معرفی جدیدترین محصولات دسترس پذیر سونی

نویسنده: میثم امینی

منبع: بیست و نهمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

گروه سونی از ۱۸ تا ۲۲ مارس ۲۰۲۴ نمایشگاهی در بزرگ ترین کنفرانس بین المللی جهان در زمینۀ دسترس پذیری به نام «کنفرانس فناوری های کمکی سی اس یو ان ۲۰۲۴» داشت. این نمایشگاه امسال در شهر آناهیم، در ایالت کالیفرنیا، برگزار شد.

سونی بر اساس هدف خود، یعنی «پر کردن جهان با احساسات از طریق قدرت خلاقیت و فناوری» قصد دارد به ساختن آینده ای همگان شمول که در آن همه بتوانند لحظه ها را به اشتراک بگذارند کمک کند و دسترس پذیری را با موضوع «ارائۀ نوآوری برای آینده ای دسترس پذیر» ترویج کند. سونی برای رسیدن به این هدف، در نظر دارد تا طراحی همگان شمول را اجرا کند که این دیدگاه در فرایندهای تجاری سازی محصولات این شرکت تا سال مالی ۲۰۲۵ لحاظ می شود.

در این نمایشگاه محصولات دسترس پذیر و ابتکارات طراحی همگان شمول مختلف سونی به نمایش گذاشته می شوند، ازجمله دستۀ اَکسِس برای کنسول پلی استیشن ۵ که هر کاربر می تواند مطابق با نیازهای خود آن را سفارشی کند و هدفون بدون تماس با گوش فلُت ران که طوری طراحی شده است که در آن بلندگوها جلوی گوش ها شناورند تا کاربر بتواند از موسیقی و سایر سرگرمی های صوتی، درحالی که صداهای محیط اطراف خود را به طور طبیعی می شنود لذت ببرد.

در این شماره از نسل مانا در ستون فناوری نگاهی کوتاه داریم به برخی از محصولات این نمایشگاه.

کنسول پلی استیشن ۵

کنسول پلی استیشن ۵ گزینه های نمایش و سفارشی سازی مانند درشت نمایی، تصحیح رنگ و تنظیم اندازۀ متن، ویژگی صفحه خوان، زیرنویس و ترانویسی چت است؛ علاوه بر این پلی استیشن اِستیدیوز انواع نرم افزارهای تعریف کننده صنعت را با مجموعه ای از تنظیمات دسترس پذیری مربوط به معلولیت های بینایی، شنوایی و جسمی حرکتی تولید می کند.

در فروشگاه پلی استیشن در کنسول پلی استیشن ۵، بازیکنان می توانند برچسب های دسترس پذیری را مرور کنند تا اطلاعات دقیقی از ویژگی های دسترس پذیری پشتیبانی شده در بازی های مخصوص پلی استیشن ۵ و پلی استیشن ۴ را دریافت کنند.

دستۀ اکسس برای کنسول پلی استیشن ۵

دستۀ اکسس که با همکاری جامعۀ معلولین توسعه یافته است و مجموعه گسترده ای از گزینه های سفارشی سازی سخت افزاری و نرم افزاری را دارد.

این دسته به بازیکنان دارای معلولیت اجازه می دهد تا با استفاده از دکمه ها و کلاهک های قابل تعویض پیکربندی های کنترل شخصی ایجاد کنند و جلسات بازی طولانی تر و راحت تری را برای آنها ممکن می کند.

این سفارشی سازی نیازهای مربوط به قدرت، دامنۀ حرکت و شرایط فیزیکی منحصر به فرد هر بازیکن را برآورده می کند.

هدفون بی سیم بدون تماس با گوش فلوت ران

فلُت ران دارای یک سبک هدفون جدید است که در آن بلندگو نزدیک مجرای گوش، اما بدون لمس کردن آن قرار می گیرد، درحالی که گوش را باز می گذارد و درعین حال تجربۀ صدایی غنی را ارائه می دهد.

طراحی بدون تماس با گوش فلت ران یک تناسب راحت و کیفیت صدای بالا را بدون نیاز به وارد کردن چیزی در گوش فراهم می کند و شما را با محیط اطراف خود در تماس نگه می دارد.

برای راحتی بیشتر، این هدفون بدون فشار روی گوش کاربر می نشیند؛ بنابراین دوندگان می توانند برای مدت طولانی تر و بدون اختلال از راحتی آن لذت ببرند.

لینک بادز، ایربادهای واقعاً بی سیم

لینک بادز با یک طراحی منحصر به فرد حلقه باز تولید شده است که به کاربران اجازه می دهد بدون اینکه در تجربه شنیداری شان خللی به وجود آید، هر زمان که بخواهند با دنیای بیرون هماهنگ شوند.

واحد درایور حلقه ای لینک بادز یک دیافراگم مرکزی باز برای شفافیت صدا دارد؛ بنابراین چت کردن با دوستان و ارتباط داشتن با محیط اطراف آسان است. چون این ایربادها کوچک و سبک اند و گوش ها را مسدود نمی کنند، کاربران می توانند همیشه آنها را در گوش های خود نگه دارند و مطمئن باشند که صداهای محیط را حتی در هنگام گوش دادن به موسیقی یا شرکت در جلسه های برخط از دست نخواهند داد.

کاربران با امکان لمس با محدودۀ وسیع می توانند دو یا سه بار در جلوی هر یک از گوش های خود ضربه بزنند تا پخش را تنظیم کنند.

تلویزیون اوال ای دی ۴کی بریویا

بِرِیویا بر اساس بازخورد افراد دارای معلولیتی که می خواهند مستقل تر از تلویزیون استفاده کنند، ویژگی های دسترس پذیری متنوعی ارائه می کند، ازجمله صفحه خوان تاکبَک برای تنظیمات اولیه، عملکرد زمان بندی فهرست که به کاربران اجازه می دهد فهرست ها را برای مدت طولانی تری روی صفحه نگه دارند و وارونگی رنگ و حالت های خاکستری برای افراد کم بینا یا دارای حساسیت دیداری.

دوربین های دیجیتالی

مجموعه ای از دوربین های دیجیتالی سونی عملکرد صفحه خوان و بزرگ نمایی صفحه  را دارند.

کاربران می توانند فهرست ها و صفحه های عملیاتی را به جای دیداری، به صورت شنیداری تأیید کنند و به راحتی می توانند بزرگ نمایی نمایشگر را با فشار ساده یک دکمه تغییر دهند.

کیت دوربین پروژکشن شبکیه چشم

سونی یک کیت دوربین پروژکشن شبکیۀ چشم را با فناوری پروژکشن لیزری شبکیه تولید کرده است که کمتر تحت تأثیر توانایی تمرکز چشم است.

این دستگاه یک تصویر دیجیتالی از دوربین را به طور مستقیم روی شبکیۀ چشم نمایش می دهد و به افرادی که در استفاده از منظره یاب سنتی مشکل دارند اجازه می دهد روشی جدیدتر و واضح تر را برای مشاهده و عکس گرفتن از جهان داشته باشند.

اکسپریا ۱ وی

از سال ۲۰۲۱، گروه نرم افزاری سونی نقش مهمی را در بهبود مجموعه ای از برنامه های اصلی با نظرات کارمندان دارای معلولیت شرکت سونی ایفا کرده است؛

به عنوان مثال هنگامی که کاربر از ویژگی عکاسی فوتوگرافی پرو استفاده می کند، دوربین می تواند از طریق نشانه های صوتی، اطلاعات جهت گیری افقی صفحه را به او اطلاع دهد.

سمعک های خودنصب بدون نسخه (فقط در بازار ایالات متحده)

سونی دو سمعک بدون نسخه خودنصب را در اکتبر ۲۰۲۲ در بازار ایالات متحده با ظاهری متفاوت از سمعک های سنتی عرضه کرد. این سمعک ها با در نظر گرفتن بازخورد کاربران قبل و در هنگام توسعه با همکاری دبلیو اس آدیولوژی توسعه یافته اند؛ سی آر ای ـ سی ۱۰ طراحی شیک و نامحسوسی دارد که تقریباً نامرئی است و سی آر ای ـ ای ۱۰ باتری قابل شارژ دارد، با بلوتوث سازگار است و به کاربران این امکان را می دهد که به راحتی آن را برای پخش صدا یا موسیقی (فقط به گوشی های آی او اس) متصل کنند.

یک برنامۀ اختصاصی تلفن هوشمند به کاربران این امکان را می دهد تا این سمعک های بدون نسخۀ خود را به راحتی تنظیم و مطابق با نیازهای شنوایی خود سفارشی کنند.

صفحه نمایش فروش دسترس پذیر

سونی یک صفحه نمایش مجهز به امکانات بریل و توضیحات محصول صوتی را به نمایش گذاشت که با همکاری مؤسسۀ بریل، یک سازمان غیر انتفاعی که از زندگی افراد دارای آسیب های بینایی حمایت می کند، تولید شده است.

این صفحه نمایش که در فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد با قابلیت توضیحات صوتی در ده فروشگاه در ایالات متحده نصب شده است و قابلیت چاپ بریل در آینده نزدیک به آن اضافه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 2 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *