاطر الگوبرداری خلاقانه از نمونه خارجی می‌تواند شایسته حضور در فهرست برترین‌های سال باشد.

مذهبی

انتخاب دیجیاتو:
قصه‌های قرآنی

انتخاب کاربران: تقویم اذان گو باد صبا

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته مذهبی:

وقتی از اپلیکیشن‌های مذهبی صحبت می‌کنیم، بیشتر از همه چیز نام اپلیکیشن‌های اذان‌گو، قرآن و نوحه‌خوانی در ذهن مردم پدیدار می‌شود. اما سال ۹۷، سال ظهور یک پدیده در نرم‌افزارهای مذهبی بود که تلاش کرد اهداف آموزشی را به محصولات این حوزه تزریق کند.

قصه‌های قرآنی مجموعه‌ای از داستان‌های تعاملی کتاب قرآن است که برای تمام گروه‌های سنی طراحی شده؛ از کودکان تا بزرگسالانی که می‌خواهند فرزندان خود را به شیوه‌ای درست و مؤثر با آداب و سنن دین اسلام تربیت کنند. جالب است بدانید که قصه‌های قرآنی، داستان‌هایش را به پانزده زبان زنده دنیا روایت می‌کند تا محصولی محدود به بازار داخلی نباشد.

نقشه و مسیریابی

انتخاب دیجیاتو:
مسیریاب نشان

انتخاب کاربران: مسیریاب نشان 

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته نقشه و مسیریابی:

تحریم‌های خارجی و اعمال محدودیت‌های داخلی، دست به دست هم دادند تا نیاز به داشتن یک مسیریاب بومی در میان ایرانیان شکل بگیرد. خوشبختانه در همین زمینه تلاش‌های زیادی انجام گرفت که بسیاری از آن‌ها در سال ۹۷ به ثمر نشستند.

بهترین، کامل‌ترین و نزدیک‌ترین تجربه به مسیریاب‌های خارجی بدون شک مربوط به اپلیکیشن نشان بود؛ محصولی که زودتر از رقبا به یک میلیون نصب فعال در کافه بازار رسید و در سال جاری بهترین عملکرد در پیشرفت و به‌روزرسانی قابلیت‌ها را از خود به نمایش گذاشت.

خوشبختانه نشان در این مسیر، تنها و بی‌رقیب نبود. کافه بازار به عنوان بزرگترین مارکت اپلیکیشن‌های اندروید کشور، مدتی پیش با مسیریاب اختصاصی خود به نام بلد به این حوزه پا گذاشت تا در کنار مسیریاب سپهر، بتوانند حرکت به سوی هدفی مشترک که همانا جایگزین شدن با مسیریاب‌‌های خارجیست را با انگیزه و اشتیاق بیشتری طی کنند.

ورزشی

انتخاب دیجیاتو:
فوتبالی 

انتخاب کاربران: فوتبالی

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته ورزشی:

قبول داریم که در اپلیکیشن‌های ورزشی ایرانی، مدت‌هاست اتفاق خاصی نیفتاده. با این وجود امسال بعضی اپلیکیشن‌ها نسبت به سایرین عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشتند که فوتبالی را می‌توانیم یکی از آن‌ها نام ببریم.

فوتبالی در میان اپلیکیشن‌های اعلام نتایج زنده ورزشی، بهترین رابط کاربری را دارد و به‌روزرسانی‌های مستمر و پشتیبانی قوی، از دلایل مهم موفقیتش در میان کاربران ایرانی به شمار می‌آیند. فوتبالی در حال حاضر در کافه بازار بیش از 500 هزار نصب فعال دارد که برای اپلیکیشن‌های این حوزه، به نوعی یک رکورد محسوب می‌شود که نشان از استقبال بسیار خوب کاربران ایرانی از این محصول ورزشی دارد.

ویدیو و رسانه

انتخاب دیجیاتو:
فیلیمو 

انتخاب کاربران: فیلیمو 

نامزدهای بهترین اپلیکیشن در دسته ویدیو و رسانه:

در شرایطی که ایرانی‌ها برای استفاده از سرویس‌های استریمینگ بین‌المللی مثل نت‌فلیکس با مشکلات فراوانی مواجهند، وجود سرویسی مثل فیلیمو غنیمت محسوب می‌شود. به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های آپارات، فیلیمو در حال حاضر یکی از قدرتمندترین رسانه‌های تصویری کشور است که هم در پوشش آثار سینمایی داخلی و هم خارجی، تلاش تحسین‌برانگیزی به خرج می‌دهد.

آرشیو قدرتمند ویدیویی از آثار دوبله شده به فارسی، تنوع خدمات و همکاری با کافه بازار برای فراهم کردن دسترسی آسان‌ کاربران از موبایل دلایلی هستند که فیلیمو را به عنوان برترین اپلیکیشن سال ۹۷ در دسته ویدیو و رسانه انتخاب می کنیم.

منبع: دیجیاتو

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, دنیای فن آوری, مطالب ویژه, مقاله ها, نرم افزار, گزارش ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 16 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *