تلاش های ستودنی یک دختر نابینا برای استخدام معلولان

یک فرد نابینا با تلاش خود توانسته است تجربه‌ی خوبی در محیط کار به دست آورد و حال دنبال ایجاد فرصتی برای سایر معلولان است.
کتی مارتینز اهل آمریکا، نابینا است؛ اما این باعث نشده که به ادامه‌ی تحصیل نپردازد و وارد محیط کار نشود. او مدتی در اتاق بازرگانی اسپانیا مشغول به کار بود و همچنین تا به حال در دو شرکت خدمت کرده است. مارتینز مدتی روی استراتژی معلولیت و دسترسی‌پذیری شرکت Wells Fargo کار کرد؛ اما زمانی که می‌خواست کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کند، با ایده‌اش موافقت نشد. دلیل مخالفت این بود که مشاور او در اداره‌ی توان‌بخشی کالیفرنیا معتقد بود آرمان‌های شغلی او نمی‌تواند به موفقیت‌های بزرگ منجر شود زیرا او نابینا است. مارتینز در رابطه با این موضوع می‌گوید: مشاور من در اداره‌ی توان‌بخشی کالیفرنیا انتظار چندان زیادی از افراد دارای ناتوانی جسمی ندارد. درنتیجه اغلب مشاغلی که به این افراد پیشنهاد می‌شود، کارهای سطح پایینی هستند که امیدی به رشدشان در آینده نیست. او در مورد من همین‌طور فکر می‌کرد و توقع انجام کارهای سطح بالا نداشت؛ اما کسانی که در زندگی من بودند می‌دانستند توانایی‌های بالایی دارم و زمانی که برای گرفتن مدرکم تلاش می‌کردم در هر مرحله از من حمایت کردند.
برای مارتینز حدود ۱۳ سال طول کشید تا بتواند مدرک خود را از دانشگاه بگیرد؛ اما تأخیری که در ورود به دنیای کار داشت مانع از این نشد که دنبال رؤیای خود نرود. او آرزو داشت بتواند ثابت کند افراد دارای ناتوانی جسمی از عهده‌ی انجام کارهای مهم برمی‌آیند و نباید نادیده گرفته شوند. او در رابطه با این موضوع می‌گوید:
من می‌خواهم جامعه و محیط کاری را فراهم کنم تا هر شخصی با هر میزان توانایی بتواند در رشته‌ی مورد نظر خود تحصیل کند، آینده‌ی شغلی خوبی داشته باشد، بتواند خانه بخرد و در زندگی موفق باشد. انجام این کار مستلزم ساخت اجتماعی است که از نظر فیزیکی و دیجیتال قابل دسترسی باشد. همچنین نگاه مردم به توانایی‌های افرادی که دارای معلولیت جسمی هستند باید تغییر کند و تمایل ما به شرکت در جوامع و حضور در محیط‌های کار باید درک شود. کسب‌وکار مارتینز قدم بزرگی در راه تغییر طرز تفکر مردم نسبت به افراد دارای ناتوانی جسمی در اجتماع و در محیط کار بود. هدف او این بود که فرهنگ سازمانی شرکت‌ها، بدون توجه به کارمندان روی حفظ بشریت و عزت نفس انسان‌ها تمرکز داشته باشد. مارتینز در رابطه با کسب‌وکار خود می‌گوید: تمرکز من روی جا انداختن فرهنگی است که ناتوانی جسمی را به‌عنوان بخش طبیعی بدن انسان بپذیرد و به این افراد کمک کند تا با حضور پررنگ‌تر در محیط کار بتوانند درآمد مالی بهتری داشته باشند. هرقدر شرایط کاری این افراد بهتر باشد، افراد ناتوان بیشتری جذب محیط کار می‌شوند و برای نشان دادن توانایی‌هایشان از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.
مارتینز در مصاحبه‌ای که داشته بیشتر در مورد طرز تفکر و راه حل‌های خود برای جا انداختن این فرهنگ صحبت کرده است که در ادامه بخش‌هایی از آن را می‌خوانیم.
هدف شما از دسترسی افراد ناتوان به موقعیت‌های بهتر شغلی چیست؟
من در دوران نوجوانی خود هرگز ندیده‌ام فردی دارای ناتوانی جسمی در یک بانک مشغول به کار باشد؛ مگر اینکه کارهای ساده و ابتدایی انجام دهد. اما امروز مؤسسات مالی مانند Wells Fargo افراد ناتوان جسمی را در هر موقعیت شغلی استخدام می‌کنند. من هرگز تصور نمی‌کردم با شرایطی که دارم بتوانم به‌عنوان معاون ارشد شرکت Wells Forgo و همچنین دستیار دبیر وزارت کار آمریکا در اداره‌ی سیاست‌های استخدام معلولان مشغول به کار شوم. اما حالا که این عناوین را تجربه کرده‌ام، دوست دارم سایر افرادی که دارای ناتوانی جسمی هستند بدانند که می‌توانند به اهداف خود دست پیدا کنند و حتی به‌عنوان مدیرعامل یک شرکت مشغول به کار شوند.
یکی از اهداف کلیدی من این است که ببینم افراد ناتوان در تمام موقعیت‌های شغلی استخدام می‌شوند. به همین دلیل بسیار مشتاق بودم تا برنامه‌ی شرکت Wells Fargo را برای افراد ناتوان توسعه دهم. این برنامه‌های سه روزه به افراد ناتوان کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری روی نقاط قوت خود داشته، برای روبه‌رو شدن با چالش‌ها آمادگی بیشتری داشته باشند و بدانند تفاوت‌های آن‌ها چگونه نقش مهمی در افزایش ارزش‌های شرکت Wells Fargo خواهد داشت.
هدف دیگر من این است که مربی‌های بیشتری برای آموزش دادن به افراد ناتوان جذب کنم. من در داخل و خارج از شرکت به‌عنوان مربی افراد ناتوان فعالیت می‌کنم و می‌دانم که فعالیت کردن در یک تیم در چنین شرایطی چگونه خواهد بود. درنتیجه تجربیات خود را با سایر مردم و کسانی که دارای ناتوانی جسمی هستند به اشتراک می‌گذارم.
نقش شما در دولت اوباما چه بود؟
به نظر من ناتوانی جسمی مسئله‌ای است که برای هر دو حزب سیاسی مهم است و من از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۵ به‌عنوان دستیار دبیر وزارت کار آمریکا در اداره‌ی سیاست‌های استخدام معلولان کار کردم. من همچنین به مدت هفت سال در دوره‌ی ریاست جمهوری جرج بوش به‌عنوان عضو شورای ملی معلولیت و در اداره‌ی امور مربوط به معلولیت و سیاست‌های خارجی خدمت کردم.
برای کسانی که با وجود ناتوانی جسمی در تلاش هستند تا شغل پایدار و خوبی داشته باشند چه نصیحتی داری؟
توصیه‌ی من به آن‌ها این است که یک مربی پیدا کنند و انتظارات و اهدافی که دارند را برای خودشان مشخص کنند. من مربی‌های زیادی در امور مرتبط با ناتوانی جسمی خودم و غیر از آن داشته‌ام و نکات بسیار زیادی از هرکدام از آن‌ها یاد گرفته‌ام. همچنین این افراد باید زودرنج بودن را کنار بگذارند و بازخوردهای سازنده و صادقانه‌ را بپذیرند. زمانی که به‌تازگی استخدام شده بودم در یک رویداد رسمی مرتبط با کسب‌وکار شرکت کردم و لباس مناسبی تهیه نکرده بودم. فرد بسیار مهربانی من را به گوشه‌ای کشید و گفت بهتر است از این به بعد دقت بیشتری در انتخاب لباس‌هایم داشته باشم. با اینکه از شنیدن این حرف بسیار خجالت‌زده شده بودم؛ اما به حرف‌های طرف مقابلم گوش دادم و نصیحت او را با قلبم پذیرفتم. من نابینا هستم و متوجه نمی‌شوم سایر مردم در محیط کار چگونه لباس می‌پوشند؛ بنابراین از دوستان و همکارانم خواستم در این زمینه به من مشورت دهند. درنتیجه این موضوع باعث شد اطلاعات بهتری نسب به طرز لباس پوشیدن کسب کنم و انتخاب‌های بهتری داشته باشم.
بزرگ‌ترین درسی که از دوره‌ی کاری خود گرفته‌ای چه بود؟
شغل من درس‌های بسیار زیادی به من یاد داد. به‌عنوان مثال زمانی که شما از خودتان توقع داشته باشید که کارها را به بهترین نحو ممکن انجام دهید، انتظار دیگران نیز بالا می‌رود و باعث می‌شود در مواقع ضروری روی کمک شما حساب باز کنند. من همیشه قدردان صداقت و راستی همکارانم در تمام مراحل شغلی خود هستم. درس دیگری که در دوره‌ی کاری خود یاد گرفتم این بود که بهتر است همیشه برای انجام دادن کارها، پروژه و کمک به همکارانم داوطلب شوم. من کارهای داوطلبانه‌ی زیادی انجام داده‌ام اما چیزهایی که در عوض انجام این کارها دریافت کرده‌ام بسیار بیشتر بوده است. درنهایت یاد گرفته‌ام از دیگران بخواهم به اندازه‌ی ارزش‌هایم به من بها بدهند. افرادی که دارای ناتوانی جسمی هستند و مخصوصا زنان تصور می‌کنند که هرگز نباید برای داشتن حقوق مساوی درخواست خود را اعلام کنند.
فرهنگ لاتین شما چه نقشی در شغلتان داشت؟
فرهنگ لاتین من، والدینیم و شرایطی که داشتم نقش پررنگی در دنیای کاری من ایفا کردند. احساس بودن در خانواده، وظایف و اخلاق کاری باعث شد بتوانم نهایت تلاش خود را ابه کار ببندم و به موفقیت برسم.
کارهایی که در اتاق بازرگانی مردم اسپانیایی زبان انجام داده‌ای تا به حال چه تأثیری داشته است و از این به بعد چه تأثیری روی مأموریت‌های حرفه‌ای خودت در آینده خواهد داشت؟
زمانی که به‌عنوان مدیر پروژه در اتاق بازرگانی مردم اسپانیایی زبان فعالیت می‌کردم، این شرایط برایم مهیا شد تا بتوانم فرصت‌های کاری برای مردم لاتین دارای ناتوانی جسمی را افزایش دهم. اینکه بتوانم به‌عنوان یک فرد نابینای لاتین فرصت استخدام همنوعان خود را بالا ببرم برایم بسیار ارزشمند بود. زمانی که برای اولین بار پروژه‌هایم را ارائه دادم، اتاق بازرگانی با اینکه برخورد مهربانانه‌ای داشت اما ایده‌هایم را نپذیرفت. اغلب آن‌ها معتقد بودند شخصی معلولی که وارد محیط کار می‌شود مورد دلسوزی همکارانش قرار می‌گیرد و دیگران وظایف او را انجام خواهند داد. بنابراین به این نتیجه می‌رسیدند که نمی‌توانند حقوق اضافه برای چنین کارمندانی پرداخت کنند و با طرحم مخالفت می‌کردند.
ما روی پیغامی اصلی شرکت یعنی استخدام کارمندان ناتوان جسمی اما با بهره‌وری بالا کار کردیم و درنهایت بعد از اصرار و پافشاری و تلاش‌های بی‌وقفه پیغاممان به گوش مسئولین رسید. هنوز هم فرهنگ استخدام افراد معلول به‌طور کامل جا نیفتاده و تنها راه اثبات توانایی این افراد این است که نهایت تلاش خود را برای مطابقت با استانداردهای محیط کار انجام دهند. مطمئنا روزی این فرهنگ به‌طور گسترده در میان تمام جوامع جا خواهد افتاد و افراد معلول نیز از حقوق مساوی برخوردار خواهند شد.

منبع forbes

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 15 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *