شش نقطه ای پر ماجرا. همپای خاطرات مخاطبان ایران سپید

سال 1375 آغاز انتشار اولین صدای نابینایان بود صدایی که آنقدر بلند شد تا به گوش مسئولان برسد تا بدانند در این دنیای خاکی هستند افرادی که نیازها، حرفها و گله هایشان باید شنیده شود. سالی که زمزمه چاپ روزنامه ای به خط بریل در رسانه های مختلف به گوش همگان رسید. امروز 28 آبان ماه 1397، این روزنامه جوان وارد بیست و سومین سال فعالیت خود شد.

23 سال همراه با دوستان نابینایش تا تریبونی شود برای این افراد که صدایشان را به دنیا برسانند. برای این روز تصمیم گرفتیم نحوی آشنایی دوستان نابینا با روزنامه خودشان را به تحریر درآوریم. چند هفته پیش فراخوانی را برای مخاطبان ارسال کردیم تا با ما از خاطراتشان بگویند. خاطراتی هر چند کوتاه اما از روزی که اولین بار خطوط این برگ های سفید را لمس کردند. از اولین فردی که خاطراتش را برایمان ارسال کرد اغاز میکنیم.

مهدی عزیززاده خرمی یکی از مخاطبان قدیمی روزنامه که آشنایی اش با ایران سپید به سالهای 77 باز میگردد برایمان از اولین روزش میگوید:« نوجوان بودم و تازه وارد دوم راهنمایی شدم یاد هست در آن سالها معلمی با اسم آقای جالوی نژاد داشتم  که نسخه ای از این روزنامه را به دستم داد و گفت بخوان. بعد از اتمام کلاس به سرعت به سمت خانه رهسپار شدم تا با محتوای این روزنامه آشنا شوم.

وقتی به ان دوران فکر می کنم انگار دیروز بود که روزنامه به دست به سمت خانه می روم تا با شوق و ذوق آن را به اهل خانه نشان دهم. برای شام مهمان یکی از اقوام بودیم و شب هنگام که با پسرهای فامیل دور هم جمع شدیم روزنامه را از کیف درآوردم تا برایشان بخوانم. شاید برای نوجوان هایی در سن و سال ما خواندن یک روزنامه کسالت آور باشد نوجوان هایی که پر انرژی جنب و جوش هستند اما ان شب همه دورم  جمع شدند تا برایشان با لمس این شش نقطه جادویی اخبار روز را بخوانم.  این صحنه نظر بزرگترهای فامیل را هم به خود جلب کرد و آنها نیز به جمع ما نوجوان ها پیوستند. تا پایان 12 صفحه روزنامه همه سکوت کردند و فقط صدای من بود که در فضای صمیمی خانه می پیچید. این روز را هیچ وقت فراموش نمیکنم.

سال 80 اشتراک روزنامه را دریافت کردم و شماره ای 529 اولین روزنامه ای بود که پست برایم ارسال کرد.» این خواننده قدیمی در نامه الکترونیکی که برایمان ارسال کرده بود از ستونی نام برد که در آن سالها وقت بسیاری را برایش می گذاشت. سنگ صبور نام ستونی است که همکار خوبمان آقای خواجه حسینی نگارنده آن بود این ستون سبب شده بود دوستان نابینا ساعت ها پای تلفن بنشینند  و از روزگارشان بگویند. آقای عزیززاده خرمی در نامه اش از یکی دیگر از خاطراتش با ایران سپید می گوید:« دقیق سالش را به خاطر ندارم اما گمان می کنم اواخر زمستان سال 81 یا 82 بود وقتی مثل همیشه صفحات روزنامه را ورق می زدم و میخواندم مطلبی نظرم را جلب کرد در اطلاعیه ای نوشته بودند میخواهند به مناسبت عید نوروز به بچه ها اسباب بازی هدیه دهند.

راستش آن زمان کوچک نبودم گام هایم را به سمت جوانی برداشته بودم اما کودک درون زنده ای داشتم که می خواست بداند آن هدیه ها چه هستند.   با روزنامه تماس گرفته و گفتم میخواهم  برای یکی از بستگانم این عیدی را بگیرم. خانمی که ان زمان پاسخگوی تلفنهای مخاطبان بود آدرس و شماره ام را گرفت و در اردیبهشت بسته اسباب بازی به دستم رسید.  با عیدی ایران سپید مدتها سرگرم بودم تا اینکه این هدیه را به یکی از بچه های 10 ساله نابینا دادم تا همان قدر که اوقات فراغت من را پر کرد به درد دیگری هم بخورد. » یکی دیگر از مخاطبانمان خاطراتش را برایمان به بریل نوشته و از اصفهان با پست به دستمان رساند البته ناگفته نماند که پست هزینه ارسال این بسته را از او دریافت کرده و ما همچنان پیگیر موضوع هستیم.

بسته را که باز کردم چند کاغذ بریل سفید بود که با نقطه های برجسته داستان هایی را برایمان روایت کرده است. بریل خوانی را نمی دانستم به همین جهت از یکی از همکارانم خواستم تا نامه را برایم بخواند. مریم کبولی یکی از مخاطبانمان از شهر اصفهان می گوید:« سال 86 بود که برای فراگیری دوره های هنری در کلاس های بهزیستی فاطمه زهرا ثبت نام کردم. چند روزی که به این مرکز رفت و آمد داشتم متوجه شدم دیگر دوستان نابینا هر روز چیزی را می خوانند. به سمتشان رفتم تا جویای موضوع شوم انها نیز گفتند روزنامه ای را می خوانند به به خط بریل برای نابینایان چاپ می شود. برایم از ستون ها و مطالبی گفتند که ان زمان در روزنامه به چاپ می رسید.

مطالب نظرم را جلب کرد به همین منظور برای دریافت اشتراک روزنامه درخواست دادم. هر روزی که روزنامه را ورق می زندم بیشتر جذب مطالب و ستون های هفتگی اش می شدم ستون هایی که شاید دیگر در روزنامه امروزمان نباشند و باید بگویم جایشان هم بسیار خالی است. ستونی مثل صدای خاطره ها که ما را با گویندگان آشنا می کرد. از اینکه روزنامه ای ویژه نابینایان چاپ می شود باعث افتخار است شاید بعضی بگویند با وجود این همه شبکه های اجتماعی و خبر های صداو سیما و رادیو دیگر چه نیازی به چاپ بریل یک روزنامه وجود دارد که باید بگویم این روزنامه باعث شده ارتباط صمیمانه تری با دیگر تشکل ها داشته باشیم  و پلی است برای ارتباط ما با مسئولان.

دوست دارم در صحبت هایم یادی کنم از شهید این روزنامه  کیومرث صفدریان  که گوهری زرین برای روزنامه شدند و تشکر کنم از بر رو بچه های تحریریه چه آنهایی که در گذشته برایمان قلم می زنند و چه دوستانی که هم اکنون برای چاپ این روزنامه زحمت می کشند. » مثل همیشه اصفهانی ها خوانندگان پر جنب و جوش ما هستند و خاطراتشان را از هر طریقی به دستمان رساند علیرضا فرزندی مخاطب 23 ساله ای که هم سن و سال روزنامه ایران سپید است برایمان از نحوی اشنایی اش با این کاغذ های سفید می گوید:«   11 سال پیش بود که برای اولین بار یک برگ از روزنامه به طور کاملاً اتفاقی به دستم رسید.

اول دبیرستان بودم که یکی از فرزندان جانباز شهرمان صفحه ای از روزنامه که نمی دانم از کجا به دستش رسیده بود را به من داد و گفت:« این صفحه به خط بریل نوشته شده و فکر کنم تو به توانی ان را بخوانی » صفحه را از او گرفتم و شروع به خواندن کردم  درآن صفحه در مورد شهادت حضرت زینب (س) مطلبی را نوشته بودند و در صفحه دیگرش مطلبی از فاطمه آلیا نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی درج شده بود. برایم جالب بود به همین منظور پیگیر شدم و شماره روزنامه را یافتم تا برای خود اشتراکی  داشته باشم وقتی با تحریریه تماس گرفتم فهمیدم ما سال هاست روزنامه ای داریم که به خط بریل چاپ میشود. بعد از آن هم در کتابخانه مجتمع ابابصیر که اکنون فقط نامی از آن باقی مانده است، چند جلد از روزنامه را پیدا کرده و خواندم.

اما تقریباً چهار سال است که به طور مداوم روزنامه را دریافت میکنم و به راستی صفحات حوادث را دوست دارم و معتقدم  این اتفاقات هر چند تلخ و ناگوار در  زندگی همه ما امکان دارد رخ دهد. پس آگاهی می تواند کمک شایانی به نحوی برخورد با چنین حوادثی باشد.» این قطار که از 23 سال پیش موتورش روشن شد و به هر شهر رو دیاری حتی روستاهایی دور سر زد تا آگاهی بخش ذهن مخاطبش باشد. شاید برای نابینایان در روستاها و نقاط دور تر  هفته به هفته  روزنامه برسد اما همچنان تلاش میکنیم روزنامه را بروز تر به دستشان برسانیم و سعی کردیم با فعالیت بیشتر در شبکه های مجازی و حضور مستمر در سایت، مخاطبان را از آخرین خبرها و اطلاعات آگاه سازیم. حال از اصفهان خارج می شویم و سری به بهبهان می زنیم. ابوالقاسم مرادی یکی دیگر از مخاطبان جوان روزنامه که اگر روزی روزنامه به دستش نرسد حتی برای یک روز هر طور که شده با تحریریه تماس گرفته و خواستار ارسال منظم روزنامه اش می شود.

او در مورد آشنایی اش با ایران سپید می گوید:« سال 79 بود که اولین بار با روزنامه آشنا شدم  آن زمان  فقط 8 سال داشتم . اگر بخواهم از ستون های مورد علاقه ام بگویم یکی خانه داری به سبک نابینایی و دیگری تجربه هایمان را قسمت کنیم که مدتی است هیچ یک دیگر چاپ نمی شود اما همچنان منتظر روزی هستم که این دو ستون با ایده و فکری تازه برایمان چاپ شود. » در حال نوشتن این گزارش بودم که مسئول نامه های موسسه ایران پاکتی را برایم آورد، رویش را که نگاه کردم دیدم یکی دیگر از مخاطبانمان مثل گلهای دقیقه نود تیم ملی فوتبال در بازی ایران استرالیا، دقیقه نود خاطره اش را برایمان ارسال کرده است شاید اگر چند ساعت دیرتر نامه اش به دستم می رسید دیگر نمی توانستم آن را برایتان بازگو کنم. دوست خوبمان عباس سیادتی  گل پایان این گزارش را می زند و از چگونگی آشنایی پر ماجرایش برایمان میگوید:« یک روز برای کاری از منزل خارج شدم که ناگهان موتورسواری  جلوی پایم ایستاد و گفت:« فکر میکنم این روزنامه برای شماست.»

برایم جالب بود وقتی به صفحات این روزنامه دست کشیده ام متوجه شدم که کلمات به خط بریل در آن چاپ شده است. شاید وقتی راکب متورسوار متوجه نابینایی ام شده است با خود گفته این خط مختص نابینایان است. پس این روزنامه برای این آقاست. خوشحال شدم چون تا آن روز از وجود چنین نشریه ای مطلع نبودم و نمی دانستم نابینایان هم برای خودشان روزنامه دارند و میتوانند اخبار را به صورت روزانه دنبال کنند. آن شخص برای من حکم پیکی خوش خبر بود که با صدای ایستادن هر موتور سواری یادی از او میکنم.

بعد از گرفتن اشتراک روزنامه نیز هر روز یک پیک خوش خبر روزنامه را برایم میآورد که این جای قدردانی فراوان دارد هم از  پستچی محله هم از تحریریه که تلاش میکند تا روزنامه به موقع به دستمان برسد. از ستونهای مورد علاقه ام اگر بخواهم نامی ببریم، ستون گفتگوی گروهی دکتر صادقی نژاد بود  که با موضوع ازدواج برگزار میشد همین طور ستون از شش نقطه جهان که از پیشرفتهای علمی برایمان میگوید. » خاطرات این دوست دقیقه نودیمان پایان بخش گزارشی شد که شاید سبب شود شما مخاطب همیشگی روزنامه هم به اولین روزتان با ایران سپید فکر کنید.
منبع: ویژه نامه ایران سپید

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اخبار, اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., گزارش, گفت و گو ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 12 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *