فراخوان از نابینایان برای ثبت بیماری های تحلیل رونده مرتبط با شبکیه

با بررسی اجمالی داده هایی که بر روی شبکه جهانی اینترنت قرار دارد در می یابیم که در کشورهایی مانند آمریکا و اروپا مطالعات زیادی بر روی بیماریهای چشم و خصوصا بیماریهای تحلیل رونده شبکیه انجام شده است اما کمتر اطلاعاتی از خاورمیانه و به ویژه ایران به دست می آید حتی کشور همسایه پاکستان نیز در این زمینه کارهایی را شروع کرده است.
این موضوع در کنار علاقه به حل بیماری های ژنتیکی شبکیه انگیزه ای می شود تا دکتر نارسیس دفتریان فوق تخصص و جراح شبکیه به همراه دکتر حمیده صباغی بینایی سنج در پژوهشی که در مرکز تحقیقات چشم دانشگاه شهید بهشتی در بیمارستان لبافی نژاد در حال انجام است کار ثبت ملی بیماریهای تحلیل رونده شبکیه را آغاز کنند.آنها در یک فراخوان از همه کم بینایان و نابینایانی که یکی از اختلالات تحلیل رونده شبکیه را دارند می خواهند برای انجام معاینات کامل چشم پزشکی و دادن نمونه خون برای انجام آزمایش ژنتیک به این مرکز مراجعه کنند .
دکتر نارسیس دفتریان عضو هیئت علمی پژوهشی این مرکز تحقیقات در گفتگو با ما از لزوم داشتن یک رجیستری ملی بیماریهای شبکیه می گوید. اگر بخواهیم با مراکز تحقیقاتی که در دنیا بر روی بیماریهای شبکیه مطالعه می کنند ؛ همکاری داشته باشیم اول باید  بیماران کشور خود را شناسایی کنیم و بانک اطلاعاتی کاملی از آنها داشته باشیم تا بعد از شناسایی ژنهای مربوط به آنها بتوانیم با مراکز تحقیقاتی کشورهای دیگر همکاری داشته باشیم یا حتی خودمان کارهایی را در ایران شروع کنیم. باید به این نکته توجه داشت  موارد ژن درمانی که در آینده در دنیا به اثبات خواهند رسید ممکن است با بیماران ما سازگار نباشند  و ما باید آنها را تغییر و برای بیماران خودمان برنامه ریزی کنیم از اینرو افرادی که به ما مراجعه می کنند باید صبر و تحمل داشته باشند
از طرفی با  ثبت ملی بیماریهای تحلیل رونده شبکیه می توانیم اطلاعات لازم را برای سیاستگذاری کارهای تحقیقاتی در زمینه درمان را جمع آوری کنیم و همچنین به موقع به بیماران با مشکلی خاص، دسترسی پیدا کنیم..
س: کار آزمایشات ژنتیک بر روی نمونه های خون در کجا انجام می شود؟

ج: ما نمونه خون بیماران را به مراکز تحقیقاتی خارج از کشور می فرستیم مدتی با یک مرکز تحقیقاتی در هلند قرارداد داشتیم و حدود صد نمونه خون را که نیاز داشتند برایشان فرستادیم آن مرکز به ازای هر بیمار 150 یورو از ما می گرفت. در حال حاضر نیز با یک مرکز تحقیقاتی در بلژیک همکاری داریم.

مزیت  اصلی ارتباط با مراکز تحقیقاتی این است که کارها علمی انجام می شود چون مراکز انتفاعی برای اینکه اموراتشان بگذرد ممکن است داده هایی اعلام کنند که معتبر نباشد یا به برخی از داده ها توجه نکنند.البته  کار در مراکز علمی زمان بر است اما تا آخر پیش می رود.  از طرفی مراکز تحقیقاتی هزینه کمتری از ما می گیرند اما چون ادامه کار در آنها به بودجه وابسته است مجبورند برای تامین بودجه منتظر بمانند. از اینرو در آنها کار کندتر پیش می رود و  بیماران باید به این نکته توجه داشته باشند و انتظار نداشته باشند مانند مراکز خصوصی؛ نتیجه آزمایش خود را یکی دو ماهه دریافت کنند. آنها هزینه انجام کارشان را می گیرند و حتی کار را ناقص انجام می دهند مثلا اگر قرار است ژنی را از بین یک پرو فایل 120 ژنی تشخیص دهند آنها بر حسب تشخیص بیمار از ده یا بیست مورد استفاده می کنند لازمه یک کار تحقیقاتی این است که از مراکز تحقیقاتی کمک گرفته شود ما به داده های معتبری نیاز داریم تا بر اساس آنها بتوانیم با مراکز معتبر دنیا در تماس باشیم. در این پژوهش برای تعیین ژنهای خاص بیماران ایرانی؛ از روشی به نام ngs استفاده می کنیم. در این روش اگر ژنی که مشکل دارد در پروفایلهاییی که به کار می رود وجود داشته باشد نتیجه آزمایش مشخص می شود وگرنه ژن جدیدی را باید کشف کنیم که با روش پل اگزوم سکوئنس انجام می شود که روش پر هزینه و زمانبری است. تا حال اطلاعات مربوط به ژنهای بیماران ایرانی در مرکزی ثبت نشده است به این دلیل مراکز تحقیقاتی دنیا علاقمند هستند با ما همکاری داشته باشند. حتی گزارش کردن موارد جدید ژنهای بیماریزا برای این مراکز تحقیقاتی از لحاظ علمی اعتبار به همراه دارد.

س: در فراخوان از چه بیمارانی خواسته اید با مرکز تماس بگیرند؟

ج: هر بیمار کم بینا یا نابینا با تشخیص اختلال شبکیه که قبلا به پزشک مراجعه کرده باشد تشخیصی ابتدایی از بیماری خود را می داند از اینرو ما از بیماران مبتلا به اختلال اشتار  گات ؛ RP که به شب کوری معروف است و لبر دعوت کرده ایم برای مشارکت در این طرح با ما تماس بگیرند.

در این مرکز  نمونه خون بیمار برای انجام آزمایش ژنتیک و تعیین ژن معیوب گرفته می شود و همچنین معاینات کامل چشم پزشکی انجام می شود زیرا برای ثبت ملی بیماریهای شبکیه به اطلاعات کامل بیمار نیاز داریم. همه معاینات و آزمایشات از جمله کار تصویربرداری چشم در این مرکز به صورت رایگان انجام می شود کار معاینه بیمار را نیز خود من انجام می دهم

س: این طرح پژوهشی از چه زمانی شروع شد؟

ج: از نیمه دوم سال 94 و تا حالا نزدیک به ششصد بیمار را به صورت کامل ثبت کرده ایم

س: ظرفیت این مرکز همین تعداد بوده است؟

ج: خیر. ظرفیت کار در این مرکز بیشتر بوده است. روزهایی ما فقط دو تا سه مراجعه کننده داشته ایم ولی الان روزی پانزده نفر مراجعه می کنند و ظرفیت تقریبا همینقدر است مگر اینکه مورد خاصی مراجعه کند یا بیماری از شهرستان آمده باشد که بیش از ظرفیت کارش را انجام دهیم..

س: به بیماران چگونه برای حضور در مرکز نوبت می دهید؟؟

ج: بیماران با شماره تلفن مرکز تحقیقات”22795715″ ”   ” تماس می گیرند و اسمشان در نوبت معاینه قرار می گیرد به خصوص آنهایی که از شهرهای دورتری می آیند بر اساس نوبتی که می گیرند مراجعه می کنند.ما بر اساس مشکلی که خود فرد اعلام می کند در لیست بررسی قرار می دهیم ولی در حین معاینه و آزمایش ممکن است به تشخیص دیگری برسیم.

س: برای سهولت شرکت بیماران استانهای دوردست چه کار کرده اید ؟

ج: برای اینکه بیماران نخواهند از راههای دور به تهران بیایند تعدادی از مراکز شهرستانها هم برای انجام این کار تعیین شده اند مراکز؛ اصفهان، اهواز،تهران”علوم پزشکی ایران”،  تبریز، زاهدان ،گیلان ،شیراز ،مشهد و یزد انتخاب شده اند و شهرهای دیگری هم مانند کرمانشاه به این لیست اضافه خواهد شد.

س: آیا کار در این مراکز شروع شده است؟

ج: اغلب این مراکز مشکلات مالیدارند.  . ما مشکلات مالی مرکز تحقیقات را خودمان حل می کنیم و کمک وزارتخانه محدود و با تاخیر به دست ما می رسد. از اینرو ما نمی توانیم به این مراکز بودجه ای اختصاص دهیم. بر این اساس قرار شده هر مرکزی با سیاستگذاری خود، مشکلاتش را رفع کند. الان کار در زاهدان و گیلان شروع شده است. کار در یزد هم به زودی شروع می شود.ولی کار در سایر مراکز بعد از تامین بودجه شروع خواهد شد.

س: چند سال پیش نیز دکتر حسین درویش کار مشابهی را آغاز کرده بود و نمونه خون بیماران شبکیه را برای تعیین وضعیت ژنوتیپ به خارج از کشور می فرستادند این کار به موازات کار شماست؟

ج: آقای دکتر درویش تنها نمونه های خون را برای آزمایش می فرستادند و کار معاینه و تکمیل پرونده را انجام نمی دادند در همکاری نزدیک ایشان با مرکز تحقیقات قرار شده بیمارانی که نمونه خونشان را برای آزمایش فرستاده اند برای انجام معاینات کامل به ما معرفی شوند.

س: آیا امکان انجام آزمایش به روش NGS در ایران وجود ندارد؟؟

ج: خیر. البته قرار است یکی دو مرکز در این زمینه  فعالیت داشته باشند ولی با توجه به هزینه ها و اینکه درگیر خرید تجهیزات و وسایل لازم هستند فعلا امکان همکاری ندارند ولی اگر با هزینه پایینتر برای همکاری با ما ابراز علاقمندی کنند برای ما ارجحیت دارند

س: گزارشی که از طرف مرکز شما به بیمار داده می شود شامل چیست؟؟

ج: گزارش مختصری در مورد این است که در معاینه چه دیده می شود و اینکه آیا با بررسیهای دیگر مثل تصویربرداری و EEG وو تشخیص ژنتیکی که به ما داده اند همخوانی داشته یا نه؟  .

ممکن است چند ژن در فردی جهش یافته باشد. همه جهشها بیماریزا نیستند ممکن است یکی از جهشها، بیماریزا باشد. ما این جواب را با آنچه از معاینه؛ تصویربرداری و کارهای پاراکلینیکی تکمیلی به دست آورده ایم مقایسه می کنیم و در نهایت می گوییم کدام ژن باعث بیماری شده است.

س:این گزارش از نظر درمان و فرزندآوری چه فایده ای برای بیمار خواهد داشت؟

ج: این گزارش هنوز از نظر درمانی کمکی به بیمار نمیکند اما در زمینه فرزندآوری خیلی کمک کننده است

وقتی ژن عامل بیماری در زن ؛ مرد یا هر دو شناسایی شود ؛ در صورت بارداری، زن می تواند قبل از پایان ماه سوم بارداری به هر مرکز ژنتیک که بخواهد مراجعه کند و در آنجا با یک آزمایش ساده آمنیوسنتز و یک تست کم هزینه متوجه شود آیا جنین به آن اختلال مبتلا شده است یا نه؟ در این حالت و اگر جنین حامل ژن معیوب نباشد خیال والدین راحت می شود و اگر مبتلا باشد برای ختم بارداری زمان و مجوز لازم را خواهند داشت. البته از لحاظ پزشکی هیچ چیز صد در صد نیست به این معنا که امکان دارد در بچه جهش جدیدی پیش آمده باشد اما این مورد برای همه عمومیت دارد و به شدت نادر است ولی ما حداقل می توانیم بگوییم ژن معیوب از طریق والدین یا بستگان به بچه منتقل نشده   است.

کارهای درمانی خیلی پیچیده هستند . به عنوان مثال ژن معیوب ABCa4 که یکی از عوامل اختلال اشتار  گات  است . شیوع بالایی دارد با توجه به اینکه درمان این اختلال فاز سه کلینیکال را در انگلیس می گذراند اگر بتوانیم تعداد مورد نظر بیمار مبتلا به این اختلال را شناسایی کنیم شاید در صورت موفقیت آمیز بودن درمان؛ بتوانیم با رایزنی با وزارت بهداشت ، برای ژن درمانی بیماران داخل کشور ، همکاریهای آکادمیک و بین المللی داشته باشیم. برای رسیدن به این هدف  باید با معاینه کامل بیماران خود تشخیص دقیق آنها را مشخص کرده باشیم.

س: همکاریهای انجام شده در مورد سلولهای بنیادی به کجا رسیده است؟

ج: یک کار تحقیقی در بیمارستان لبافی نژاد انجام می شد که متاسفانه به نتیجه نرسید.گرچه مراکزی در دنیا گزارش کرده بودند که این کار را انجام داده اند و موفقیت آمیز بوده ولی ما در اصطلاح میگوییم آن نتایج واقعی نبوده است. در همه دنیا به دلیل انتفاعات مالی در مورد برخی از کارهای تحقیقی؛ گزارشات غیر واقعی می دهند

در حال حاضر  در مورد سلولهای بنیادی با رویان کارهایی را شروع کردیم ولی وقتی اینها به فاز انسانی برسد نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته تری دارد در حال حاضر کار ما در فاز حیوانی است و در سه مرکز رویان فارابی و لبافی نژاد پیوند سلولهای بینایی در زیر شبکیه را انجام میدهیم که تا حدی موفقیت آمیز بوده است ولی در حد انتظار ما نیست. ما می خواهیم سلولهای تزریق شده به زیر شبکیه؛ با سلولهای بینایی جوش بخورند و به بهتر شدن وضعیت بینایی کمک کنند.شبکیه بخشی از سیستم عصبی است. پذیرش پیوند شبکیه نسبت به قسمتهای دیگر چشم و بدن ضعیفتر است.بافتهای عصبی در همه قسمتهای بدن خوب پیوند نمی  خورندو برای اینکه به نتیجه مطلوب برسیم باید بیشتر تحقیق کنیم .در حال حاضر هم اگر بتوانیم در مورد سلولهای بنیادی پیگمانته شبکیه محصولی برای انسان به دست آوریم نمی توانیم انتظار داشته باشیم دید خوبی برای بیمار ایجاد کنیم و بیشتر در این حد است که جلوی کمتر شدن بینایی را بگیریم.

س: نظرتان در مورد پیوند شبکیه مصنوعی چیست؟

ج: در مورد فناوری شبکیه مصنوعی هم وضعیت همینگونه است.آرگوس دو کارایی بالایی ندارد و این اشتباه است که نابینایان تصور کنند که قرار است شبکیه مصنوعی برایشان دید ایجاد کند. فرد نابینا باید بداند  اگر دیدی در حد تشخیص نور داشته باشد آرگوس به او کمک میکند فرد به حد دید سایه برسد و بتواند اجسام بزرگ را تشخیص دهد. البته این در حد خود جهش علمی بزرگی است و می تواند پیشرفت کند. به نظر من هم این کار باید در ایران انجام می شد تا بیمه ها راهکاری برای تامین هزینه های آن پیدا کنند. در خارج از کشور اینگونه کارها توسط بیمه ها حمایت می شوند اما در کشور ما هم  دکتر فروردین که از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستند توانستند این کار را با حمایت مرکز خصوصی خودشان و با هزینه شخصی انجام دهند. کتابهای مرجع چشم پزشکی الگوهایی از اختلالات بینایی را معرفی می کنند اما وقتی در مرکز تحقیقات با بیماران مختلف کم بینا و نابینا روبرو می شوم می بینم که الگوها چقدر متفاوت است و ما در ایران می توانیم و باید الگوهای خودمان را بشناسیم و اگر قرار باشد روزی درمانی برای اختلالی پیدا شود ما باید سیر پیشرفت الگوی بیماری را بشناسیم و اینکه چه زمانی باید وارد عمل شویم زیرا نباید تاخیر داشته باشیم. مثلا در یک مورد که بیماری برای شرکت در یک کار کلینیکال به یک مرکز تحقیقاتی خارج از کشور معرفی شده بود اطلاعات زیادی از ما خواسته می شد برای آنها مهم بود سیر پیشرفت بیماری در چه مرحله ای است. این موضوعی است که در مقالات و کتابها نیامده است به نظر می رسد ما باید الگوهای مرحله بندی را برای بیماران خود داشته باشیم
چون اگر درمان در مرحله خاصی شروع نشود نتیجه مطلوب را نخواهد داشت.
فایل صوتی این مصاحبه را میتوانید از منبع این خبر یعنی
وبسایت ایران سپید
دانلود کرده و گوش کنید.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در Uncategorized, اخبار, اخبار فن آوری ویژه ی نابینایان, اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., گزارش, گفت و گو ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to فراخوان از نابینایان برای ثبت بیماری های تحلیل رونده مرتبط با شبکیه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    چهار × 2 =

    لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *